Czy kredyty w Polsce będą trochę tańsze wśród najdroższych w Europie ?

NBP

Obniżka przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych w październiku nie przekłada się automatycznie na obniżkę oprocentowania kredytów bankowych, ponieważ banki obniżają w mniejszym stopniu, a w przypadku podwyżek stóp – podwyższają tak samo. Natomiast poziom oprocentowania kredytów w Polsce ( łącznie odsetki, prowizja, ubezpieczenie, nadwyżka oprocentowania przy ratach równych w stosunku do malejących i inne wydumane koszty bankowe) jest o 2,5 – 3,0 razy wyższy niż w krajach Starej Unii ( 15 krajów przed wejściem Polski do UE). W Niemczech oprocentowanie kredytu wynoszące powyżej 15 % – jest traktowane jako przestępstwo i karane z urzędu za lichwę. W XVII wieku w Polsce za lichwę było uważane oprocentowanie wynoszące powyżej 7% i było surowo karane.

Redakcja KIP

Dobra wiadomość: Tańsze Kredyty

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Jest to dobra informacja dla kredytobiorców.

Obniżki są nie byle jakie.

RPP mocno przestraszyła się obecnej sytuacji gospodarczej kraju, ponieważ tak niskich stóp procentowych nie było w Polsce.

Stopa referencyjna wyniesie 2,00 proc. w skali roku (dotychczas 2,50 proc.), lombardowa 3,00 proc. (dotychczas 4,00 proc.), depozytowa 1,00 proc. (dotychczas 1,00 proc.), a stopa redyskontowa weksli 2,25 proc. (dotychczas 2,75 proc.)

Co te cyferki oznaczają ?

Osoby zadłużone w bankach interesuje tylko jedna wartość z wyżej podanych, czyli stopa lombardowa.

Zmniejszono ją o jeden punkt procentowy. Wbrew pozorom jest to spora obniżka, ponieważ zmniejszą się znacznie raty kredytu. Obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza ratę niższą o około 13-15 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł.

Ten jeden punkt procentowy powinien odczuć każdy kredytobiorca, ponieważ w Polsce kredyty udzielane są na stopie ruchomej. Kiedy stopa procentowa idzie w górę, Twoja rata również i odwrotnie.

O ile powinna zmniejszyć się rata kredytu ?

Stopa kredytu ustalana jest poprzez prosty mechanizm: stopa lombardowa razy cztery. Do tej pory wynosiła 4%, więc kredyty zaczynała się od 16%. Teraz wynosi 3%, więc odsetki kredytowe powinny spaść do 12%.

To jest teoria. Praktyka może być różna, ponieważ niestety, ale lobby bankowe rządzi.

Banki poniosą straty

Tak, to prawda. Na tej obniżce stracą banki, ponieważ oprocentowanie kredytów powinno zmniejszyć się do 12%.

Już widzę wystąpienia ekonomistów z poważną miną przestrzegających przed upadkiem banków w Polsce. Do tego dochodzą frankowicze, którzy coraz dobitniej walczą o obniżenie rat frankowych ze względu na niekorzystny kurs franka szwajcarskiego.

Proponuję, abyście notowali wszystkie osoby, które będą broniły banków.

Dlaczego ?

Ponieważ, każdy bank zarabia miliony złotych rocznie.

Przypomnę tylko prosty mechanizm kreacji pieniądza.

Bank mając 1 mln euro może spokojnie wpłacić te pieniądze na konto NBP, a sam zacząć udzielać kredyty. Dzięki ustawie bankowej, może wpisywać do komputera utworzone z powietrza pieniądze.

Z przechowywanego bezpiecznie 1 mln euro, może wytworzyć 28 mln euro !

Tak, nie pomyliłem się. W Polsce obowiązuje lewar 28 do kreacji pieniądza. Czyli bank wytwarza fikcyjne pieniądze i pobiera od nich prawdziwe odsetki, które Ty musisz ciężko zarobić.

Powtórzę, każdy bank zarabia miliony złotych rocznie. W zeszłym roku cała branża bankowa zarobiła około 190 mld złotych !

Dlaczego w takim razie płaczą ?

Ponieważ, zmniejszą się ich zyski z odsetek. Również stopa depozytowa została utrzymana na niskim poziomie. To spowoduje, że będzie mniej oszczędzających w bankach. Mniej pieniędzy, to mniej wykreowanych kredytów. Kreacja pieniądza dokonuje się nie tylko od własnych pieniędzy banku, ale przede wszystkim od pieniędzy klientów.

Banki i cała branża finansowa jest najbogatszą częścią rynku na świecie. Zbudowała mechanizm ograbiający każdą osobę związaną kredytem. Tutaj strumienie pieniędzy leją się obficie.

Jeszcze raz zapytam się, skąd zatem to miałczenie banków ?

Dlaczego pojawiają się głosy o trudnej sytuacji sektora bankowego ?

Częściowo odpowiem.

Gdyby nie miałczeli, to nie mieliby tak dobrze.

Robert Brzoza

 Opublikowano za: http://biznes.robertbrzoza.pl/polska/dobra-wiadomosc-tansze-kredyty/

PS. Polecamy dla Dociekliwych i Samodzielnie Myślących przeczytanie w tym globalnym temacie i przeanalizowanie, co najmniej zamieszczone na poniższych linkach teksty i połączenie wielu „puzli” w pełniejszy obraz mechanizmu pieniądza, w tym finansów, kredytów i zniewolenia zwykłych ludzi w Polsce i nie tylko. Zalecamy czytanie i analizowanie w podanej kolejności.

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/grzegorz-kolodko-za-kryzys-odpowiedzialna-jest-finansjera/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/richard-k-moore-bankowa-okupacja/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/ellen-braun-o-kreacji-pieniadza-biuletyn-kwartalny-banku-anglii/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/czy-polska-zbankrutuje/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/bankowy-tytul-egzekucyjny-hanba-dla-kolejnych-parlamentow-rzadow-prezydentow-i-trybunalow-konstytucyjnych-od-1997-roku/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/czy-kredyty-w-polsce-beda-troche-tansze-wsrod-najdrozszych-w-europie/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/koncentracja-systemu-bankowego-poprzez-likwidacje-bankrutow-na-koszt-obywateli/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/politycy-prostytuuja-sie-z-miedzynarodowa-finansjera/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/banki-napuszczaja-spoleczenstwo-i-kredytobiorcow-zlotowych-na-frankowiczow/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/kula-lis-65-banksterzy-grabia-ludzi-franka-najpierw-pokochaly-polskie-banki-dopiero-pozniej-polacy/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/nikander-a-prof-modzelewski-ciagle-doradzal-bedzie/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/wsrod-ludzi-i-malpiatek-tak-samo-czyli-kto-i-po-co-wprowadzil-ludzkosci-pieniadz/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/janusz-szewczak-bunt-juz-dawno-powinien-nastapic/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/w-szwajcarii-beda-glosowac-czy-odebrac-kreacje-pieniadza-bankom/

Poniższe teksty przedstawiają propozycje rozwiązań poczynając od przemiany świadomości i rozwiniętych docelowych koncepcji ustrojowo – gospodarczych, w tym pieniężnych. W kolejnym pakiecie znajdą się bardziej szczegółowe koncepcje rozwiązań głównego instrumentu zniewolenia – mechanizmów pieniężnych. Zostaną one zamieszczone w ciągu miesiąca.

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/10/dr-krzysztof-lachowski-przemiany-swiadomosci-i-paradygmatow/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/03/dr-krzysztof-lachowski-wolny-rynek-opium-dla-mas-a-wiez-istota-istnienia/

http://www.krs.org.pl/images/Media1/konferencja29.pdf

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/08/nacjonalizacja-pieniedzy-walka-o-suwerennosc-monetarna/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/dr-krzysztof-lachowski-rozproszenie-pieniadza-i-wlasnosci-jako-podstawa-budowy-iii-drogi-rozwoju/

https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2014/04/krzysztof-lachowski-zarys-koncepcji-ekonomii-obywatelskiej-i-nowego-ustroju/

Wnikliwe przestudiowanie i przemyślenie zawartych treści zaoszczędzi czytania kilkudziesięciu tysięcy stron, w tym zwłaszcza gazetowej „sieczki”, gdzie ważna prawda ukryta jest w mieszance wielkich kłamstw z mało ważną prawdą, która służy jedynie uwiarygodnieniu wielkich kłamstw.

Redakcja KIP

Comments

  1. Klub Inteligencji Polskiej says:

    Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wcale nie przekłada się na obniżenie oprocentowania kredytów. Taki mechanizm nie ma miejsca. Stopa oprocentowania kredytów to dziedzina bankierskiej samowoli i ich kalkulacji: “zarobić jak najwięcej – ile sie da!” Wstrzymanie emisji pieniędzy przez NBP i likwidacja wszelkiej konkurencji dla banków – zmusza ludzi do zaciągania kredytów. Dopiero obniżenie popytu na kredyt mogłoby skłonić bankierów do obniżenia oprocentowania, ale przy wstrzymaniu wszelkiej emisji pieniądza pełnowartościowego jest to trudne, niemal niewykonalne. Chyba, że ruszy w Polsce islamska bankowość bezodsetkowa – która w krajach arabskich została zlikwidowana przez najeźdźców w pierwszej kolejności.
    Jacek Rossakiewicz

Wypowiedz się