DYREKTOR FSB: TRWA WYJAŚNIANIE ROLI USA W PRÓBIE PRZEPROWADZENIA PRZEWROTU WOJSKOWEGO NA BIAŁORUSI

Oficer operacyjny FSB.

Opublikowano: 25 Apr 2021 12:06

Wpisane przez: HP

25 Kwiecień 2021

Dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow oświadczył, że istniejące materiały potwierdzają, że na Białorusi miała miejsce próba przeprowadzenia przewrotu wojskowego.

Dyrektor rosyjskiej FSB Aleksandr Bortnikow rozmawiał na antenie stacji Rossija 1 o prowadzonym na Białorusi postępowaniu w sprawie próby przeprowadzenia w kraju zamachu wojskowego

„O tym, że miała miejsce próba przeprowadzenia przewrotu wojskowego, świadczą te obiektywne i wiarygodne materiały, które otrzymaliśmy w rezultacie zatrzymania osób  – wiecie, o kim mówię – w Moskwie. Obecnie trwają aktywne prace śledczych organów Białorusi. Dlatego ostateczne wnioski trzeba będzie wyciągnąć na podstawie ostatecznych rezultatów śledztwa” – powiedział dyrektor FSB.

Bortnikow odniósł się także do kwestii tego, na ile w próbę przewrotu próbowały być zaangażowane USA, zaznaczając, że „ten wątek jest badany w ramach sprawy karnej, którą obecnie prowadzi Komitet Bezpieczeństwa Narodowego i organy śledcze Białorusi – powiedział dyrektor FSB.

Zamach na Łukaszenkę i przewrót państwowy

W ubiegłym tygodniu Alaksandr Łukaszenka poinformował, że na jego wniosek w Moskwie zatrzymano grupę osób, która przygotowywała zamach na niego i jego bliskich. Jak przekazała potem FSB, w Moskwie zatrzymano Jurija Zenkowicza, który posiada podwójne obywatelstwo Białorusi i USA oraz Białorusina Aleksandra Fedutę, którzy planowali dokonanie przewrotu wojskowego w Mińsku w dniu 9 maja i fizyczną eliminację prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, poinformowało Centrum Prasowe FSB.

© SPUTNIK . ANDREY STASEVICH

Ile miał kosztować zamach na prezydenta Białorusi? Łukaszenka zdradza szczegóły

W stosunku do Zenkowicza i Feduty organy śledcze Białorusi prowadzą śledztwo w sprawie przestępstwa z artykułu 357 (spisek lub inne działania popełnione w celu przejęcia władzy państwowej) białoruskiego kodeksu karnego.

– Po przyjeździe Zenkowicza do Moskwy, po konsultacjach w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, spotkanie odbyło się w jednej ze stołecznych restauracji, podczas spotkania konspiratorzy powiedzieli „białoruskim generałom”, że dla pomyślnej realizacji ich planu jest konieczne fizyczne wyeliminowanie prawie całego najwyższego kierownictwa republiki – informowała FSB.

Ostatecznym celem była zmiana porządku konstytucyjnego poprzez zniesienie prezydencji i przekazanie władzy w kraju „Komitetowi Pojednania Narodowego” – przekazała FSB w raporcie. – Warto zauważyć, że jako datę wojskowego zamachu stanu opozycjoniści wybrali dzień parady zwycięstwa w Mińsku, czyli 9 maja.

Po udokumentowaniu spotkania konspiratorzy zostali zatrzymani przez rosyjskie organy bezpieczeństwa i przekazani ich białoruskim partnerom – podano w komunikacie.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2021042514183298-dyrektor-fsb-trwa-wyjasnianie-roli-usa-w-probie-przeprowadzenia-przewrotu-wojskowego-na-bialorusi-/

Wypowiedz się