Ambasador Rosji: dialog z Polską na tematy historyczne nie jest obecnie możliwy

– Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich (…) – powiedział w wywiadzie dla dziennika “Kommiersant” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew Dyplomata zarzucił Polsce prowadzenie “wojny” z pomnikami Armii Czerwonej.

Foto: Materiały prasowe Siergiej Andriejew, fot. Ambasada Rosji w Polsce

 • – Wysoko cenimy to, że wielu zwykłych Polaków i władze lokalne dbają o miejsca pochówku żołnierzy rosyjskich i radzieckich – podkreślił Andriejew
 • Rosyjski ambasador nie zgadza się na nazywanie żołnierzy Armii Czerwonej “okupantami Polski”
 • – Nie mamy oczywiście nic przeciwko temu, aby mieć z Polską, tak jak z każdym innym krajem, normalne relacje – powiedział dyplomata

Wypowiedzi ambasadora “Kommiersant” opublikował w dzisiejszym wydaniu obok wywiadu z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

– Wysoko cenimy to, że wielu zwykłych Polaków i władze lokalne dbają o miejsca pochówku żołnierzy rosyjskich i radzieckich – podkreślił Andriejew. Ocenił jednak, że w Polsce trwa “wojna” z pomnikami radzieckimi, która – jak dodał – jest w istocie “wojną” z “pamięcią o uratowaniu Polski przez Armię Czerwoną w latach 1944-45”. Zarzucił władzom Polski naruszanie w tej kwestii umów dwustronnych z 1992 i 1994 roku.

“Nie zapomnimy i nie przebaczymy”

-Jest to wybór polityczny strony polskiej na rzecz konfrontacji z nami, ponieważ w Rosji takie działania są postrzegane przez przeważającą większość naszych obywateli jako bluźniercze i głęboko obraźliwe dla naszego narodu – powiedział dyplomata.

– Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać – powiedział ambasador.

Andriejew podkreślił, że w kwestii zbrodni katyńskiej “ze strony rosyjskiej dawno już zostały wydane wszelkie oficjalne oceny” i zaznaczył: – dla nas na płaszczyźnie politycznej ta kwestia jest zamknięta.

“Archiwa katyńskie należą do Rosji”

Pytany, dlaczego nie przekazano Polsce części dokumentów archiwalnych związanych ze zbrodnią katyńską, Andriejew zadał pytanie, dlaczego Rosja miałaby je przekazywać. – To są nasze archiwa – zauważył. – Ze 183 tomów materiałów sprawy katyńskiej, którą rozpatrywała nasza Główna Prokuratura Wojskowa, 148 zostało odtajnionych i przekazanych w kopiach stronie polskiej. W sprawie pozostałych materiałów decyzje będą podejmowane w przyszłości zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem – powiedział dyplomata.

Ambasador zapewnił, że Rosja nigdy nie była przeciwna wznowieniu pracy polsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej. Jednak ciało to, jak argumentował, składa się z podkomisji roboczych, zajmujących się np. energetyką, handlem, inwestycjami. – Ponieważ podkomisje pod stronie polskiej nie mają przewodniczących, to nie ma z kim rozmawiać i to oczywiście oznacza, że również duża komisja nie może pracować – powiedział.

“Jesteśmy przekonani o swojej słuszności”

W wywiadzie nie padło pytanie o kwestię zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Ambasador został jednak zapytany, czy byłaby przełomem sytuacja, w której strona polska “proponuje wznowienie pracy komisji międzyrządowej, zmienia stanowisko w sprawie pomników i zamyka śledztwo w sprawie samolotu”.

– Byłyby to kroki w prawidłowym kierunku, ale nie należy przedstawiać sprawy tak, że wiążemy poprawę stosunków z Polską z jakimiś konkretnymi kwestiami – odparł dyplomata. – Jesteśmy gotowi budować z Polską normalne, pragmatyczne, poprawne stosunki, ale do tego potrzebna jest wola polityczna strony przeciwnej. A my takiej woli na obecnym etapie nie widzimy – oświadczył.

Na pytanie, co oznaczają “normalne pragmatyczne stosunki”, dyplomata oświadczył, że chodzi m.in. o to, aby: “zaprzestać przedstawiania nam nieuzasadnionych pretensji i zarzutów, zrezygnować w oficjalnych wypowiedziach z retoryki antyrosyjskiej, uznać za pewnik, że w wielu kwestiach w sposób oczywisty się nie zgodzimy (…), nie dopuszczać do wzajemnego znieważania się słowem ani czynem”.

– Nie mamy oczywiście nic przeciwko temu, aby mieć z Polską, tak jak z każdym innym krajem, normalne relacje, ale zainteresowani jesteśmy tym nie bardziej niż strona polska. Jesteśmy przekonani o swojej słuszności i nie zamierzamy wyrzec się własnych interesów dla czyjejkolwiek korzyści – powiedział ambasador Rosji.

WYBRANE KOMENTARZE

Ryszard Rydzewski

Młodzi chłopcy, którzy zginęli na naszej ziemi i nie wrócili do swoich mam zasługują na godne cmentarze

Michał Rakowski

Cmentarze i groby są rzeczą świętą i my otaczamy je opieką, nie chcemy tylko pomników. Rosjanie nawet grobów naszych żołnierzy nie potrafili uszanować, w odwecie za strajki w Gdańsku Breżniew kazał na cmentarzu “Orląt ” zrobić wysypisko śmieci, buldożery jeździły po grobach naszych żołnierzy, cmentarz odrestaurowano dopiero za czasów Ukrainy. O tym trzeba przypomnieć panu ambasadorowi…

Hipolit Cacko

Hitler miał tysiące młodych chłopców którzy zgineli w kampanii wrześniowej na Polskę, podobnie jak i rosyjscy !!! https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99

Aleksander Kochański

Adam Dragon Kretyn czy idiota? Nie mogę się zdecydować na diagnozę…

Luis Franek

Michał Rakowski Michał coś wiesz tylko nie wiesz w którym kościele dzwonią. Dzięki przyjaźni dwóch prezydentów Kuczmy i naszego Kwaśniewskiego to była prawdziwa przyjaźń.

Zbyszek Pazdan

Adam Dragon a kto na Czechosłowacje napadł w1938

Kazimierz Stefanowicz

Michał Rakowski Posługujesz się waść łgarstwem i półprawdami w odniesieniu do Cmentarz Orląt . Rzecz dzieje się w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej we Lwowie w którym wszelkie decyzje podejmuje administracja ukraińska . Każdy element polskości był zawsze solą w oku dla Ukraińców z mentalnością rezuna, a cóż dopiero Polscy bohaterowie, którzy znacząco przetrzebili Ukraińców w walce o Lwów . Jak więc mieli tolerować naszych bohaterów, którym co najwyżej mogli zniszczyć miejsca wiecznego spoczynku , bo mordować już nie było kogo, bo ludobójstwa dokonano wcześniej . Tak więc w 1971 roku zdewastowali cmentarz . Pracownicy Energopolu rozpoczęli prace restauracyjne cmentarza w 1989 r a później inicjatywę przejęły polskie władze i ostatecznie odnowiony cmentarz otwarto w 2005 roku zmieniając pod naciskiem władz Ukrainy wiele znaczących napisów i znaków . Już w 2002 roku Jurij Szuchewycz bohater narodowy Ukrainy, a jednocześnie syn jednego z naczelnych rezunów wraz z grupą sobie podobnych skierowali list do władz polskich i ukraińskich domagając się przeniesienia cmentarza Orląt Lwowskich do Polski . Ponadto w 2015 roku powróciły na cmentarz odnalezione dwa lwy , które były częścią pomnika . Gdy władze Lwowa zorientowały się o tym fakcie, natychmiast obudowano je płytami ze sklejki i tak to trwa do dzisiaj . Wieczna pamięć o naszych bohaterach i męczennikach czekających w tysiącach zbiorowych trupich dołach na skromny pochówek. Szacunek dla sprawiedliwych Ukraińców .

Michał Rakowski

Kazimierz Stefanowicz Proszę nie konfabulować. Mamy już dość zakłamywania historii. Mogiły Orląt zdewastowano na rozkaz Breżniewa. Za ten barbarzyński czyn odpowiada Rosja.

Piotr Sośnierz

Tę wojnę historyczną należy zakończyć. On dobrze powiedział że w pewnych sprawach nigdy się nie zgodzimy i trzeba to po prostu wzajemnie uznać. Zakończyć pyskówki i budować normalne sąsiedzkie relacje. Sojusznikami na razie nie będziemy i nikt tego zresztą nie oczekuje. Mamy w pewnych sprawach sprzeczne interesy i każdy normalny to rozumie. Ale po co eskalować wrogość? Nikomu to nie służy.

Adam Dragon

Najpierw muszą się przyznać do zbrodni dokonanych na Polakach. Przyznać , że w 1939 roku napadli na Polskę . Przyznać , że okradali Polskę podczas radzieckiej okupacji. A teraz oddać wrak Tupolewa.

Pan Balboa

Najpierw mieli pretensje, że ich ludzie ginęli w obozach po “cudzie nad Wisłą”. Zacznijmy od tego że bolszewiki zostały powstrzymane i rozbite. To oni byli agresorem(przekroczyli nasze granice by nas podbić) więc o co pretensje? W tych obozach mieliśmy ich traktować po królewsku? Później pretensje o to, że nie jesteśmy im wdzięczni za to, że szli na Berlin jak ich ukochany sojusznika Adolf H. zaatakował. Gdy było Powstanie Warszawskie armia (zd)radziecka czekała aż się Polacy wytłuką z Niemcami dopiero wkroczyli. Może coś więcej nasza ruska polityczna wypowie na temat paktu Ribbentrop Mołotow, który w Rosji jest tuszowany i dzieci się o tym nie uczy. Do póki Rosjanie sami nie uznają że przez wieki byli agresorami nie mamy o czym rozmawiać z najeźdźca!

Bronisław Kuberski

Pan Balboa. Krasnoarmiejcy siedzieli w obozach, ponieważ bolszewicy nie chcieli zapłacić odszkodowań za zniszczenie i spalenie połowy POLSKI. MCK miał do nich dostęp. Wskutek zniszczeń nawet dla cywilów brakowało żywności i lekarstw.

Edward Reczkowski

W 19 Piłsudzki poszedł na wschód stąd odwet ruskich.
O pomoc powstańcom nikt ich nie poprosił, ale mimo to szli.
Zginęło ponad 7 tysięcy polskich żołnierzy którzy szli z ruskimi.
Ruscy w marszu na Warszawę z pomocą powstańcom w jedna noc stracili 200 czołgów wiec przyhamować musieli.

Zenon Tracz

Taka jest polityka, żadnych sentymentów. Wielka Brytania uważa , że w polityce nie ma przyjaciół, są tylko interesy. Czas przestać uprawiać politykę naiwną, liczą się realia.

Pan Balboa

Buba Witek Rozpoczęli ruscy pierwszym rozbiorem Polski. Po 123 latach też wolałbym na miejscu marszałka prewencyjnie uderzyć. Z tego co nas na historii uczyli gdyby nie “cud nad Wisłą” to czerwona zaraza szła by aż po Berlin(takie mieli zamiary).

Marek Markos

balboa to widać wychowanek kurskiego i telewizji tvppis

Pan Balboa

Marek Markos Hehe to już wszystko co potrafisz z siebie wydusić 😀 Nie jestem za pis tylko za historią którą federacja zbójecko-rosyjska zakłamuje na własny użytek. Poszukaj w internecie opowieści ludzi którzy przeżyli wyzwalanie kraju przez przemarsz armii (zd)radzieckiej. Gwałty, rabunki i morderstwa. Jeżeli jesteś za takim wyzwalaniem i bronisz bandytów wyzywając mnie od pisowca to znaczy że nie jesteś Marek tylko Sasza 😉

Mariusz S. Jachoł

Aparatczyk niestety, nie rozumie, że jak Berlin zdobyli to potem należało bystro do CCCP wrócić a nie implementować komunę w Polsce

Tomasz Zan

nikt cmentarzy nie likwiduje, co za brednie wygaduje ten ambasador, a te pomniki “wdzięczności”, które sobie sami Rosjanie postawili, należy przenieść na cmentarze i po kłopocie, niszczenie ich to głupota, powinny pozostać nie z wdzięczności, a jako przestroga, żeby Rosjanie pamiętali o dacie 17.09.1939 roku, właśnie wtedy rozpoczęła się dla nich Wielka Wojna Ojczyźniana, czyli od dnia w którym przyłączyli się do Niemców i rozpoczęli II wojnę światową…

Zbyszek Pazdan

a w Czechach jest inna data 1938 wkroczenie armii Niemiec i Polski

Henryk Probus

Zbyszek Pazdan Polska tylko odzyskała swoje Zaolzie. Niestety, nie na długo.

Elzbieta Kroczyk

Henryk Wątor masz rację. Ma typ TUPET. Chce wdzięczności za 44 rok … a może też za 17 września 1939 ??? Dla nich wojna zaczęła się dopiero 22 czerwca 1941. “Nie zapomnimy i nie przebaczymy”. A on sądzi, że MY pamięci nie mamy ?
Widać, że WREDNY TYP.
Mówiąc o zwykłych Polakach chyba ma na myśli IRKA DZIEKANA i jemu podobnych.

Kazimierz Stefanowicz

Panie Henryku jak widać nie dysponując żadną wiedzą o tragizmie wojny , okupacji i wyzwolenia eksponuje pan jedynie łgarstwo i chamstwo , co dla ignoranta zawsze przychodzi z łatwością . Zapamiętaj sobie raz na zawsze i poczytaj o faktach, że gdyby Rosjanie z garstką Polskich żołnierzy zatrzymali się w 1944 roku na linii Zbrucza i Niemna to banderowscy rezuni wyrżnęliby naszych przodków po Kraków, a dalej był Oświęcim, gdzie Polaków przepuszczono by przez kominy krematoriów, zaraz po Żydach, a nieliczni ocaleńcy służyliby dla ,, rasy panów ,, do drobnych zleceń . A tak miałeś szansę zaistnieć i staraj się to wykorzystać poznając już teraz ,, jedynie słuszne ,, bo zweryfikowane fakty .

Aleksander Komincz

Dobre! Dług wdzięczności! 🙂 🙂 🙂
Niech iwany powiedzą w jakim celu Armia Czerwona wkroczyła do Europy Środkowej i dlaczego siedziała w niej pół wieku.

Jan Mazurkiewicz

Irek Dziekan a co robili w dniu 17.09.1939 na ziemiach Polskich też nas wyzwalali ?

Aleksander Komincz

Irek Dziekan
Tak, Iwan! Stalinowi przypomniało się, że kocha Polskę, szczególnie za Bitwę Warszawską, a Katyń, to pomyłka. Myślał, że to Niemcy. Nawet nie wiesz przeciw komu/czemu wybuchło powstanie w Warszawie.

Misza Moskiewski

Aleksander Komincz,
Niech rusofobowie powiedzą w jakim celu Armia USA wkroczyła do Europy i dlaczego siedzi tam dotychczas.

Misza Moskiewski

Norbert Malewski – “ZSRR … okupowała nasze wschodnie ziemie” ???
Rozmowa Churchilla z Andersem.
Churchill zareagował bardzo gwałtownie:
„Wy sami jesteście temu winni. Już od dawna namawiałem was do załatwienia sprawy granic z Rosją Sowiecką i oddania jej ziem na wschód od linii Curzona. Gdybyście mnie posłuchali, dzisiaj cała sprawa wyglądałaby inaczej. Myśmy wschodnich granic Polski nigdy nie gwarantowali. Mamy dzisiaj dosyć wojska i waszej pomocy nie potrzebujemy. Może pan swoje dywizje zabrać. Obejdziemy się bez nich”.

Zbyszek Pazdan

a dziadek opowiadał ze najgorsi byli ci z bandy Łupaszki i Burego to dopiero bydlaki

Norbert Malewski

Misza Moskiewski Druga Rzeczypospolita gdzie się kończyła, na Bugu?, Rosjanie prawem silniejszego zabrali jedną trzecią terytorium Polski, ktoś nam te ziemie dał w Wersalu w 1918.

Misza Moskiewski

Norbert Malewski – “Rosjanie prawem silniejszego zabrali jedną trzecią terytorium Polski”
ZSRR działał tylko jak Polska w 1938 roku. Jednak, z zewnętrznym podobieństwem tych wydarzeń historycznych, istnieje znaczna różnica między nimi. Polska przez prowokacje na terytorium Czechosłowacji stworzyła odpowiednie warunki dla podbicia Zaolzia w sojuszu z Niemcami. Zrobiła wszystko, co w jej mocy aby Związek Radziecki nie mógłby zapewnić pomocy wojskowej Czechosłowacji. ZSRR, w przeciwieństwie do Polski, został zmuszony do podjęcia decyzji. Przypomnę, że oficjalne stanowisko Anglii i Francji, zostało zredukowane do milczącego przyjęcia sowieckich działań w Polsce.

Norbert Malewski

Misza Moskiewski Czyli Rosjanie chcieli pomóc Czechosłowacji w 1938, konflikt o Zaolzie ciągnął się od 1918, błąd Polski że zajęli je, tylko że nikt przez to nie trafił na Syberię ani nie zginął bez wieści. To co Rosjanie robili z nami między 1939 a 1941 woła o pomstę do nieba. Byli bez porównania gorsi od hitlerowców.

Misza Moskiewski

Norbert Malewski – “To co Rosjanie robili z nami”

Z przeszłości Polski socjalistycznej.
Ludność Polski po II wojnie światowej

………… w tys.
1946 … 23 930
1950 … 25 008 + 1 078 – (od 1946 wzrost)
1960 … 29 776 + 4 768 – (od 1950 wzrost)
1970 … 32 642 + 2 866 – (od 1960 wzrost)
1978 … 35 061 + 2 419 – (od 1970 wzrost)
1988 … 37 879 + 2 818 – (od 1978 wzrost)

1990 … 38 183 ……….. 3 218 średnio przez 10 lat od 1950 r
2000 … 38 654 + 471- (od 1990 wzrost)
2015 … 38 446 – 208 – (od 2000 ubytek)

Stefan Więcek

Myślę że w Polsce też nie zapomną tego co wyrabiali czerwonoarmiejcy w trakcie wyzwolenia czy też opanowywania Polski. Rabunków, gwałtów, morderstw, kradzieży. Pamięć o poległych żołnierzach to jedno ale gloryfikowanie Krasnej Armiji to przesada.

Andrzej Bloch

A co myśmy robili w Rosji w 1610 roku ??????

Stefan Więcek

Andrzej Bloch A co robili Rosjanie w trakcie oblężenia Warszawy w 1831, w trakcie powstania styczniowego, w trakcie wyzwalania proletariackiej Polszy z rąk burżujów w 1920 ? A w trakcie niszczenia Polaków w 1939 na kresach ? Bez sensu takie wyliczanki. Odnoszę się do stanowiska ambasadora w kwestii stosunku do pomników sławiących tzw. wyzwalanie. Wiadomo że Stalin miał wyzwalanie w gdzieś… chodziło o budowę radzieckiego imperium.

Rafał Tutaj

Czerwone kures….wo wymordowało tysiące Polaków ,rozkradło to co mogło, a teraz może jeszcze mamy ich w dupę całować! Niech wypier…. ją ze swoimi pomnikami i grobami morderców do swojego kołchozu !

Norbert Malewski

Najpierw Niemcy od 1939 roku nas mordowali, okradali, palili, ZSRR napadło na nas 17.09.1939 okupowała nasze wschodnie ziemie, miliony naszych rodaków odczuło na własnej skórze co to sprawiedliwość sowiecka, gdyby Niemcy nie napadły na ZSRR w 1941 z Polski nie zostało by nic. W 1944 roku Rosjanie w pogoni za Niemcami niby nas wyzwolilli, ale jakim kosztem, wystarczy przypomnieć niby pomoc Rosjan dla powstańców Warszawskich, oczywiście zajmując Polskę wprowadzali nowy ustrój ogniem i mieczem, przy okazji mordując i rabując to co Niemcy nie zdążyli zrabować i zniszczyć. Nawet ziemie odzyskane Rosjanie oddali nam po wcześniejszym wywiezieniu wszystkiego co wartościowe. A potem była suwerennnośc w ograniczonym zakresie. Myślę że gdyby Stalinowi nie zależało aby dobić Hitlera i zanieść nowy ustrój to by wcale nas nie wyzwolili.

Norbert Malewski

Misza Moskiewski Druga Rzeczypospolita gdzie się kończyła, na Bugu ?, Rosjanie prawem silniejszego zabrali jedną trzecią terytorium Polski, ktoś nam te ziemie dał w Wersalu w 1918.

Millena Blanco

Ci ruscy to mają zjebane banie. W Polsce plujemy na czerwonych morderców, kto ma być im wdzięczny? Wierchuszka SLD? Komusze gnidy przetrwały w Polsce tylko dzięki Kiszczakowi i Bolkowej grubej kresce. Gdyby nie to, każdy komuch i agent skończyłby w dole z wapnem. Brzydzimy się wszystkiego co ruskie, języka, waszych zakazanych mord, waszej muzyki i literatury. Plujemy na waszą historię i waszą teraźniejszość. Rosjanie to naród tępy, sprowadzony to roli bezmyślnego bydła, roboli łykających pański głos jak kaczory gnojówkę. Jesteście najgorszym robactwem na tej planecie. Szkoda, że amerykanie zamiast Japończyków, was nie poczęstowali atomem. Do tej pory już by się przewietrzyło, możnaby budować tam wesołe miasteczka, albo McDonaldy. Ruskie śmiecie, zapamiętajcie sobie, życzymy wam wyginięcia!

Bronisław Kuberski

Tym ruskom już zupełnie odbija. Wieczny dług wdzięczności? Za mordowanie polskiej inteligencji, wywózkę setek tysięcy polskich obywateli, najczęściej całych rodzin na Syberię, gdzie większość zginęła wskutek mrozów, z głodu i chorób. Niewielu osobom udało się powrócić do kraju. Za umieszczenie swojej agentury po wojnie w ilości 2,5 tys. Dostali polskie nazwiska i obywatelstwo. Wraz z naszymi komuchami tworzyli wszystkie struktury państwa polskiego. W samym LWP umieścili 10 tys. ruskow. Obecnie mamy do czynienia z ich potomkami. Jest rzeczą oczywistą że nie będą działać na rzecz państwa polskiego tylko Rosji lub innych ośrodków. Mamy być wdzięczni z rabunki dzieł kultury zrabowanych przez nich, do czego nawet nie chcą się przyznać. A odpieprzyć się od Polski.

Anna Kosakowska

“Dług wdzięczności” za co? Za 17 września 1939 r, za napaść Związku Sowieckiego na Polskę razem z Hitlerem?! Za miliony pomordowanych?! Za 50 lat okupacji?! Wstyd i hańba. To jest odwracanie wszystkiego o 180 stopni do góry nogami, Rosjanie chorują na tę samą chorobę co PiS! U nas groby się szanuje, natomiast pomniki okupanta sowieckiego powinny być zdemontowane już dawno.

Stefan Olszewski

Tępaki jesteście! Macie wprawdzie rację nt. zbrodni ruskich na Polakach, ale gdyby nie ruskie, to 15 mln. Polaków Niemcy by wymordowali, a reszta by szprechała angedojczowana. Myślicie, że Zachód by nie powtórzył Monachium i nie oddał Polski adolfowi? A pół żartem: po 50 latach ruskiej okupacji i rusyfikacji 99% naszych rodaków rosyjskiego w ogóle nie umiała:-). Mówi to Wam coś?

Buba Witek

Rosji na dobrych relacjach z Polska kompletnie nie zależy , bo tak naprawdę kto się z Polską liczy, nawet taka miniaturka państwa jak Węgry , prowadzi z Rosja polityczny i gospodarczy dialog, mając polskie stanowisko wobec Rosji gdzieś. A państwa zachodnie ? Przypadek Kozłowskiej , mówi za siebie. Rosjanie zrobią z Polska co będą chcieli, tzw. “przesmyk suwalski” zajmą w kilka godzin , a granice pod Radzyminem utworzą w jeden dzień, i żadne Nato, nam nie pomoże, chcieliście wojny to się brońcie sami.

Bogdan Kwiecien

Wystarczy pojechać do Niemiec i zobaczyć jak się dba i pielęgnuje cmentarze i pomniki żołnierzy Rosyjskich.

Ludwik Pająk

Gdzie była armia czerwona gdy my walczyliśmy z Nazistami w 39? Oczywiście jak to oni knuli, spiskowali i pomagali hitlerowcom za co zapłacili największymi stratami spośród wszystkich narodów w czasie II w św. Padło ich 20 milionów głównie dlatego, że nie mają szacunku nawet do własnych ludzi.

Misza Moskiewski

Ludwik Pająk, – “Padło ich 20 milionów głównie dlatego, że nie mają szacunku nawet do własnych ludzi”
Słowa Winstona Churchilla wygłoszone w Izbie Gmin w 1945 r.:
«Gdyby nie nadzwyczajne wyczyny i ofiary Rosji, Polska byłaby skazana na całkowitą zagładę z rąk niemieckich. Nie tylko Polska jako państwo, ale Polacy jako naród byliby skazani przez Hitlera na zagładę albo sprowadzeni do stanu niewolników»

Ludwik Pająk

Misza Moskiewski słowa gen. Patona “Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami”

Misza Moskiewski

Ludwik Pająk – “…słowa gen. Patona “Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki … jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić…”
To nie jest pierwszy ani ostatni rusofob wśród amerykańskich generałów. :-)))

SEKRETARZ USA (1944-1949) EDWARD STETTINIUS:
… Naród amerykański nie powinien zapominać, że w 1942 r. był niedaleko katastrofy. Gdyby Związek Radziecki nie mógł utrzymać frontu, Niemcy byliby w stanie zdobyć Brytanię. Mogli również przejąć Afrykę, w takim przypadku udałoby im się stworzyć własną trampolinę w Ameryce Łacińskiej …

P.S. Z przemówienia George’a Pattona przed Trzecią Armią Stanów Zjednoczonych, wiosną 1944 roku
“Chcę, żebyś pamiętaliście, że żaden drań nigdy nie wygrał wojny, umierając za swoją ojczyznę. Zwyciężył, zmuszając drugiego biednego człowieka do śmierci za swoją ojczyznę.”
(I want you to remember that no bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country.)

Luis Franek

Panie Ambasadorze przyjdzie taki czas, że wszystko co PiSowskie będzie gorzej traktowane. Wasze pomniki są na razie chowane bo teraz Chams.two rządzi. W waszym kraju żyje naszych bardzo dużo i naród Wasz z naszym żyją w zgodzie.

Luis Franek

Andreas Heinrich O czym z Tobą dyskutować, młodym jesteś i nie dziwi mnie. Pamiętaj Oni byli u nas przez 50 lat .Tu na tej ziemi naszej rodziły się ich dzieci, ludzie mile wspominają i ich dzieci odwiedzały nas oraz wnuki. PiS zamknął granicę przyjaźni i Pamiętaj przez całe życie moje słowa, że przyjdzie czas, że po PiSie śladu nie będzie. Pozdrawiam.

Ula Figura

Obsesja pomnikowa to dolegliwość Kaczyńskiego. Liczy bardzo na swoje własne od wdzięcznego narodu. Na razie czyści przedpole i stawia bratu, który przecież nie był taki wielki jak prezes

Edmund Michalczyk

Rozumiem że gdyby Armia Czerwona w 1945r przegoniła Hitlera tylko do granic Polski i dalej dała sobie spokój to Hitler z wdzięczności do Polaków natychmiast zaprzestał produkcji mydła i abażurów z ludzkiej skóry w OŚWIĘCIMIU. Polska po dzień dzisiejszy była by pod okupacją Niemiecką. A poza tym przypominam idiotom kto Polskę wepchał pod opiekę ZSRR, czyż nie byli to Amerykanie i Anglicy?

Dariusz Ustrzycki

“wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich” – może kiedyś spłacimy. W sumie już raz Moskwę zdobyliśmy….

Krzysztof Soliński

te pomniki to głupota mogą zostać dla potomnych, ale historię znamy i wiemy o sojuszu Stalina z Hitlerem Hitler od zachodu a Stalin od wschodu oba te państwa na nas napadły niech ten pan nie zaprzecza bo tak było , ale gdy Hitler napadł i na nich nie mieli żadnego wyjścia ani obejścia aby rozwalić Niemiecką armię , a że my mamy takie proszę się nie obrażać hujowe położenie więc musieli, czy chcieli czy nie przejść przez nasz kraj , raczej sobie nie wyobrażam aby ich armia szła dookoła , no i przy okazji kradli gwałcili ile wlezie to za co mamy im dziękować , wyzwoliciel nie kradnie i nie gwałc…Zobacz więcej

Stanislaw Gadomski

https://pl.wikipedia.org/…/Traktat_o_granicach_i_przyja…

Andrzej Wierzbicki

Podzielam opinię Ambasadora Rosji w sprawie polskiej wojny pomnikowej z Rosją. To nie jest kwestia prawa do wyrażania poglądów w demokracji, to na zimno skalkulowana polityka kompletu ekip postsolidarności, które uznały antyrosyjskość za sprawne narzędzie budowania politycznego poparcia – zjednywania sobie na tym tle Polaków, bez liczenia się z krótkowzrocznymi oraz dalekowzrocznymi skutkami takiej polityki.. PiS popadło na tym tle w prawdziwą paranoję. W kraju, w którym betonuje się patrzenie na tą straszną wojnę przez pryzmat, w pierwszej kolejności, Katynia, gwałtów Ruskich na kobietach, rabunków mienia i wojny z Armią Krajową, mamy do czynienia z jednej strony z wyrachowaną polityką, z drugiej, w konsekwencji, kompletnym zatraceniem rozumienia, czym była 2. wojna światowa. Dla Polski i Polaków zwłaszcza. Można na ten temat pisać bez końca. Zwracam uwagę na totalną niestosowność usuwania znaków pamięci po poległych żołnierzach radzieckich i polskich (1. i 2. Armii) na obszarach przyłączonych do Polski w wyniku postanowień z Jałty i Poczdamu.

Lilianna Mazurek

Czy jesteś pewien Andrzej o czym piszesz mówiąc o przyłączeniu zachodnich obszarów do Polski ? Czy widziałeś kiedykolwiek mapę Polski z XVI wieku i należące do niej rozlegle obszary zachodnie ? Może dobrze jest uczyć się historii jak chcemy zajmować stronnicze stanowisko w poglądach politycznych . Ja i moi kuzyni mieliśmy to szczęście , że nasi poznańscy dziadkowie zasłużeni w wojnach i w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim uczyli polskiej historii każde pokolenie. Czy wiesz, że przez to powstanie odzyskaliśmy cześć ziem polskich na zachodzie ? Nie przyłączyliśmy tylko zwycięsko odzyskaliśmy. Wiec może skoryguj swoje poglądy na podstawie materiałów źródłowych co było odzyskane. Antyrosyjskość używana przez jakąkolwiek inną grupę polityczna po okupacji sowieckiej byłaby zawsze zdecydowanie bieżąca niż historyczna. Było to, co Polacy jeszcze odczuwali fizycznie i psychicznie .Wiec w każdym innym kraju byłoby podobnie. Nie należy też się zbytnio kierować ambicjami, aby po 70 latach domagać się pomnikowania zamiast lepiej milczeć po zdecydowanie negatywnym narzuceniu systemu , przez który Polska była militarnie i gospodarczo zależna od sowietów. Co przez to uzyskała na świecie? Wizerunek zacofanego, komunistycznego państwa podporządkowanego  Rosji. Rosja najlepsza w manipulowaniu i oszukiwaniu potrafi doskonale przekręcić fakty. Teraz używa ambicji pomników jako cichego kierunku aby odrzucić przez Polaków swoją winę za to, co jeszcze wszyscy pamiętają. Typowe ruskie zakłamanie. Nigdy nie było inne.

Andrzej Wierzbicki

Lilianna Mazurek Szanowna Pani Lilianno, dziękuję za kometarz. Jestem poznańczykiem, moi dziadowie, podobnie jak pani antenaci, walczyli w powstaniu wielkopolskim oraz w wojnie z bolszewicką Rosją 1920 roku. Mamy więc cokolwiek wspólnoty pamięci. Mapę Polski XVI wieku oczywiście znam. Proszę pamiętać, że europejskie granice tamtych czasów, jak i tych wcześniejszych, były zawsze płynne: albo my zawłaszczaliśmy, albo nam zawłaszczano. Powstanie Wielkopolskie tylko w niewielkim stopniu miało wpływ na granicę zachodnią: np. ocalono dla Polski Wielkopolskę z Poznaniem. Po 2. wojnie zyskaliśmy nadto Pomorze Zachodnie ze Szczecinem, Dolny Śląsk z Wrocławiem, Warmię I Mazury plus dostęp do Bałtyku jak nigdy dotąd. To zaś pozostawało w związku z “sowieckim” wyzwoleniem. Rzeczywistości nie da się zaklinać. Serdecznie pozdrawiam.

Wojtek Mamczur

Przepraszam, oglądałem program o Rosji i dowiedziałem się , że w szkołach uczą dzieci, że wroga nie zwalcza się na swojej ziemi tylko na ziemi obcej(sąsiada) Na Rosję napadli Niemcy więc ruski nie wyzwalał Polski tylko niszczył wroga chroniąc swoją ziemię. Gdyby wyzwalał Polskę to nie mordował by w Katyniu, Polsce. Nie gwałciłby Nasze kobiety, nie rabowałby naszego majątku Narodowego, itd itp. A więc jacy to wyzwoliciele.

Mark Danilow

Władze Polskie powinny w końcu zacząć patrzeć w przyszłość a nie tylko w przeszłość której nikt nie może zmienić. Chrześcijanin ma obowiązek przebaczać również byłym wrogom i prosić o przebaczenie by w przyszłości nie było więcej wojen. Polska jako pierwsza powinna wystąpić w UE o zniesienie wszystkich sankcji przeciwko Narodowi Rosji, bo nic nie pomaga w budowaniu dobrosąsiedzkiej pokojowej przyszłości. Nie możemy być ostatni z największym sąsiadem w wymianie handlowej więcej i patrzyć jak inni robią interesy bez nas. Rosja wycofała swoje wojska z Polski i Niemiec i innych krajów sąsiednich, a USA dalej siedzi w Europie i Korei, wiec nie można ich zapraszać do Polski bez Referendum Narodowego żeby być Niepodległym Krajem. Nawet słynna armia Andersa nie pomogła powstaniu warszawskiemu, a ich obowiązkiem było walczyć o niepodległość Polski, a nie Wielkiej Brytanii, czy zachodu, który miał nas gdzieś w Jałcie i Poczdamie. W czasie zimnej wojny NATO miało plan nasz cały kraj i Belgie potraktować jak Hiroszymę i Nagasaki by powstrzymać ewentualny najazd przez Sowietów. To jak im naród polski może teraz ufać i proponować Fort Tramp? Jak umiesz liczyć to licz tylko na siebie.

Jan Jankowski

z pis nie da się rozmawiać są zajęci walką o miejsca przy korycie

Vermo Bianco

PISiarnia, z nikim nie, a więc tylko lustro jej zostało.

Henryk Woźniacki

My tu mamy problem z pomnikami nie tylko żołnierzy radzieckich

Hipolit Cacko

Najeźdźca, agresor i wieloletni okupant, mówiący o długu wdzięczności okupowanego narodu do swego okupanta, to chore i zupełnie całkowite zidiocenie. Tylko Rosja i jej specsłużby tak potrafią !!! https://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk%C4%99

Jan Janusz

Rakowski za czasów ZSRR na Ukrainie rządzili komuniści ukraińscy, a nie radzieccy i na Ukrainie nic nie zostało uporządkowane i jak nie masz zielonego pojęcia, wiec nie pisz głupot, u nas nic się nie szanuje: druga armia wojska polskiego to zło, a cacy tylko ci wykleci którzy nie wszyscy, mordowali zwykłych obywateli, bo został sołtysem, bo wziął ziemie, którą rozdawali, a to ze był listonoszem ITD ITP. A CI MŁODZI Z DRUGIEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO, CZY ŻOŁNIERZE ARMII CZERWONEJ ONI NIE SZLI W POLITYKĘ, TYLKO SZLI ROZBIĆ FASZYSTÓW, A CO DO PÓŹNIEJSZEJ ZAGŁADY EUROPY WSCHODNIEJ WINĘ PONOSZĄ AMERYKANCE I ANGOLE, BO TO ONI NAS SPRZEDALI W ŁAPY DYKTATORA STALINA A DZIŚ Wielcy przyjaciele hhhhaaaaa oni jeszcze wam pokażą, jacy to z nich przyjaciele, szuja zawsze będzie szują

Zbyszek Pazdan

debilu to dziadowi wąsatemu Kijowa się zachciało i wkroczył do Rosji w1919, a ruscy tylko jak Hitlera pognali do Berlina, tak Piłsudskiego do Warszawy, a 2 wojna zaczęła się w Europie w1938 rozbiorem Czechosłowacji, którego dokonali Niemcy hitlerowskie, Polska sanacyjna i Węgry, taka jest prawda, a w Polsce fakty się przekręca.

Opublikowano za: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/siergiej-andriejew-oficjalny-dialog-o-historii-obecnie-jest-niemozliwy/sxtq5dq

Od Redakcji KIP: Niestety Ambasador rosyjski w Polsce ma racje, co potwierdza szereg rzeczowych merytorycznie komentarzy. Część komentarzy pomineliśmy, ze względu na wulgaryzmy i napastliwą niemerytoryczną treść. Natomiast wielu komentatorów negatywnie odnoszących się do tej wypowiedzi:

Po pierwsze – nie zna historii prawdziwej, lecz propagandę historyczna, w której mało jest prawdy o złożonościach polityki międzynarodowej;

Po drugie – przekaz rodzin ciężko doświadczonych w okresie wojny ze strony Związku Sowieckiego uwarunkował ich jednostronne  spojrzenie, przy jednoczesnym braku wiedzy lub jej niedopuszczaniu do świadomości, że Rosjanie sami byli nie mniej doświadczeni przez rewolucje wdrożoną w Rosji przez żydomasonerie i dwie wojny – niż Polacy.

Po trzecie – cześć komentatorów ukrywa swoje twarze, co świadczy przy prezentowanych wulgaryzmach i bełkocie, że są płatnymi trollami, a czasami prezentowane twarze zdradzają ich chazarskie pochodzenie, co wskazuje na większość  komentatorów negatywnie odnoszących się do wypowiedzi Ambasadora Rosji.

Dla zrozumienia złożoności planów i kulis II wojny światowej, które są zupełnie inne niż propaganda historyczna, która z prawdą ma niewiele wspólnego polecamy teksty na naszej stronie:

Kto i dlaczego spowodował II wojnę światową oraz planował podział świata na 16 państw po wojnie ?
II wojna światowa – odwrotna strona medalu
W. Uszkujnik – Paradoksy historii. Tajna historia Rosji, Europy i świata.
Rosja mówi NIE dla Światowego Rządu

Comments

 1. nanna says:

  „Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich (…) – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Kommiersant” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew”

  ŚWIĘTE SŁOWA !!!

  – czas najwyższy, by polskie władze przywołały do porządku rozwydrzoną gówniarzerię szkodzącą wizerunkowi Polski na świecie.

  – Polacy są skłóceni z Rosją, z Litwą, z Białorusią, z Ukrainą, z Czechami, z Niemcami i tylko jeszcze nie napadli na wodę w Bałtyku.

  – Z tym należy skończyć, ponieważ podobna polityka spowodowała rozbiory Polski.

  Słowa Pana Ambasadora Siergieja Andriejewa mogą wydawać się ostrymi, jednak jest to gest przyjaźni, jest to wyciągnięta ponownie do Polski ręka ze strony Rosji, by Polska przynajmniej mogła TERAZ zminimalizować straty. Potem będzie za późno i żadne żale już nie pomogą.

  Za czasów Polski Ludowej żyliśmy ze wszystkimi w zgodzie, także z Niemcami i mądrą polityką zagraniczną Adama Rapackiego zyskaliśmy uznanie świata.

  Obecnie, pod rządami watykańskimi, sprowadziliśmy nie we własnym interesie kilka milionów Ukraińców, którzy w momencie przejścia na katolicyzm i powrotu do Ukrainy byliby cywilną armią watykanu, poszerzającą jego wpływy na Wschodzie.

  Po „zaprzyjaźnieniu się” z ussa mamy bazę wojskową na wschodniej granicy i wiszącą nad nami groźbę III. wojny światowej!

  A w ussa uchwalono ustawę w myśl której Polacy powinni zapłacić „żydom” 300 miliardów dolarów w ramach „odszkodowań” oraz odstąpić im polskie ziemie jako zadośćuczynienie.

  Czy przyjaciel mógłby w ogóle coś takiego nam zrobić???

  Wojska radzieckie stacjonowały wyłącznie!!!!! na zachodniej granicy Polski, pilnując, by Niemcy do nas się nie wepchali. Armia Radziecka sama na własny koszt zbudowała tam koszary albo przejęła koszary niemieckie remontując je również na własny koszt.
  To było działanie W INTERESIE POLSKI I POLAKÓW.

  Po odejściu z Polski Armii Czerwonej natychmiast zachód przystąpił do podziału łupów czyli demontażu naszego kraju a ussa przyjęło rolę wojskowego mecenasa, za usługi którego musimy słono płacić.
  To nie był i nie jest żaden przyjacielski gest ze strony zachodu!

  Co do „gwałtów dokonanych przez Armię Czerwoną” to nie ma żadnych miarodajnych dowodów, a propaganda szeptana zawsze lubiła żywić się sensacją.

  Normalny mężczyzna mający żonę lub narzeczoną nie tknie obcej kobiety, bo się będzie zwyczajnie brzydził. On nie odczuwa takiej potrzeby, by spółkować z obcymi babami.
  Po wojnie powszechne były mendy, czyli wszy łonowe i zarażenie się nimi stanowiło dla zarażonego poważny problem.
  To raz.
  A poza tym choroby weneryczne też stanowiły zagrożenie więc jest zrozumiałe, że Armia Czerwona musiała być z rozkazu czysta inaczej nie mogła by stanowić żadnej siły bojowej.
  Za gwałty na Polkach groziła kula w łeb i nie było przeproś.
  Światły Józef Stalin wiedząc, że Polska musi pozostać w strefie wpływów Bloku Wschodniego przygotował odpowiednio ku temu teren także propagandowo. Polacy dla Czerwonoarmistów byli Braćmi, a Polki Siostrami.

  O ile takie stanowisko nie jest możliwe do uzyskania na zgniłym i śmierdzącym zachodzie, o tyle u nas, na ziemiach słowiańskich było oczywistością.

  Dramatyczne wydarzenia, których nie sposób było uniknąć zostały odpowiednio zbadane i winni ponieśli karę zgodnie z prawem.

  Histeryczne wykrzykiwanki młokosów o „masowych gwałtach” są wynikiem oglądania przez nich filmów pornograficznych, na podstawie których postrzegają dzisiejszy świat.

  Tym niemniej ich zarzuty nie są niczym innym niż wykwitami ich chorej fantazji, jako że nie są oni w stanie podać ani jednego nazwiska kobiety zgwałconej przez Armię Czerwoną ani tym bardziej danych owego oskarżanego o gwałt Czerwonoarmisty.

  Poza tym można przyjąć, że ani jedna z tych domniemanych, zgwałconych przez Armię Czerwoną kobiet nie upoważniła ich do stawiania zarzutów, więc ci krzykacze działają z własnej inicjatywy i nie muszą dbać o żadną wiarygodność mogąc folgować chorej wyobraźni.
  Czysta samowola podparta nienawiścią bezpodstawną.

  Było jak było i należy to uszanować zostawiając historię historykom do badań.

  Nie wiadomo, czy taki jeden z drugim krzykacz – jeżeli już tak się przy tych gwałtach upiera – nie byłby potomkiem takiego „gwałcącego Polki” Czerwonoarmisty, bo może jego tatuś to taki „bękart z bolszewicką krwią”?
  W tej sytuacji powinien taki jeden z drugim raczej dbać o dobre stosunki z Rosją, jako jego drugą ojczyzną.

  Faktem jest, że Armia Czerwona wygoniła z ziem zajmowanych obecnie przez Polaków okupujących je Niemców.

  Faktem jest, że na ziemiach zajmowanych przez Polaków padło w boju 600.000 Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej.

  Faktem jest, że Armia Czerwona broniła polskich, zachodnich granic przez 45 lat od czasów wojny.

  Faktem jest, że niemożliwe było znalezienie, zidentyfikowanie i pochowanie wszystkich Poległych Radzieckich Bohaterów i Im właśnie postawiono Pomniki Chwały na zdobytych przez nich ziemiach. Czyli na terenie obecnej Polski.

  Faktem jest, że przez 45 lat powojennych Związek Radziecki dostarczał Polakom wszelkich surowców koniecznych do odbudowy polskiego przemysłu, a rozliczenia za te surowce były więcej symboliczne niż odpowiadały rzeczywistej ich wartości.

  Faktem jest, że Polska odrodziła się jako Naród i nie tylko odbudowała swoją, polską Kulturę i Tożsamość, ale i zwiększyła w tym czasie populację o 14 milionów z 23 powojennej liczby mieszkańców do niemal 40 milionów w latach osiemdziesiątych.

  Faktem jest, że Związek Radziecki nie wtrącał się w politykę wewnętrzną Polski a jedynie w ramach zawartych wcześniej układów normalizował stosunki między naszymi krajami.

  Faktem jest, że jeżeli Polska zechce unieważnić te układy zawarte wcześniej z ZSRR, którego naturalnym sukcesorem jest dzisiejsza Rosja, to konieczne stanie się ustalenie nowych granic dla Polski.

  Faktem jest, że Litwa może rościć prawa do Podlasia. To było od wieków litewskie i zostało przez Polaków podbite i skatoliczone przez watykan.

  Faktem jest, że kresy wschodnie to ziemie etnicznie ukraińskie, więc Ukraina może żądać ich zwrotu i zachód się na to zgodzi za cenę wejścia tam kościoła katolickiego (w tym celu są próby oderwania cerkwi ukraińskiej od Rosji).

  Faktem jest, że Polska zawłaszczyła również ziemie białoruskie, a te Białoruś może chcieć z powrotem i tu pomoże Białorusi Rosja.

  Faktem jest, że Czechy zechcą też odzyskać ziemie niegdyś do nich należące i w tym celu dogadają się z Niemcami.

  Faktem jest, że Niemcy nie zrezygnowali z podbitych słowiańskich ziem Pomorza Zachodniego, Dolnego i Górnego Śląska oraz Mazur i mogą stworzyć warunki dyplomatyczne w wyniku których świat zgodzi się na niemieckie żądania choćby w zamian za współpracę gospodarczą na korzystniejszych dla tych krajów warunkach.

  Wszystko może być i wszystko jest kartą przetargową.

  Polacy są na przegranej pozycji z racji tego chociażby, że przez kilkaset lat rządzili u nas królowie elekcyjni i kraje, które osadziły u nas swoich królów w wyniku elekcji także mogą domagać się polskich ziem, ponieważ nie wiadomo, co obiecała tym królom polska szlachta i osadzona u nas arystokracja niepolska oraz katolicki kler.
  Nie wiadomo na ile lat wstecz mogło by nagle obowiązywać „święte prawo własności” i lepiej dla Polski, by trzymała się tego, co ma.

  Tak więc gest ze strony Rosyjskiej Dyplomacji wyrażony osobą Pana Ambasadora Rosji w Warszawie Siergieja Andriejewa powinni Polacy odczytać jako gest przyjazny, dający Polakom możliwość korekty obecnej, nieodpowiedzialnej polityki tak, by Polska mogła stać się uczestnikiem budowy Nowego Jedwabnego Szlaku.
  Nie trzeba chyba podkreślać, że jest to dla Polski niesłychanie ważna i dalekosiężna szansa na uzyskanie podmiotowości w gronie liczących się państw świata.

  WIECZNA CHWAŁA BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM ARMII CZERWONEJ ! ! !

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI ! ! !

  • Klub Inteligencji Polskiej says:

   Pani NANNO
   BARDZO DOBRY MERYTORYCZNIE I ZGODNY Z PRAWDĄ HISTORYCZNĄ KOMENTARZ !
   Dodam kilka drobnych uzupełnień:
   1) Moja mama opowiadała mi, że rosyjscy żołnierze za gwałty na terenie Polski byli surowo karani przez dowódców Rosjan, natomiast można było z nimi, a zwłaszcza na szczeblu dowódczym wiele załatwić za wódkę w postaci samogonu i za to kupiła u Rosjan dwa konie.
   2) Mój stryj ( ojca brat) był w niewoli niemieckiej i pracował jako robotnik przymusowy i kiedy weszły zwycięskie wojska ( nie pamiętam dokładnie, czy był w strefie zajmowanej przez Rosjan czy zachodnich aliantów, raczej tych pierwszych) to Niemki prosiły tych jeńców i pracowników przymusowych, aby deklarowali, że są ich kobietami to dawali im spokój. Inne, bez zadeklarowanego mężczyzny i pełnoletnie szły “do obrotu”. Trzeba wiedzieć, że żołnierze często z zemsty za to co doznały kobiety od Niemców, dokonywali gwałtów na Niemkach, i ich dowódcy czasami na to “przymykali oko”.
   3) Gdzieś czytałem informację, nie mogę przypomnieć gdzie, że najwięcej gwałtów i bestialstwa było na terenach okupowanych przez anglików i amerykanów.
   4) W czasie okupacji Niemiec był dotkliwy brak żywności i wiele kobiet dawało “obsługę” żołnieżom by wyżywić siebie i rodzinę. W wyniku tego w radzieckie strefie okupacyjnej jak pisze Albin Siwak w swoich książkach na podstawie relacji marszałka Wiktora Kulikowa narodziło się 4 mln Niemców i 5 mln Austriaków. Swoisty paradoks polityki rasowej Hitlera.
   5) Albin Siwak w ostatniej swojej książce pt.”Utajniony wyrok z niewdzięczności” pisze na podstawie wielu ustnych, a także pisemnych relacji Polaków, Rosjan, a także Niemców służących w Wermachcie, że najwięcej gwałcili, a nawet mordowali potem te kobiety oficerowie żydzi, których było bardzo dużo w armii niemieckiej, zwłaszcza zbrodniczych formacjach SS i innych, a także w rosyjskiej, a zwłaszcza w zbrodniczych formacja NKWD. Sztandarowymi przykładami opisywanymi w tej książce są zachowania żydów w tych praktykach wobec Rosjanek, Polek i kobiet innych narodowości słowiańskiej na czele z późniejszymi przywódcami żydokomunistycznej Polski ( w okresie Komunizmu Wojennego 1044 – 1956): Mincem, Zambrowskim i Bermanem. Więc może ci co obecnie tak eksponują wszędzie gwałty czerwonoarmistów, z podtekstem lub bezpośrednio oskarżając Rosjan to potomkowie tych żydowskich gwałcicieli z prawego jak i nieprawego łoża, co wynika z ich mentalności hucpiarskiej.
   6) Odnośnie stwierdzenie pani NANNY o “mądrej polityce zagranicznej Rapackiego” to nie była w istocie jego polityka zagraniczna, lecz Władysława Gomułki, którą realizował. Sam Rapacki był jednym z głównych informatorów rozgłośni “Wolna Europa” i służb specjalnych Zachodu, więc w istocie pracował dla interesów antypolskich.

 2. nanna says:

  Szanowna Redakcjo KIP,

  bardzo dziękuję.

  —-
  —-

  Cokolwiek było w przeszłości – naszym obowiązkiem jest nie dopuścić do tego, by wybuchła nowa wojna i sytuacja się powtórzyła.

  Jesteśmy tego winni wszystkim Ofiarom wojen.

 3. nanna says:

  Już to chyba kiedyś linkowałam, ale może warto przypomnieć, bo zamiast “Irak” teraz jest “Rosja”?

  https://ussus.wordpress.com/2013/05/05/obusieczny-miecz-imperium-globalny-militaryzm-i-organizacje-pozarzadowe/

Wypowiedz się