B. redaktor “Słowa Żydowskiego” z okazji Wielkanocy: W Polsce to my jesteśmy gospodarzami!

Dużym echem odbiły się życzenia składane przez amerykańską ambasador. Georgette Mosbacher życzyła po polsku bowiem raczej Dobrej Paschy (czyli święta żydowskiego), czym oburzyła wielu komentatorów a nawet niektórych polityków.

W jej obronę włączył się na Twitterze dr hab. Michał Bilewicz – psycholog społeczny, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej. Jest on współredaktorem książek “The Psychology of Conspiracy”, “Poza stereotypy. Dehumanizacja i esencjalizm w postrzeganiu grup społecznych”, “Uprzedzenia w Polsce”, oraz “Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim”. W latach 2000-2001 był redaktorem naczelnym pisma “Jidełe”, później przez kilka lat redaktorem “Słowa Żydowskiego” oraz członkiem zespołu “Krytyki Politycznej”. Bilewicz stoi na czele Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

– Niewolnikami to byliśmy w Egipcie. W Polsce to my jesteśmy gospodarzami – odpowiedział, gdy dyskusja dotknęła kwestii tzw. niewoli egipskiej starotestamentowych Hebrajczyków.

Piotr Świtecki
Jak bym przyszedł do Pana Profesora do domu i się rozgościł, ostentacyjnie ignorując Osobę Szanownego Gospodarza, to też by było cymes i gites? Tak?.. To gdzie Pan Profesor mieszka? 😉
Cytuj Tweeta
@Michal_Bilewicz
·
Ale to jest akurat niebywałe. Tak reaguje polityk partii rządzącej na życzenia złożone polskim Żydom przez Ambasador USA w Polsce. Zwykłe życzenia dla ludzi, którzy co roku kupują sobie macę i siadają z rodziną do stołu, świętując wyjscie z Egiptu. Komu to może przeszkadzać? twitter.com/KrystPawlowicz…
 

Niewolnikami to byliśmy w Egipcie. W Polsce to my jesteśmy gospodarzami

Centrum Badań nad Uprzedzeniami to jednostka naukowa, działająca przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum było m.in. współorganizatorem pamiętnej konferencji organizowanej na początku grudnia 2017 tr. w Warszawie przez American Jewish Committee “Zjawisko antysemityzmu w Polsce: Diagnoza – Konsekwencje – Metody Przeciwdziałania”, na której wiceminister Gawin powiedziała, iż “delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna”.

W kwietniu zeszłego roku Michał Bilewicz wezwał, by “skończyć z wychowaniem martyrologicznym, z wieczną traumatyzacją, z uczeniem o Ince, Pileckim, Anielewiczu, obozach, katowniach.”.

Opublikowano za: https://dzienniknarodowy.pl/b-redaktor-slowa-zydowskiego-okazji-wielkanocy-polsce-jestesmy-gospodarzami/

Od Redakcji KIP:

Na podstawie nie tylko tych dwóch kolejnych ( powyższy i poprzedni) wyrazistych w wymowie artykułów należy postawić ważne pytanie:

Czego skrótem jest PiS ?

Na pewno – Nie prawa i sprawiedliwości

tylko

Polin i Syjonizm

Wypowiedz się