SZKOLENIE DLA FUNKCJONARIUSZY POLICJI W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN W WARSZAWIE

Data publikacji 01.03.2024

1 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy Policji z zakresu zwalczania antysemityzmu i mowy nienawiści. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.

Na spotkaniu obecna była również Pani Łucja Koch – Zastępczyni Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży oraz Kierowniczka Działu Programów Strategicznych Muzeum POLIN i funkcjonariusze Zespołu Antykonfliktowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Szkolenie zostało przeproadzone przez Panią Dagmarę Mańkę-Wizor – Główną Specjalistkę ds. Projektów Naukowych Działu Naukowego Muzeum POLIN.

Celem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze zwalczaniem przestępstw z nienawiści, w szczególności antysemityzmu, przedstawienie zagrożeń wynikajacych z mowy nienawiści oraz zaprezentowanie specyfiki zwalczania tego typu przestępstw. Szkolenia realizowane przez Muzeum POLIN mają na celu podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy, którzy na co dzień spotykają się z symboliką nienawiści. Uczestnicy warsztatów poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń pogłębili swoją wiedzę na temat specyfiki tego rodzaju przestępczości.

Zwalczanie przestępstw z nienawiści jest jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji. Policjanci cyklicznie odbywają tego typu szkolenia, by zdobyć jak najlepsze kompetencje, które wykorzystają w codziennej służbie do przeciwdziałania eskalacji konfliktów, promowania zrozumienia i współpracy między różnymi grupami społecznymi, których podłożem między innymi są narodowość czy wyznanie. Przestępstwa z nienawiści są szczególnym rodzajem czynów, które bezpośrednio uderzają w godność człowieka i wymagają wyjątkowej wrażliwości i zrozumienia w kontakcie policjantów z osobami dotkniętymi tego typu przestępstwami. 

Dzisiejsze spotkanie dotyczyło rozpoznawania przejawów antysemityzmu i mowy nienawiści, miało na celu zwrócenie uwagi funkcjonariuszy na szczególny charakter ofiar przestępstw na tle narodowościowym, rasowym, światopoglądowym czy ze względu na orientację seksualną.

Zespoły Antykonfliktowe w Policji są grupami wyszkolonymi do interwencji w sytuacjach konfliktowych oraz zapobiegania eskalacji przemocy. Priorytetem zespołów jest promowanie dialogu oraz budowanie zaufania między Policją a społeczeństwem. Obecni na szkoleniu członkowie Zespołu Antykonfliktowego z KWP w Poznaniu w listopadzie zeszłego roku obchodzili 11. rocznicę powołania zespołu.

Więcej o ich pracy w komunikacie Poznański Zespół Antykonfliktowy istnieje już 11 lat.

(BKS KGP / zdjęcia Paweł Ostaszewski – Gazeta Policyjna)

Opublikowano za: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/242369,Szkolenie-dla-funkcjonariuszy-Policji-w-Muzeum-Historii-Zydow-Polskich-POLIN-w-W.html

Wypowiedz się