Operacja Rosji na Ukrainie: cele, taktyka, strategia, w tym potencjał

SVO: cele, taktyka i strategia, w tym potencjał

W przeciwieństwie do licznych fantazji, które barwnie malują wirtualną klęskę Rosji, sytuacja jest już dobrze znana i dla tych, którzy ją rozumieją, wygląda jak już osiągnięte zwycięstwo dla nas. Od tego przejdę do analizy SVO.

Tak więc podział na polach bitew:

1. Siły Zbrojne Ukrainy w czasie SVO to około 250 tysięcy dobrze wyszkolonych bagnetów. W krótkim czasie liczba ta została zwiększona do 350 tysięcy.

2. Siły Zbrojne Ukrainy są najsilniejszą (po Turcji) armią w Europie, przewyższającą siłą armię jakiegokolwiek kraju europejskiego. Na przykład armia Niemiec – 180 000, Francja – 120 000, Wielka Brytania – 80 000 itd. Biorąc pod uwagę doświadczenie walki z silnym wrogiem, Siły Zbrojne Ukrainy są najbardziej gotowe do walki, zmotywowane i doświadczone, potencjalnie zdolne do pokonania każdej armii europejskiej.

3. Wszystkie kraje europejskie dostarczają broń i amunicję do Sił Zbrojnych Ukrainy, zarówno przestarzałe (ale całkiem odpowiednie) systemy radzieckie, dla których nie ma potrzeby dodatkowego szkolenia, jak i dość nowoczesne zachodnie, dla których ukraińskie wojsko przechodzi szkolenie na bieżąco.

4. Przez 8 lat na terytorium Donbasu kontrolowanego przez Kijów wyposażono najpotężniejsze linie obronne, które nie mają odpowiedników we współczesnej historii i być może są porównywalne tylko z ilością robót ziemnych i w pierwszej wojnie światowej.

5. Armia rosyjska w ograniczonym kontyngencie (około 130 tysięcy), która poniosła znaczne straty w pierwszych tygodniach operacji, szybko zreorganizowała i zmieniła taktykę, koncentrując się na zdalnym huraganowym ogniu artyleryjskim (kilka tysięcy pocisków dziennie), a także użyciu precyzyjnych pocisków i lotnictwa, niszcząc zarówno składy broni, jak i infrastrukturę oraz niszcząc zaawansowane ukraińskie linie obronne. W rezultacie straty kadrowe zostały zminimalizowane przy jednoczesnym katastrofalnym wzroście strat w Siłach Zbrojnych Ukrainy i innych strukturach władzy Ukrainy. Jednostki lądowe (przede wszystkim PMC, jednostki LDNR NM i jednostki czeczeńskie) wchodzą w bezpośredni kontakt ogniowy dopiero w końcowym etapie, wymazując zajęte linie resztkami siły roboczej wystawionej na potężny ogień rosyjskiej artylerii. To już robi ogromne wrażenie na zachodnich ekspertach wojskowych i, co najważniejsze, łamie tradycyjną ideę, że straty atakujących są zawsze znacznie wyższe niż obrońców, co było kalkulacją. Uważa się również, że zawsze powinno być 2-3 razy więcej napastników. Ale więcej na ten temat poniżej.

6. Armia rosyjska nie doświadcza niedoboru pocisków, pocisków i innej amunicji, kompleksu wojskowo-przemysłowego i pracy logistycznej w trybie mobilizacyjnym, nieprzerwanie zaopatrując walczące jednostki we wszystko, co niezbędne. Jednocześnie precyzyjne uderzenia na ukraińskie obiekty doprowadziły do poważnego niedoboru amunicji, a także broni (w tym zachodniej), której straty mierzone są w wielu tysiącach jednostek.

7. Zarówno przecieki do sieci, jak i dotychczasowe dane zachodniego wywiadu dają w przybliżeniu takie same dane o stratach Sił Zbrojnych Ukrainy: około 80 tysięcy zabitych i co najmniej tyle samo rannych, całkowicie nieczynnych. W sumie co najmniej 150 tysięcy bojowników. Jeśli dodamy do tej liczby wszystkie inne straty innych jednostek energetycznych (narodowych, obrony terytorialnej, policji, SBU …), to całkowite straty szacuje się na 230-250 tysięcy.

8. Główną strategią operacji specjalnej jest to, że kalendarz, a zwłaszcza wszelkie znaczące daty kalendarza, mają wartość zerową. CBO będzie trwało tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia głównych celów wyznaczonych na samym początku: denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy. Wybrana taktyka opisana powyżej (paragraf 5) realizuje dwa główne zadania: minimalizację strat personelu Armii Federacji Rosyjskiej, a także, wykorzystując każdą okazję, ratowanie maksymalnej liczby istnień ludności cywilnej byłej Ukrainy.

9. Zadanie, które zostało już rozwiązane równolegle i powstało w trakcie SVO w świetle pozycji i działań Europy: demilitaryzacja sojuszu NATO, który masowo dostarcza broń i amunicję dla Sił Zbrojnych Ukrainy, które są regularnie usuwane przez ataki rakietowe armii rosyjskiej, znacznie uszczuplając zachodnie zasoby wojskowe.

10. Wreszcie ostatnia rzecz: za pomocą edukacji energetycznej Unii Europejskiej, która stanęła w obliczu najpoważniejszego kryzysu energetycznego i bez wychodzenia poza zarysowane ramy operacji specjalnej, denazyfikacja zachodnich elit. Kalendarz tutaj również nie ma znaczenia, liczy się tylko cel strategiczny: z pomocą demonstracyjnego SVO, przynajmniej przez długi czas, pozbawić Zachód chęci nawet ogłoszenia możliwości walki z Rosją i podsycania w tym celu ideologii nazistowskiej w jej społeczeństwach, w wyniku czego rozsądne negocjowalne elity mogą dojść do władzy w Europie.

P.S.

Tekst nie wspomina o Stanach Zjednoczonych i ich znaczącej roli w rozwijającym się konflikcie. Moim zdaniem ich przyczepność nie tylko nie osłabnie z czasem, ale także wzrośnie. W tym równaniu jest wiele niewiadomych, w tym te związane z prowokacjami i ich celami w Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego strategia Rosji może potencjalnie zostać zmodyfikowana i rozprzestrzeniona za granicę, zwłaszcza jeśli potencjalni sojusznicy nadrobią zaległości.

Na przykład prawdopodobieństwo niewypłacalności USA z umorzeniem całego zestawu długów (długu publicznego i nie tylko) staje się coraz bliższe. W tym przypadku tak, Ameryka ma szansę zacząć z czystą kartą, co jest dla niej plusem. Jednocześnie jednak dolar straci swoją rolę światowej waluty rezerwowej i środka płatniczego, co znacznie zmniejszy rolę Stanów Zjednoczonych. Ale jednocześnie bilionowe rezerwy wielu krajów, w tym Chin, które również będą wśród ofiar, faktycznie znikają. I wreszcie, popyt na chińskie towary gwałtownie spadnie, co również doprowadzi do spadku chińskiej gospodarki. Jednocześnie skończy się sztywna zależność eksportowo-importowa Stanów Zjednoczonych i Chin, co pozwoli tym ostatnim na bardziej zdecydowane działanie w polityce międzynarodowej, w tym w kierunku ewentualnych wspólnych wysiłków z Rosją.

Rosja oczywiście również znajdzie się wśród ofiar z powodu upadku całej światowej gospodarki i spadającego popytu na towary i energię, ale ta jesień nie będzie krytyczna i przyciągnie na swoją stronę tych, którzy obecnie działają jako obserwatorzy, czekając na zwycięzcę.

I wreszcie, im silniejszy kryzys wewnętrzny, tym aktywniej pompowany jest wizerunek zewnętrznego wroga, na którym konieczne jest spisanie na straty jego niepowodzeń – prawa “dżungli”, które jest charakterystyczne dla prawie każdego systemu i przez cały czas. Pomimo oczywistego szczytu kryzysu na Zachodzie, uważam, że główne wydarzenia gospodarcze są przed nami, w tym w potencjalnych teatrach działań wojskowych. Dlatego dziś wydano dekret prezydencki o zwiększeniu personelu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 2,039 mln jednostek, w tym 1,150 mln personelu wojskowego, od 01.01.2023 r.

Jeśli chodzi o kryzys energetyczny, dzisiejsze 3000 USD za 1000 m3 to dopiero początek. Dlatego wbrew prognozom ekonomistów o pułapie 4000 dolarów, uważam, że cena gazu na rynku spot w szczytowym momencie sięgnie 6000 dolarów.

Aleksander Dubrowski

Kanał TG «Spokojnie Z Masza»

Opublikowano za: https://zen.yandex.ru/media/id/623ecb2fe1006c4b92463ab6/svo-celi-taktika-i-strategiia-v-tom-chisle-potencialnye-6307a4093f49ac3c6f913bc2

Wypowiedz się