SYRIA odzyskuje tereny i kontrolę

SYRIA – ROSJA – TURCJA – USA – i FAKTY DNIA

Ważne porozumienie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i jego tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem o wspólnym patrolowaniu terenu w północnej Syrii było dla Stanów Zjednoczonych porażką. Opinię tę wyrazili amerykańscy dziennikarze. Tak więc korespondenci CNN uważają, że porozumienia osiągnięte przez Moskwę i Ankarę są upokarzające dla strony amerykańskiej. Pokazują, że nie ma dla Stanów Zjednoczonych miejsca w kształtowaniu przyszłości Syrii.

„Największym przegranym geopolitycznym w tej umowie jest Waszyngton. Szybkie wycofanie wojsk amerykańskich, które naraziły Kurdów na ryzyko, było prezentem dla Putina ”, powiedziano w raporcie CNN.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, po udanych negocjacjach między przywódcami obu krajów, „w rzeczywistości oświadczył, że nadszedł czas, aby Amerykanie opuścili Syrię”. W ten sposób amerykańscy dziennikarze prawdopodobnie uznali słowa ministra, że ​​Stany Zjednoczone mają półtorej godziny na wypełnienie swoich zobowiązań.

Korespondenci amerykańskiego kanału telewizyjnego zauważyli również, że rosyjskie lotnictwo umożliwiło zwycięstwo prezydenta Syrii Baszara al-Assada w czasie zmagań z ISIS i z interwencją ze strony opozycji wspomaganej  przez USA i UE w trakcie tej trwającej wojny. Z kolei amerykański senator Partii Demokratycznej, Bob Menendez, zauważył, że Moskwa i Ankara „dostały dokładnie to, czego chcieli”.

 „Staje się jasne, że Stany Zjednoczone zniknęły w tle”, donosi o tym USA Today. Jednocześnie parlamentarzysta nazwał politykę kapitulacji prezydenta USA Donalda Trumpa w regionie Bliskiego Wschodu. Reporterzy USA Today przypomnieli również, że decyzja Trumpa o wycofaniu się z Syrii była krytykowana w Kongresie. Parlamentarzyści nazwali strategię Trumpa w wojnie w Syrii chaotyczną i przegraną na dłuższą metę.

 We wtorek rosyjski prezydent Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan przeprowadzili w Soczi sześciogodzinne rozmowy na temat sytuacji w Syrii. W rezultacie potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz jedności i integralności terytorialnej Republiki Arabskiej oraz bezpieczeństwa narodowego Turcji i wyrazili poparcie dla umowy z Adan.

Po rozmowach strony podpisały dziesięciopunktowy protokół ustaleń. W szczególności mówi się, że od południa 23 października po syryjskiej stronie granicy z Turcją (poza strefą operacji „Źródło pokoju”) wprowadzane są jednostki rosyjskiej żandarmerii wojskowej i syryjskiej służby granicznej.

Ułatwią wycofanie jednostek kurdyjskich sił  30 kilometrów od granicy, co powinno zakończyć się w ciągu 150 godzin.

Następnie wojsko rosyjskie i tureckie rozpoczną wspólne patrole na głębokość dziesięciu kilometrów od granicy na zachód i wschód od obszaru operacji tzw „Źródło pokoju”, z wyjątkiem miasta Kamyshly.

WYBRANE KOMENTARZE

Nic nie jest jasne w tym temacie.

——————
“Staje się jasne, że Stany Zjednoczone zniknęły w tle”, donosi o tym USA Today.”
——————
Stany Zjednoczone może i zniknęły z tamtego rejonu – ale to nie znaczy, że zniknęli stamtąd też ci – co owymi Stanami Zjednoczonymi wywijają jak pies przysłowiowym flakiem.

demonkracja 24.10.2019 09:51:54

@demonkracja 09:51:54

Ten komentarz poniżej przytoczony to komentarz z USA Tuday :
“Stało się tak również, że teraz Rosja zdobyła kluczową pozycję w Syrii, a członkowie Kongresu wyrazili rosnące obawy dotyczące decyzji Trumpa o wycofaniu sił USA stacjonujących na granicy syryjsko-tureckiej. W zeszłym tygodniu Trump nałożył sankcje na Turcję po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan rozpoczął militarny atak na Kurdów, kluczowego sojusznika USA w walce z terrorystami z Państwa Islamskiego.”
Senatorowie z obu stron spierali się z decyzją Trumpa o zniesieniu sankcji.

” Wszyscy wiemy, że Trump dał Erdoganowi zielone światło, by zaatakować północną Syrię” – powiedział przedstawiciel Eliot Engel z D-N.Y. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych. Powiedział, że ruch Trumpa doprowadził do „najgorszego scenariusza” dla USA w regionie.
„Poddaliśmy się porzucając Kurdów … bez ostrzeżenia i bez uzasadnionego powodu”
powiedział Engel. „Jak Stany Zjednoczone mogłyby zrobić coś tak haniebnego”.

Demokraci wyrazili szczególne oburzenie, że Trump opuścił wojska w Syrii, aby chronić tam pola naftowe, nie mówiąc nic o ochronie Kurdów.

„Mówi tylko o zabezpieczeniu ropy naftowej” – powiedział na środowym przesłuchaniu rep. Tom Malinowski, D-N.J. „Nie słyszałem, żeby mówił coś o zabezpieczaniu ludu” żyjącego w regionie, w którym doszło teraz do ataku Turcji.

Ruchy Trumpa w Syrii zraziły nawet jego najbardziej zagorzałych sojuszników GOP, w tym przywódcę większości Senatu Mitcha McConnella i republikanina z Południowej Karoliny Lindsey Graham. A wtorkowa umowa między Rosją a Turcją zaostrzyła obawy dotyczące Kapitolu.

James Jeffrey pyta: „Jest jasne, że USA zostały odsunięte na bok”. Turcja i Rosja zgadzają się na wspólne patrole w Syrii.

Alfax 24.10.2019 11:53:30

@Alfax 11:53:30

Najbardziej spektakularnie zagrał w Syrii Erdogan.
Po prostu wojska Tureckie przegoniły Amerykanów, przy czym można przypuszczać, że ta akcja miała ciche poparcie Putina, bo Erdogan zrobił to, czego Putin nie chciał od dłuższego czasu zaryzykować.
Turcja wcześniej czy później ten teren opuści, by nie zrażać sobie Rosji, Syrii i niektórych innych krajów arabskich.
Kto najwięcej obecnie stracił?
Amerykanie, Izrael, Kurdowie.
Kto zyskał?
Syria, Rosja, Turcja, Iran.
To jest zwycięska koalicja na tym terenie.

Oświat 24.10.2019 13:06:18

Opublikowano za: http://alfax-2020.neon24.pl/post/151257,syria-odzyskuje-tereny-i-kontrole

Wypowiedz się