Jak CIA przeprowadza kolorową rewolucję na Białorusi za pomocą tych 3 marionetek

Znana białoruska liderka protestów Maria Kolesnikova oskarżona o spisek mający na celu przejęcie władzy państwowej i utworzenie grupy ekstremistycznej

RT.com

Jedna z najważniejszych postaci białoruskiej opozycji, Maria Kolesnikova, została postawiona zarzutom karnym za jej rzekomą rolę w organizowaniu długotrwałych demonstracji przeciwko toczącemu bitwę przywódcy kraju Aleksandrowi Łukaszence.

Tak twierdzi kwatera główna uwięzionego byłego kandydata na prezydenta Wiktora Babariko, gdzie Kolesnikova wcześniej pracowała jako doradca polityczny. W piątek jej zwolennicy wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że ona i inny uwięziony działacz Maksim Znak zostali oskarżeni o  „spisek mający na celu przejęcie władzy państwowej w sposób niekonstytucyjny”.

Oboje są również oskarżeni o  „ustanowienie i prowadzenie ekstremistycznej organizacji”.  Para ta została wcześniej oskarżona o publiczne zachęcanie ludzi do udziału w imprezach masowych, które zdaniem prokuratorów zagrażały bezpieczeństwu narodowemu.

„My i obrona Marii i Maxima jesteśmy pewni: są to prześladowania wyłącznie polityczne. Oskarżenia nie mają podstawy prawnej ”  – powiedzieli sojusznicy Babariko.

Kolesnikowa należała do trójki kobiet, które prowadziły wiece w całym kraju w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie na Białorusi latem ubiegłego roku i jako jedyna jest nadal w kraju. Svetlana Tikhanovskaya, która kandydowała przeciwko Łukaszence, uciekła od tego czasu do sąsiedniej Litwy i współpracuje z przywódcami UE, aby ukarać jej ojczysty kraj. Trzecia kobieta, Veronika Tsepkalo, najpierw wyjechała do Moskwy, a później przeniosła się z rodziną na Łotwę.

Jednak Kolesnikova podobno podarła paszport i wyrzuciła go z okna pojazdu, aby uniknąć prób deportacji jej na Ukrainę. Zamiast tego została aresztowana i od września ubiegłego roku przebywa w więzieniu.

W sierpniu na Białorusi wybuchły masowe protesty, kiedy Łukaszenko ogłosił, że został ponownie wybrany na prezydenta w sondażu, który zdaniem opozycji i wielu międzynarodowych obserwatorów został sfałszowany. Od tamtej pory setki tysięcy ludzi wyszło na ulice, aby zażądać nowego głosowania.

Łukaszenko wielokrotnie powtarzał, że nie ustąpi ani nie ogłosi nowych wyborów, dopóki nie zostanie przyjęta nowa konstytucja. Jednak w czwartek powiedział, że  „głównym warunkiem odejścia od władzy jest pokój i porządek w kraju oraz brak protestów”.  Mówi, że konstytucja będzie gotowa w ciągu roku.

___
https://www.rt.com/russia/515353-maria-kolesnikova-charged-belarus-unrest/

Nawet rosyjski minister spraw zagranicznych ostro krytykuje administrację Bidena za odnowione plany zmiany reżimu w Moskwie.

WYŁĄCZNIE: Zachód pracuje nad „odebraniem Rosji prawa do decydowania o jej przyszłości” i naciska na „zmianę reżimu”, mówi Ławrow dla RT

© Sputnik / Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji

RT.com

Grzechotanie szablą na Zachodzie sprowadza się do tego, że Stany Zjednoczone i UE obudziły się na ideę Rosji jako niezależnej potęgi i nie doceniają wyzwania, zdaniem szefa dyplomaty Moskwy, który szczerze rozmawiał z RT.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zabrał głos w wywiadzie z okazji 15. rocznicy RT, w którym spojrzał wstecz na ostatnie dwie dekady. Przytoczył świadomość Zachodu, że Rosja może pójść własną drogą jako najważniejsze wydarzenie w polityce zagranicznej w tamtym czasie, dodając, że  „Rosja zawsze będzie stawiać swoje interesy narodowe na pierwszym miejscu i uczciwie i równo rozstrzygać te interesy narodowe z każdym innym krajem. na podstawie prawa międzynarodowego, które nie może być łamane ”.

Jednocześnie, jak zauważył Ławrow, zasada ta wywołuje napięcia, dodając, że  „nasi zachodni koledzy próbują pozbawić Rosję prawa do samodzielnego decydowania o naszej przyszłości. Podejmowane są próby forsowania zmiany reżimu. Ledwo to w ogóle ukrywają ”.

Kością niezgody jest także podejście Moskwy do konfliktów na całym świecie, przyznał, argumentując, że Waszyngton i stolice UE starają się uniemożliwić Rosji  „osiągnięcie wyników”  za oceanem. „Ostatnio oskarżono nas o ingerencję na Białorusi i interwencję w Górskim Karabachu tylko po to, aby wzmocnić naszą pozycję geopolityczną… To jedyna soczewka, przez którą patrzą analitycy w Europie i Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii”.

Ławrow był także nietypowo dosadny w ocenie zachodniego podejścia do stosunków globalnych, argumentując, że niepokoje polityczne, które sparaliżowały Białoruś w ostatnich miesiącach, są równoznaczne z  „kolorową rewolucją”.  Odnosząc się do ostatniej rundy sankcji nałożonych na białoruskich i rosyjskich urzędników, powiedział, że zawsze będą istniały powody do zastosowania sankcji. „Zachód wie, jak nie tylko ich szukać, ale także wymyślać niespodziewanie”.

Ławrow jest jednym z najdłużej urzędujących szefów dyplomatów Moskwy, pełniąc tę ​​funkcję od 2004 roku. W październiku sondaż przeprowadzony przez Rosjan wykazał, że był drugim najpopularniejszym politykiem w kraju, ustępując jedynie prezydentowi Władimirowi Putinowi.

___
https://www.rt.com/russia/509216-lavrov-west-regime-change/

Wypowiedz się