Ta wojna między Izraelem a Palestyńczykami została oczywiście zaaranżowana po to, by walczyć z Netanjahu w walce o premiera!

Izraelskie zamieszanie przekazuje polityczną linię życia oblegającemu premierowi Netanjahu

Wydaje się, że próby opozycji, aby zebrać rywalizującą koalicję w celu pozbycia się Netanjahu, upadały

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemawiał w czwartek w Lod, mieście w pobliżu głównego lotniska w kraju.
ZDJĘCIE: YUVAL CHEN / PRASA ZWIĄZANA

Felicia Schwartz
The Wall Street Journal

TEL AWIW – premier Benjamin Netanjahu prowadzi agresywną kampanię przeciwko Hamasowi, wymierzoną w jego przywódców, strategiczną infrastrukturę i obiekty wojskowe, aby powstrzymać grupę bojowników przed kontynuowaniem ataków na Izrael. Operacja może pomóc w realizacji innego żywotnego celu pana Netanjahu, jakim jest utrzymanie władzy.

Tydzień wcześniej przeciwnicy Netanjahu byli gotowi odsunąć go od mandatu i utworzyć nowy rząd, potencjalnie kończąc rządy najdłużej pełniącego w kraju przywódcę w  obliczu zarzutów korupcyjnych . Zaprzecza występkowi.

Ale  ostatnie sześć dni narodowych zawirowań  zapewniło izraelskiemu premierowi polityczną linię ratunkową. Kiedy partie arabskie i prawicowy polityk wycofali się z rozmów w tym tygodniu, aby dołączyć lub poprzeć rywalizującą koalicję, zagrożenie pozbawienia Netanjahu zdawało się załamać.

„Netanjahu zawsze prosperował w warunkach niepewności, chaosu i kryzysu” – powiedział Mitchell Barak, izraelski ankieter i dyrektor Keevoon Global Research, który w latach 90. pracował jako doradca pana Netanjahu. „W zasadzie przechodzi od kryzysu do kryzysu”.

Dym buchnął z izraelskiego nalotu na miasto Gaza w piątek.
ZDJĘCIE: PRASA ASHRAF AMRA / ZUMA

Jeszcze przed niedawnym konfliktem i wewnętrznymi napięciami pan Netanjahu musiał przeprowadzić kraj przez trudny rok. Izrael miał jeden z najgorszych wskaźników koronawirusa na mieszkańca przed udaną kampanią szczepień; jego gospodarkę zrujnowały przestoje związane z pandemią; i zmierzył się z Iranem,  uderzając jego sojuszników w Syrii  i  jej statki na morzu .

W sobotę Izrael i Hamas  nadal handlowali ciężkim ogniem . Według ministerstwa zdrowia w Gazie od poniedziałku zginęło około 140 osób, w tym 39 dzieci. Jedenastu Izraelczyków zginęło w atakach rakietowych i uderzeniach rakietowych, w tym jedno dziecko. Izrael powiedział, że zabił co najmniej 75 agentów Hamasu.


Czy myślisz, że izraelski premier Benjamin Netanjahu
utrzyma władzę w Izraelu? 


Przemoc między żydowskimi i arabskimi Izraelczykami  również trwała przez noc, kiedy 12-letni arabski izraelski chłopiec trafił do szpitala po uderzeniu go koktajlem Mołotowa w Jaffie w Izraelu, według rzecznika Sheba Hospital. Demonstracje planowane są w sobotę na Zachodnim Brzegu z okazji Dnia Nakby, corocznego wydarzenia z okazji wysiedlenia Palestyńczyków w 1948 r., A także na granicy libańskiej i jordańskiej. Jedenastu Palestyńczyków zginęło w piątek w starciach z siłami izraelskimi na Zachodnim Brzegu.

W środku zamieszania partia Likud pana Netanjahu wznowiła negocjacje z Yaminą, partią prawicowego polityka Naftalego Bennetta, który wycofał się z potencjalnego rządu jedności z centrowym Yair Lapidem i popierającymi go partiami arabskimi. Według bliskiej mu osoby pan Bennett zmienił kurs wśród zbiorowej przemocy, która przetaczała się po kraju.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację kryzysową w mieszanych miastach Izraela, rząd zmiany… nie byłby w stanie poradzić sobie z tą sytuacją” – powiedział Bennett współpracownikom, według osoby.

Pan Lapid, szef centrowej partii Jesz Atid,  ma mandat do utworzenia rządu do 2 czerwca . Powiedział, że nadal stara się zebrać razem rząd i w razie potrzeby poprze piąte wybory, aby zastąpić pana Netanjahu.

„Bennett się myli” – powiedział Lapid, gdy jego były partner polityczny zmienił kurs. „Będę nadal obracał każdy kamień, aby utworzyć rząd”.

Jeśli pan Lapid zawiedzie, mandat przechodzi do Knesetu, izraelskiego parlamentu. Kneset miałby wtedy trzy tygodnie na przedstawienie kandydata na premiera. Jeśli to również zawiedzie, Izrael przejdzie do piątych wyborów za dwa lata. W międzyczasie pan Netanjahu pozostanie u władzy jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy.

Pan Netanjahu ma dodatkową motywację do pozostania przy władzy, ponieważ zeznania świadków w jego procesie o zarzuty przekupstwa, oszustwa i nadużycia zaufania są w toku. Starał się zbudować prawicową koalicję religijną, która pomogłaby mu w uchwaleniu przepisów, które lepiej chronią go przed tymi zarzutami.

Izraelska artyleria i naloty uderzają w Strefę Gazy, zbierają się żołnierze na granicy

Izraelska artyleria i naloty uderzają w Strefę Gazy, zbierają się żołnierze na granicy
Wojsko izraelskie zintensyfikowało bombardowanie Strefy Gazy czołgami, artylerią i ciągłymi nalotami. Armia powiedziała, że ​​wojska zgromadziły się wzdłuż granicy, ale nie weszły na terytorium. Zdjęcie: Ashraf Amra / Zuma Press

Nawet po powrocie pana Bennetta do swojego obozu, Netanjahu stoi przed tymi samymi wyzwaniami, co po marcowym głosowaniu – nie ma jeszcze  liczby potrzebnej do utworzenia koalicji z 61 mandatami .

Pan Netanjahu ma nadzieję pozyskać lidera partii Niebiesko-Białej Benny’ego Gantza, który utworzył z nim krótkotrwały rząd jedności po głosowaniu w marcu 2020 roku. Analitycy wskazywali na ścisłą współpracę między parą podczas operacji wojskowej jako podstawę przyszłej współpracy. Pan Gantz do tej pory trzymał się swoich obietnic, że nie dołączy ponownie do pana Netanjahu.

Pan Gantz jest jednym z izraelskich przywódców z całego spektrum politycznego, którzy sprzymierzyli się z panem Netanjahu, pozostawiając go mniej więcej w tym samym miejscu, co przed ostatnimi walkami. Pan Netanjahu nie zdołał sformować rządu po ostatnich wyborach i od tego czasu nie jest w stanie wymyślić żadnej nowej formuły, która pozwoliłaby mu pozostać premierem, nawet jeśli miałby szansę spróbować ponownie, powiedziała Dahlia Scheindlin. , ankieter i analityk polityczny.

„Wydarzenia w terenie stały się bardziej ekstremalne, ale pozostaje to samo polityczne grzęzawisko lub węzeł gordyjski” – powiedziała. „Nic się nie skończy, dopóki nie będzie tutaj”.

___
https://www.wsj.com/articles/israels-turmoil-hands-political-lifeline-to-embattled-prime-minister-netanyahu-11621092285

Wypowiedz się