5 eksperymentów psychologicznych, które wyjaśniają współczesny świat

Motto:

Mark Twain:“Jeśli większość ludzi uważa coś za prawdę, to uciekaj od tej prawdy jak najdalej!” Ale większość ludzi stosuje zasadę sformułowaną przez Waldemara Łysiaka: “JEŚLI OGROMNE STADO MUCH JE G… TO CZYŻ ONE MOGĄ SIĘ MYLIĆ ?”

5 WRZEŚNIA 2022 R

Przez Kit Knightly

Świat jest zagmatwanym miejscem. Ludzie robią rzeczy, które nie mają żadnego sensu, myślą o rzeczach, które nie są poparte faktami, znoszą rzeczy, których nie muszą znosić, i zaciekle atakują tych, którzy próbują zwrócić im uwagę na te rzeczy.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego, trafiłeś we właściwe miejsce.

Każdy przypadkowy czytelnik alternatywnego krajobrazu medialnego w końcu wymyśli odniesienie do Stanleya Milgrama lub Philipa Zimbardo, “Eksperymentu Ascha”, a może wszystkich trzech.

“Dysonans poznawczy”, “Dyfuzja odpowiedzialności” i “wyuczona bezradność” to zwroty, które regularnie robią rundy, ale skąd pochodzą i co oznaczają?

Cóż, oto ważne eksperymenty psychospołeczne, które uczą nas o sposobie myślenia ludzi; ale co więcej, wyjaśniają, jak działa nasz współczesny świat i jak wpadliśmy w ten bałagan.

1. Eksperyment Milgrama

Eksperyment: Zacznijmy od najsłynniejszych. Począwszy od 1963 roku, psycholog z Yale Stanley Milgram przeprowadził serię eksperymentów określanych obecnie jako Eksperymenty Posłuszeństwa Milgrama.

Ustawienie jest proste, Podmiot A ma przeprowadzić test pamięci na temacie B i podawać wstrząsy elektryczne, gdy popełnia błędy. Oczywiście temat B nie istnieje, a wstrząsy elektryczne nie są prawdziwe. Zamiast tego aktorzy płakali, prosili o pomoc lub udawali, że są nieprzytomni, podczas gdy Podmiot A byłby zachęcany do dalszego podawania wstrząsów.

Zdecydowana większość badanych kontynuowała test i dała wstrząsy, pomimo niepokoju “Podmiotu B”.

Wniosek: W swoim artykule na temat tego eksperymentu Stanley Milgram ukuł termin “dyfuzja odpowiedzialności”, opisując psychologiczny proces, w którym osoba może usprawiedliwić lub usprawiedliwić wyrządzenie komuś krzywdy, jeśli wierzy, że to nie jest jego wina, nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności lub nie ma wyboru.

Aplikacja: Prawie dosłownie bez końca. Wszystkie instytucje mogą wykorzystać to zjawisko do wywierania nacisku na ludzi, aby działali wbrew własnemu kodeksowi moralnemu. Wojsko, policja, personel szpitalny – wszędzie tam, gdzie istnieje hierarchia lub postrzegana władza, ludzie padną ofiarą rozproszenia własnej odpowiedzialności.

NUTA: Zrobili przyzwoity film o Milgramie, a reakcja jego eksperymentów wywołała eksperymenty, nazwała Experimenter. W ostatnich latach nastąpił poważny sprzeciw wobec tego eksperymentu, a artykuły w MSM atakują odkrycia i metodologię, a nowi “badacze” twierdzą, że “nie dowodzi tego, co myślisz, że robi”.

2. Eksperyment więzienny Stanforda

Eksperyment: Tylko nieco mniej znany niż praca Milgrama jest Eksperyment więzienny Philipa Zimbardo, przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda w 1971 roku. Eksperyment ustanowił pozorowane więzienie na tydzień, z jedną grupą badanych oznaczonych jako “strażnicy”, a pozostali “więźniowie”.

Obie strony otrzymały mundury, a więźniowie otrzymali numer. Strażnikom nakazano zwracać się do więźniów tylko po ich numerze, a nie po nazwisku.

Istniało wiele innych zasad i procedur, szczegółowo opisanych tutaj.

Krótko mówiąc, w ciągu tygodnia strażnicy stawali się coraz bardziej sadystyczni, wymierzając kary nieposłusznym więźniom i nagradzając “dobrych więźniów”, aby spróbować ich podzielić. Wielu więźniów po prostu przyjęło nadużycia i rozpoczęły się walki między “wichrzycielami” a “dobrymi więźniami”.

Chociaż technicznie nie jest to “eksperyment” w najczystszym sensie (nie było hipotezy do przetestowania i nie było grupy kontrolnej) i być może wpływ na “charakterystykę popytu”, badanie ujawnia interesujące wzorce zachowań u badanych.

Wniosek: Strażnicy więzienni stali się sadystami. Więźniowie stali się posłuszni. Wszystko to pomimo tego, że żadne rzeczywiste prawa nie zostały złamane, żaden prawdziwy autorytet prawny i żaden rzeczywisty wymóg pozostania. Jeśli dasz ludziom władzę i odczłowieczasz tych, którzy są pod nimi, staną się sadystycznymi. Jeśli umieścisz ludzi w więzieniu, będą zachowywać się tak, jakby byli w więzieniu.

Krótko mówiąc, ludzie będą zachowywać się tak, jak są traktowani.

Aplikacja: Znowu bez końca. Widzieliśmy to wszystko przez Covid, jeśli zaczniesz traktować ludzi w określony sposób, większość zgodzi się z tym i obwinia mniejszość, która odmawia współpracy. Tymczasem siły policyjne na całym świecie nagle otrzymały nowe uprawnienia i natychmiast je wykorzystały, ponieważ pozbawieni masek i niewyszczerczeni zostali odczłowieczeni w ich oczach. Te reakcje zostały zaprojektowane, a nie przypadkowe.

3. Eksperyment Ascha

Eksperyment: Kolejny eksperyment konformistyczny, nie tak brutalny jak Milgram czy Zimbardo, ale być może bardziej niepokojący w swoich odkryciach.

Po raz pierwszy przeprowadzony przez Solomona Ascha w 1950 roku, konfiguracja jest prosta. Zebrałeś panel tematów, jeden prawdziwy temat i garść fałszywych tematów.

Jeden po drugim badani są zadawani serią pytań wielokrotnego wyboru, na które odpowiedź jest zawsze oczywista, a wszystkie fałszywe podmioty otrzymają każdą odpowiedź źle. Pytanie brzmi, czy prawdziwy podmiot zachowa swoją poprawną odpowiedź, czy też zacznie dostosowywać się do grupy.

Wniosek: Podczas gdy większość ludzi utrzymywała swoje poprawne odpowiedzi, “wskaźnik błędu” w grupie eksperymentalnej wynosił 37% w porównaniu z mniej niż 1% w grupie kontrolnej. Oznacza to, że 36% badanych w końcu zaczęło zmieniać swoje odpowiedzi, aby dostosować się do konsensusu, mimo że wiedzieli, że się mylą.

Około jedna trzecia ludzi albo będzie udawać, że zmienia zdanie w imię konformizmu, albo, co bardziej niepokojące, faktycznie zmieni swoje przekonania, jeśli znajdą się w mniejszości.

Aplikacja: Inscenizowane lub wymyślane sondaże, fałszowanie liczenia głosów w wyborach, konta botów w mediach społecznościowych, kampanie astroturfingowe. Nagłówki mediów głoszące “wszyscy znają X” lub “tylko 1% ludzi myśli Y”.

Istnieje wiele narzędzi, których możesz użyć, aby stworzyć wrażenie fałszywego “konsensusu”, sfabrykowanej “większości”.

NUTA: Eksperyment został przeprowadzony milion razy w dziesiątkach odmian, ale być może najciekawszym odkryciem jest to, że umieszczenie tylko jednej innej osoby w panelu, która zgadza się z badanym obiektem, wydawało się zmniejszać zgodność o 87%. Zasadniczo ludzie nienawidzą być samotnym głosem, ale będą tolerować bycie w mniejszości, jeśli mają jakieś poparcie. Warto wiedzieć.

4. Eksperyment dysonansu poznawczego Festingera

Eksperyment: Najmniej znany eksperyment na liście, ale pod pewnymi względami najbardziej fascynujący. W 1954 roku Leon Festinger stworzył eksperyment oceniający zjawisko dysonansu poznawczego, jego konfiguracja była znowu dość prosta.

Podmiot otrzymuje powtarzalne i nudne zadanie fizyczne do wykonania (pierwotnie obracając drewniane kołki, ale inne odmiany wykorzystują inne zadania).

Po zakończeniu zadania podmiot jest instruowany, aby przejść i przygotować następny podmiot (w rzeczywistości asystenta laboratoryjnego) do zadania, kłamiąc i mówiąc mu, jak interesujące było zadanie.

W tym momencie badani są podzieleni na dwie grupy, jedna grupa otrzymuje 20 USD za kłamstwo, a druga tylko za 1 USD.

To jest prawdziwy eksperyment.

Wniosek: Po okłamaniu fałszywych osób i otrzymaniu pieniędzy, prawdziwi badani biorą udział w wywiadzie po eksperymencie i zapisują swoje prawdziwe przemyślenia na temat zadania.

Co ciekawe, grupa 20-dolarowa na ogół mówiła prawdę, że zadanie było dla nich nudne i powtarzalne. Podczas gdy grupa jednodolarowa, częściej niż nie, twierdziła, że naprawdę cieszyła się tym zadaniem.

Jest to dysonans poznawczy w działaniu.

Zasadniczo, dla grupy za 20 dolarów, pieniądze były dobrym powodem, aby okłamać kolegę z testu i mogli usprawiedliwić własne zachowanie w głowie. Ale dla grupy za 1 dolara skromność nagrody sprawiła, że ich nieuczciwość była wewnętrznie nieuzasadniona, więc musieli nieświadomie stworzyć własne usprawiedliwienie, przekonując siebie, że w ogóle nie kłamią.

Podsumowując, jeśli zaoferujesz ludziom niewielką nagrodę za zrobienie czegoś, będą udawać, że się tym cieszą lub w inny sposób inwestują, aby uzasadnić tylko niewielki zysk.

Zadeklaruj swoją niezależność!

Zysk poza sfałszowanym systemem! Chroń się przed tyranią i upadkiem gospodarczym. Naucz się żyć wolnym i szerzyć pokój!

Counter Markets Newsletter – Trendy i strategie dla maksymalnej wolności

Odbierz swój DARMOWY numer już dziś!Kliknij tutaj, aby pobrać teraz

Aplikacja: Kasyna, gry komputerowe i inne interaktywne media używają tej zasady przez cały czas, oferując graczom bardzo małe wypłaty, wiedząc, że przekonają się, że lubią grać. Wielkie korporacje i pracodawcy mogą również polegać na tym zjawisku, aby utrzymać płace na niskim poziomie, wiedząc, że nisko opłacani pracownicy mają mechanizm psychologiczny, który może przekonać ich, że lubią swoją pracę.

NUTA: Wariacja na temat tego eksperymentu wprowadza trzecią grupę, której nie płaci się za kłamstwo. Ta grupa nie jest dotknięta dysonansem poznawczym i uczciwie oceni zadanie, tak jak robi to dobrze opłacana grupa.

5. Małpia drabina

Eksperyment: Jest to nieco kontrowersyjny dodatek do listy, ale przejdziemy do tego później. To bardzo znany eksperyment, który prawdopodobnie słyszałeś cytowane dziesiątki razy.

W 1960 roku naukowcy z Harvardu umieścili pięć małp w klatce z drabiną pośrodku. Na szczycie drabiny znajduje się kiść bananów; jednak za każdym razem, gdy małpa próbuje wspiąć się po drabinie, wszystkie są spryskiwane lodowatą wodą. W końcu małpy uczą się unikać drabiny.

Następnie jedna małpa jest usuwana i wprowadzana jest nowa małpa. Naturalnie idzie prosto po drabinę i zostaje zaatakowany przez pozostałe cztery małpy.

Następnie druga małpa jest usuwana i wprowadzana jest kolejna nowa małpa. Naturalnie idzie prosto po drabinę i zostaje zaatakowany przez pozostałe cztery małpy… w tym ten, który nigdy nie został spryskany.

Nadal zastępują każdą małpę po kolei, dopóki nie ma małp, które kiedykolwiek zostały spryskane wodą, a mimo to wszystkie odmawiają zbliżenia się do schodów i uniemożliwienia tego wszystkim nowym małpom.

Oczywistym wnioskiem jest to, że ludzie mogą być uwarunkowani do bezmyślnego przestrzegania zasad, których nie rozumieją.

Jedynym problemem jest to, że nic takiego nigdy się nie wydarzyło.

Tak, to jest kontrowersja, o której wspomniałem wcześniej. Pomimo tego, że można go łatwo znaleźć w każdym zakątku Internetu, pomimo artykułów w czasopismach wyjaśniających to i animacji opowiadających o tym … to się nigdy nie wydarzyło. Eksperyment wydaje się być całkowicie apokryficzny.

Bez drabiny, bez małp, bez zimnej wody.

Tak więc, chociaż ten rzekomy eksperyment w rzeczywistości nie uczy nas o mentalności stada, wyjaśnia współczesny świat, ponieważ pokazuje nam, jak łatwo mit można przekształcić w rzeczywistość poprzez zwykłe powtarzanie.

BONUS: Monkey Ladder Redux

Zgadza się, na tym się nie kończy, jest jeszcze jeden zwrot.

National Geographic faktycznie odtworzył fikcyjny eksperyment z małpią drabiną z wykorzystaniem ludzi:

Jeden z badanych wchodzi do poczekalni lekarskiej wypełnionej fałszywymi pacjentami. Kiedy rozlega się dzwonek, wszyscy fałszywi pacjenci wstają na sekundę, a następnie odzyskują swoje miejsca.

Po tym, jak proces ten powtórzy się kilka razy, fałszywi pacjenci są powoli usuwani jeden po drugim, aż pozostanie tylko przedmiot eksperymentu. Następnie drugorzędne rzeczywiste przedmioty są wprowadzane pojedynczo.

Eksperyment ma na celu udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

a) Czy oryginalny podmiot stanie przy dzwonku, nie wiedząc dlaczego?

b) Czy będą nadal wstawać, gdy będą sami w pokoju?

c) Czy następnie nauczą tego zachowania nowych przedmiotów?

Odpowiedź na wszystkie trzy pytania wydaje się brzmieć “tak”.

Teraz, choć znacznie mniej naukowy niż pozostałe cztery eksperymenty, włączam to tutaj z bardzo konkretnego powodu. Powyższy film z eksperymentu nie tylko rejestruje zgodne zachowanie, ale opisuje je jako potencjalnie korzystne. Dodając, że zachowania stadne ratują życie na wolności i są “tym, jak uczymy się socjalizować”.

Bardzo ciekawe ujęcie, nie sądzisz?

Tak więc, podczas gdy fałszywy eksperyment na małpach, który nigdy się nie wydarzył, został wykorzystany do nauczenia nas o niebezpieczeństwach mentalności stadnej, jego nieistnienie w rzeczywistości uczy nas o niebezpieczeństwach związanych z niepierwotnymi źródłami i zdolnością świadomości grupowej do konfabulacji.

Tymczasem prawdziwy eksperyment z małpami jest wykorzystywany do sprzedania nam idei, że mentalność stadna istnieje, ale jest potencjalnie dobrą rzeczą. Podnosząc możliwość, że cała sprawa mogła zostać zainscenizowana, po prostu w celu promowania konformizmu.

… Czy świat nie jest dziwnym i zagmatwanym miejscem?

*

Więc są. Pięć z najbardziej krytycznych badań psychologicznych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, miejmy nadzieję, że w przyszłości nikt nie pozostanie w ciemności, gdy te koncepcje lub eksperymenty zostaną przywołane.

Ale celem tego artykułu nie jest po prostu sprawienie, abyś ty, czytelniku, zrozumiał te eksperymenty … ma również przypominać, że tak.

Ludzie rządzący, elita, 1%, “Partia”. Moce, które są – lub nie powinny być – jakkolwiek chcesz je nazwać.

Znają te eksperymenty. Studiowali je. Prawdopodobnie replikowali je niezliczoną ilość razy na wielką skalę i w nieetyczny sposób, który ledwo możemy sobie wyobrazić. Kto wie dokładnie, co dzieje się w wilgotnych, ciemnych lochach głębokiego państwa?

Pamiętaj tylko, że wiedzą, jak działa ludzki umysł.

  • Wiedzą, że mogą zmusić ludzi do zrobienia wszystkiego, jeśli zapewnią ich, że nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
  • Wiedzą, że mogą polegać na ludziach, którzy nadużywają każdej władzy, którą im dano, LUB wierzą, że są bezsilni, jeśli są traktowani w ten sposób.
  • Wiedzą, że presja rówieśników zmieni umysły wielu ludzi nawet w obliczu niezaprzeczalnej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli sprawisz, że poczują się całkowicie samotni.
  • Wiedzą, że jeśli zaoferujesz ludziom tylko niewielką nagrodę za wykonanie zadania, wymyślą własne psychologiczne uzasadnienie jego podjęcia.
  • Wiedzą, że ludzie bezmyślnie zrobią wszystko, co robią wszyscy inni, nigdy nie pytając o powód.
  • I wiedzą, że ludzie z radością uwierzą w coś, co nigdy się nie wydarzyło, jeśli będzie się to powtarzać wystarczająco często.

Oni to wszystko wiedzą. I używają tej wiedzy cały czas – Wszystko. Ten. Godzina.

Każda reklama, którą widzisz, każdy artykuł, który czytasz, każdy film, który wypuszczają, każda pozycja w wiadomościach, każdy “wirusowy” post w mediach społecznościowych, każdy popularny hashtag.

Każda wojna. Każda pandemia. Każdy nagłówek.

Wszystkie są skonstruowane z myślą o tych zasadach, aby wywołać określone reakcje emocjonalne, które kierują twoim zachowaniem i przekonaniami. Tak działają media, a nie po to, by cię informować, nie bawić… ale aby cię kontrolować.

I sprowadzają to do nauki. Zawsze o tym pamiętaj.

Źródło: Off-Guardian

Opublikowano za: https://www.activistpost.com/2022/09/5-psychological-experiments-that-explain-the-modern-world.html

Wypowiedz się