Przemówienie Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na wiecu w Mińsku: „Nie potrzebujemy żadnych obcych rządów i żadnych pośredników”.

Publikujemy dwa aktualne teksty o sytuacji  na Białorusi:
Pierwszy: „Przemówienie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na wiecu w Mińsku”;
Drugi: Nie potrzebujemy żadnych obcych rządów i żadnych pośredników – wypowiedź szefa państwa Aleksandra Łukaszenki na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego w Ministerstwie Obrony Białorusi.
Sytuację międzynarodową związaną z planami Zachodu dokonania zamachu stanu na Białorusi, w tym wizytę amerykańskiego sekretarza stanu Pompeo w Polsce i kilku innych krajach europejskich, bardzo trafnie oddaje komentarz z portalu GW, komentatora podpisującego się nickiem zfd:
Przyjazd do III RP kundla CIA, niejakiego POMPKA, odbył się pod przykrywką funkcji Sekretarza STANU, jako osobistego wysłannika TRUMPKA, Prezydenta USA – niemieckiego Żyda, który się uważa za Nad-Prezydenta Niemiec. Pompek przyjechał do Polski w terminie Finału zamachu Stanu Na Białorusi.
Finału, którego ukoronowaniem miało być wprowadzenie przez POMKA do pałacu Prezydenckiego Pani Ciechanowskiej kundla BIEŁSATU prowadzonego przez córkę Senatora III RP, którego nazwiska itp. nikt woli nie pamiętać, ale będącego kumplem zmarłego Henryka WUJCA.
Skorelowane to było, ze wzmocnieniem liczebnym i nie tylko, Kontyngentu Sił Zbrojnych USA. Pompek najprawdopodobniej został przekonany zapewnieniami swoich kundli z polskojęzycznych sfer USOFILI, cywilnych i wojskowych, że operacja przejdzie bezboleśnie, a garnizon Amerykański przeniesie się w okolice Smoleńska, czyli na odległość około 100 km od Moskwy. 
A z rozpędu może zrealizować BLITZ_KRIEG innego Żyda, swojego rodaka Adolfa Hitlera i zajmą Moskwę. Przewidywano na tą operację godziny nocne, po ogłoszeniu wyników wyborów na Białorusi „.
Bezpośrednim „detonatorem” „białej rewolucji” i próby zamachu stanu na Białorusi było to, że prezydent Aleksander Łukaszenka nie dał się skorumpować, najpierw sumą 92 milionów dolarów, a następnie 900 milionów dolarów, aby spowodować wprowadzenie takich samych  obostrzeń społecznych fałszywej plandemii koronawirusowej. Był jednym z nielicznych przywódców świata, którzy twardo oparli się tej  fałszywej hucpie. Dokumentuje to cześć z pośród zamieszczonych na końcu tekstów o Białorusi.
Należy do tego komentarza dodać, że tak wysoka podwyżka uposażeń w tym właśnie czasie w Polsce dla: pRezydenta, pRezydentowej, parlamentarzystów, ministrów etc. miała być korupcyjną łapówką za milczącą zgodę na dokonanie zamachu stanu u naszego sąsiada – Białorusi, która zostałaby przykryta propagandowo tymi wydarzeniami.
Ponadto pracujące w „pocie czoła” władze państwowe, zarówno rządowe jaki i opozycyjne, w POPIS-owym odgrywaniu mistyfikacji plandemii ŚCIEMOŚWIRUSA, chcą się zabezpieczyć finansowo przed nadchodzącą hiperinflacją, którą sami wywołali, zamykając gospodarkę kraju i… pożegnaniem się na zawsze z władzą… z czego cześć z wyobraźnią już zdaje sobie sprawę…
Redakcja KIP

Przemówienie Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na wiecu w Mińsku

Białorusini, klęczę przed Wami pierwszy raz w życiu! Zasługujecie na to!

Przemówienie Aleksandra Łukaszenki w dniu 16 sierpnia 2020 r., w Mińsku, na wiecu na rzecz utrzymania spokoju, pokoju i bezpieczeństwa na Białorusi
Drodzy przyjaciele! (oklaski)
Dziękuję za przybycie. (gromkie brawa, słowa poparcia dla prezydenta)
Dziękuję mieszkańcom Homla!
Żyjemy z Wami przez ćwierć wieku trudnych lat i nigdy mnie nie zawiedliście (oklaski)
Dziękuję mieszkańcom Mohylewa skąd pochodzę i mieszkańcom Witebska! (oklaski)
Dziękuję mieszkańcom Brześcia i obwodu brzeskiego! (oklaski)
Gdzie były najtrudniejsze lata mojej młodości – lata służby wojskowej.
Dziękuję mieszkańcom Grodna! (oklaski) To wówczas, w połowie lat 90., rozpoczęliśmy z Wami, mieszkańcami Grodna, kampanię wyborczą.
Dziękuję mińszczanom! (oklaski) za to, że znosicie mnie przez ćwierć wieku, osobę, która przyjechała do Was z prowincji. (oklaski)
Drodzy przyjaciele, nie wezwałem was tutaj, aby mnie chronić, chociaż i nie bez tego. Przybyliście tutaj, aby po raz pierwszy od ćwierćwiecza obronić swój kraj, niepodległość, swoje rodziny, swoje żony, siostry i dzieci! (gromkie brawa)
Nie chciałem Was zapraszać na ten plac. Po pierwsze, wiem, że macie dużo do zrobienia w domu. Robicie żniwa. Wiem, że niedługo zaczyna się szkoła. I macie wiele zmartwień, aby przygotować swoje dzieci i wnuki do tej pracy. A co najważniejsze, pamiętam te lata 90 .: ludzie tu stali, robotnicy z garnkami i czajnikami, prosili o jedzenie, prosili o nakarmienie dzieci. I widziałem to wszystko tam z tego okna (wiec odbył się pod budynkiem Domu Rządowego, gdzie Aleksander Łukaszenko pracował kiedyś jako poseł – ok. Biełta). I wówczas przyrzekłem Wam pomóc i nie dopuścić w losie Białorusinów konieczności wyjścia na plac (oklaski)
Nie jestem zwolennikiem ulic i placów, nie jestem zwolennikiem wieców ulicznych . Ale niestety to nie moja wina, że ​​musiałem wezwać Was o pomoc.
(oklaski)
Drodzy przyjaciele, więc w połowie lat dziewięćdziesiątych na wiecach i placach, niestety, i tutaj w parlamencie, zniszczyliśmy to, co zostało nam dane przez Boga: nasze ogromne, wielkie imperium, bez którego nie można było rozwiązać żadnego problemu na świecie.
Mamy krwawy okrawek tego imperium. Czego wtedy chcieli ci ludzie, Wy? Prosiliście o kawałek chleba. Prosiliście o 20 dolarów pensji, prosiliście o rozpoczęcie działalności, rozkręcenie, ocalenie fabryk. Prosiliście o traktor, prosiliście o kombajn do uratowania wioski. Żebyście mógli pracować na wsi, żeby na tych mińskich straganach było mleko, mięso i chleb.
(oklaski)
Prosiliście wtedy, aby nie prywatyzować fabryk i zakładów. Prosiliście, aby nie odbierać chłopom ziemi. Prosiliście o nie wprowadzanie płatnych leków i edukacji. Prosiliście o oddanie honoru oficerowi i żołnierzowi, którzy bali się wyjść.
(gromkie brawa)
Krótko mówiąc, prosiliście mnie, bardzo młodą, niedoświadczoną osobę, abym wyprowadził ludzi z otchłani. Zrobiliśmy to! Zrobiliśmy to, o czym marzyły miliony poprzedników. Po raz pierwszy w naszej historii zbudowaliśmy suwerenne, niezależne państwo! Czas nas wybrał i zrobiliśmy to!
(gromkie brawa)
Dalej będę mówić i zwracać się do Was i nie tylko. W ogóle nie do Was. Chcę zaapelować, nazywając ich Wami, do tych, którzy są dziś zagubieni, którzy są dziś zdezorientowani. A może do tych kogo dziś nie ma na placu. Chcę Was zapytać: czego teraz chcecie? Po pierwsze, czy chcecie wolności? Powiedzcie mi jakiej?! Chcecie zmian? Powidzcie, co zamierzacie zmienić ?! Czy chcecie reform? Powiedzcie mi, które z nich, zaczniemy jutro! Chcecie„pieniędzy z helikoptera”? Ale wiecie, Wy, stojący tutaj na tym placu, że nie ma powietrznych „pieniędzy z helikoptera”, te pieniądze trzeba zarabiać każdego dnia. I nie na placu, ale na polach, w zakładach i w fabrykach. (gromkie brawa)
Ktoś chce nowych wyborów. Wyjrzyjcie przez okno! Czołgi i samoloty startują 15 minut od naszych granic! I to nie na próżno. Wojska NATO brzęczą gąsiennicami u naszych bram. Na zachodnich granicach naszego kraju narasta siła militarna. Litwa, Łotwa, Polska i niestety nasza droga Ukraina, jej przywódcy nakazują nam przeprowadzenie nowych wyborów.
(liczne okrzyki przeciwko takiemu krokowi)
Jeśli tylko pójdziemy za ich przykładem, wpadniemy w zawirowanie i nigdy nie ustabilizujemy naszego statku powietrznego. Zginiemy jako państwo, jako lud, jako naród.
(oklaski)
Zamiast być tam, na poligonach, na Zachodzie, aby zademonstrować swoją siłę, trzymamy naszych chłopaków na ulicach i placach, aby ich uspokoić (protestujących – ok. Biełta). Czy to w porządku, żołnierze?
Zaproponowano nam „łańcuch” (zaproponowali nam ci) z Wilna do Kijowa: „Umieścimy tam ponad 300 tysięcy naszych ludzi”. Ten „łańcuch” to kordon sanitarny, który zniszczyliśmy w połowie lat dziewięćdziesiątych. I za co tak bardzo nas nienawidzą na Zachodzie. Nie możemy stać się strefą sanitarną między Wschodem a Zachodem! Nie możemy stać się latryną dla Europy!
(gromkie brawa)
Zaproponowano nam nowy rząd. Powstał już za granicą. Aż dwa. Nie mogą się zdecydować, kto przyjdzie nami rządzić. Ale pamiętamy historię. Było morze tych rządów, a teraz jeden z nich znajduje się w Ameryce. Jest ich trzy. Nie potrzebujemy rządów zamorskich! Potrzebujemy własnego rządu, własnego przywództwa i wybierzemy go! (gromkie brawa, słowa poparcia dla prezydenta)
Zaproponowano nam nową władzę. Zaoferowano nam żołnierzy NATO. Chcą nam założyć sandały i poganiać batem. Nie widzicie tego ?! Jeśli ktoś tego chce – beze mnie. Nigdy nie pójdę na złomowanie naszego państwa! Nigdy nie pójdę na zniszczenie tego, co stworzyły nasze ręce! Tak się nie stanie! (gromkie brawa)
Ale ja, podobnie jak Wy i ci, którzy nas słyszą, mam dzieci i wnuki. I chcę, żeby żyły, tak jak żyliśmy przez ćwierć wieku, na naszej ziemi, w naszym państwie! Źle, zupełnie źle, dobrze, lepiej, ale na własnej ziemi, własnym umysłem!
(oklaski)
A teraz nie z powodu wiecu, ale muszę Wam powiedzieć, że skoro przybyliście tu z dalekiego Bragina, przybyliście z Maloryty, z północy naszego kraju, ze wschodu i zachodu. Mogę już nie mieć drugi raz takiej okazji, aby powiedzieć Wam wszystkim: tak, obieraliśmy trudny kurs, tak, ktoś może nie lubić mojej polityki, władza może nie taka. Ale Wy i ja zatwierdziliśmy taką władzę w połowie lat 90., przyjmując nową konstytucję. Wy wówczas prosiliście o wprowadzenie porządku Przyniosłem Wam to! Prosiliście bez korupcji i bez oligarchów. Gdzie są ci oligarchowie?
(oklaski)
Prosiliście o oczyszczenie ulic Mińska i dróg z bandytów. Zrobiłem to dla Was!
(głośne brawa, słowa wdzięczności)
Siłą, żelazną wolą, dzięki chłopcom, których dziś zniesławiają (ich rodziców), braliśmy broń, było nas tylko kilku, i my ich (bandytów – BełTA) zgniataliśmy na drogach! 32 gangi w Mińsku! Ogromną ilość na autostradzie brzeskiej! Złodziei i bandytów, którzy zabijali naszych ludzi! Usunęliśmy ich wszystkie w ciągu pół roku !
(gromkie brawa)
A dziś chcę zapytać tę małą grupę młodzieży z Mińska: słyszeliście o tym? Czy słyszeliście kiedyś, jak ci urkowie szydzili z naszych ludzi, jak zabierali ostatnie pieniądze, jak strzelali tutaj, kiedy siedziałem w tym budynku? Czy w ogóle wiedzą, ile to kosztowało? Nie wiedzą dokładnie. Prawdopodobnie ich rodzice zachorowali i zapomnieli, i nie powiedzieli im o tym. Więc przypominam: 32 gangi, które zniszczyliśmy tutaj razem z tymi chłopcami – policją prewencyjną, policją, żołnierzami, którzy poszli za mną.
(gromkie brawa)
Prosiliście mnie, bardzo młodego człowieka, który nie wiedział, skąd wziąć pieniądze. Płakaliście, aby waszej żonie choć – 20 $, Aleksandrze Grigoriewiczu, nie ma za co nakarmić dzieci! Daliśmy więcej. I tylko ślepy tego nie widzi! Tak, nie jesteśmy bogaci. Ale nie 20 $ (pensja w kraju – ok. BelTA). Żyjemy jak możemy, ale na własnej ziemi! (gromkie brawa)
Prosiliście o nauczanie dzieci, prosiliście o leczenie ludzi. Uczymy i leczymy! (oklaski)
A my nie leczymy gorzej od innych, jak pokazała najnowsza historia. Każdy, kto nie jest ślepy, niech weźmie głowę w dłonie. Nauczyciele, lekarze, twórcza inteligencjo, weźcie głowę w dłonie i spójrzcie na dane. W tej pandemii poszliśmy własną drogą, nie zatrzymaliśmy kraju, nie zamknęliśmy ani jednej fabryki, ani jednej wioski. Dzisiaj ludzie nam za to dziękują!
(gromkie brawa, słowa wdzięczności)
Do dziś mi wyrzucają: zła droga, nie ma dystansu społecznego … Ale spójrzcie na nich: czy dystansowali się na wiecach i placach (przeciwnicy obecnego rządu. – przyp. Biełta), kiedy otrzymywali rozkaz z zagranicy? Chcieli pluć na maski i odległość od siebie! Za co mi wyrzucają? Za to, że przez sześć miesięcy, kiedy trwała ta straszna choroba, odchodziłem od zmysłów, aby ani jedna osoba nie zachorowała. (gromkie brawa)
Przy wszystkich trudnościach, przy wszystkich niedociągnięciach, zbudowaliśmy z wami piękny kraj! Komu Wy zdecydowaliście się go dać? Jeśli ktoś chce zrezygnować z kraju, to nawet jak ja będę martwy, nie pozwolę na to! (gromkie brawa, słowa poparcia dla prezydenta)
Drodzy przyjaciele! Co do faktycznego: stoję jak przed Bogiem – odbyły się wybory. Nie może być więcej niż 80% fałszerstwa! Nie może być! (gromkie brawa, wiwaty)
Nam proponują nowe wybory. Powiedziałem tylko: zanurzymy się w to bagno – nigdy się nie wydostaniemy! Chcą nas zniszczyć, chcą nas osłabić. Kto przeprowadzi te wybory? Kto pójdzie na te wybory? Bandyci i kryminaliści!
Pójdziemy na wybory, a kto będzie pracował? Jeśli pójdziemy na wybory, zginiemy, a oni tego chcą tam, za granicą.
Mówią, że na ulicach okazywaliśmy albo surowość, albo okrucieństwo. A kto ją urodził, to okrucieństwo? Urodziła ją, władza? Nie potrzebowaliśmy jej! Ale musieliśmy ich powstrzymać! Gdyby nie zatrzymano, nie byłoby Was tutaj. Płaszczylibyście się przed nimi, a oni podzieliliby i rozszarpali kraj. Pójdziemy na wybory – rozerwiemy kraj!
(głośne brawa, słowa wsparcia)
Dzisiaj grożą rodzinom wojskowych, urzędnikom – wszystkim, którzy stanęli po stronie Łukaszenki. Ostrzegam: igracie z ogniem! Żołnierze, urzędnicy, robotnicy, chłopi, lekarze, nauczyciele, nasza inteligencja są w stanie bronić siebie (i chronić) i swoje rodziny!
(oklaski)
Proszę was teraz: nie tykajcie nauczycieli, oni muszą się szykować do szkoły! Nie tykajcie lekarzy, nie powinni z „czerwonych stref” gdzieś wychodzić i usprawiedliwiać się (COVID-19 jeszcze nigdzie nie odszedł)! Nie tykajcie dziennikarzy mediów państwowych i ich rodzin! Nie daj Boże, żeby coś się stało – odpowiecie w całości! (oklaski)
Uspokójcie się, nie popychajcie ludzi do gwałtownej konfrontacji! Nie hańbijcie kraju – pokojowego, dostatniego i spokojnego, czego zazdroszczą wszyscy na świecie! Z tego powodu nie mamy przyjaciół, zwolenników. Każdy chce, żebyśmy uklękli. Nie będziemy klękać! (głośne brawa, słowa wsparcia)
Ale jestem realistą. Posłuchajcie mnie: nie zapewnią nam spokojnego życia. Nawet jeśli oni (przeciwnicy obecnego rządu i kraju – przyp. Biełty) teraz uspokoją się, to po chwili wyczołgają się jak szczury ze swoich nor. Są już kontrolowani przez obcych – operatorów marionetek. Widzą zachodnie granice naszej Białorusi tutaj, pod Mińskiem, jak w 1939 r., A nie w pobliżu Brześcia. Tak się nie stanie! Wszyscy staniemy się Twierdzą Brzeską! Nie oddamy kraju! Białorusini, pomyślcie własną głową, zanim będzie za późno! Bo jutro inni pomyślą za nas. Na tym polega wartość tego, że przyjechaliście nie tylko wesprzeć mnie, ale także bronić kraju! Nie żałujcie tego czasu, który poświęciliście na to, aby przyjechać tutaj – do centrum Mińska!
(głośne brawa, słowa wsparcia)
Drodzy przyjaciele, wartośią tej akcji jest również (co mnie inspiruje) to, że pokazaliście tym, kto jest gospodarzem! Słyszymy ich głosy, rozumiemy, że to mniejszość. Ale oni też muszą liczyć się z opinią przeważającej większości, z naszą opinią!
(oklaski)
Oni (przeciwnicy obecnego rządu. – ok. Biełta) krzyczą do mnie: „Odejdź!” Nie ma problemu! Słuchajcie, moi drodzy, nie stoję tutaj, ponieważ mocno trzymam się władzy. Ćwierć wieku poświęciłem całą swoją młodość i najlepsze lata, aby służyć Wam i naszej Ojczyźnie.
Nie ma problemu! Prezydenci przychodzą i odchodzą. OMON odejdzie, rozwiążemy armię i ponownie usiądziemy na placu… Na co i na kogo będziemy tu czekać? Kogo jutro nakarmimy? Aby uwolnić przestępców i bandytów … Bez wątpienia! Ale zabiją i oszukają nas i nasze dzieci. Pamiętajcie to! Dążą do władzy. Już to przeszliśmy. Niektórzy nie widzieli, niektórzy zapomnieli. Po co powtarzać ?! Przypominam Wam! Nie możecie tego powtórzyć! Przestańcie, nie zabijajcie swojej przyszłości, przyszłości swoich dzieci własnymi rękami!
Jesteśmy dla nich łakomym kąskiem (przeciwników spokojnego i pokojowego państwa białoruskiego – ok. Biełta), ale jedynie kawałkiem. Zjedzą i nie zadławią się. Myśleć! Nadszedł czas, Wam decydować. Chciałbym ich zapytać: co z wami, Białorusini? Od wieków chcieliście „ zwać się ludźmi”! I pamiętajcie: zgubicie – nie Łukaszenkę – zniszczycie pierwszego prezydenta, to będzie początek waszego końca! Zawsze będziecie, jak na Ukrainie i w innych krajach, będziecie klękać i modlić się do kogoś wam nieznanego.
(głośne brawa, słowa wsparcia)
I pamiętajcie, zwracam się do nich (przeciwników władzy. – ok. Bełta), a zadbacie o to, żeby nie rozpalili tego ognia, bo jak uczy historia, przyszłości na popiolach nie da się zbudować. Będziecie żebrakami, będziecie chodzić z wyciągniętą ręką i prosić o kawałek chleba, który dziś możemy znaleźć, sami wyhodować. Wiemy, jak to zrobić! Nie chcemy niczego od nikogo. Chcemy żeby nie leźli do naszego domu!
Odpowiemy na wszystkie pytania. Ostrzegałem: wybory będą interesujące, a po wyborach jeszcze ciekawiej. Jakbym spojrzał w wodę.
Uważajcie, dbajcie o Białoruś! Ponieważ nie należy już do nas, ale do naszych dzieci i wnuków! Jakoś żyliśmy do dziś. A co im zostawimy ?! Czas jest bardzo poważny. Dlatego wezwałem Was tutaj, abyście chronili kraj, wspierali dziś ludzi, którzy walczą o Was, o waszą przyszłość.
Pamiętajcie, teraz wślizgnęło się mnóstwo wszelkiego rodzaju śmieci i stygmatyzowało: Łukaszenka taki jest, ma gdzieś pieniądze, ma gdzieś domy … Gdzieś zachorowałem, gdzieś już umarłem … Ale ja żyję i będę żył!
(gromkie brawa)
I pamiętajcie, nigdy Was nie sprzedawałem, nigdy! I nigdy Was nie sprzedam!
(głośne brawa, słowa wsparcia)
Powtarzam raz jeszcze: bardzo dziękuję Wam za pokazanie, że jesteście gospodarzami- z Bragina, Wołkowyska, Mohylewa i Witebska jesteście gospodarzami tego kraju i tej stolicy. Oni (przeciwnicy obecnego rządu. – przyp. Biełty) długo będą pamiętać, że się tu zebraliśmy. Dziękuję Wam bardzo!
Klęczę przed Wami pierwszy raz w życiu! Zasługujecie na to!
(gromkie brawa)
Dziękuję chłopom, dziękuję że oderwaliście się od prac! Jutro nadrobimy zaległości i dokończymy żniwa.
Dziękuję pracownikom! Nie oddawajcie nikomu swoich fabryk, nie rezygnujcie z pracy, bo wtedy do nich nie wrócicie, nic tam nie zostanie, nigdy nie odbudujecie kraju.
Dziękuję weteranom! Za wasze wsparcie, za to, że zawsze mnie wspieraliście!
Dziękuję żołnierzom naszej armii! Za pokój i spokój.
Dziękuję Wam!
(głośne brawa, słowa wsparcia)

Aleksander Łukaszenko: Nie potrzebujemy żadnych obcych rządów i żadnych pośredników.

 

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podkreśla, że ​​kraj ma własny rząd utworzony zgodnie z konstytucją, a kraje, które obecnie starają się występować w roli mediatorów, powinny przede wszystkim wprowadzić porządek u siebie. Powiedział to dziś szef państwa Aleksander Łukaszenko na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego w Ministerstwie Obrony Białorusi
„Nie mam obecnie innych celów poza zachowaniem niepodległego i stabilnego państwa” – powiedział Prezydent. „Jeśli ktoś myśli, że tu siła osłabła, drży, że prezydent albo uciekł, albo zachorował, albo umarł, jak to niedawno tu przedstawiono … Nie doczekacie się!” – podkreślił Aleksander Łukaszenko
Szef państwa mówił o wewnętrznej sytuacji politycznej. „Wiecie równie dobrze jak ja, co się dzieje w kraju. Powoli zaczynają lub dalej wstrząsają sytuacją, naszym społeczeństwem. Dobrali się do kolektywów pracowniczych. Mówiłem już o tym wiele razy. Chcę tylko raz jeszcze powiedzieć, że nic z tego nie wyjdzie. Kraju nikomu nie oddamy. Sytuację będziemy utrzymywać – podkreślił białoruski przywódca. – Nie chcę mówić, że jest miejsce na jakieś samozadowolenie, spokój. Nie, nigdy się nie uspokoiliśmy. Wiecie, takie jest nasze życie i nasz los, że będąc w centrum Europy, zawsze musimy być gotowi na czas zareagować na wszelkie wyzwania ”.
„Widzimy, co się dzieje. Nie trzeba nas kołysać i uspakajać pokojowymi akcjami i demonstracjami. Widzimy, co się dzieje w istocie głębiej. Widzimy to bardzo dobrze. Właśnie po to czytamy instrukcje kolorowych rewolucji. Ponadto, jak w podręcznikach kolorowych rewolucji ( o tym porozmawiamy dzisiaj w MON w Centrum Zarządzania Strategicznego), elementy ingerencji zewnętrznej już się pojawiły” – powiedział szef państwa.
„ Znaczy mamy to, co już powiedziałem – faktycznie, zgodnie ze scenariuszem, rozwija się agresja na Białoruś. Musimy się skontaktować z prezydentem Rosji Putinem, abym mógł z nim teraz porozmawiać. Bo to już jest zagrożenie nie tylko dla Białorusi. Wiecie, niektórzy Rosjanie, oglądam tam, zbyt mądrzy, zaczynają krzyczeć: cóż tam, Białoruś, tak nie tak … Chcę powiedzieć, że ochrona Białorusi dzisiaj to nie mniej niż ochrona całej naszej przestrzeni, Państwa Związkowego i przykład dla innych. Jeśli Białoruś nie wytrzyma ta fala pójdzie tam. Dlatego tak bardzo do nas się przyczepili” – podkreślił Prezydent.
„Ci, którzy włóczą się po ulicach, w większości tego nie rozumieją. Ci, którzy koordynują i kierują, rozumieją to. I widzicie – czasami pracują zawodowo: inscenizacje, fejki. Okazuje się, że jeśli chodzi o mnie już znaleźli jakiś mój dom w Moskwie. Teraz chcę publicznie powiedzieć: znaleźliście- to go zabierzcie. Nie mam majątku na Białorusi, poza oficjalną rezydencją, w której mieszkam na wsi. Nie, to zaczynają fejki. Okazuje się, że wyjechałem z kraju przedwczoraj, okazuje się, że ja albo umarłem, albo zachorowałem. I to wszystko się kręci. Po co? Aby stworzyć ten zły nastrój wśród ludzi. To nie zadziała. Nie możemy na to pozwolić” – powiedział Aleksander Łukaszenko.
Aleksander Łukaszenko zaznaczył, że Białorusi oferuje się jakąś mediację za granicą, dla kraju tworzony jest obcy rząd za granicą. „Zapewne zauważyliście, że przywódcy Litwy, Łotwy, Polski i niestety głosy z Ukrainy, dołączyli do nich, wypracowawszy pewne stanowisko, zaproponowali białoruskim władzom jakąś mediację. Kiedy to usłyszałem, to długo myślałem: mediację między kim, a kim? Mówią, że zaproponowano władzom Białorusi. To znaczy będziemy działać jako jedna ze stron. Oni nie mówią o drugiej stronie” – powiedział szef państwa.
„O ile rozumiem, niedawno utworzyli komitet ratunkowy lub rząd na uchodźstwie. Generalnie stworzyliśmy zagraniczny rząd dla Białorusi. Posłuchajcie, mamy normalny rząd utworzony przez Konstytucję. Nie potrzebujemy obcych rządów, żadnych pośredników. Wydaje mi się, że nie obrażając kierownictwa tych republik, chcę powiedzieć: wy u siebie wprowadźcie porządki – powiedział prezydent. „Nie potrzebujemy żadnego rządu za granicą, gdie by to nie było, i on nigdy nie będzie rządził krajem. Czy oni nie studiowali historii?” – podkreślił głowa państwa.
Ostatnio nasi tak zwani pokojowi budowniczowie stali się bardziej aktywni wobec rodzin żołnierzy, żołnierzy wojsk wewnętrznych, policji i wojska. Więc chcę ich po prostu zapytać jak mężczyzna: nie róbcie tego!” – powiedział Prezydent. „Nie bawcie się ogniem! Nasze wojsko ma dość środków w celu ochrony siebie, swoich rodzin i zapewnienia bezpieczeństwa w państwie ”.
„Ja, jako Prezydent i Naczelny Wódz, chcę powiedzieć, że to oni to robią, dziś trollują, grożą rodzinom, dotarli do dzieci wojskowych, po prostu nie rozumieją, co może się stać” – podkreślił szef państwa.
„Więc wyciszcie się, uspokójcie się. Jeśli są tam mężczyźni, bądźcie mężczyznami. Jeśli chcecie walczyć, walczcie – proszę, jak mężczyźni z mężczyznami. Nie wolno wystawiać na czoło dziewcząt i grozić rodzinom.” – dodał Aleksander Łukaszenko.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zwraca uwagę na rozbudowę komponentu wojskowego w sąsiedniej Polsce i na Litwie, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe NATO. Szef państwa powiedział to dziś na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego w Ministerstwie Obrony Białorusi:
„Bardziej martwi mnie sytuacja, która rozwija się na terytorium naszych sąsiadów – Polski i Litwy. Jak wiecie, odbywają się tam ćwiczenia wojskowe wojsk NATO. To też byłoby w porządku, ale na tych terytoriach następuje eskalacja i rozbudowa sił zbrojnych. Nie dostrzegać tego, przyglądać się temu spokojnie, oczywiście nie możemy. I kiedy dzisiaj wcześnie rano rozmawiałem i wysłuchałem raportu Szefa Sztabu Generalnego, zauważyłem: nasze wojsko też ten problemem niepokoi” – powiedział Aleksander Łukaszenko.
Zaznaczył, że temat ten był omawiany w zeszłym roku, a następnie opracowano pewien algorytm reagowania na takie zdarzenia. – „Dlatego dodatkowo poproszę, ze względu na napiętą sytuację na zachodnich granicach, o przerzucenie brygady powietrznodesantowej z Witebska do Grodna” – zarządził głowa państwa. Prezydent mówił także o zadaniach stojących przed brygadą w Brześciu: „Chciałbym podziękować za pracę w obwodzie brzeskim i utrzymanie tam porządku. Niech ta nasza powietrznodesantowa brygada szturmowa pozostanie w Brześciu i będzie współpracować ze strażą graniczną w celu ustabilizowania sytuacji na południowym-zachodzie.”
Na pierwszą prośbę Rosja udzieli kompleksowej pomocy w celu zapewnienia bezpieczeństwa Białorusi w przypadku zewnętrznych zagrożeń militarnych. Powiedział to dziś na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Obrony Białorusi szef państwa Aleksander Łukaszenko.
„Jeśli chodzi o komponent wojskowy, to mamy porozumienie z Federacją Rosyjską w ramach Państwa Związkowego i ODKB ( Układ o Zbiorowym Bezpieczeństwie – P.Z.). To są momenty, które pasują do tego porozumienia. Dlatego dzisiaj odbyłem długą, szczegółową rozmowę z Prezydentem Rosji na temat sytuacji. Muszę powiedzieć, że ja byłem nawet nieco zdziwiony – w pełni poświęcony temu, co się dzieje – zaznaczył białoruski lider. „A my z nim (Władimirem Putinem. – przyp. Biełta) zgodziliśmy się: na naszą pierwszą prośbę kompleksowa pomoc zostanie udzielona w celu zapewnienia bezpieczeństwa Republice Białoruś” – powiedział Aleksander Łukaszenko.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko mówił o pomyśle zbudowania ludzkiego łańcucha „nieobojętnych” z Wilna do Kijowa. Głowa państwa złożył dziś stosowne oświadczenia na spotkaniu w Centrum Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Obrony Białorusi
„ Jeszcze jedna kwestia, która może nas zaniepokoić (rozmawialiśmy o tym też z prezydentem Putinem): widzicie nie tylko oświadczenie tych państw, które są na zachód od nas, nie tylko ich propozycje. Ale dziś rano pojawiły się interesujące informacje na temat, że chcą zbudować „łańcuch” z Wilna do Kijowa. To jest łańcuch tych, którym nie jest obojętnie. Jeszcze mało na alei w Mińsku nieobojętnych, z kwiatkami i łańcuchami… Już chcą wystawać od Wilna do Kijowa i zgromadzić tam ponad 300 tysięcy ludzi „, – – powiedział głowa państwa.
„Polecam Ministerstwu Obrony, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i KGB, a także Prokuratorowi Generalnemu ocenianie i kategoryczne zapobieganie takim działaniom” – podkreślił Aleksander Łukaszenko.
Według niego jasne jest, co sugerują: „Przeszedłem przez to już po rozpadzie Związku Radzieckiego, kiedy próbowano stworzyć region Morza Bałtyckiego-Czarnego – strefę sanitarną: trzy państwa bałtyckie, Białoruś, Ukraina, aby oddzielić Rosję od Zachodu”. „Ale wszystko byłoby dobrze, ale my nie chcemy być latryną i odkażać kogoś, być kordonem sanitarnym. Rozumiemy, do czego to może doprowadzić. Dlatego uzgodniliśmy z Prezydentem Rosji, że będziemy tu działać we współpracy” – dodał głowa państwa.

WYBRANE KOMENTARZE

WPS

Krótka telewizyjna relacja z wczorajszego wiecu:

https://www.tvr.by/news/prezident/aleksandr_lukashenko_nelzya_dopustit_razvala_belarusi/

stanislav 17.08.2020 13:35:12

WPS

https://t.me/belta_telegramm/15155

stanislav 15.08.2020 23:38:37

WPS

https://t.me/belta_telegramm/14848

stanislav 15.08.2020 23:48:41

@ Autor

„Ale dziś rano pojawiły się interesujące informacje na temat, że chcą zbudować „łańcuch” z Wilna do Kijowa.”

Jak Pan dysponuje kontaktem, to proszę przypomnieć Łukaszence i jego KGB że „teraz jest kowid” i te łańcuchy łamią zasady odstępu społecznego ;-)))

Można sprowadzić lewe testy (albo lepiej zrobić samemu), testować protestujących a potem ich pod respiratory ;-)))

Oczywiście 5* – wprawdzie bardziej dla Łukaszenki niż dla Pana, ale dla Pana jednak też 🙂
Ukłony

Jasiek 16.08.2020 06:48:58

Prezydent Łukaszenko to facet z jajami ! CHWAŁA prezydentowi !

Prezydent Łukaszenko naraził się żydowskie światowej mafii ! stąd taka duża determinacja mafii [ pieniężna ] by go obalić ! ale Białoruś to nie Ukraina, tam zdecydowana większość Białorusinów wie, czym żydowska mafia pachnie !

Paszporty mają ? mają
Internet mają ? mają
prace mają ? mają
żydowski Biełsat mają ? mają , w Polsce nie ma stacji TV Słowiańskiej

Więc czego chce opozycja ? panie prezydencie Łukaszenko ! tak zwana opozycja chce dostać w dup.. i im to pan zapewnij !!!! nie ma przebaczenia dla zdrajców SŁOWIAŃSZCZYZNY !
Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.

ele 16.08.2020 07:08:46

WPS

https://www.tvr.by/news/politika/v_minoborony_prezidentu_bylo_dolozheno_o_situatsii_kotoraya_skladyvaetsya_vokrug_belarusi_/

stanislav 16.08.2020 14:04:06

WPS

https://www.belta.by/president/view/lukashenko-pribyl-na-miting-na-ploschad-nezavisimosti-403007-2020/?utm_source=belta&utm_medium=news&utm_campaign=accent

stanislav 16.08.2020 14:08:09

Cichanouska ogłosi się prezydentem Białorusi

Przebywająca na Litwie główna rywalka Łukaszenki przygotowuje oświadczenie, w którym ogłosi swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia. Odpowiednie oświadczenie obecnie jest przygotowywane poinformowała Anna Krasulina, przedstawicielka sztabu. Jak dodała, w sztabie oczekuje się, że takie oświadczenie przyjmie Zachód i uzna Cichanouską za prezydenta Białorusi.

Ps..To teraz Białoruś będzie na Litwie? Coraz gorzej wpływa na nią rozłąka. Jak to było u Lenina z tymi kucharkami i rządzeniem Krajem Rad? Jak tylko to zrobi natychmiast na ulice wyjdą hordy peđałów i innych zboków domagając się tego co u nas. Niestety wtedy już dla Białorusinów zacznie się szybki zjazd po równi pochyłej i będzie już po ptokach. To taki Białoruski Max Kolonko.

A dlaczego Białorusy, nie mieli by mieć ,,prezydenta na uchodźctwie/wychodźctwie”? Nasz, szanowny pan prezydent ,,na uchodźctwie”,( produkuje się często na YT) wydaje za opłatą : paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy. Wiem, że za paszport, wzoru z przed 1939, trzeba zapłacić ok.300 zł. Przypomina ona także jednego południowoamerykańskiego „prezydenta” – też się ogłosił..jak mu tam było, no wiecie ten chazar…czy jak ich tam zwą w tym regionie, Marrano, Guaido….Co tak skromnie? Od razu Carycą Światłana I . Jak się ogłosi prezydentową Białorusi to może od razu Polski , Czech i Węgier. Taka zdolna zachód wszystko przyklepie. Czy nie powinna zacząć od stanowiska archidiakonicy? Być może się mylę, ale nie słyszałem nic o jej doświadczeniach w rządzeniu. No może mężem w kuchni. A wątpię czy internetowe kursy made in Soros wystarczą. A w przyszłym tygodniu zrobi to samo Trzaskowski i jego też uznają lewicowe rządy UE i mamy podpaloną Europę…. Tego chcecie prawda?

kula Lis 69 16.08.2020 17:27:19

@Jasiek 06:48:58

Przeżyłem strajki i bywałem u rodziny na Białorusi i to nawet w stolicy, i wygląda na to, że historia Łazarza się powtarza, bo ta Cichanuoska i jej maż sorosowy milioner dolarowy to takie skrzyżowanie „geremek-michnik-kuroń” a taki Lech Bolesławowicz Wałęsa to się w mieście Zodino pojawi gdzie znajduje się perła białoruskiej gospodarki czyli „Белаз” który jest największym na świecie konkurentem Caterpillar-u i ma dobre 20 % rynku światowego.

kula Lis 69 16.08.2020 17:29:30

@Jasiek 06:48:58

Eurokołchoz chce chaosu jak w Wenezueli. Tak  samo jak tymczasowy prezydent Wenezueli i przywódca opozycji Juan Guaido. Ma on wielkie poparcie za granicą, która go uznała, i małą popularność w ojczyźnie. Nie ma jednak siły, by obalić dyktaturę Maduro

kula Lis 69 16.08.2020 17:40:08

@Jasiek 06:48:58

Majdan się nie udał, to ciśniemy dalej…. Gdyby ta panna bez wiedzy, doświadczenia i żadnego programu miała wygrać, na ulicach byłyby miliony a nie tysiące ludzi. No ale Łukaszenką nie da się sterować (przekonał się nawet Władimir Władimirowicz) , więc trzeba go ukręcić w jakiś sposób…Ciekawa kwestia kto za nią stoi? Amerykanie czy lewactwo z UE. Niezależnie kto stoi, Białorusinów czeka daleka droga. I raczej prędzej dojdą do stanu banderlandu niż normalności. Jankesom i lewakom nie zależy na ich dobru, tylko na sianiu zamętu na niekorzyść Rosji.
Będzie powtórka z rozrywki a la banderland. Pewien kretyn Max Kolonko spod Nowego Jorku też się ogłosił prezydentem Polski czy nawet imperatorem…Uczcie die niedojdy, jak to żydzi robią. Podjudzić naiwnych, uciec za granicę udając wygnaną. Ogłosić się samozwańczym prezydentem na uchodźctwie i ciągnąć kasę od zagranicznych naiwniaków. Z urody typowa białochazarska mamełe. Kompletny odlot, odbiło babie jak nic….jest drobnym pionkiem w rękach szamaństwa brukselskiego ?, jej rzeczniczka ta Krasulina ma na twarzy wypisane i feminizm i te tęczowe odchylenia …jej nie Rosja pachnie, ale ta 2-ga strona…i tacy tam kręcą…,szkoda tego narodu i kraju dla tych oszołomów z UE….Niech ta lewacka sorosowa wywłoka zamknie ryja i nie jątrzy. Białorusini nie potrzebują lewackiej rewolucji, bezrobocia i zniszczenia wszystkich zakładów przez pachołków Sorosa, a poza tym Putin na to nie pozwoli. To jest jego strefa buforowa, czy się to lewackim szmatom w Unii podoba czy nie. A Polacy nie potrzebują wojny u swoich granic.

kula Lis 69 16.08.2020 17:54:12

@Jasiek 06:48:58

Cichanouscy to sorosowi USD milionerzy.. https://youtu.be/74q5VqQ3qN4 Pierwszym kandydatem na prezydenta Białorusi był Cichanouski ale jak mu w jego willi – naruszając KOnstytucję i Sądy Niezależne – KGB złowrogiego Łukaszenki rewizje zrobiło to znaleźli u niego niczym u banderowskiego Frasyniuka tego od TIR-ów głupie 900 000 USD w gotówce, na które z pewnością zapracował ten Cichanouski swemy spracowanemy recamy niczym Lech Bolesławowicz Wałęsa w tym białoruskim raju na ziemi, i tak też ten Cichanouski się i bronił i wcale umierać nie zamierzał niczym dr Jan Kulczyk, tylko Prezydentem Białorusi dalej chciał zostać, ale jak go do tiurmy wsadziły towarzysze z KGB – niczym Nowaka Sławomira co za demokracje zagrożoną polską cierpi – to wystawiła ta Rodzinna Opozycja jego żonę na kandydata na Prezydenta Białorusi pomimo, że w przeciwieństwie do męża to ta Świetłana tak z buzi to jak Ania Azari czy siostra Holland wygląda i absolutnie nie na Slowiankę podobnie jak Tymoszenko „Julia” której dziadek był rabinem przed II WS co w Banderoparlamencie ta „Julia” sama przyznała machając warkoczami niczym Wanda która Niemca nie chciała w przeciwieństwie do Donalda Merkelowicza Tuska który Frau Dr. Merkel chce i to bardzo a nawet POżąda. Na Białorusi 90 % przedsiębiorstw jest państwowa a tylko 10 % „prywatna”, czyli należąca do rodzin nomenklatury partyjnej vel do „firm polonijnych” więc rozszabrować i nakraść można tu dużo więcej niż były minister Balazs „Artur” nakradł, który ze skromnej pensyjki budżetowej kupił pół wyspy Wolin czyli głupie 300 hektarów i pewnie kupiłby i całą tą wyspę gdyby w Polsce Demokracja i KOnstytucja nagle straszliwie zagrożone nie były i wartości nasze jewropejskie cenne również, pomimo że i Lech Bolesławowicz Wałęsa i Janda Krystyna i Sztur i Najsztub z Millerem bronią ich niczym Niemce pod Stalingradem tychże samych jewropejskich wartości broniły. No i na podstawie czego ta pani chce ogłosić się prezydentem? Czyżby była drugim Michałem Szutowiczem ps Margot, który żąda, by go uznawać go za kobietę, bo tak sobie życzy?

kula Lis 69 16.08.2020 18:32:42

 • @@@@!

Białorusini policzcie palce zanim odwzajemnicie się uściskiem reki któremuś z tych przebierańców z polskimi nazwiskami…Cała solidarnościowa wieruszka to kapusie konfidenci SB. Idźcie swoją drogą, nie słuchajcie nikogo. Kolejny tępy, prymitywny patologiczny motłoch, który nie rozumie, że państwa nie buduje się hamburgerem i Coka Colą, tylko sierpem i młotem czyli rolnictwem i przemysłem. Najpierw zlikwidowali Polskę i wszystkie jej struktury i nie tylko przemysł, a teraz biorą się za kolejny słowiański kraj. Czy ktoś się w ogóle zastanowił, że nawet jeśli białoruska opozycja będzie zdolna obalić Łukaszenkę, to do powstania wolnej Białorusi niezbędne byłoby zdecydowane działanie UE i NATO na tym polu? Tymczasem polityczni degeneraci, będący decydentami w UE będą uzgadniali stanowisko przez rok, a o jakichkolwiek działaniach można zapomnieć. NATO raczej też ograniczy się do „wzywania” i „potępiania”. Zdecydowane działanie podejmie za to Putin (nawet już podejmuje), który przy takim rozwoju wydarzeń podporządkuje sobie Białoruś całkowicie, ustanawiając marionetkowe władze. … a potem będziecie i tak kupować dalej gaz od Putina tyle tylko, że już z niemiecko-rosyjskiego gazociągu i wtedy już 5 razy drożej.
Rozkradną Wam Białoruś Ruscy wspólnie z żydami z UE tak jak to chcieli rozkraść Polskę i prawie i się to im udało, gdyby nie 2015 rok! Nie dajcie się podpuszczać ani Ruskim ani żydom z zachodu, tylko miejcie swój rozum, bo skończycie tak jak rozgrabiona dziś bo podpuszczona przez jednych i przez drugich Ukraina, na czym skorzystali i Putin i Merkelowa. Warto byłoby żeby w TV Białoruskiej Łukaszenko pokazał Białorusinom film z Warszawy awanturniczych środowisk lewackich;; KOD-erastów i wyjątkowo nie tolerancyjnych i agresywnych dewiantów z LGBT – niech zobaczą co niesie ze sobą demokracja i jak faktyczne wygląda demokracja w Polsce ; niszczenie, deptanie i pogarda dla wartości narodowych i kulturowych i wyznaniowych Polaków, przeszkadzanie i utrudnianie celebrowania świąt narodowych oraz celebrowania miesięcznic zaginionym w zamachu Smoleńskim, wieszanie tęczowych flag na pomnikach państwowych i kultu religijnego żeby poniżać wartości Narodu Polskiego, szarpanie i popychanie i kopanie policjantów pilnujących porządku publicznego, terroryzowanie społeczeństwa poprzez burdy i zadymy uliczne , bandyckie napady na ludzi, niszczenie ich mienia i samochodów a wszystko to dzieje się za aprobatą i w towarzystwie przedstawicieli posłów tzw. opozycji targowickiej z lewicy i PO. Jest jeden prosty sPOsób na lewackie pedalstwo….. Napierdalać! A następnie POsłać im wagon kredek i wagon świeczek. Jak skończą malować, operację POwtórzyć. Tak z parę razy. 100% skuteczne, muzułmanie na zachodzie mają to przećwiczone (ci od kałacha najskuteczniejsi). Nikt meczetu nie tknie, ani żadnego muzułmanina nie tknie mają nawet immunitet na gwałty, mają i to nie tylko na zachodnich wszystkich 98 płciach ale nawet na zwierzętach (Spurek)

kula Lis 69 17.08.2020 08:32:49

 • @@@@!

Wie ktoś może? Ile przeciętnie na Białorusi przypada TW Bolków na metr kwadratowy? Znowu sankcje, potem dobre wideo … szokujące zdjęcia po „użyciu” broni chemicznej i jest … wojna. Ciekawy jestem czy opozycja ma już raporty / dowody świadczące o użyciu na Białorusi broni chemicznej przez Łukaszenkę lub Putina? Czy dopiero są w fazie wstępnej tzn. je dopiero preparują ? „Białe Hełmy”, te z Syrii, na pewno mogłyby być w tej inscenizacji pomocne. To sprawdzony patent ! A cel uświęca środki. Popatrzcie na zdjęcia z tych demonstracji na ulicach. Czysto jak w szpitalu, ludzie ubrani po zachodniemu, sklepy Białoruskie, żadnych pedałów szwendających się po ulicach. Asfalt w Mińsku jakiego w Warszawie nie zobaczysz. Drodzy Białorusini opamiętajcie się bo za chwilę opadną was hordy zboków wszelkiej maści, postawią wam sklepy w których będą sprzedawać zatrutą żywność i w majestacie prawa będą kręcić wałki z zegarkami i maseczkami.

kula Lis 69 17.08.2020 08:40:21

 • @@@@!

„To prowokacja”. Białoruś nie wpuściła Biedronia. Białoruś nie wpuściła na swoje terytorium europosła Roberta Biedronia. Prawdopodobnie to prowokacja ze strony władz Białorusi. To pokazuje, że Łukaszenko i jego reżim ma coś do ukrycia mówił w TVN24. Europoseł Robert Biedroń, przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią zapowiedział wczoraj, że dziś uda się z wizytą na Białoruś. Celem wizyty miało być m.in. spotkanie z zatrzymanymi przez białoruskie władze obywatelami UE i przedstawicielami białoruskiego rządu. Europosłowi z Polski towarzyszył sprawozdawca PE ds. Białorusi Petras Austrevicius z Litwy. Wizyta na Białorusi miała potrwać do niedzieli. Okazuje się jednak, że Białoruś nie wpuściła europosła na swoje terytorium. Misja nie doszła do skutku. Nie jest to sygnał do dialogu Białorusi z UE. W PE przygotowywana jest już rezolucja w sprawie białoruskich władz. Polityka wobec tego kraju musi zostać zweryfikowana (…) Wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego na Białorusi miała przecież na celu wyrażenie solidarności z narodem białoruskim mówił Biedroń.
Ps…Jednak Łukaszenka to patriota. Białorusini nie chcą zboczeńców i degeneratów. Ponoć usiłował wwieźć na Białoruś fiolki z tęczową zarazą? Jechał sam czy towarzyszyła mu niedoszła pierwsza dama Śmiszek. Od kiedy Białoruś jest wasalem UE? Biedroń ty kolorowy pedofilu, bardzo dobrze. Nie pchaj się tam gdzie cię nie proszą. Każdy choć trochę normalny człowiek wiedział, że Białoruś nie wpuści brukselskich podżegaczy Sorosa. Próbowaliby zmajstrować tam kolejny majdan. Polałoby się jeszcze więcej krwi, tylko po to, aby zainstalować kolejnego kacyka przychylnego Brukseli oraz zaprowadzić w tym kraju chaos.
Biedroń dobrze wiedział, że ich nie wpuszczą, dlatego zgrywał bohatera.
Typowa dla niego obłuda i zakłamanie. Mogli mu pałę w dupę wsadzić aby miał satysfakcję, że na darmo nie leciał. Biedroniowej już mało naszych dyszli? Zagranicznych się zachciało? Biedroń chciał lody im tam porobić. Rozluźnić sytuację. Biedroń lepiej swojego męża wyślij na Białoruś będzie śmieszniej. Jedna ze zwrotek piosenki „Chachary” brzmi:
Deska – przedmiot to kanciasty
Dupa – przysmak pederasty !

kula Lis 69 17.08.2020 08:55:43

Mąż stanu

Ostatni w Europie!
Reszta to żałosne żydowskie popychadła!

władek 17.08.2020 08:56:35

Co powinien zrobić Łukaszenka?

Wypuścić połowę zatrzymanych – tych , którzy działali „dla hecy”.

A resztę potraktować jak Solidarność – paszport na wyjazd w jedną stronę i odstawić do granicy.

Krzysztof J. Wojtas 17.08.2020 09:18:27

@Krzysztof J. Wojtas 09:18:27

Ważne wystąpienie Cichanouskiej! „Jestem gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić w charakterze lidera narodowego”. Przebywająca na Litwie kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska poinformowała, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za losy swojego kraju. Jestem gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić w charakterze lidera narodowego
powiedziała Cichanouska w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek w internecie. O nagraniu Cichanouskiej poinformował niezależny białoruski portal Nasza Niwa. By kraj uspokoił się i wszedł w normalny rytm. Byśmy wyzwolili wszystkich więźniów politycznych i w jak najkrótszym czasie przygotowali bazę prawną i warunki do organizacji nowych prezydenckich wyborów prawdziwych, uczciwych i przejrzystych wyborów, które będą bezdyskusyjnie zaakceptowane przez społeczność międzynarodową oświadczyła Cichanouska. Rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia wskazała, że „nie miała iluzji co do swojej kariery politycznej, nie chciała być politykiem, ale los zdecydował, że znalazła się na pierwszej linii walki z nadużyciami i niesprawiedliwością”. Los oraz wy, którzy we mnie uwierzyliście i daliście mi siły (…). Wszyscy chcemy wyjść z tego niekończącego się kręgu, w którym znaleźliśmy się 26 lat temu oceniła. Białorusini pokazują dzisiaj wyżyny bohaterstwa, solidarności, przyzwoitości. Demonstrujemy światu swoje oddanie idei oporu bez przemocy. I dowodzimy, że prawda nie jest po stronie siły broni, ale siły ducha, szczerości, przyzwoitości i odwagi powiedziała Cichanouska.
Podkreśliła, że „najważniejsza jest niepodległość Białorusi”. To jest ta stała, która nie może zostać utracona w żadnych okolicznościach
zaznaczyła. Kandydatka w wyborach prezydenckich, która wyjechała z Białorusi pod naciskiem reżimu Łukaszenki, zwróciła się do funkcjonariuszy struktur siłowych, by nie wykonywali „zbrodniczych rozkazów”. Białorusini to ludzie, którzy nie akceptują przemocy. Są szczodrzy i sprawiedliwi. I jeśli wy postanowicie nie wypełniać zbrodniczych rozkazów i przejść na stronę społeczeństwa, oni wam wybaczą i poprą was oświadczyła. Jesteśmy jedną całością, którą ktoś chce rozerwać. Nie mamy prawa podnosić ręki na siebie nawzajem powiedziała Cichanouska. Wyraziła również solidarność z tymi, którzy bronią swoich praw pokojowymi metodami, w tym podczas wieców i strajków. Według niej cały świat patrzy na Białoruś z zachwytem i gotów jest udzielić jej pomocy. Nasza siła jest w wierze w siebie i w siebie nawzajem. Tylko razem możemy zbudować kraj do życia podkreśliła.
Cichanouska powiedziała, że w dniach, gdy chowani są bohaterowie Białorusi (dwie ofiary śmiertelne protestów powyborczych), ona płacze razem z rodakami. Wezwała do udzielania wsparcia ich rodzinom. Ich imionami jesteśmy zobowiązani nazwać w przyszłości ulice. Te imiona zostaną w naszej pamięci oświadczyła. W wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, Cichanouska zdobyła według oficjalnych danych 10,1 proc. głosów. Ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Ps…Chodzi o przejęcie władzy a nie o państwo czy naród. Na Ukrainie prezydentem jest z bliskiego wschodu. Przenoszenie Izraela do Europy rozpoczęte. Wyjęta z kapelusza chazarska kandydatka, o której parę miesięcy wcześniej nikt nie słyszał wyrosła na przywódcę narodu i chce brać jakąś odpowiedzialność…Niestety kolejna chazarska wydmuszka. To podstawiony wytwór służb. Jak Bolek. Doprowadzi Białoruś do ruiny na lata. Nie ma w tym ani demokracji ani rewolucji jest tylko manipulacja obliczona na miliardy. Gdyby Cichanouska była zagrożeniem dla Łukaszenki zniknęłaby jak inni opozycyjni politycy. Za granicą to każdy jest mądry, bohaterski i odpowiedzialny. Wiecie dlaczego można Białorusinom podstawić taką dziunię jak wcześniej Słowakom Ciaputową? Bo pismaki to są sprzedajne szmaty i robią ludziom kisiel z mózgów Czytaliście gdzieś krytykę tej dziuni? Oby Białorusini się nie dziwili tą wolnością i demokracją w stylu polskim ale wtedy będzie już pozamiatane, nie znają tych realiów jak i my nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy do czego to zmierza. Łukaszenka stary wyjadacz stara się balansować między zachodem a wschodem. Gdyby przejęła władzę ta kuchta to na Białorusi nastąpi krach a ludzie wpadną w skrajną nędzę i nastanie raj dla „inwestorów”. Kolor biały dominuje w ubiorach tzw biała rewolucja, wcześniej pomarańczowe, goździkowe, wiosny arabskie,itp, tutaj Bolek w spódnicy, za nią likwidacja zakładów, bezrobocie, islamizacja, LGBT, gender.. Białorusini dopiero się zdziwią co im żyd Soros szykuje.

kula Lis 69 17.08.2020 10:11:50

WPS

markglogg

17 sierpnia 2020 o 12:18
Wkleję to i tutaj:

Wieści bezpośrednio z Mińska (od dyrektora ECOOM?)

Wiadomość napisana przez Bruno DRWESKI w dniu 16.08.2020, o godz. 15:02:

Oto kilka wiadomości, które otrzymałem za pośrednictwem socjologa (zapewne jest to Siergiej Musilenko, którego poznaliśmy, wraz z Bruno, w maju 2011 roku?) z jednego z instytutów (ECOOM?) badań opinii publicznej w Mińsku na temat obecnej sytuacj na Bialorusi. Trzeba to oczywiscie wziac z dystansem, ale jego instytucja działa całkiem poważnie i nie jest przekaznikiem głosu „Pana Prezydenta” :

– Dzis (16.08) odbywa się demonstracja na rzecz poparcia dla rządu Łukaszenki, a jest ona o tyle wazna, ze z jej wyniku będzie zależała ocene co do zdolności władz do zmobilizowania własnych zwolenników, tak funkcjonariuszy administracji i ich rodzin, jak i ewentualnie szersze srodowiska, stowarzyszenia, zwiazki zawodowe, itp.
– Szef rosyjskiej firmy Ural firm, Mazepin, od dawna próbuje przejąć wartą około 150 miliardów dolarów firmę z siedzibą w Soligorsku, co władze w Mińsku systematycznie odmawiają, dlatego on wpompował dużo pieniędzy w „przekupstwie” wysokich urzędników białoruskich gotowi zmienić stronę przeciwko prezydentowi, tak aby zapewnić prywatyzacje kraju na zasadzie fifty/fifty pomiędzy rosyjskimi i zachodnimi oligarchami. Gazprom (wlasciwie prywatni oligarchowie-akcjonariusze w tej firmie) uczestniczy również w tej grze. Demonstracje są dla tych oligarchow błogosławieństwem, ponieważ spychają Łukaszenkę z powrotem w ramiona Rosji, tam gdzie oligarchowie mają wystarczające wpływy, aby zmusić potem Putina do wymuszenia od Minska prywatyzacji.

– Ogółem, białoruskie KGB szacuje, że w ciągu ostatnich czterech lat z różnych źródeł, zarówno zachodnich jak i rosyjskich, wpompowano na Białoruś 1,8 miliarda dolarów, aby sfinansować albo siły opozycyjne, albo wysokich urzędników gotowych sprywatyzować gospodarkę. W ten sposób w Mińsku powstała warstwa skorumpowanych ludzi, która jest bardziej zainteresowana prywatyzacją niż utrzymaniem się na stosunkowo nisko płatnych stanowiskach rządowych.
– Z Wielką Brytanią związany jest zwłaszcza Białoruski minister spraw zagranicznych, a także kilku innych ważnych przedstawicieli kadry kierowniczej w kraju, przed czym Putin ostrzegał Łukaszenkę, ale ten ostatni odmówił wysłuchania go i wolal miec po jednej stronie pro-anglo-saski klan, obok pro-rosyjskiego oraz pro-niepodleglosci, na zasadzie utrzymania rownowagi ni Wschod ni Zachod.

– Istnieją oznaki wskazujące, że brutalność represji moze pochodzic od wysokich funkcjonariuszy mających powiązania z prorosyjską oligarchią, którzy chcą naciskać aby dolewac olej do ognia, zmuszając tym samym Łukaszenkę do podporządkowania się polityce prywatyzacyjnej kraju przy okazji ponownego uciekania w objeciach Rosji.

– Te srodowiska pro-oligarchiczne w KGB zdaja sie teraz wykorzystac z kolei obecnie przeprosiny Lukaszenki dotyczące ekscesów represji „wobec osób nie podejrzewanych o przemoc”, aby oskarżyć Łukaszenkę o zdradę, skoro ten moglby rzucic na nich wine za ekscesy i od tego sie odciagnac. Takie ekcesy to fakt, nigdy nie mialy miejsca dotychczas na Bialorusi mimo kolejnych epizodow represji ale znacznie lzejszej, stad latwo podejrzewa sie u wielu Bialorusinow, ze jest „cos nie naturalnego” w tych naglych ekcesach. W związku z tym nie jest wykluczone, że „twardogłowi” lub prowokatrozy pro-rosyjscy wewnatrz wladzy mogą przystąpić do „prorosyjskiego”, w rzeczywistości do pro-oligarchicznego, zamachu stanu. KGB jest więc podzielony od wewnątrz i jeśli Łukaszenko chce pozostać przy władzy, będzie musiał takze szybko posprzątać własna administracje i rząd.

– Badania opinii publicznej przeprowadzone przez ten ośrodek ankiety opinii pokazują obecnie, że około 45% mieszkańców Mińska (2 mln. mieszkancow) stoi za opozycją, pozostali są nadal raczej lojalni wobec Łukaszenki, choc często wstrząśnięci brutalnością milicji, ale opozycja ma znacznie mniejsze poparcie na prowincji (7,5 mln. mieszkancow), gdzie tak naprawde niewiele się dzieje, albo raczej na poziomie grupek manifestantow i malych ruchawek, nawet jeśli z Brześcia i Grodna czy Żodino sa wiesci, ze próbuja się przeniknąć przez granice demonstransci, bialoruscy czy nie, z Polski. Faktem jest, ze dziwne jest, ze pogranicziki bialoruscyu podlegajacym KGB przepuscili przed wyborami z Ukrainy, z Litwy i z Polski ludzi o ktorych bylo wiadomo, ze nie jada do Minska w celach turystycznych. Do tego wiadomo tez, ze kandydatka opozycji zostala przetransportowana po wyborach do Wilna przez KGB …co moze tlumaczyc jej poczatkowo metny dyskurs pelen sprzecznosci zaraz po przybyciu na Litwe.
– Ukraina Zielenskiego jest zadziwiajaca „wstrzemiezliwa” w swych reakcjach wobec Lukaszenki.

– Ambasada Brytyjska w Warszawie odgrywa duzą rolę w poparciu dla opozycji radykalnej, przy duzej wstrzemiezliwosci Niemiec za to.

– W Moskwie, w otoczeniu Kremla, wydaje się, że istnieje chęć pchania ku władzy Wiktora Łukaszenki, najstarszego syna prezydenta, który od dawna nawiązał bardzo silne więzi na wysokim poziomie w Rosji.

Krótko mówiąc, nawet w Moskwie trzeba oddzielic to co pochodzi od oligarchów, to co pochodzi od pro-zachodnich rosyjskich ministerstw ekonomicznych, to co pochodzi od „centrowego” Putina i to co pochodzi od „etatystyczno-patriotycznego” antyzachodniego skrzydła władzy, szczegolnie w tzw. ministerstwach sil. Na Zachodzie z kolei jest trochę tak samo, między „umiarkowanymi” np. Niemcy, Austriacy, Wegrzy …, którzy próbują ratować „niezależną” politykę Łukaszenki, a bardziej radykalnych Anglikow, Baltow i Polakow odpowiadajacym interesom City of London, gdzie oligarchowie rosyjscy obok zachodnich i arabskich maja wiele wplywow i którzy woleliby „kolorowa rewolucje”. Komunikat UE poki co raczej pokazuje, ze nie ma zgody co do dalszych decyzji, skoro ogloszone sankcje sa poki co „symboliczne” i malo przeszkadzajace dla Lukaszenki.

W każdym razie, od dłuższego czasu, toczą się nie tylko rozmowy między rzadami roznych panstw Zachodu i Rosji w sprawie Bialorusi, ale takze miedzy głównymi rosyjskimi i zachodnimi prywatnymi przedsiębiorstwami, z celem tu jak popchnąć Bialorus w kierunku prywatyzacji po to zeby ewentualnie podzielić się najbardziej rentownymi łupami …co nie wyklucza możliwości, że jeśli im się to uda, będą potem konkurować i ostro sie zwalczac miedzy sobą w drugiej fazie.
Nigdy nie nalezy zapominac o tym, ze poza pozycja strategiczna, Bialorus ma duzo zakladow przemyslowych najwyzszej jakosci technicznej i rentownosci, rafinerie, kosmonautyka, przemysl zbrojeniowy, hyperciagniki i ciezarowki kopalniane, itp. Ciekawy kas wiec dla Wschodu jak i Zachodu …i dla Chin.

Na zdjęciu. Uczestnicy spotkania ECOOM w Mińsku, maj 2001, z prawej Mateusz Piskorski, Bruno Drwęski już wrócił do Paryża

za: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2020/08/17/przemowienie-a-lukaszenki-na-wiecu-w-minsku/#comments

stanislav 17.08.2020 12:43:55

@kula Lis 69 09:38:31

„Białoruś nie wpuściła Biedronia.”

I bardzo dobrze. Bo do czego Białorusi potrzebny Biedroń? Żeby dupcył białoruskich pederastów?

Rzeczpospolita 17.08.2020 14:17:35

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział,

że w kraju nie będzie nowych wyborów prezydenckich i że nie zrobi niczego pod presją. Nie będzie ich (wyborów)” powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zapad.Białoruś to nie UE, gdzie głosuje się do skutku, zaplanowanego przez komuno-socjalistów, z pod znaku Spinelli. Nie rozumiem skąd tu tyle emocji. Przecież to jest walka komuchów, nazwijmy ich starego typu z komunistami postępowymi. Nie potrafię pojąć dlaczego prawicowy polski rząd i jego wyborcy tak bardzo popierają tych drugich i strasznie się w to angażują. W końcu powinniśmy się uczyć na własnych doświadczeniach. Wg opozycji wybory powinny być powtarzane dotąd aż Łukaszenko przegra? Tak jak chce nasza opozycja. Wybory dotąd aż PiS przegra. Czy na tym polega demokracja? Tak wspierajmy anarchizację Białorusi i działalność eskimoskich fundacji na jej terenie. Białorusini biedą na pewno wdzięczni Polsce za rozwalenie gospodarki i okradzenie ich narodu. Łukaszenka nie powinien narzucić sobie modelu „ulica i zagranica”. Nikt mu nie będzie mówił w obcych językach jak ma rządzić w swoim kraju. Komunizm Łukaszenki, to pokuś w porównaniu z polskim zamordyzmem. Wczoraj ludzie protestowali w Warszawie przeciwko tej pseudopandemii i co rząd ma za nic wolę narodu! Zajmijcie się sytuacją we własnym kraju a nie występujcie przeciwko przyjaznemu nam narodowi!

kula Lis 69 17.08.2020 14:22:06

Odczepcie się od Białorusi. Pilnujcie swojego podwórka!

Dworczyk o sytuacji na Białorusi: Zasadnym jest oczekiwanie powtórzenia procesu wyborczego. Zdaniem szefa KPRM Michała Dworczyka, nieprawidłowości w czasie ostatnich wyborów na Białorusi były tak duże, że zasadnym jest oczekiwanie powtórzenia procesu wyborczego. – Sytuacja na Białorusi nigdy nie była tak bliska zmiany, nigdy nie była też tak niepewna. (…) Nieprawidłowości w czasie ostatnich wyborów na Białorusi były tak duże, że zasadnym jest oczekiwanie powtórzenia procesu wyborczego ocenił minister.

Ps..Dworczyk o sytuacji na Białorusi: Zasadnym jest oczekiwanie powtórzenia procesu wyborczego … pod nadzorem kahału …Widocznie instrukcje spłynęły, więc już wiedzą co mają myśleć i mówić. Co tzw. „elyty” międzynarodowe i korporacje mają już w planie? Desant „Bolka” do strajkujących, rozmowy w Magdalence, czy okrągły stół? „Wolne wybory” jak najbardziej ale najpierw trzeba wynik ustalić przy „okrągłym stole”.

Dworczyk chłoptasiu i gogusiu, a co będziesz miał do powiedzenia gdy Trzaskowski zażąda powtórzenia wyborów. Łukaszenka nie przyłączył się do koronawirusowego gangu. Jego działania obnażyły fikcję koronanarracji i stał się wyjątkowo niewygodny. IMF prosił Łukaszenkę o represjonowanie ludności zgodnie z wytycznymi koronistów, a Łukaszenka na to: nie, zdrowie i wolność ludzi oraz wolność Białorusi ważniejsza.

Potem IMF proponował za to samo nisko oprocentowane kredyty. Łukaszenka: nie, zdrowie i wolność ludzi oraz wolność Białorusi ważniejsza. No to przestali go prosić…Przypominają się „rewolucja” końca lat 80-tych w Polsce, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii i w innych jeszcze „demoludach”. Zawsze oddolne i zawsze na rozkaz sowieckich służb. Różnica tylko taka, że dziś Zachód i USA to już kraje żydolewackie od dziesięcioleci, przejęły palmę pierwszeństwa w pchaniu kibitki rewolucji.

kula Lis 69 17.08.2020 14:53:33

Łukaszenka podzieli się władzą? „Jestem gotów, ale nie pod presją i nie poprzez ulicę”

https://nczas.com/2020/08/17/lukaszenka-podzieli-sie-wladza-jestem-gotow-ale-nie-pod-presja-i-nie-poprzez-ulice/
JAM.M 17.08.2020 16:55:12

WPS

https://www.youtube.com/watch?v=CN3D9I-PzEs&feature=emb_logo

stanislav 17.08.2020 19:08:55

6 *

Bardzo dziękuję za wstawienie tłumaczenia !
Z wyrazami szacunku dla Pana oraz WPS !

Niech żyje Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka !!! Nie daj się syjonistycznym kundlom !

Paulus Aquarius 17.08.2020 20:40:27

Opublikowano za:

https://wps.neon24.pl/post/157045,przemowienie-a-lukaszenki-na-wiecu-w-minsku

https://wps.neon24.pl/post/157023,a-lukaszenko-zadnych-obcych-rzadow-i-zadnych-posrednikow

Od redakcji KIP:

W uzupełnieniu kilka artykułów powiązanych z tym tematem:

Pieniądze za lockdown? Białoruś oskarża !!!
PREZYDENT BIAŁORUSI: WHO PRZEKUPSTWEM CHCIAŁA ZAŻĄDAĆ BLOKADY KRAJU
Orędzie Męża Stanu Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki
Apel do Polek i Polaków oraz przestroga dla władz RP
Polacy na Białorusi i o samej Białorusi. Tego nie zobaczysz w polskiej telewizji

Comments

 1. krnabrny1 says:

  Nie tylko Pan Łukaszenka jest na widelcu,

  TŁUMACZENENIE WŁASNE:
  https://fort-russ.com/2020/08/major-air-force-one-with-trump-on-board-nearly-hit-by-drone/

  AIR FORCE ONE Z TRUMPEM NA POKŁADZIE PRAWIE TRAFIONY PRZEZ DRONA
  Odrzutowiec Donalda Trumpa prawie został trafiony przez coś, co wyglądało jak mały dron, gdy zbliżał się do bazy lotniczej w pobliżu Waszyngtonu w niedzielną noc, według kilku osób na pokładzie Air Force One.
  Przez Drago Bosnic Ostatnia aktualizacja 18 sierpnia 2020 r

  WASZYNGTON, DC – odrzutowiec prezydenta Trumpa prawie został uderzony przez coś, co wyglądało na mały dron, gdy zbliżał się do bazy lotniczej w pobliżu Waszyngtonu w niedzielną noc, według kilku osób na pokładzie Air Force One, podał The Independent. Urządzenie, które było żółto-czarne i miało kształt krzyża, znajdowało się po prawej stronie samolotu.

  Widziało go kilku pasażerów samolotu na krótko przed wylądowaniem o 17:54 w Joint Base Andrews w Maryland. Biuro Wojskowe Białego Domu i 89. Skrzydło Powietrzne Sił Powietrznych oświadczyły w oświadczeniu w poniedziałek wieczorem, że są „świadomi raportu” i „sprawa jest analizowana”.

  Chociaż dochodzenie w sprawach bezpieczeństwa lotniczego było niezwykle trudne do zweryfikowania takich ulotnych zdarzeń, wydaje się, że jest to jeden z tysięcy takich incydentów bezpieczeństwa z udziałem UAV w USA, które skłoniły organy ścigania i agencje bezpieczeństwa wewnętrznego do podjęcia większych środków w celu powstrzymania ich. posługiwać się.

  Większość cywilnych dronów waży zaledwie kilka funtów i prawdopodobnie nie może zestrzelić odrzutowca. Jednak rządowe badania sugerują, że szkody mogą być większe niż te spowodowane przez ptaka podobnej wielkości, który może rozbić przednią szybę kokpitu lub uszkodzić silnik. Trump leciał zmodyfikowanym Boeingiem Co. 757, należącym do floty odrzutowców znanych jako Air Force One, gdy na pokładzie jest prezydent USA.

  Federalna Administracja Lotnicza otrzymuje rocznie tysiące raportów, w których drony latają zbyt blisko innych statków powietrznych lub działają na obszarach o ograniczonym dostępie. Większość raportów pochodzi od pilotów. FAA skierowała do sił powietrznych pytania dotyczące tego, co wydarzyło się w niedzielę w pobliżu Andrews.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami federalnymi, drony muszą być latane w zasięgu wzroku operatora i nie wyżej niż 400 stóp (122 metry) nad ziemią bez specjalnych wyłączeń. Podczas gdy najpopularniejsze modele dronów są wyposażone w oprogramowanie zaprojektowane w celu zapobiegania lotom na większe odległości, według danych rządowych liczba incydentów wciąż rośnie.

  Według danych National Transportation Safety Board, było kilka przypadków, w których drony faktycznie uderzyły w samoloty, ale żaden nie spowodował poważnej katastrofy lub obrażeń. Dron hobbystyczny lecący nielegalnie w pobliżu Nowego Jorku uderzył w helikopter wojskowy 21 września 2017 r., Stwierdził NTSB. Uderzenie uszkodziło helikopter, ale udało mu się bezpiecznie wylądować.

  W zeszłym miesiącu NTSB stwierdziło, że dron najprawdopodobniej uderzył w helikopter KABC-TV lecący nad Los Angeles 4 grudnia. Obserwacje dronów czasami zakłócały operacje na głównych lotniskach, na przykład kiedy piloci zbliżający się do międzynarodowego lotniska Newark Liberty donieśli, że prawie zderzyli się z małym dronem. w styczniu 2019 r.

  FAA ma nadzieję ujawnić przepisy wymagające, aby cywilne drony przekazywały swoją lokalizację i tożsamość do końca roku. Nowy wymóg ma na celu zapobieganie używaniu urządzeń przez terrorystów i zmniejszenie zagrożeń, jakie stanowią one dla tradycyjnych statków powietrznych, zwłaszcza samolotów pasażerskich.

Wypowiedz się