Niezwykle ważne spotkanie Xi i Putina w Pekinie

Polskie media raczej nie przywiązują do niego uwagi -być może spotkanie było nieistotne z punktu widzenia interesów Polski

Wizyta Władimira Putina w Pekinie w tym tygodniu jest drugim w tym roku szczytem Rosja-Chiny. Tym razem prezydent składa wizytę swojemu przyjacielowi i strategicznemu partnerowi, zgodnie z ustaleniami osiągniętymi podczas marcowej wizyty Xi Jinpinga w Moskwie. Chiński przywódca zaprosił wówczas Putina do udziału w trzecim forum Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), które obchodzi dziesiątą rocznicę jej istnienia.

Obecność rosyjskiego przywódcy na tym wydarzeniu jest szczególnie godna uwagi, biorąc pod uwagę sporadyczne opinie (głównie z Zachodu), że projekt utknął w ślepym zaułku. Program rozpoczęty przez Xi w 2013 r. w celu połączenia chińskich towarów z rynkami europejskimi poprzez transeurazjatyckie szlaki lądowe i północne szlaki morskie rzeczywiście stoi przed dylematem.

Budując nową „żelazną kurtynę” na granicy Rosji i Białorusi, Europa Zachodnia wpadła we własną pułapkę, pozbawiając się tanich źródeł energii – głównego motoru jej gospodarki od lat 70. XX wieku. Jednocześnie kraje Europy Zachodniej również zamykają możliwość importu tanich chińskich towarów drogą lądową, gdyż Rosja była krytycznym ogniwem w projekcie „Jeden pas, jedna droga”. 

Tymczasem sankcje na dostawę produktów zaawansowanych technologii do Chin i odmowa zezwolenia chińskim inwestycjom na ich rynkach również zagrażają chińsko-europejskiemu handlowi wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego. W tych warunkach BRI szuka nowych punktów wzrostu, jednym z nich może być szybko rozwijający się handel rosyjsko-chiński i powiązanie inicjatywy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU) pod przewodnictwem Moskwy.

Połączenie EAEU i Pasa i Szlaku byłoby ważne dla Rosji w kontekście jej „zwrotu na Wschód”, który w eksporcie i imporcie jest w dużej mierze zakończony. Chiny rozumieją, że handel z EUG jest znacznie bardziej niezawodny niż interakcja z krajami zachodnimi, choć w mniejszych ilościach.

Po osiągnięciu w ubiegłym roku prawie 200 miliardów dolarów, handel między obydwoma krajami może w średnim okresie przekroczyć 300–350 miliardów dolarów. Obecna infrastruktura transportowa z trudem radzi sobie z rosnącym przepływem towarów i potrzebne są nowe rozwiązania. Przywódcy Rosji i Chin będą o tym rozmawiać na szczycie w Pekinie. Mogłoby to obejmować nowe linie kolejowe przez wspólną granicę i przez kraje Azji Środkowej, a także rurociągi.

Biorąc pod uwagę pełną zdolność Siły Syberii, wielu spodziewa się, że wizyta Putina doprowadzi do sfinalizowania porozumień w sprawie budowy Siły Syberii-2, co przyniesie korzyści zarówno Rosji, która kieruje swój przepływ gazu na wschód, jak i Chinom, które szukają taniego zamiennika za brudny węgiel.

Prawdopodobnie rozmowa skupi się także na budowie infrastruktury finansowej. Obydwa kraje aktywnie rozwijają krajowe waluty cyfrowe, które w ciągu dwóch do trzech lat mogłyby zastąpić nowoczesne waluty fiducjarne w rozliczeniach. Wyeliminuje to ryzyko sankcji w tym zakresie poprzez wyeliminowanie konieczności dokonywania rozliczeń korespondencyjnych przy jednoczesnej znacznej automatyzacji płatności transgranicznych. 

Jednocześnie istotne jest przekonanie Pekinu o konieczności umożliwienia wejścia do chińskiego systemu finansowego dużym rosyjskim bankom: Sbierbank, Alfa Bank i Gazprombank ogłosiły już zamiar otwierania oddziałów, a zgoda regulatora pomoże zrównoważyć współpracę między obydwoma krajami, ponieważ chińskie banki od dawna i owocnie współpracują w Rosji.

Oczywiście istotne jest także, aby przywódcy Rosji i Chin omawiali kwestie polityczne, zarówno w ramach dwustronnej koordynacji, jak i w kontekście działań organizacji międzynarodowych. Ekspansja BRICS stwarza zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania. Działalność Szanghajskiej Organizacji Współpracy wymaga od dawna oczekiwanych usprawnień i przejścia na nowy poziom interakcji. Putin i Xi mogą także omawiać implikacje niedawnego szczytu Chin z państwami Azji Środkowej, gdyż zamiar Pekinu przekształcenia go w stały format instytucjonalny raczej nie spodoba się Moskwie.

W każdym razie nadszedł czas, aby partnerzy zsynchronizowali swoje polityki i nakreślili nowe perspektywy współpracy. Każde spotkanie Putina z Xi daje impuls do rozwoju więzi gospodarczych, naukowych, technologicznych i humanitarnych. Biorąc pod uwagę, że rok 2024 będzie rokiem 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, powinno to być szczególnie mocne.

https://www.rt.com/news/585187-vladimir-putins-visit-to-beijing/

Z kolei Reauters opisuje to w ten sposób;

Putin odwiedzi Chiny, aby pogłębić partnerstwo „bez ograniczeń” z Xi

Chiny i Rosja ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń” w lutym 2022 r., kiedy Putin odwiedził Pekin na kilka dni przed wysłaniem dziesiątek tysięcy żołnierzy na Ukrainę, co wywołało najbardziej śmiercionośną wojnę lądową w Europie od drugiej wojny światowej.

Stany Zjednoczone uważają Chiny za swojego największego konkurenta, a Rosję za największe zagrożenie dla państwa narodowego, podczas gdy prezydent USA Joe Biden twierdzi, że obecne stulecie będzie określone przez egzystencjalną rywalizację między demokracjami i autokracjami.

„W ciągu ostatniej dekady Xi zbudował z Rosją Putina najbardziej znaczący niezadeklarowany sojusz na świecie” – powiedział agencji Reuters Graham Allison, profesor na Uniwersytecie Harvarda i były zastępca sekretarza obrony za czasów Billa Clintona.

„Stany Zjednoczone będą musiały uporać się z niewygodnym faktem, że szybko rosnący rywal systemowy i odwetowe jednowymiarowe supermocarstwo posiadające największy arsenał nuklearny na świecie są ściśle powiązane w przeciwstawianiu się USA”.


Biden nazwał Xi „dyktatorem” , a Putina „zabójcą” i przywódcą, który nie może pozostać przy władzy. Pekin i Moskwa skarciły Bidena za te uwagi.

Od czasu wojny na Ukrainie Putin przebywał głównie na terenie byłego Związku Radzieckiego, chociaż w zeszłym roku odwiedził Iran, aby porozmawiać z Najwyższym Przywódcą Ajatollahem Alim Chameneim .

Rosja, niegdyś starszy partner w światowej hierarchii komunistycznej, trzydzieści lat po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r., jest obecnie uważana za młodszego partnera odradzających się komunistycznych Chin pod rządami Xi, najpotężniejszego przywódcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Putin i Xi podzielają szeroki pogląd na świat, który postrzega Zachód jako dekadencki i schyłkowy, podczas gdy Chiny rzucają wyzwanie amerykańskiej supremacji we wszystkim, od obliczeń kwantowych i biologii syntetycznej po szpiegostwo i twardą siłę militarną.

Jednak Xi, który kieruje gospodarką o wartości 18 bilionów dolarów, musi znaleźć równowagę pomiędzy bliskimi osobistymi powiązaniami z Putinem a rzeczywistością związaną z gospodarką Stanów Zjednoczonych o wartości 27 bilionów dolarów, które wciąż są największą potęgą militarną na świecie i najbogatszą.

Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny przed dostarczaniem Putinowi broni, podczas gdy Rosja, gospodarka o wartości 2 bilionów dolarów, walczy z siłami ukraińskimi wspieranymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Russia Eurasia Center, powiedział, że perspektywa wojny na Ukrainie sprawia, że ​​duże transakcje publiczne są obecnie mało prawdopodobne.

„Putin jest zdecydowanie gościem honorowym” – powiedział Gabuev, dodając, że omówiona zostanie współpraca wojskowa i nuklearna.

„Jednocześnie uważam, że Chiny nie są zainteresowane podpisaniem żadnych dodatkowych umów, przynajmniej publicznie, ponieważ wszystko, co można przedstawić jako zapewnienie dodatkowego przepływu środków pieniężnych do skarbca wojennego Putina i machiny wojennej Putina, nie jest w tym momencie dobre”.

Współpracę wojskową komplikuje niepewność co do losu ministra obrony Li Shangfu, którego nie widziano publicznie od ponad sześciu tygodni.

Szefowie rosyjskich gigantów energetycznych Gazprom (GAZP.MM) i Rosnieft’ (ROSN.MM) Aleksiej Miller i Igor Sieczin dołączą do orszaku Putina podczas jego wizyty, poinformowały Reutersa źródła zaznajomione z planami.

Rosji zależy na zabezpieczeniu umowy na sprzedaż większej ilości gazu ziemnego do Chin i planuje budowę gazociągu Siła Syberii-2, który miałby przebiegać przez Mongolię i mieć roczną przepustowość 50 miliardów metrów sześciennych (mld m3).

Nie jest jasne, czy umowa gazowa – zwłaszcza dotycząca ceny i kosztów jej budowy – zostanie uzgodniona.

https://www.reuters.com/world/putin-visit-china-deepen-no-limits-partnership-with-xi-2023-10-15/ 

Kolejny raport z The Guardian

W środę Putin i Xi mają przeprowadzić szczegółowe rozmowy na marginesie forum.
Według Reutersa, na krótko przed rozpoczęciem przemówienia Putina garstka europejskich delegatów, w tym były premier Francji Jean-Pierre Raffarin, opuściła salę.

W środę Putin i Xi mają przeprowadzić szczegółowe rozmowy na marginesie forum.

Ostatnim razem, gdy Putin odwiedził stolicę Chin w 2022 r., przygotowywał się do inwazji na Ukrainę zaledwie trzy tygodnie później.

Analitycy uważają, że Xi został zaskoczony tą inwazją, co spowodowało problemy dla chińskiego przywódcy, gdy ten próbuje odbudować swoje stosunki z zachodnimi partnerami handlowymi, szczególnie w Europie, po trzech latach braku ograniczeń związanych z Covid-19 i zamkniętych granic.

Jednakże wsparcie Chin dla Rosji od początku inwazji pozostaje w dużej mierze niezachwiane. Chociaż Pekin próbował zająć pozycję rozjemcy na Ukrainie , ciągłe wsparcie gospodarcze i polityczne Chin dla Rosji jasno pokazało jego zaangażowanie wobec Moskwy.

Rosja oficjalnie nie przystąpiła do chińskiego BRI, ale Putin wziął udział w dwóch poprzednich szczytach – w 2017 i 2019 r. – i korzystał ze wsparcia gospodarczego Chin, zwłaszcza od początku wojny. Handel między obydwoma krajami wzrósł o prawie 30% w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku.

Chociaż nie uważa się, że Chiny dostarczyły Rosji śmiercionośną broń, dostarczyły kluczową technologię i sprzęt, które stały się ratunkiem dla rosyjskiej gospodarki i wysiłków wojskowych.

W zeszłym miesiącu Departament Handlu USA nałożył ograniczenia handlowe na 11 chińskich firm, oskarżając część z nich o dostarczanie Rosji sprzętu do produkcji dronów.

Badanie opublikowane na początku tego roku przez rosyjski ankieter wykazało, że 63% przedsiębiorstw przemysłowych przeszło na chińskich dostawców, aby utrzymać dostawy towarów objętych sankcjami.

Mimo to wojna była bolesna dla Chin. Analiza opublikowana na początku tego roku przez Janis Kluge z Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa oraz Josepha Webstera z Rady Atlantyckiej oszacowała, że ​​chaos gospodarczy wywołany wojną, w tym rosnąca inflacja, będzie kosztować chiński PKB około 140 miliardów dolarów, czyli około 0,7%. do grudnia 2023 r. w porównaniu z prognozami na 2021 r.

https://www.theguardian.com/world/2023/oct/18/xi-jinping-vladimir-putin-beijing-meeting-belt-and-road-forum

Jak widać zaprezentowane 3 raporty znacznie się różnią.
Jeden pełen optymizmu dotyczący pogłębiania współpracy pomiędzy mocarstwami, drugi i trzeci , mający na celu wlanie otuchy ( wróg też cierpi ) w struchałe serca coraz bardziej ubogiego kolektywnego zachodu.

Na witrynie TVN24  tytuł;

Putin z “walizką nuklearną” w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie.

Być może dziennikarze TVN24 naczytali się przerażających historii na ukraińskich witrynach, tam roi się od podobnych “sensacji”.
W sumie reportarz skoncentrował się na omawianej walizce i na kwaśnej minie Orbana.

https://tvn24.pl/swiat/putin-z-wizyta-w-pekinie-mial-ze-soba-walizke-nuklearna-7397487 

Z kolei węgierska witryna hvg.hu opisuje to w ten sposób;

Podczas dwustronnego spotkania z Putinem w Pekinie Orbán nazwał wojnę operacją wojskową, a nie wojną
( na TVN24 pojawiło się przekłamane tłumaczenie z j. węgierskiego na j. ukrainski a z niego na j.polski)

https://444.hu/2023/10/17/haboru-helyett-katonai-muveletnek-nevezte-orban-a-haborut-a-putyinnal-tartott-ketoldalu-talalkozon-pekingben

W nagraniu z Pekinu prezydent Rosji mówi o tym, że obroty handlowe między obydwoma krajami wzrosły w zeszłym roku o ponad 80 proc., choć w tym roku pokazały spadek o ponad 30 proc., nie przyćmiewa to dotychczasowych wyników . Putin wyraził radość, że nawet w tych trudnych czasach są państwa europejskie, z którymi nie zaprzestały stosunków.

Viktor Orbán dodał, jak policzył, że od 2009 roku spotkał się z Putinem trzynaście razy, ale nigdy w tak „skomplikowanych okolicznościach”. Według niego przyczyną jest „operacja wojskowa” i związane z nią zachodnie sankcje.

Zdaniem premiera Węgry nigdy nie chciały i nie będą wrogo nastawione do Rosji, dlatego robią, co mogą, starają się ratować wszystko przed wspólnymi osiągnięciami, zwłaszcza współpracą gospodarczą. Orbán podziękował Putinowi za bycie partnerem Roszatomu Węgry i Gazpromowi za wywiązanie się z zobowiązań umownych. Nikt nie lubi, gdy wyniki jego pracy są zredukowane do zera z powodu rozwoju sytuacji, którego „nie mogą kontrolować” – stwierdził.

Od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Viktor Orbán jest pierwszym politykiem UE, który spotkał się z prezydentem Rosji, ale nie odwiedził jeszcze Kijowa. Premier Węgier przebywa obecnie w Pekinie na szczycie „Jeden pas, jedna droga”, podczas którego wraz z premierem Chin zacieśnił stosunki gospodarcze między obydwoma krajami i osobiście spotkał się z Putinem. Viktor Orbán jest jedynym politykiem UE obecnym na szczycie.

https://hvg.hu/itthon/20231017_katonai_hadmuvelet_Orban_Viktor_Putyin_talalkozo

Wybrane komentarze

Oscar czwartek, 19 października 2023, 16:06:52

Jeżeli chodzi o rząd PO to on nie ma własnego rozumu..

PO ma rozum w Berlinie a samo PO jest tylko wykonawcą woli Berlina
a nie autonomicznym “rozumem”.
Jak Berlin zdecyduje się współpracować z Rosją to PO zrobi natychmiast tak samo..
PO to tylko Niemieckie popychadło… opcja Niemiecka…
Niemcy promują UE bo to jest ich w istocie IV Rzesza…
Pod rządami PO o losach Polski zdecydują Niemcy i Rosja..
Pod rządami PISy o losach Polski zdecydują USA i Rosja.

To tyle na temat suwerenności Polski pod rządami solidaruchów.

Judasz czwartek, 19 października 2023, 16:49:41

To tyle na temat suwerenności Polski

Czy lepiej jest być “popychadłem” USA czy Niemiec i Rosji?
USA w każdej chwili może rzucić Polskę do walki z Rosją, zmajstrować drugą Ukrainę na terytorium RP
.
Niemcy i Rosja raczej tego nie zrobią.

Opublikowano za: https://sensorium.neon24.org/post/173757,niezwykle-wazne-spotkanie-xi-i-putina-w-pekinie

Wypowiedz się