Niebezpieczne związki. Zięć Trumpa jest partnerem biznesowym Sorosa

Trump 9© REUTERS/ Carlos Barria

Wyszło na jaw, że starszy doradca w Białym Domu, zięć prezydenta Donalda Trumpa Jared Kushner jest partnerem finansowym multimiliardera George’a Sorosa.

Według doniesienia  The Wall Street Journal spółka Cadre, której założycielem jest Kushner, zaciągnęła pożyczki na kwotę miliarda dolarów, jedną czwartą z których udzielił Soros. 

Trump 10© AP Photo/ Patrick Semansky

Uczestnik kampanii Trumpa zamieszany w brudne sprawy

Wcześniej Kushner nie ujawniał swoich kontaktów z magnatem. Projekty biznesowe Kushnera nie wykraczałyby poza przyjęte ramy, gdyby jednocześnie ich organizator nie uczestniczył w kampanii Donalda Trumpa. Przyszły prezydent aktywnie wykorzystywał wizerunek Sorosa w charakterze zasadniczego przeciwnika uosabiającego wrogi wobec „szarego” wyborcy świat finansów.  

Magnat finansowy odpłacił pięknym za nadobne. Soros nie tylko dołączył do kampanii Hillary Clinton, na którą wpłacił 13 mln dolarów, ale również publicznie nazwał Trumpa oszustem.

Tajne związku zięcia Trumpa z zasadniczym przeciwnikiem prezydenta mogą zaszkodzić wizerunkowi obecnej amerykańskiej administracji w nie mniejszym stopniu niż oskarżenia o przyjaźń z Rosją. Dla amerykańskiej prawicy i skrajnej prawicy Soros jest wcieleniem lewicowo-liberalnej polityki, która według nich jest nastawiona na niszczenie tradycyjnych wartości i wspieranie niestabilnych i niepewnych sojuszników kosztem tradycyjnych związków z Izraelem.

Otoczenie Kushnera prawie natychmiast zaczęło się usprawiedliwiać. Przedstawicielka urzędnika adwokat Jamie Gorelick oznajmiła, że jej klient „zmniejszył” swój udział w spółce Cadre, a poza tym wyszedł z rady dyrektorów. Z tego wynika: kontaktów z Sorosem nie zerwał.

Jednocześnie awans Kushnera w administracji Białego Domu zbiegł się w czasie z „ewolucją” amerykańskiego przywódcy, który zmienił swoje podejście do Rosji i NATO.

Jak poinformowano wcześniej, decyzja w sprawie przeprowadzenia nalotu na Syrię także została rzekomo podjęta przez prezydenta pod wpływem jego córki Ivanki, żony Kushnera.

Trump 11© AFP 2017/ Saul Loeb

Melania rozwodzi się z Donaldem?

Zmiany w retoryce politycznej Donalda Trumpa, rezygnacja z nowego spojrzenia na problemy międzynarodowe, złagodzenie stanowiska w kwestii barier handlowych, brak efektywnego kursu antymigracyjnego mogą rozczarować konserwatywnych wyborców, którzy wybrali Republikanina na szefa Białego Domu. George Soros idealnie nadaje się na symbol tych zmian. Utrata skrajnie prawicowego elektoratu byłaby dla Donalda Trumpa bardzo dotkliwa i jego przeciwnicy nie zmarnowaliby okazji, by zadać mu taki cios.

https://pl.sputniknews.com/polityka/201705045391448-USA-Trump-Kushner-Soros-zwiazki/

Amerykanie domagają się wygnania Sorosa z USA

Ponad 9 tys. Amerykanów podpisało petycję w sprawie zakazu wjazdu miliardera George’a Sorosa do USA skierowaną do prezydenta Donalda Trumpa.

„Panie Prezydencie, prosimy o wprowadzenie zakazu wjazdu George’a Sorosa do kraju. Prosimy o wprowadzenie zakazu prowadzenia przez George’a Sorosa i członków jego rodziny biznesu w kraju, udzielania wsparcia politykom i ich fundacjom” — czytamy w petycji opublikowanej na stronie Change.org.

„Prosimy o wydanie nakazu jego aresztowania za to, że płacił ludziom za udział w zamieszkach i akcjach protestacyjnych. <…> Nie można pozwolić, żeby George Soros został w USA i kontynuował aktywną pracę sabotującą i niszczącą nasz kraj” — czytamy w dokumencie.

Obecnie pod petycją podpisało się ponad 9 tys. osób.

W styczniu w stolicy USA odbyła się duża akcja protestacyjna pod hasłem „Marsz kobiet na Waszyngton” związana z objęciem przez Trumpa urzędu prezydenta. Szereg mediów, w tym amerykańska gazeta New York Times, napisał, że ponad 50 organizacji związanych z marszem kobiet było finansowanych przez Sorosa.

George Soros jest amerykańskim finansistą i inwestorem. Jego działalność wzbudza kontrowersje: o miliarderze często się mówi jako o spekulancie finansowym. Spółka Sorosa Quantum w ciągu prawie 40 lat pracy zarobiła rekordowe dla funduszu hedgingowego 35 mld dolarów. Na samym kryzysie hipotecznym sprzed 10 lat finansista zarobił około miliarda dolarów w ciągu dwóch lat. 

 Soros aktywnie udziela się w polityce. Nie zaprzecza, że na jego pieniądze została między innymi zorganizowana pierwsza „pomarańczowa rewolucja” w Ukrainie w 2004 roku i EuroMajdan w 2013 roku. 

Opublikowano za: https://pl.sputniknews.com/polityka/201702164850252-Amerykanie-domagaja-sie-wygnania-Sorosa-z-USA/

Wypowiedz się