Serbowie postawią NATO przed sądem

Z inicjatywy Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk i z błogosławieństwa Patriarcha Serbii Irineja powoływany jest specjalny zespół prawników, którzy będą mieli za zadanie przygotowanie pozwu przeciwko NATO – za wyrządzone szkody materialne i moralne w czasie bombardowań w 1999 roku.

© AP Photo / Rikard Larma

W Serbii powstanie pomnik ofiar agresji NATO

W skład zespołu wejdą najlepsi adwokaci z Serbii, a także z UE, Rosji, Chin i Indii. Na czele zespołu stanie znany serbski prawnik Srdjan Aleksic.

„Zamierzamy postawić przed sądem państwa NATO, uczestników agresji przeciwko Jugosławii, czyli w sumie 20 krajów, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w tej agresji. Pozwy zostaną przygotowane przeciwko każdemu państwu” — powiedział Aleksic w rozmowie ze Sputnikiem.

Prawnicy nie mają zamiaru zwracać się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Pozwy zostaną skierowane do poszczególnych organów sądowych dwudziestu państw — powiedział Aleksic.

© REUTERS / Marko Djurica

Serbia nie chce być członkiem NATO

„Uważamy, że należy to do kompetencji sądów krajowych. Wymienione kraje złamały zasady zdefiniowane w rozdziale siódmym Karty Narodów Zjednoczonych, zakazującym agresji przeciwko jakiemukolwiek kraju. Ponadto NATO złamało rozdziały piąty i szósty, bowiem NATO jest sojuszem obronnym, a nie ofensywnym. Złamane zostało prawo międzynarodowe, przede wszystkim konwencje zakazujące agresji i używania siły przeciwko suwerennym państwom”.

Przed prawnikami stoi zadanie przygotowania około dwudziestu spraw, do których zostaną dołączone przekonywujące dowody rzeczowe poparte dokumentami medycznymi wskazującymi na związki przyczynowo-skutkowe między użyciem pocisków ze zubożonym uranem a wzrostem liczby chorób onkologicznych w Serbii.

„Na terytorium ówczesnej Jugosławii zrzucono od 10 do 15 ton zubożonego uranu. Wzrost liczby osób chorych na nowotwory budzi poważną trwogę. Nowotwory złośliwe diagnozowane są u 33000 Serbów rocznie. Codziennie ta straszna choroba diagnozowana jest u co najmniej jednego dziecka w naszym kraju. W porównaniu z 1999 rokiem liczba chorych na raka wzrosła pięciokrotnie. Dotyczy to zwłaszcza południa Serbii, a także Kosowa i Metochii” — oświadczył Aleksic.

Jak powiedział, w przygotowaniach pozwu wezmą udział wybitni serbscy lekarze, onkolodzy i toksykolodzy.

© AP Photo / Darko Vojinovic

W Belgradzie nie ucichają protesty

„O słuszności naszych wniosków świadczy chociażby fakt, że 45 włoskich żołnierzy, którzy odbywali służbę w rejonie Kosowa i ulegli bombardowaniom natowskich samolotów wykorzystujących zubożony uran, zachorowali w konsekwencji na raka. Sąd przyznał, że odpowiedzialność za to ponoszą Włochy, i teraz państwo wypłaca poważne odszkodowania w rozmiarze od 200000 do 1200000 euro za każdego chorego. Właśnie na tym będzie bazować nasz pozew. Jest też jeden żołnierz z Wielkiej Brytanii, który także był obecny w strefie skażenia, i decyzją sądu państwo musi mu wypłacić odszkodowanie” — zauważa rozmówca Sputnika.

Prawnicy uwzględnią też skutki użycia bomb kasetowych, które zabiły wielu ludzi, a także bombardowań obiektów przemysłu chemicznego i naftowego, które wyrządziły szkodę ekologii.

„Do samego tylko Dunaju przedostały się trzy tony rtęci, a wodę z tej rzeki otrzymuje dziesięć milionów osób. Skutki tej katastrofy ekologicznej odczuwamy już dziś, a szczyt zachorowań wypadnie, zdaniem uczonych, na rok 2020″ — wyjaśnia prawnik.

Według Aleksica, pozew należy przygotować maksymalnie dokładnie, bo były już sytuacje, kiedy sądy krajów zachodnich odmawiały rozpatrzenia pozwów w sprawie poszczególnych epizodów bombardowań.

© Zdjęcie: Darko Dozet

Opublikowano za: https://pl.sputniknews.com/opinie/201706085632846-Serbia-powoluje-zespol-prawnikow-pozew-NATO-bombardowania-1999/

Stoltenberg tłumaczy NATO z bombardowań Jugosławii

Bombardowania Jugosławii w 1999 roku miały na celu ochronę ludności cywilnej i obalenie prezydenta kraju Slobodana Milosevicia – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na spotkaniu ze studentami w Belgradzie.

„Wielu mieszkańców Serbii w dalszym ciągu źle odnosi się do tych bombardowań (…) Ich celem było udaremnienie reżimowi Miloszevicia dalszych zbrodni” — powiedział Stoltenberg. Jego słowa cytuje kanał RTS.

Sekretarz generalny NATO wezwał naród serbski do „patrzenia w przyszłość” i zauważył, że NATO jest za przezwyciężeniem sprzeczności między Serbią i Kosowem.

Stoltenberg opowiedział też, że jego matka i siostra też jakiś czas mieszkały w Belgradzie.

„Pamiętam, jak jadłem swoje pierwsze lody w Kalemegdanie (park przy Twierdzy Belgradzkiej — red.) — wspomina Stoltenberg.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201810078938918-Sputnik-Stoltenberg-NATO-bombardowania-Jugoslawia-Milosevic/

Zacharowa Zachód powinien odpowiedzieć za zbombardowanie Jugosławii

Kraje zachodnie, które aktywnie martwią się o sytuację humanitarną w Syrii i szukają tam śladów użycia broni chemicznej, do tej pory nie odpowiedziały za konsekwencje nalotów NATO na Serbię – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podczas wizyty w Belgradzie.

W niedzielę Zacharowa spotkała się z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Serbii Ivicą Dačiciem.

— Słyszymy, zwłaszcza teraz, oświadczenia, które nieustanie składają kraje zachodnie w odniesieniu Syrii. Niepokoją się o to, co się tam dzieje, ciągle szukają śladów użycia broni chemicznej przez syryjski rząd — powiedziała Zacharowa.

© AP Photo / Dimitri Messinis

Jugosławia. 1999 rok. Wojna NATO, Serbia

Jednocześnie przypomniała o konsekwencjach humanitarnych w Europie. Jak podkreśliła, kraje zachodnie powinny przede wszystkim rozliczyć się na kontynencie europejskim, odpowiedzieć za to, „co zrobiły”.

Wcześniej Zacharowa powiedziała, że Serbowie powinni otrzymać odszkodowania za konsekwencje bombardowań NATO w 1999 roku z użyciem zubożałego uranu, bo taką rekompensatę już wypłacono żołnierzom sojuszu.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/201808128579771-Bombardowanie-Jugoslawii-rak-Zachod/

Comments

  1. nanna says:

    Nareszcie!
    Boże, proszę, miej Słowian w swojej opiece.
    Daj nam, Słowianom siłę, byśmy mogli skutecznie stawić czoła złu.

Wypowiedz się