7 oznak przyspieszenia “globalnej dedolaryzacji”. Michael Snyder 

5 kwietnia 2023 r.

Przez dziesięciolecia dolar amerykański był niekwestionowanym królem światowych walut, ale teraz zachodzą dramatyczne zmiany. Chiny, Rosja, Indie, Brazylia, Arabia Saudyjska i inne kraje podejmują naprawdę drastyczne kroki, które pozwolą im stać się znacznie mniej zależnymi od dolara amerykańskiego w nadchodzących latach.

To dla nas naprawdę zła wiadomość, ponieważ posiadanie głównej waluty rezerwowej na świecie pozwoliło nam cieszyć się znacznie zawyżonym standardem życia. Kiedy stracimy ten status, nasz styl życia będzie bardzo różnił się od dzisiejszego. Niestety, większość Amerykanów nic z tego nie rozumie.

Pomimo faktu, że nasi przywódcy w ostatnich latach traktowali stabilność naszej waluty z ogromną pogardą, większość Amerykanów po prostu zakłada, że dolar zawsze będzie królował. Tymczasem znaczna część planety przygotowuje się na przyszłość, w której dolar amerykański będzie miał znacznie mniejsze znaczenie niż obecnie. Poniżej znajduje się 7 oznak, że globalna dedolaryzacja właśnie weszła w nadbieg…

# 1 Kraje BRICS stanowią ponad 40% całkowitej populacji świata i prawie jedną czwartą światowego PKB. Dlatego fakt, że pracują nad stworzeniem “nowej waluty”, powinien być bardzo niepokojący dla nas wszystkich.

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Rosji Aleksander Babakow powiedział 30 marca, że blok rozwijających się gospodarek BRICS: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, pracuje nad opracowaniem “nowej waluty”, która zostanie zaprezentowana na nadchodzącym szczycie organizacji w Durbanie.

“Przejście na rozliczenia w walutach krajowych jest pierwszym krokiem. Kolejnym jest zapewnienie obiegu cyfrowej lub jakiejkolwiek innej formy zasadniczo nowej waluty w najbliższej przyszłości. Myślę, że na szczycie liderów BRICS zostanie ogłoszona gotowość do realizacji tego projektu, takie prace trwają” – powiedział Babakow w kuluarach rosyjsko-indyjskiego forum biznesowego “Strategiczne partnerstwo dla rozwoju i wzrostu”.

Babakow powiedział również, że w ramach BRICS prawdopodobnie może pojawić się wspólna waluta, która będzie powiązana nie tylko z wartością złota, ale także z “innymi grupami towarów, metalami ziem rzadkich lub ziemią”.

# 2 Dwa kraje BRICS, Chiny i Brazylia, właśnie “osiągnęły porozumienie w sprawie handlu własnymi walutami”…

Chiński juan przyspiesza ekspansję swojego globalnego wykorzystania, trend, który pomoże zbudować bardziej stabilny międzynarodowy system walutowy, który jest mniej zależny od dolara amerykańskiego i bardziej sprzyja wzrostowi handlu, stwierdzili eksperci w czwartek.

Skomentowali to po tym, jak Chiny i Brazylia, dwie największe gospodarki wschodzące i członkowie BRICS, podobno osiągnęły porozumienie w sprawie handlu własnymi walutami, porzucając dolara amerykańskiego jako pośrednika.

Umowa pozwoli Chinom i Brazylii bezpośrednio przeprowadzać transakcje handlowe i finansowe na dużą skalę, wymieniając juana na reala i odwrotnie, zamiast konwertować za pośrednictwem dolara, poinformował w środę Agence France-Presse, powołując się na brazylijski rząd.

# 3 Podczas spotkania w zeszłym tygodniu w Indonezji, ministrowie finansów ASEAN dyskutowali o sposobach “zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, euro, jena i funta brytyjskiego”…

We wtorek (28 marca) w Indonezji rozpoczęło się oficjalne spotkanie wszystkich ministrów finansów ASEAN i prezesów banków centralnych. W porządku obrad jest dyskusja na temat zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, euro, jena i funta brytyjskiego od transakcji finansowych i przejścia na rozliczenia w walutach lokalnych.

Na spotkaniu omówiono wysiłki na rzecz zmniejszenia zależności od głównych walut poprzez system transakcji w walucie lokalnej (LCT). Jest to kontynuacja poprzedniego systemu rozliczeń w walucie lokalnej (LCS), który już zaczął być wdrażany wśród członków ASEAN.

# 4 Po podjęciu kroku, który ma ogromne implikacje dla petrodolara, Arabia Saudyjska właśnie zgodziła się zostać “partnerem dialogu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy”…

Państwowa Saudyjska Agencja Prasowa poinformowała, że na spotkaniu pod przewodnictwem króla Salmana bin Abdulaziza rząd Arabii Saudyjskiej zatwierdził we wtorek memorandum przyznające Rijadowi status partnera dialogu w Szanghajskiej Organizacji Współpracy, sojuszu politycznym, bezpieczeństwa i handlowym, którego pełnoprawnymi członkami są Chiny, Rosja, Indie, Pakistan i cztery inne państwa Azji Środkowej.

Organizacja ma również cztery państwa obserwatorów, w tym Iran, i dziewięciu partnerów dialogu, w tym Arabię Saudyjską, Katar i Turcję. Jej siedziba znajduje się w Pekinie, a sekretarzem generalnym jest Zhang Ming z Chin.

# 5 Chińczycy właśnie zakończyli swój pierwszy handel skroplonym gazem ziemnym, który został rozliczony w chińskiej walucie zamiast w dolarach amerykańskich…

Chiny właśnie zawarły pierwszą umowę handlową dotyczącą LNG denominowanego w juanach, poinformowała we wtorek Szanghajska Giełda Ropy i Gazu Ziemnego. Chiński państwowy gigant naftowy i gazowy CNOOC i Total Energies sfinalizowali pierwszą transakcję sprzedaży LNG na giełdzie z rozliczeniem w chińskiej walucie, podała giełda w oświadczeniu przekazanym Reutersowi.

Handel obejmował około 65 000 ton LNG importowanego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), dodała Shanghai Oil and Natural Gas Exchange.

# 6 Rząd Indii oferuje swoją walutę jako “alternatywę” dla dolara amerykańskiego w handlu międzynarodowym…

Indie zaoferują swoją walutę jako alternatywę dla handlu krajom stojącym w obliczu niedoboru dolarów w wyniku najostrzejszego zacieśnienia polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną od dziesięcioleci.

Ułatwienie handlu rupiami krajom stojącym w obliczu ryzyka walutowego pomoże im “chronić się przed klęskami żywiołowymi”, powiedział minister handlu Sunil Bartwal podczas ogłoszenia polityki zagranicznej Indii w piątek w New Delhi.

# 7 Arabia Saudyjska skutecznie zgodziła się zaakceptować szylingi kenijskie jako zapłatę za dostawy ropy do Kenii zamiast dolarów amerykańskich…

Prezydent Kenii William Ruto podpisał umowę z Arabią Saudyjską na zakup ropy za kenijskie szylingi zamiast dolarów amerykańskich.

Kiedy kurs amerykańskiej waluty osiągnął 145,5 szylinga z powodu zwiększonego popytu ze strony importerów, prezydent Ruto oskarżył kartele naftowe o gromadzenie dolarów amerykańskich w odpowiedzi na kryzys, powodując niedobory paliwa w całej Kenii.

Nic takiego nie wydarzyłoby się 10 lat temu. Ale teraz zmiany zachodzą z taką prędkością, że po prostu zapierają dech w piersiach. W tej chwili John Carney ostrzega, że zmniejszenie światowych rezerw walutowych jest “nieuniknione”…

“[To] nie tylko poważne zagrożenie, myślę, że jest nieuniknione. Przeszliśmy przez trzy fazy, jak pan powiedział, po II wojnie światowej. Stany Zjednoczone były największą gospodarką na świecie. W 1970 roku globalny system bankowy stał się w dużej mierze denominowany w dolarach. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego cały świat, mniej więcej, znalazł się pod dominacją dolara amerykańskiego.

“To już odchodzi. Chiny i Rosja zaczynają tworzyć alternatywny blok walutowy” – wyjaśnił w niedzielę John Carney.

Niestety, zgadzam się z nim. Ponieważ stosunki USA z Rosją i Chinami nadal się pogarszają, oba kraje będą miały bardzo silną motywację do jeszcze głębszego pchnięcia dedolaryzacji.

To naprawdę zła wiadomość dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ nasza waluta jest źródłem naszej potęgi gospodarczej i to jest najważniejsza rzecz, którą eksportujemy.

Jest to historia o monumentalnym znaczeniu, ale niestety większość Amerykanów nadal wierzy, że nasi przywódcy dokładnie wiedzą, co robią i że mają wszystko całkowicie pod kontrolą.


Udział dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej spadł do 58,4% na koniec czwartego kwartału, wynika z nowych danych MFW COFER. Był to najniższy udział dolara w światowych walutach rezerwowych od 1994 roku.

Wykres pokazuje ułamek dolara na koniec każdego roku. 

Opublikowano za: 7 oznak przyspieszenia “globalnej dedolaryzacji”. Michael Snyder – RuAN News (ru-an.info)

Wypowiedz się