Perski szach mat

SpiritoLibero: “Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”.

Irański cios zadany amerykańsko-izraelskiej architekturze obrony przeciwrakietowej ma konsekwencje dla bezpieczeństwa globalnego.

Po wyjątkowo nietrafionej analizie naszego portalowego kolegi Radogosta na temat odwetowego ataku Iranu skierowanego przeciwko syjonistycznemu państewku ulokowanemu (chwilowo) w Palestynie czas na opinię kogoś naprawdę kompetentnego. Tekst poniżej jest autorstwa Scotta Rittera.
Scott Ritter był inspektorem ONZ ds. broni w Iraku w latach 1991–1998. Przed rozpoczęciem pracy dla Organizacji Narodów Zjednoczonych był oficerem piechoty morskiej i doradcą generała Schwarzkopfa podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Pomimo tego, że stał się ofiarą licznych kampanii oszczerstw i niezliczonych prób marginalizacji, Ritter zachował niezmiennie swoją wiarygodność i autorytet. Obecnie jest komentatorem FoxNews.
Zapraszam do lektury.

Uwaga świata słusznie skupiła się na następstwach odwetowego ataku Iranu na Izrael w dniach 13–14 kwietnia 2024 r. Celem Iranu przy przeprowadzaniu tego ataku było przyjęcie postawy odstraszającej, która miała na celu zwrócenie Izraelowi i Stanom Zjednoczonym uwagi, że jakiegokolwiek atak na Iran, czy to na ziemi irańskiej, czy na ziemi innych krajów, wywołałoby reakcję, która wyrządziłaby atakującemu więcej szkód, niż atakujący mógłby wyrządzić Iranowi. 

Aby to osiągnąć, Iran musiał udowodnić, że jest w stanie pokonać izraelskie i amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, które w czasie ataku były rozmieszczone w Izraelu i wokół niego. Iranowi się to udało, co najmniej dziewięć rakiet trafiło w dwie izraelskie bazy lotnicze znajdujące się pod ochronnym parasolem izraelsko-amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Odstraszająca postawa Iranu ma konsekwencje daleko wykraczające poza otoczenie Izraela i Bliski Wschód . Pokonując izraelsko-amerykańską tarczę antyrakietową, Iran ujawnił koncepcję amerykańskiej supremacji w obronie przeciwrakietowej, która ma kluczowe znaczenie dla amerykańskich modeli ochrony sił wykorzystywanych podczas projekcji siły militarnej w skali globalnej.

Postawa obronna USA wobec Rosji, Chin i Korei Północnej opiera się na założeniach dotyczących skuteczności amerykańskiego potencjału obrony przeciwrakietowej. Skutecznie atakując izraelskie bazy lotnicze, które korzystały z pełnego zakresu amerykańskich technologii rakiet przeciwbalistycznych, Iran ujawnił podatność amerykańskiej tarczy antyrakietowej na nowoczesne technologie rakietowe obejmujące zwrotne głowice bojowe, wabiki i prędkość hipersoniczną .

Amerykańskie bazy w Europie, na Pacyfiku i na Bliskim Wschodzie, które uważano za dobrze chronione, nagle stały się podatne na wrogi atak. To samo dotyczy statków Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych działających na morzu.

Obrona Izraela przed rakietami balistycznymi została wzmocniona poprzez rozmieszczenie na izraelskiej ziemi zaawansowanego radaru działającego w paśmie X AN/TPY-2, obsługiwanego przez armię amerykańską, zainstalowanego przez Ministerstwo Obrony. Radar, obsługiwany przez 13. Baterię Obrony Przeciwrakietowej armii amerykańskiej, znajduje się w Har Qeren, drapaczu chmur na pustyni Negew, w pobliżu miasta Be’er Sheva. AN/TPY-2 to radar obrony przeciwrakietowej zdolny do wykrywania, śledzenia i rozróżniania rakiet balistycznych, odróżniając zagrożenia od obiektów niebędących zagrożeniem (tj. nadlatujących rakiet i śmieci kosmicznych).

AN/TPY-2 działa w dwóch różnych trybach. Pierwszy, zwany „trybem zaawansowanym”, wykrywa i śledzi wystrzeliwane rakiety balistyczne. Drugi, zwany „trybem terminalnym”, służy do naprowadzania myśliwców przechwytujących w stronę opadającego pocisku. AN/TPY-2 jest zoptymalizowany do współpracy z systemem obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) poprzez naprowadzanie pocisku THAAD w stronę celu.

W czasie irańskiego ataku Stany Zjednoczone rozmieściły w Izraelu co najmniej jedną, a być może dwie baterie rakiet THAAD. Oprócz pomocy rakietom THAAD w zestrzeliwaniu nadlatujących zagrożeń, dane radarowe AN/TPY-2 zostały zintegrowane z izraelskimi danymi radarowymi i innymi informacjami technicznymi zebranymi przez sieć satelitów wczesnego ostrzegania Organizacji (BMDO) rozmieszczonych wyłącznie w celu monitorowania i doniesienia o wystrzeleniu irańskich rakiet balistycznych. Ten zintegrowany system wczesnego ostrzegania, obserwacji i śledzenia został połączony z wielowarstwową architekturą obrony przeciwrakietowej składającą się z amerykańskiego systemu THAAD oraz izraelskich systemów przechwytujących rakiety antybalistyczne Arrow 2, Arrow 3, Advanced Patriot i David’s Sling.

Obecność co najmniej dwóch niszczycieli klasy Aegis Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, wyposażonych w radar SPY-1 w paśmie S i rakiety przechwytujące SM-3/SM-6, zwiększa potencjał i skuteczność amerykańsko-izraelskiej architektury obrony przeciwrakietowej. Okręty marynarki wojennej obsługujące system obrony przeciwrakietowej balistycznej są skonfigurowane tak, aby łączyły się z naziemnym radarem AN/TPY-2 działającym w paśmie X oraz szerszym systemem obrony przeciwrakietowej za pośrednictwem systemu dowodzenia i kontroli, zarządzania walką i komunikacji (C2BMC).

Połączenie naziemnych radarów i myśliwców przechwytujących z systemem obrony przeciwrakietowej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zapewnia dowódcom wojskowym USA ochronę na poziomie teatru działań przed zagrożeniami ze strony wrogich rakiet balistycznych. Ten zintegrowany system ma za zadanie wykrywać, przechwytywać i śledzić nadchodzące zagrożenia oraz przy użyciu skomplikowanych algorytmów komputerowych wykrywać cele i niszczyć je za pomocą głowic kinetycznych typu hit-to-kill.

W dniach 13 i 14 kwietnia 2023 r. system ten uległ awarii. Krótko mówiąc, połączenie amerykańskiego i izraelskiego potencjału obrony przeciwrakietowej rozmieszczonego na pustyni Negew i wokół niej sprawiło, że izraelskie bazy lotnicze znajdujące się tam są najlepiej chronionymi miejscami na świecie przed zagrożeniami stwarzanymi przez rakiety balistyczne.

Iranowi udało się jednak trafić w oba miejsca kilkoma rakietami.

Globalne strategiczne implikacje tego zaskakującego irańskiego osiągnięcia zmieniają zasady gry. Stany Zjednoczone od dawna zmagają się z koncepcją zagrożenia „A2/AD” (odmowa dostępu/odmowa obszaru) stwarzanego przez wrogie rakiety balistyczne. Jednakże Stany Zjednoczone starały się złagodzić to zagrożenie AA/A2, nakładając architekturę obrony przeciwrakietowej teatru działań, taką jak ta stosowana w Izraelu. Niepowodzenie połączonych amerykańsko-izraelskich systemów obronnych w obliczu skoordynowanego irańskiego ataku rakietowego obnażyło braki w zdolnościach amerykańskiej obrony przed rakietami balistycznymi na całym świecie.

Krótko mówiąc, oznacza to, że siły USA i NATO w Europie są podatne na ataki z użyciem zaawansowanych rosyjskich technologii rakietowych, które dorównują lub przewyższają te wykorzystywane przez Iran do ataku na Izrael. Oznacza to również, że Chiny najprawdopodobniej będą w stanie uderzyć i zatopić okręty amerykańskiej marynarki wojennej na Pacyfiku w przypadku konfliktu o Tajwan. I że Korea Północna mogłaby zrobić to samo z amerykańskimi statkami i siłami lądowymi w pobliżu Japonii i Korei Południowej.

Dopóki Stany Zjednoczone nie opracują, nie wyprodukują i nie wdrożą systemów obrony przeciwrakietowej zdolnych pokonać nową technologię rakietową stosowaną przez kraje takie jak Iran, Rosja, Chiny i Korea Północna, prognozowanie potencjału wojskowego USA będzie szaleństwem w stosunku do potencjału przeciwników Ameryki. 

Scott Ritter


Źródło – https://www.scottritterextra.com/p/checkmate

Opracował i udostępnił SpiritoLibero

Wybrane Komentarze

Joanna M.Wiórkiewicz45czwartek, 18 kwietnia 2024, 21:52:22

Wreszcie jakiś sensowny głos

ScottRitter udowadnia po raz kolejny swoją kompetecję. Wczoraj odsuchałam wyiadu, jakiego dla p. Szewko dał ambasador Iranu w Polsce i on stwierdza to, o czym powszechnie powinno być wiadomo- Izraelczycy nigdy nie powiedzą prawdy, szczegónie w kwestiach wojskowych. Tak więc, gdy oni twierdzą, że trafiły tam 4 irańskie rakiety, to Scott Ritter mówi o dziewięciu i to wycelowanych w ważne bazy wojskowe.
To nie Iran się ośmieszył,mjak twierdzą niektórzy, tylko obrona przeciwrakietowa USA poniosła klęskę.
Wywiad tutaj (od 42 minuty wideoclipa)_
https://youtu.be/RBPJ4706xR0

Jarek Ruszkiewicz SL43czwartek, 18 kwietnia 2024, 22:00:56

Też obejrzałem ten wywiad

Bardzo ciekawy. A najlepsze było pytanie Ambasadora, na które Szewko nie potrafił odpowiedzieć.

Oscar21piątek, 19 kwietnia 2024, 09:09:35

Izrael chyba uderzył na Iran.

Podobno jakieś wybuchy w Iranie.
Sytuacja jest bardziej złożona…
Iran ma słabszą bo rozproszoną obronę przeciw rakietową.. na znacznie większą powierzchnię i bardziej rozproszone i schowane cele,,(groty ryte w górach)
Izrael ma bardziej skoncentrowaną obronę powietrzną bo ma małą powierzchnie
ale bardziej zagęszczone cele praktycznie na powierzchni ziemi (nie ma grot w górach)
W sumie Izrael jest znacznie bardziej narażony na krytyczne straty..
Iran może zaorać Izrael a Izrael Iranu nie..
Problem to broń atomową…. i terrorystyczną strategię Izraela…
Izrael (i cały żydowski zachód) nie ma oporów prze atakami terrorystycznymi na cele cywilne..
Iran, Rosja mają takie opory…
To stawia ich w trudniejszej sytuacji…
Atutem terrorysty (istotą jego strategii) zawsze jest zagrożenie zamordowaniem wielu ludzi…
Iran i Rosja z takim właśnie przeciwnikiem walczą… (liczne przykłady terroryzmu)
Na tym tle głośnie wrzaski mafii o tym że walczy z terroryzmem…są jawnym bezczelnym kłamstwem (jest dokładnie odwrotnie)
Podobnie wygląda walka mafii (zachodu) z korupcją…
Podobnie wygląda walka mafii o ekologie..
Podobnie wygląda walka mafii o demokrację
Podobnie wygląda walka mafii o wolność słowa wolne media..
Podobnie wygląda walka mafii o praworządność..
Podobnie wygląda walka o zasady i wartości
Podobnie wygląda walka mafii o prawa człowieka…
Podobnie wygląda walka mafii z inflacją….
itd. itp..
Mafia tak naprawdę brutalnie walczy tylko o jedno …o własne interesy…
cała reszta to skrajnie zakłamana propaganda dla pożytecznych idiotów.. (doły społeczne).
Czyli wszystko w co wierzyły solidaruchy było kłamstwem…łącznie z ocenami PRLu.. oraz historii Polski.. (wszystko zbudowane na kłamstwach propagandowych mafii).
Mafia to absolutnie bezwzględny twór stosujący metody wprost terrorystyczne..
(niezliczone przykłady)
Nie wiem czy Duduś doleci z USA do domu po spotkanie z Trampem…
Mafia nie lubi Trampa i jego sympatyków..
Mafia ma w Polsce Hołownie w rezerwie a Dudusia gdyby coś mu się stało..
Mafia woli Hołownie od Dudusia.. bo Duduś blokuje “reformy” czyli głębszą “penetrację” Polski przez mafię.
Dudusiowi już raz samolot w USA się popsuł..

Tylko kraczę … pod wpływem swojej wybujałej wyobraźni.

Opublikowano0 za: https://spiritolibero.neon24.net/post/175950,perski-szach-mat

Comments

  1. makepeace1961 says:

    Czas najwyższy żeby mafia zniknęła łącznie z ryżym falszywcem

Wypowiedz się