Netanjahu i współspiskowcy ludobójstwa obawiają się teraz nakazów aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny

Zamieszczone w dniu 30 kwietnia 2024 r., autor: State of the Nation

Izrael obawia się możliwych nakazów aresztowania Netanjahu przez Międzynarodowy Trybunał Karny

Izrael nie uznaje jurysdykcji Trybunału w Hadze, ale terytoria palestyńskie zostały przyjęte jako państwo członkowskie w 2015 roku. Netanjahu powiedział, że werdykt MTK nie zmieni działań Izraela w Strefie Gazy, ale ustanowi niebezpieczny precedens.

Aveek Banerjee | IndiaTV
Jerozolima

Izrael, Benjamin Netanjahu, Międzynarodowy Trybunał Karny
Źródło obrazu : AP (PLIK)Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Izrael wyraził zaniepokojenie, że Międzynarodowy Trybunał Karny może przygotowywać się do wydania nakazów aresztowania izraelskich urzędników państwowych pod zarzutami związanymi z prowadzeniem prawie siedmiomiesięcznej wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu napisał ogólnie o działaniach MTK przeciwko izraelskim żołnierzom i urzędnikom w miarę wzrostu presji.

Według doniesień izraelskich mediów, izraelscy urzędnicy obawiają się, że sąd może wydać nakazy aresztowania Netanjahu i innych wysokich urzędników, takich jak minister obrony Yoav Gallant, za rzekome naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego w Strefie Gazy, wraz z nakazami aresztowania przywódców Hamasu. Izrael nie jest członkiem Trybunału i nie uznaje jego jurysdykcji, ale terytoria palestyńskie zostały przyjęte ze statusem państwa członkowskiego w 2015 roku.

W odpowiedzi na doniesienia izraelskich mediów, że MTK może wkrótce wydać nakazy aresztowania wysokich rangą izraelskich urzędników rządowych i wojskowych, minister spraw zagranicznych Israel Katz ostrzegł w niedzielę izraelskie ambasady, aby wzmocniły swoje bezpieczeństwo ze względu na ryzyko “fali ostrego antysemityzmu”. W swoim przesłaniu Katz powiedział: “Oczekujemy, że sąd (MTK) powstrzyma się od wydawania nakazów aresztowania przeciwko wysokim rangą izraelskim urzędnikom politycznym i bezpieczeństwa. Nie pochylimy głów ani nie damy się zniechęcić i będziemy walczyć dalej”.

Czym jest MTK?

Międzynarodowy Trybunał Karny został utworzony w 2002 r. jako stały sąd ostatniej instancji do ścigania osób odpowiedzialnych za najbardziej ohydne okrucieństwa na świecie – zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i zbrodnię agresji. Jest ona zatwierdzona przez ONZ, ale funkcjonuje niezależnie. MTK nie dysponuje jednak oficjalnymi siłami policyjnymi i polega na państwach członkowskich w zakresie aresztowania podejrzanych, co okazuje się poważną przeszkodą w ściganiu podejrzanych.

MTK liczy 124 państwa członkowskie i wszystkie z nich podpisały Statut Rzymski, który został przyjęty w 1998 r. i wszedł w życie w 2002 r. Jednak dziesiątki krajów, w tym USA, Rosja, Chiny i Izrael, nie uznają jurysdykcji trybunału nad zbrodniami wojennymi. MTK angażuje się, gdy państwa nie są w stanie lub nie chcą ścigać zbrodni na swoim terytorium.

W 2020 r. były prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje gospodarcze i podróżne na prokuratora MTK i innego wysokiego rangą pracownika prokuratury, ponieważ sąd badał wojska i urzędników wywiadu USA i sojuszników pod kątem potencjalnych zbrodni wojennych w Afganistanie. Sankcje te zostały zniesione przez obecnego prezydenta USA Joe Bidena w 2021 roku.

MTK prowadzi 17 śledztw, wydał łącznie 42 nakazy aresztowania i aresztował 21 podejrzanych. Sędziowie skazali 10 podejrzanych i uniewinnili czterech. Wcześniej zajmował się przestępstwami w Afryce, ale teraz prowadzi śledztwa w Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Sąd wydał również nakazy aresztowania takich przywódców, jak prezydent Rosji Władimir Putin i obalony przywódca Sudanu Omar al-Baszir.

Czy MTK może ścigać izraelskich urzędników?

MTK zaakceptował “Państwo Palestyna” jako członka w 2015 r., a prokurator generalny ogłosił śledztwo w sprawie możliwych zbrodni na terytorium palestyńskim. W październiku obecny prokurator generalny MTK Karim Khan powiedział, że sąd ma jurysdykcję nad wszelkimi potencjalnymi zbrodniami wojennymi popełnionymi przez bojowników Hamasu w Izraelu i przez siły izraelskie w Strefie Gazy. Sprawa w MTK jest odrębna od sprawy o ludobójstwo wszczętej przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, również z siedzibą w Hadze.

Izrael często oskarża ONZ i organy międzynarodowe o stronniczość, a Netanjahu ostro krytykuje podobne decyzje jako obłudne i antysemickie. Jednak po ataku z 7 października Karim Khan nazwał działania Hamasu “jednymi z najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych, które wstrząsają sumieniem ludzkości, zbrodniami, którymi MTK został powołany, aby się nimi zająć” i wezwał do uwolnienia zakładników.

Netanjahu powiedział w piątek, że jakiekolwiek decyzje MTK nie wpłyną na działania Izraela “mające na celu podważenie jego przyrodzonego prawa do samoobrony”, ale ustanowią niebezpieczny precedens. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela poinformowało w niedzielę późnym wieczorem, że poinformowało zagraniczne misje o “pogłoskach”, że sąd może nakazać aresztowanie wysokich rangą izraelskich urzędników politycznych i wojskowych.

Co się stanie, jeśli zostaną wydane nakazy aresztowania?

Khan powiedział, że jego zespół aktywnie bada wszelkie zbrodnie rzekomo popełnione w Strefie Gazy i że ci, którzy łamią prawo, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Khan powiedział, że “międzynarodowe prawo humanitarne musi nadal obowiązywać” w wojnie izraelsko-hamasowej, a “izraelskie wojsko zna prawo, które musi być stosowane”. Stany Zjednoczone nie uczestniczyły ani nie wspierały śledztwa MTK.

Matthew Gillet, wykładowca prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Essex w Anglii, powiedział, że jeśli zostaną wydane nakazy aresztowania izraelskich urzędników, niektóre kraje sojusznicze mogą podjąć działania, takie jak ograniczenie transferów broni lub ograniczenie wizyt dyplomatycznych, zwiększając międzynarodową izolację Izraela. To “utrudniłoby zachodnim liberalnym demokracjom współpracę z Izraelem” – powiedział.

Postępowanie wojskowe Izraela znalazło się pod coraz większą kontrolą, ponieważ jego siły zabiły około 34 500 Palestyńczyków w Strefie Gazy, według władz zdrowotnych enklawy, w tym wielu kobiet i dzieci. Strefa Gazy zamieniła się w pustkowie, a ekstremalne niedobory żywności wzbudziły obawy przed głodem. Izraelski atak został przeprowadzony w odpowiedzi na atak Hamasu na Izrael 7 października, w którym Izrael twierdzi, że zginęło 1200 osób, a ponad 250 wzięto zakładników.

Izraelska kampania wojskowa doprowadziła do wysiedlenia większości z 2,3 miliona mieszkańców zablokowanej palestyńskiej enklawy i wywołała kryzys humanitarny. Izrael twierdzi, że podejmuje środki ostrożności, aby zminimalizować liczbę ofiar cywilnych i że co najmniej jedna trzecia ofiar śmiertelnych w Gazie to bojownicy, co Hamas odrzuca.

(przy udziale agencji)

___
https://www.indiatvnews.com/news/world/israel-fears-possible-arrest-warrants-against-netanyahu-others-by-international-criminal-court-updates-2024-04-30-928728

Wypowiedz się