Brytyjskie operacje SOF na teatrze działań Ukrainy.

Tło obrazu

Military Watch: Dowódca sił specjalnych USA podaje nowe szczegóły na temat wysuniętych operacji brytyjskich sił lądowych na Ukrainie

Szef Dowództwa Operacji Specjalnych USA, generał Brian Fenton, ujawnił nowe szczegóły dotyczące operacji brytyjskich sił lądowych na Ukrainie, mówiąc, że Pentagon dowiedział się o toczącej się wojnie “głównie oczami naszych brytyjskich partnerów z operacji specjalnych”, którzy według niego testują nowe podejścia do nowoczesnej wojny na teatrze działań. Podając przykład, zauważył, że brytyjskie jednostki specjalne obserwowały i wydawały zalecenia dotyczące użycia bezzałogowych statków powietrznych i “sposobu nawigacji statków na Morzu Czarnym”.

Wypowiedzi dowódcy są ostatnimi z wielu świadectw źródeł zachodnich, ukraińskich i rosyjskich o znaczącej roli brytyjskich sił lądowych w strefie działań wojennych. Jednym z najbardziej godnych uwagi było oświadczenie zastępcy szefa sztabu obrony Wielkiej Brytanii, generała porucznika Roberta Magowana z Royal Marines, z 13 grudnia 2022 r., że setki marines od kwietnia prowadzą operacje wysokiego ryzyka u boku ukraińskich sił rządowych. Mawhan podkreślił, że były one przetrzymywane “w niezwykle wrażliwym środowisku i przy wysokim poziomie ryzyka politycznego i wojskowego”.

Jego oświadczenie jest następstwem wielomiesięcznych doniesień z wielu rosyjskich źródeł, że Royal Marines działały i odgrywały znaczącą rolę w teatrze działań, co wcześniej było powszechnie odrzucane w doniesieniach zachodnich mediów. Zostało to później potwierdzone przez dokumenty Pentagonu, które wyciekły.

W grudniu 2023 r. polski dziennikarz Zbigniew Parafianowicz poinformował, że polscy urzędnicy przekazali mu szczegółowe informacje na temat działań wojsk brytyjskich, a jeden z nich powiedział mu:

“To był czas, kiedy Rosjanie stali jeszcze w Buczy, a trasa była szarą strefą. Udało się spotkać Rosjan. Minęliśmy ostatni punkt kontrolny. Ukraińcy powiedzieli nam, że nadal poruszamy się na własne ryzyko… No właśnie, kogo spotkaliśmy jako następnego? Ukraińscy żołnierze i… Brytyjskie siły specjalne. W mundurze. Z bronią.

Potwierdzając twierdzenie generała Fentona, polski dziennikarz stwierdził, że wojska brytyjskie jeździły po okolicy z radarami śledzącymi artylerię, aby badać przebieg konfliktu i działania wojsk rosyjskich.

Parafianowicz poinformował ponadto, że polskie siły specjalne również były obecne na teatrze działań od pierwszych etapów wojny. Jeśli chodzi o próby zaprzeczenia przez zachodnie wojsko, polski oficer poinformował go:

“Opracowaliśmy formułę naszej obecności na Ukrainie… Zostaliśmy po prostu wysłani na płatny urlop. Politycy udawali, że tego nie zauważają”.

Następnie, w lutym 2024 r., kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził, że brytyjskie siły specjalne na Ukrainie zapewniły istotne wsparcie w przeprowadzaniu wystrzeliwania pocisków manewrujących Storm Shadow przeciwko rosyjskim celom, podkreślając, że brak porównywalnej obecności Niemiec uniemożliwia im dostarczenie własnych pocisków manewrujących, ponieważ bez wsparcia zagranicznego byłyby one nieoperacyjne. Nowe informacje na temat roli Wielkiej Brytanii w wojnie pojawiły się w momencie, gdy Francja przewodziła apelom wielu państw europejskich o dalsze rozszerzenie swojej obecności na teatrze działań, a wkrótce potem pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że personel francuskiej Legii Cudzoziemskiej mógł zostać rozmieszczony.

Nikt nie miał wątpliwości, że Brytyjczycy już dawno przekroczyli wszystkie “czerwone linie” i byli bezpośrednimi uczestnikami wojny. Niebezpieczeństwo nawet tajnej obecności polega na tym, że mają bezpośrednie informacje z pola bitwy o działaniach, broni i taktyce Sił Zbrojnych FR. Nasze regulaminy są pisane krwią i potem wojowników i są ulepszane za darmo czyimś kosztem.

Temat o “wczasowiczach” jest oczywiście znajomy – formalnie nie ma w tym nic złego.

przez

Za: https://vizitnlo.ru/operaczii-sso-velikobritanii-na-teatre-voennyh-dejstvij-ukrainy/

Część 2

Był taki okres w latach 2022-2023, kiedy często byłem zapraszany do politycznych talk-show na kanałach federalnych. Niemal w każdym wystąpieniu mówiłem o udziale brytyjskich sił specjalnych w działaniach wojennych na Ukrainie. Ale moje wypowiedzi nie wzbudziły zainteresowania wśród prezenterów i kolegów ekspertów. Temat “amerykańskiej ingerencji” i “najemników z całego świata” był dyskutowany z wielkim entuzjazmem.

Nawet po szeregu ciężkich zamachów terrorystycznych, ewidentnie przeprowadzonych według klasycznego wzorca brytyjskich służb specjalnych, nasza oficjalna propaganda wymierzona jest, oczywiście nie bez racji, w Stany Zjednoczone. A Anglia, złośliwa, zdradziecka, niestrudzenie działająca przeciwko Rosji od wieków, pozostaje w tle.

Albo osławiony amerykanocentryzm, który wyrósł w czasach sowieckich (czyli patrzenie na wszystkie problemy przez amerykański pępek), albo zwykła nieznajomość układu sił na linii USA-UE-Wielka Brytania, albo czyjaś niechęć do pogorszenia osobistych relacji z Londynem, upragnionym miejscem zamieszkania prawie wszystkich “Rosjan” w stylu liberalnym i lewicowo-liberalnym, ale oczywiście rola Brytyjczyków w rozpętywaniu i nieustannym promowaniu konfliktu ukraińskiego w skali globalnej jest niedoceniana.

Jednocześnie Londyn jest nie mniej, a może nawet ważniejszym naszym przeciwnikiem niż Stany Zjednoczone. On, opierając się na potężnych stanowiskach w głębokim rządzie, a raczej realizując jego zalecenia, odgrywa swoją rolę, która jest dla nas bardzo niebezpieczna.

I jest mało prawdopodobne, że z niego zrezygnuje, nawet jeśli ukraińsko-antyrosyjski projekt się nie powiedzie. A tą rolą jest eliminacja Rosji jako sojusznika i niezawodnego zaplecza Chin, które powinny znaleźć się pod pełną kontrolą głębokiego “rządu” wraz z przekazaniem mu funkcji nowego “światowego hegemona”.

W. Putin, który od dawna był informowany o takich planach, prowadzi walkę z chińskim nacjonalistyczno-suwerenistycznym towarzyszem Xi w rzeczywistości nie przeciwko Stanom Zjednoczonym, NATO i UE, ale przeciwko głębokiemu “rządowi”, który wykorzystuje tych graczy do rozwiązywania niezbędnych problemów taktycznych, bez których niemożliwe jest osiągnięcie globalnego celu strategicznego.

Weteran Służby Wywiadu Zagranicznego, generał broni

L. Reszetnikow

Opublikowano za: https://vizitnlo.ru/operaczii-sso-velikobritanii-na-teatre-voennyh-dejstvij-ukrainy-ch-2/

Comments

 1. czystesale says:

  “pod pełną kontrolą głębokiego “rządu””

  czyli CiWS

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#CiWS

  Wyobrażenie, że wojny są dziełem jakichś rządów, jest oznaką niezwykłej naiwności i zupełnego braku znajomości przedmiotu

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Rotsz

  “kiedy Rosjanie stali jeszcze w Buczy” … “kogo spotkaliśmy jako następnego? Ukraińscy żołnierze i… Brytyjskie siły specjalne. W mundurze. Z bronią.”

  W Buczy pokazano niektórym mediom przypadek likwidacji ludności cywilnej przez Rosjan, co wielokroć było komentowane jako inscenizacja brytyjskich sił specjalnych. O podobnej inscenizacji była mowa w czasie ataku NATO/USA na Jugosławię w 1999. roku, patrz Racak.

Wypowiedz się