Ukraina: 27 dzień operacji, 23.03.2022, Ukraińska wojna na wyniszczenie [wideo PL, southfront]

Nie chce mi się pisać nowego wstępu, w zasadzie wklejam poprzedni – dalej aktualny, w końcu – co się od wczoraj zmieniło w polińskich mediach w sprawie „rzetelności dziennikarskiej”? … Komentarz do wideo – tak, na froncie jest zastój, dlaczego – pisałem we wstępniaku do raportu ISWNews.com z 10.03.2022. Ogólnie – zapraszam do oglądania przetłumaczonego materiału wideo. Dlaczego warto? Bo te materiały wideo z southfront, choć są robione z rosyjskiej perspektywy, są o niebo bardziej obiektywne i zawierają o niebo więcej faktów niż to, co nam oferują polskojęzyczne i zachodnie media. I, co ważnie – nie zawierają bezczelnych fabrykacji nachalnie wciskanych przez „zachodnie” i polskojęzyczne media (od TVN, przez Polsat po TVPiS i TV Republikę). Nie żartuję tu, praktycznie wszystko, co jest opowiadane w polskojęzycznych mediach na temat tego konfliktu to po prostu fabrykacje. Od inscenizowanych scenek, kręconych przez SBU (jak np. te słynne ujęcia kobiet wynoszonych ze szpitala położniczego w Mariupolu, który „Azow” wysadził na polecenie Kijowa, by nakręcić filmiki propagandowe … ponad tydzień po tym, jak „Azow” wyrzucił ze szpitala cały parsonel i wszystkie pacjentki, robiąc tam swoją redutę; uciekinierzy z Mariupola oskarżają siły Zełenskiego o ostrzał dzielnic mieszkaniowych z artylerii czołgowej i stromotorowej – zbrodnie wojenne popełniane wyłącznie po to, by kręcić materiały propagandowe demonizujące stronę rosyjską rozpowszechniane w internecie i za pośrednictwem wszystkich „zachodnich” mediów [linki: 1234]), po zdjęcia z zupełnie innych miejsc i kręcone w zupełnie innych okolicznościach. Podobne zjawiska znamy i z historii agresji USA i Niemiec na Serbię, kiedy powstała „wirtualna rzeczywistość”, w której Serbowie zjadali albańskie i muzułmańskie dzieci wprost z inkubatorów – i z własnej historii, kiedy to gazety II RP we wrześniu 1939 ogłaszały rychłe pobicie Hitlera polskimi siłami – w końcu w gazetowej propagandzie cały czas gromiliśmy hitlerowskie wojska …
Poniżej transkrypt. Na dole kompletna lista wszystkich reportaży z southfront, do których zrobiłem napisy. Wkrótce kolejne odcinki.
Jeszcze mała uwaga – moje konto na bitchute, na którym dotychczas publikowałem materiały wideo zostało zablokowane (trwale) bez podania uzasadnienia, brak odpowiedzi na maile wysyłane na adresy mailowe „support@” i „report@”. Wszystko wskazuje na to, że BitChute ma „wolność słowa” na sztandarach i „w głębokim poważaniu”, jak każde przedsięwzięcie trzęsące portkami przed ADL (konto zablokowali parę minut po opublikowaniu tego wideo – kolejny dowód, że żyjemy w zakamuflowanym pejsatym totalitaryzmie). Ok, wypromuję tyle kanałów ile będzie trzeba, są platformy poza waszym zasięgiem, droga cenzorska swołoczy – choćby rutube.ru, gdzie mam już konto zapasowe … Tymczasem korzytam z gościnności Japończyków (Arigato gozaimasu, Nihon! Bitchute & ADL, go to hell!)

W ostatnich dniach nie było żadnych doniesień o strategicznie ważnych sukcesach którejkolwiek ze stron na Ukrainie. Na większości linii frontu rosyjskie natarcie zostało niemal zatrzymane lub spowolnione przez zaciekły opór Sił Zbrojnych Ukrainy.

Krwawe walki uliczne trwają w mieście Mariupol, gdzie kontynuowana jest operacja oczyszczania miasta z żołnierzy DRL. Według szacunków DRL, w mieście nadal działa około połowa z 14,5 tys. żołnierzy AFU.

Tygodnie po zablokowaniu miasta w jego okolicach wybuchają starcia. Duże zakłady przemysłowe Azovstal nadal znajdują się pod kontrolą Azow. Siły czeczeńskie wysłane w celu przejęcia kontroli nad zakładami nie odnotowały jeszcze żadnych zwycięstw. Prawdopodobnie czekają, aż nacjonalistom skończą się zapasy i wtedy rozpoczną większą ofensywę.

Tymczasem w mieście pogłębia się katastrofa humanitarna. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej i armia DRL podejmują poważne wysiłki w celu ratowania ludności cywilnej, zapewniając ewakuację z kontrolowanych przez siebie terenów.

W oczekiwaniu na uwolnienie znaczących sił szturmowych z linii frontu w Mariupolu, jednostki rosyjskie i DRL w regionie Donbasu powoli torują sobie drogę do okrążenia zgrupowania AFU w tym regionie.

Ciężkie starcia rozpoczęły się we wsi Maryinka. Oddziały DRL nie wkroczyły jeszcze do miasta Awdijiwka, natomiast posuwają się naprzód na północnej linii frontu. Starcia trwają w rejonie osady Nowoselka-2, gdzie DRL próbuje odciąć drogę. Po kilku dniach walk, AFU zostało zmuszone do opuszczenia miasta Wierchniecki. Ofensywa na Dzierżyńsk nie została jeszcze przeprowadzona. Ludność cywilna w Doniecku i innych miastach DRL nadal jest ostrzeliwana przez ukraińską artylerię.

Miasto Ugledar pozostaje pod kontrolą AFU, ale jest bliskie odcięcia ze wszystkich kierunków. Wojska rosyjskie zbliżają się od południa do osady Wielka Nowosielce, a także przełamały obronę AFU w osadzie Nowomichajłowka.

Po ostatnich sukcesach wojsk LPR w rejonie Sewerodoniecko-Lisiczańskim, w ostatnich dniach nie udało im się kontynuować natarcia. Starcia trwają również w pobliżu miasta Popasnaja, gdzie oddziały LPR zabezpieczają tyły, prowadząc operacje porządkowe na wschodnich obrzeżach.

Decydujące uderzenie może nastąpić wkrótce, ponieważ w tym rejonie odnotowano znaczne wzmocnienie sił LPR. Na linię frontu przerzucono także jednostki z Czeczenii, które powinny wziąć udział w operacjach porządkowych w miejscowościach.

Wojska rosyjskie utknęły w rejonie Izyum, gdzie dowództwo AFU rozmieszcza duże posiłki, aby zapobiec rosyjskiej ofensywie w kierunku Sławiańska i Kramatorska lub na Barwnkowo.

Na południe od miasta, we wsi Kamenka, która jest jednym z najważniejszych punktów wojny, trwają zacięte walki. AFU rozmieściła we wsi dwa kolejne bataliony strzelców zmotoryzowanych, ale ich manewry są ograniczone przez ciężki ostrzał artyleryjski i ataki lotnicze rosyjskich sił powietrznych.

Rosyjskie siły powietrzne nasiliły ataki na linie zaopatrzenia ugrupowania AFU w Donbasie, w tym na składy amunicji, zapasy paliwa itp.

Zniszczona została stacja kolejowa w Pawłogradzie, która jest jednym z największych węzłów zaopatrzeniowych AFU w Donbasie.

Nasiliły się ataki na rejon Słowiańsk-Kramatorsk. Strona ukraińska potwierdziła zniszczenie składu paliw w Kramatorsku. Burmistrz miasta oskarżył lokalnych mieszkańców, którzy udostępnili w sieci zdjęcia ukraińskich ciężarówek z paliwem w okolicy.

Konflikt na Ukrainie wszedł ostatecznie w fazę wojny na wyniszczenie. Rosja nadal stara się minimalizować zagrożenie dla ludności cywilnej i straty w kluczowych obiektach infrastruktury cywilnej. Taka rosyjska taktyka jest aktywnie wykorzystywana przez stronę ukraińską. W obecnej sytuacji nie należy się spodziewać przełomowych sukcesów żadnej ze stron konfliktu, dopóki nie zmieni się taktyka lub nie zostaną uruchomione dodatkowe rezerwy.

Tłumaczenie: Światowid za: Ukrainian War Of Attrition: The 27 Day Of Russian Military Operations

Pozostałe przetłumaczone odcinki wieści z UKRFrontu:

 1. Ukraina: 26 dzień operacji, 21.03.2022, Siły rosyjskie nacierają w Donbasie, wiążąc ukraińskie wojska na innych frontach [wideo PL, southfront]
 2. Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]
 3. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 4. Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]
 5. Rekonfiguracja sił bojowych i przewidywane lądowanie w pobliżu Odessy: dwudziesty (15.03.2022) dzień operacji na Ukrainie [wideo PL]
 6. Donbas – kara za zbrodnie nadchodzi: Dziewiętnasty (14.03.2022) dzień działań na Ukrainie [wideo PL]
 7. [wideo PL] Rosyjskie postępy i opóźnienia na liniach frontu w Donbasie. Osiemnasty (13.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 8. [wideo PL] Neobanderowscy bojownicy w Mariupolu wzywają pomocy, gdy Rosjanie stawiają ich w beznadziejnej sytuacji: Piętnasty (10.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)
 9. [wideoPL] Zełenski ratuje swój tyłek, podczas gdy rosyjskie siły posuwają się naprzód: Czternasty (09.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 10. [wideoPL] Rosyjskie zdobycze w Donbasie i taktyczna przerwa na północnym wschodzie: Dwunasty (07.03.2022) dzień działań na Ukrainie (southfront.org)
 11. [wideoPL] Rosja przejmuje kontrolę nad elektrownią jądrową w Zaporożu i nie tylko: Dziewiąty (04.03.2022) dzień operacji na Ukrainie (southfront.org)

https://widgets.wp.com/likes/index.html?ver=20220105#blog_id=164718895&post_id=1497&origin=swiatowidvideo.wordpress.com&obj_id=164718895-1497-623ce12d239a2&domain=swiatowid.video.blogOpublikowane  przez ŚwiatowidPosted in PolitykaPolityka – ŚwiatUKRFrontWyróżnioneOtagowane MariupolRosjasouthfront video PLUkrainavideo PLwojna rosyjsko-ukraińska.

RELATED

Ukraina: 25 dzień operacji, 20.03.2022, Kolejne postępy wojsk FR, ŁRL i DRL [wideo PL]22 marca, 2022W “Polityka”

Ukraina: 26 dzień operacji, 21.03.2022, Siły rosyjskie nacierają w Donbasie, wiążąc ukraińskie wojska na innych frontach [wideo PL, southfront]23 marca, 2022W “Polityka”

Rosyjskie powolne postępy w obliczu ukraińskich wirtualnych zwycięstw: Dwudziesty pierwszy (16.03.2022) dzień operacji wojskowych na Ukrainie [wideo PL]18 marca, 2022W “Polityka”

Opublikowano za: https://swiatowid.video.blog/2022/03/24/ukraina-27-dzien-operacji-23-03-2022-ukrainska-wojna-na-wyniszczenie-wideo-pl-southfront/

Wypowiedz się