Lekcja historii i polityki W.Putina w Jerozolimie

Jeszcze raz polscy politycy i komentatorzy polityczni głównego nurtu wyszli na amatorów i chorobliwych rusofobów. Zapowiadali W.Putina ” Polakożercę”, a tymczasem wystąpienie prezydenta Rosji w Jerozolimie było niezwykle wyważone i pokazało m.in. olbrzymią skalę ludobójstwa Słowian i ich wielki, decydujący wkład w zwycięstwo nad niemieckim nazizmem – wspieranym przez zachodnie  lobby finansowo-przemysłowe związane z antyludzką „elitą” anglosasko-syjonistyczną.

Zagubiony prezydent A.Duda i ahistoryczny awanturnik polityczny M. Morawiecki wyszli na durni, którzy zmuszeni byli umizgiwać się do wypowiedzi wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, aby ratować twarz i osłabić wrażenie własnej śmieszności.

PZ

W wielkim napięciu polski rząd oczekiwał na wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Media rozpisywały się nawet o powołaniu sztabu kryzysowego, który miał za zadanie „reagować na przekłamania historii” rosyjskiego lider

Tuż przed uroczystościami szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w rozmowie z PAP, że specjalny zespół, złożony z przedstawicieli kancelarii prezydenta, premiera oraz MSZ, będzie śledził wydarzenia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, szczególnie wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina oraz innych przedstawicieli Rosji.

Polscy eksperci: Przemowa Putina „miała drugie dno”

Polscy eksperci i politycy dopatrują się w przemówieniu rosyjskiego prezydenta w Jerozolimie „drugiego dna”.

Jak powiedział w rozmowie z Onetem prof. Instytutu Nauk Politycznych PAN, Paweł Kowal*, „prezydent Putin wykorzystał pobyt w Jerozolimie, żeby pod płaszczykiem spokojnego przemówienia podjąć agresywną próbę zmiany historii ZSRR”. Dodał, że zorganizowano to wydarzenie po to, żeby światowi przywódcy „wsłuchiwali się w wykład o nowej historii II wojny światowej”.

Spodziewano się ostrego ataku Władimira Putina, tymczasem jak piszą media jego przemówienie było „wyważone”. Zdaniem Kowala to „zmyłka.

„Można było się spodziewać, że prezydent Putin nie będzie wdawał się w polemikę. Niech nas nie zmyli łagodna forma jego przemówienia. Rosyjski prezydent wykorzystał pobyt w Jerozolimie, żeby pod płaszczykiem spokojnej wypowiedzi podjąć agresywną próbę zmiany historii ZSRR. Według Kremla nie miała ona nic wspólnego z totalitaryzmem, a podczas II wojny światowej Sowieci wyzwolili Auschwitz – zaznaczył Kowal.

Według niego Putin „wykorzysta wszelkie rocznice, by propagować swoją wersję historii”. Profesor dodał także, że „Polska nie powinna brać udziału w grze Rosji”.

Podobnego zdania jest historyk z UKSW prof. Wiesław Wysocki. W rozmowie z TVP Info powiedział, że jest to „przyjęta taktyka”.

„Putin obawiał się, że będzie zbyt duży sprzeciw wobec jego słów i uznał, że to, co chciał wygrać, może natychmiast przegrać. To jest gracz, i myślę, że on powróci do gry z fałszywymi kartami w rękawach” – wyjaśnił historyk.

Polski rząd szykował się „na atak Rosji”

Wcześniej informowano też, że Prezydent Andrzej Duda powołał w swojej Kancelarii sztab kryzysowy z udziałem ekspertów i historyków, którzy będą na bieżąco reagować na rzekome manipulacje Putina podczas ceremonii w Jerozolimie. Jest to pierwsza sytuacja na świecie, żeby przemówienie, które jeszcze nie zostało wygłoszone, wywołało taką reakcję.

Również premier Mateusz Morawiecki w radiowej Jedynce przyznał, że „Polska ma obawy w związku z przebiegiem dzisiejszego Forum Holokaustu w Jerozolimie”. Wyjaśnił, że chodziło głównie o przemówienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Polityk oczekiwał, że podczas wystąpienia Putina nastąpi „próba przekłamania”, zapowiadał jednak, że polski rząd jest gotowy do riposty.

Jak wiadomo, polskiego prezydenta zabrakło na Światowym Forum Holokaustu, ponieważ, jak stwierdzono, nie umożliwiono mu wystąpienia z przemówieniem, podczas gdy inni prezydenci, głównie Władimir Putin mieli taką możliwość.

Taki stan rzeczy nie odpowiada stronie polskiej, która w związku z ostatnim zaostrzeniem kontaktów z Rosją na tle rozbieżności odnośnie historii II wojny światowej, w tym Holokaustu, obawiała się, że rosyjski prezydent wykorzysta Forum do ponownego „zaatakowania Polski”.

Putin na Forum Holokaustu: Polaków uznano za podludzi

Władimir Putin wystąpił na Światowym Forum Holokaustu i przypomniał o cenie, jaką zapłacił Związek Radziecki, żeby wyzwolić Europę od nazizmu. Warto dodać, że wspomniał także o Polakach.

Jak zauważył w czasie przemówienia, Holokaust miał na celu systematyczne niszczenie ludzi, a poza Żydami „za podludzi uznano też Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Polaków i przedstawicieli wielu innych narodowości”.

Putin przypomniał, że zagarnięte ziemi miały stać się przestrzenią życiową dla nazistów i zapewnić im dostatnie życie.

A narody słowiańskie i inne były przeznaczone do unicestwienia bądź pełnienia roli pozbawionych praw niewolników bez własnej kultury, bez pamięci historycznej, bez języka. Naród radziecki obronił swojej Ojczyzny i uwolnił Europę od nazizmu. Zapłaciliśmy za to cenę, jaka wcześniej nie postała w głowie żadnemu narodowi – 27 milionów ofiar. My nigdy o tym nie zapomnimy.

„Ofiarą nazizmu padło sześć milionów Żydów, 40 procent z nich było obywatelami byłego Związku Radzieckiego” – zauważył rosyjski przywódca. Putin podkreślił niedopuszczalność tego, że dzisiaj pamięć o wojnie coraz częściej staje się obiektem przejściowej koniunktury politycznej.Jak podkreślił prezydent, historia Holokaustu będzie tylko wówczas lekcją dla przyszłych pokoleń, gdy będzie pełna, bez przemilczeń i pominięć.

Współcześni i przyszli politycy, działacze państwowi i społeczni mają obowiązek bronić dobrego imienia żywych i poległych bohaterów, cywilów, ofiar nazistów i ich popleczników – powiedział Putin.

Rosyjski prezydent wezwał do wykorzystania wszelkich kanałów, informacyjnych, politycznych, kulturowych, żeby nie dopuścić do powtórki tragedii, i wyraził przekonanie, że wszyscy uczestnicy forum „podzielają takie obawy i są gotowi razem z nami bronić prawdy i sprawiedliwości”.

„Trzeba zachować czujność i nie zaniedbać, nie przeoczyć, kiedy pojawiają się pierwsze zalążki nienawiści, szowinizmu, antysemityzmu, kiedy z wolna przychodzi akceptacja ksenofobii i innych tego rodzaju przejawów. Niepamięć przeszłości, podziały w obliczu zagrożeń mogą doprowadzić do strasznych następstw. Musimy nie tylko mieć odwagę otwarcie o tym powiedzieć, ale też zrobić wszystko, żeby wywalczyć i ochronić pokój. Przykład w mojej ocenie mogą i muszą dać państwa założyciele ONZ” – powiedział Putin

Zaproponował także spotkanie z udziałem przywódców Rosji, Chin, USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

„W dowolnym miejscu, gdzie będzie wygodnie. Rosja jest gotowa na podjęcie tak poważnej rozmowy. Mamy zamiar bez zbędnej zwłoki wystosować listy do przywódców piątki. Byłoby to zbiorowym poszukiwaniem odpowiedzi na współczesne zagrożenia” – oświadczył prezydent Rosji.

za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020012311716893-putin-rozczarowal-polske-swoim-wystapieniem-w-izraelu/

_______________________

* Paweł Kowal, narodowość żydowska (Żydzi z Ukrainy) –

Co się marzy syjonistycznym kreaturom pokroju Pawła Kowala?

_______________________

Całość wystąpienia W.Putina w oryginale

В.Путин: Уважаемый господин Президент! Уважаемый господин Премьер-министр! Коллеги, друзья, дамы и господа!

Сегодня на международном форуме, посвящённом памяти жертв Холокоста, нас объединила общая ответственность, долг перед прошлым и перед будущим.

Мы скорбим обо всех жертвах нацизма, и в их числе – шесть миллионов евреев, замученных в гетто и концлагерях, зверски убитых в ходе карательных операций. Из них 40 процентов – это граждане бывшего Советского Союза, поэтому Холокост был и останется для нас глубокой раной, трагедией, о которой мы будем помнить всегда.

Перед поездкой в Иерусалим познакомился с подлинными документами, отчётами офицеров Красной армии после освобождения Освенцима. Должен вам сказать, уважаемые коллеги: читать эти военные сводки, документы, где в деталях рассказано, как был устроен лагерь, как действовала машина хладнокровного уничтожения людей, очень сложно, невыносимо.

Многие из них написаны от руки солдатами и офицерами Красной армии на второй, третий день после освобождения узников и передают тот шок, который испытали солдаты и офицеры Красной армии от увиденного там, от свидетельств, которые вызывали боль, негодование и сострадание.

Маршал Красной армии Конев, командующий тогда военной операцией по взятию густонаселённого Силезского промышленного района Германии, использовал тактику максимального спасения мирных жителей и, получив донесение о творившихся в Освенциме зверствах, запретил сам себе даже видеть этот лагерь. Позже он написал в своих мемуарах: был тогда не вправе потерять душевные силы, допустить, чтобы справедливое чувство мщения не ослепило его при проведении военных операций и не вызвало бы дополнительных страданий и жертв среди мирного населения Германии.

27 января исполнится 75 лет со дня освобождения Освенцима. В этом аду, куда сгоняли людей из разных стран для истязаний, чудовищных экспериментов и массового истребления, погибли сотни и сотни тысяч людей разных национальностей. Среди них более половины – это евреи.

Преступления, совершённые нацистами, их обдуманное, спланированное, как они говорили, «окончательное решение еврейского вопроса» – это, уважаемые коллеги, одна из самых чёрных и позорных страниц новейшей мировой истории.

Но не забудем и о том, что у этого преступления были и соучастники, пособники. В жестокости они зачастую превосходили своих хозяев. Фабрики смерти, концлагеря обслуживали не только нацисты, но и их пособники во многих странах Европы.

На оккупированных территориях Советского Союза, где орудовали эти бандиты, было убито наибольшее количество евреев. Так, на Украине погибло порядка 1,4 миллиона евреев. В Литве уничтожено 220 тысяч человек. Это – обращаю на это ваше внимание, дорогие друзья, – это 95 процентов довоенного еврейского населения этой страны. В Латвии – 77 тысяч. Холокост пережили лишь несколько сотен латышских евреев.

Холокост – это целенаправленное уничтожение людей. Но надо помнить, что нацисты готовили такую же участь и многим другим народам: «недочеловеками» были объявлены и русские, и белорусы, и украинцы, поляки, представители многих других национальностей. Их родная земля должна была служить жизненным пространством для нацистов, обеспечив им сытое существование, а славянским и другим народам была уготовлена участь либо быть уничтоженными, либо стать бесправными рабами без своей культуры, исторической памяти, без языка.

Тогда, в 1945-м, конец варварским планам положил прежде всего советский народ. Он, как уже было здесь только что сказано, отстоял и своё Отечество, и принёс освобождение от нацизма Европе. Мы заплатили за это такой ценой, которая не снилась раньше в самых страшных снах ни одному народу, – 27 миллионов погибших.

Мы никогда этого не забудем. Память о Холокосте станет уроком и предостережением только в том случае, если она будет полной, без изъятий и умолчаний. К сожалению, сегодня память о войне и её уроки, наследие всё чаще становятся объектом политической сиюминутной, текущей конъюнктуры. Это абсолютно недопустимо. А долг современных и будущих политиков, государственных и общественных деятелей – защищать доброе имя живых и павших героев, мирных жителей, жертв нацистов и их пособников.

Для этого важно использовать все возможности: информационные, политические, культурные, авторитет и влияние наших стран в мире. Уверен, что все, кто присутствуют здесь, в этом зале, на форуме, разделяют такие озабоченности и готовы отстаивать вместе с нами правду и справедливость.

И мы все несём ответственность за то, чтобы никогда не повторять страшные трагедии прошедшей войны, чтобы будущие поколения помнили об ужасе Холокоста и о лагерях смерти, о блокадном Ленинграде, – Премьер Нетаньяху только что сказал, что мы сегодня открыли памятник здесь, в Иерусалиме, жертвам блокады Ленинграда, – о Бабьем Яре, о сожжённой Хатыни, о том, что надо быть бдительными и не пропустить, не проглядеть, когда появляются первые ростки ненависти, шовинизма, антисемитизма, когда исподволь начинают потакать ксенофобии и другим проявлениям подобного рода.

Забвение прошлого, разобщённость перед лицом угроз могут обернуться страшными последствиями. У нас должно быть мужество не только прямо сказать об этом, но и сделать всё, чтобы защитить и отстоять мир.

Пример, на мой взгляд, могут и должны подать страны – основательницы Организации Объединённых Наций, пять держав, которые несут особую ответственность за сохранение цивилизации.

Мы обсуждали с некоторыми коллегами и, насколько я понимаю, в целом увидели положительную реакцию, [возможность] провести встречу глав государств – постоянных членов Совета Безопасности ООН: России, Китая, США, Франции и Великобритании. В любой стране, в любой точке мира, где это будет удобно коллегам. Россия готова к такому серьёзному разговору. Мы намерены не откладывая направить соответствующие послания лидерам «пятёрки».

Перед нами много задач. Одну из них мы совсем недавно обсуждали в Берлине по инициативе канцлера Федеративной Республики госпожи Меркель. Это Ливия. Но и нам предстоит в Совете Безопасности ещё вернуться к этому вопросу и принять соответствующую резолюцию.

Но много и других проблем. Проведение такой встречи именно в этом, 2020 году считаю важным и символичным. Ведь мы отмечаем 75 лет окончания Второй мировой войны и основания Организации Объединённых Наций.

Саммит государств, которые внесли главный вклад в разгром агрессора, создание системы послевоенного мироустройства, сыграл бы огромную роль в поиске коллективных ответов на современные вызовы и угрозы и, конечно, продемонстрировал бы нашу общую верность духу союзничества, исторической памяти, тем высоким идеалам и ценностям, за которые плечом к плечу сражались наши предки, наши деды, наши отцы.

И в заключение хочу поблагодарить израильских коллег за тёплый, очень радушный приём здесь, в Иерусалиме, пожелать участникам конференции и, конечно, всем гражданам Израиля мира, благополучия, всего самого доброго.

Благодарю вас.

za: http://kremlin.ru/events/president/news/62646

Opublikowano za: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2020/01/23/lekcja-historii-i-polityki-w-putina-w-jerozolimie/

Wypowiedz się