Czy jądrowy Iran jest rzeczywiście zagrożeniem dla świata?

Praktycznie od pierwszego dnia sprawowania władzy przez prezydenta Trumpa nie ukrywał on, że dąży do konfrontacji z Iranem.

 Nowo wybrany prezydent USA zrobił  z tego państwa swojego osobistego wroga. Czemu Persowie stali się solą w oku prezydenta USA? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Pierwsza to fakt, że USA dąży do możliwie pełnego kontrolowania jak największej ilości państw, które posiadają największe zasoby surowców, zwłaszcza energetycznych.

Drugi łączy się z pierwszym – dzięki irańskiej ropie i gazowi, rośnie w siłę potęga Chin, która stanowi zagrożenie dla amerykańskich interesów gospodarczych jak i poczucia bycia wiodącą potęgą światową, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i militarnym. Kolejną kwestią jest sztab doradców Trumpa. Jedną z najbardziej zaufanych osób w sztabie prezydenta USA jest jego zięć Jared Kushner, żydowski biznesmen, mianowany w 2017 roku doradcą do spraw umów handlowych i Bliskiego Wschodu.

Kushner jest w zażyłych relacjach z władzami Izraela, a te jak wiemy traktują Iran jak wroga numer jeden, grożąc mu regularnie prewencyjnymi bombardowaniami, które miałby powstrzymać Iran przed budową własnej broni jądrowej.

Persowie nie mają powodu do pałania sympatią do Stanów Zjednoczonych, które od drugiej połowy XX wieku po dziś dzień traktują ten kraj jako potencjalną kolonie amerykańską, którą należy sobie podporządkować i eksploatować.

Tymczasem Irańczycy to spadkobiercy starożytnej cywilizacji perskiej. Lud indoeuropejski, stojący na wysokim poziomie kulturowym, dumny i nieskory do pełnienia roli giermka.

Z Irańczyków próbuje robić się takich samych fanatyków i ekstremistów islamskich, jakimi są takie organizacje jak Państwo Islamskie czy Al- Kaida.

W Arabii Saudyjskiej, gdzie dominuje najbardziej skrajny odłam islamu wahabizm, zakazane jest praktykowanie innych wyznań poza islamem, mimo tego, to właśnie kraj Saudów jest sojusznikiem USA.

Tymczasem w Iranie funkcjonują katolickie parafie, kierowane przez miejscowych księży. W Iranie dominuje szyicki odłam islamu zwalczany przez sunnitów, którzy stanowią większość wyznawców w świecie islamu. To nie szyici stanowią problem dla Świata Zachodu, tylko radykalni sunnici, przez kilka dekad otrzymujący wsparcie ze strony Waszyngtonu.

 Nie wszyscy Amerykanie to nieprzejednani wrogowie Iranu. Jednym z nich był zmarły w 2013 roku naukowiec, który na łamach opiniotwórczego dwumiesięcznika „Foreign Affairs” poświęconego stosunkom międzynarodowym oraz amerykańskiej polityce zagranicznej, skrytykował politykę świata Zachodu wobec jądrowych planów Iranu.

Wbrew powszechnej opinii stwierdził on, że wejście w posiadanie broni jądrowej przez Persów to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa globalnego, ponieważ poprawi się dzięki temu poziom stabilności i równowagi w całym regionie. Przedstawił trzy możliwe warianty rozwoju sytuacji.

W pierwszym Iran przyparty sankcjami odpuszcza sobie dalsze plany w ramach swojego programu nuklearnego. Taki wariant uważa jednak za nierealny. Ponieważ uważa, że jeśli Iran uważa, że od posiadania broni nuklearnej zależy jego bezpieczeństwo, to sankcje nie odwiodą go od dalszych badań i prób nuklearnych. Zwiększenie sankcji jedynie spotęguje skalę zagrożenia przez co Persowie będą jeszcze bardziej zdeterminowani do posiadania, w swoim arsenale odstraszania głowic jądrowych.

W drugim wariancie Iran zamraża swój program nuklearny po wcześniejszym osiągnięciu takiego poziomu wzbogacania uranu, który pozwoli mu w dowolnej chwili przeprowadzić próbny wybuch nuklearny i testować nosicieli ładunków jądrowych. Wówczas przypominałby Japonię, która również jest na etapie, w którym w dowolnym momencie jest wstanie wyprodukować broń jądrową. Wariant ten w znacznym stopniu zadowoliłby zarówno religijnych przywódców Iranu, jak i centralny aparat kierowniczy państwa. taki rozwój sytuacji zaakceptowałaby również Zachodnia Europa i Stany gdyby prezydentem był ktoś inny niż Trump. Natomiast Izrael nie zgodzi się na taki stan rzeczy i podejmie działania sabotażowe. W efekcie tych działań Iran z pewnością dążyłby jednak do sfinalizowania programu.

 W wariancie trzecim Iran nie ustaje w pracach nad pozyskaniem własnej broni nuklearnej. W tej sytuacji Izrael i USA, że taki stan rzeczy stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Jest normalna reakcja wszystkich potęg nuklearnych na wieść, że jakieś kolejne państwo dołączy do elitarnego grona. Z czasem jednak oswajają się z zaistniałym status quo.

Waltz w oparciu o doświadczenia historyczne dostrzegł, że paradoksalnie każde nowy posiadacz broni jądrowej podnosił poziom regionalnej i globalnej stabilności. Chiny, Pakistan i Indie, po wejściu w jej posiadanie złagodziły retorykę Zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, iż to właśnie monopol Izraela w regionie na broń atomową jest od 40 lat przyczyną destabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Izrael, to jedyny kraj o którego potencjale nuklearnym praktycznie nic nie wiadomo i to właśnie ten fakt jest przyczyną kryzysu, a nie plany w tym względzie jakie ma Iran. Każde zaburzenie równowagi wymaga podjęcia działań celem jej wyrównania i irański program jest krokiem w tę stronę.

Izrael jest zdeterminowany do utrzymania swej atomowej przewagi w regionie, o czym świadczą bombardowania Iraku w 1981 r. i Syrii w latach 2007 i 2018. Brak reakcji społeczności międzynarodowej dla poczynań Izraela, rodzi potrzebę podjęcia działań kontrofensywnych. Amerykański naukowiec, twierdził, że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie i z czasem równowaga na Bliskim Wschodzie zostanie wyrównana.

 W propagandzie USA Iran przedstawiany jest jako kraj autodestrukcyjny, rządzony przez szalonych mułłów. W rzeczywistości rządzą nim pragmatyczni ludzie którym zależy na przetrwaniu i rozwoju własnego państwa więc nie ma mowy o podejmowaniu przez nich działań, które mógłby spowodować obrócenie własnego kraju w popiół na skutek wzajemnej wymiany atomowych ciosów.

W ataku na Iran wezmą udział połączone siły USA i Izraela, mimo gigantycznej przewagi militarnej, będzie to niezwykle ryzykowny krok, który może słono kosztować obu najeźdźców, bo Iran to nie Afganistan czy Irak.

Wybrane komentarze

Dla świata nie..

ale już dla Izraela tak.
A że Izrael to cały świat….

SZS 10.07.2019 21:02:44

@Autor

„Czy jądrowy Iran jest rzeczywiście zagrożeniem dla świata?”
– TAK.

Mind Service 10.07.2019 22:54:45

@Mind Service 22:54:45

Oooo… taaak… dlatego u nasz, czyli w polin, w Redzikowie będą rakiety do zwalczania irańskich rakiet…
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah…
ushraelska soldateska to gołąbki niosące jedynie POkój …
Zabawny pan.

provincjal 09 11.07.2019 06:47:54

„Czy jądrowy Iran jest rzeczywiście zagrożeniem dla świata?”

Na Ziemi mamy ludzi stworzonych przez Boga i dzieci diabła – więc kto jest zagrożeniem dla ludzi? Czy po owocach jeszcze nie zdołano poznać – kto zacz?
Wniosek?
Dzieci diabła zawsze są zagrożeniem dla ludzi stworzonych przez Boga bez względu na poziom technologiczny i związany z nim rodzaj broni. Natomiast ludzie stworzeni przez Boga nigdy nie są zagrożeniem dla siebie ani dla dzieci diabła. Dzisiaj groźną bronią w kosmatych łapkach dzieci diabła jest męski odbyt ubrany przez owe dzieci w laurowy wieniec.
Słowem – dzieci diabła wykańczają zawsze ludzi za pomocą ich kuszenia, totalnej, obligatoryjnej i niejako z urzędu demoralizacji, wszechobecnego kłamstwa, podjudzania na siebie, etc. Dzisiaj odbiornik TV jest bronią masowego rażenia w kosmatych łapkach – dzieci diabła.
Na koniec – Iran powinien posiadać broń „A” – bezdyskusyjnie – dla jego dobra.

demonkracja 11.07.2019 07:56:21

@Autor

Dobre opracowanie.

Krzysztof J. Wojtas 11.07.2019 08:08:27

@Mind Service 22:54:45

Prezentujesz żydowski punkt widzenia… absurdalny, jawnie sprzeczny z rzeczywistością.

Oscar 11.07.2019 08:29:18

Jak to mówią jeden obraz jest wart tysiąca słów.

http://gazetagazeta.com/2015/03/polska-persja-jak-siostry-dwie/

Polskie dzieci w Iranie uratowane z II wojny, przygarnięte w Iranie..

Dzieci Ishafanu.

i z mamusią na Wołyniu!!
trojanka 11.07.2019 08:43:02

To nasi „wrogowie”. W Iranie czułyśmy się jak w domu”. Poznaj historię kilku Polek i ich dwóch ojczyzn.

https://youtu.be/ZNdfrM2Ykb0

https://nczas.com/2019/02/17/iranczycy-chca-nadal-byc-przyjaciolmi-polakow-wzruszajacy-film-iranskiego-rezysera-wideo/

Irańczycy chcą nadal być przyjaciółmi Polaków. Wzruszający film irańskiego reżysera [WIDEO]
https://wolnosc24.pl/2019/02/17/iranczycy-chca-nadal-byc-przyjaciolmi-polakow-jasny-przekaz-z-tamtej-strony/

https://youtu.be/r7eqKhBteGM

trojanka 11.07.2019 09:05:50

Zniszczyć im to wszystko, co cenniejsze sprzedać na Ebayu…

https://youtu.be/23Ws0Xy4QjE

trojanka 11.07.2019 09:29:13

@trojanka 09:29:13

Nowa mapa Izraela po zajęciu Iranu i okolic.
szantażowanie Europy!

za hubpages.com

trojanka 11.07.2019 09:34:36

@trojanka 09:34:36

Zasięg opcji samsona z silosów w izraelu, nie wliczając tu ładunków na atomowych łodziach podwodnych i atomowych bomb samolotowych.

trojanka 11.07.2019 09:36:03

@trojanka 09:34:36

Chyba w tym trochę przesady.
żydzi nie mają tylu nośników zwłaszcza o takim zasięgu.
Mogą jedynie punktowo wymordować jakieś jedno czy drugie miasto..
Opcja Samsona to klasyka terroryzmu.
Izrael i jego wasale oraz sojusznicy to jedyni na świecie „państwowi” terroryści.

Oscar 11.07.2019 10:00:16

@Oscar 10:00:16

Moim zdaniem Izrael zostanie „pokojowo” zdemontowany zaraz po upadku głównego i najsilniejszego wasala czyli USA.
A upadek (bankructwo) jest zapowiadany na wrzesień.

Pokojowy demontaż odbędzie się w drodze negocjacji rozbrojeniowych z Rosyjskimi gwarancjami… a jak nie to w trybie bliskim Izraelowi czyli w trybie embarga na wszystko… aż do uzyskania zgody na pokojowe rozbrojenie… podobnie z Arabią Saudyjską gdzie zostanie wprowadzona „demokracja” w stylu choćby Irańskim, Syryjskim…(tolerancja religijna )
Po rozbrojeniu Izraela pozostanie tylko wyłapanie zbrodniarzy wojennych współczesnego świata i ich osądzenie w nowej „Norymberdze”.
„Norymberga” powinna odbyć się w odpowiednio Waszyngtonie, w Telawiwie, Rijadzie orz w Brukseli (regionalne Norymbergo dla regionalnych zbrodniarzy).

Oscar 11.07.2019 10:09:06

@Mind Service 22:54:45

Jesteś albo żydem, albo kryptożydem na ich usługach. I dlatego nienawidzisz wszystkiego co żydom stoi na drodze, a dla Polaków korzystne.

zadziwiony 11.07.2019 10:32:35

@ Autor

„W ataku na Iran wezmą udział połączone siły USA i Izraela, mimo gigantycznej przewagi militarnej, będzie to niezwykle ryzykowny krok, który może słono kosztować obu najeźdźców, bo Iran to nie Afganistan czy Irak.”

Ale też Iran to nie cały Blok Wschodni, który usraelowi udało się swojego czasu (lata 70-80 XXw) wywrócić i to dość skutecznie, chociaż nie mógł zrobić tego militarnie. Zastosował więc szereg programów (na różnych płaszczyznach – w tym i S-F…), które osłabiły ów blok ekonomicznie. I Blok padł. Były to programy:

– Star Wars
– Mudżahedin
– Tian’anmen
– Olimpiada
– Solidarność
– Habemus Papam
– Radio Wolna Europa

Są też pszlaki, że również Agca i Zabić Księdza…

Jeśli taka niemilitarna taktyka zostanie zastosowana wobec Iranu to bez pomocy Chin, Indii i Rosji (takowa pomoc „chyba” już jest – vide przejecie i zestrzelenie drona) Iran pogrąży się w chaosie. Dość przypomnieć, że w Iranie podnoszą się głosy jakoby za powtarzające się na przemian od kilku lat klęski susz i powodzi były odpowiedzialne usa i ich broń klimatyczna…
Jeśli to prawda, to taktyka usraela została wzbogacona o nowy program.
Myślę, też że nie możemy zapominać o „teorii spiskowej” dotyczącej Fukushimy i potencjalnej tajnej współpracy pomiędzy Iranem a Japonią, za którą to Japonia została być może ukarana.
W dodatku (un)hollywood ciągle pracuje pełną parą.
Może nawet nakręcą film o tej katastrofie – wtedy będziemy już wiedzieć, że było odwrotnie niż nam pokażą ;-(

Jednak z ogólną wymową wpisu całkowicie się zgadzam – to bardzo ważny temat.

Jasiek 11.07.2019 15:01:06

@zadziwiony 10:32:35

„Jesteś albo żydem, albo kryptożydem na ich usługach.”

Jest jeszcze opcja bycia nieświadomym syjonistą, któremu media głównego ścieku zrobiły z mózgu totalne szambo 😉

Pozdro!

Jasiek 11.07.2019 15:03:57

@Jasiek 15:01:06

Dziękuję za pozytywny odbiór, te akcje o których Pan pisze dobrze opisuje amerykański dziennikarz William Engdahl w dwóch swoich książkach: Nieświęta wojna. Grzech pierworodny Ameryki oraz Absolutna dominacja. Totalitarna demokracja w nowym porządku światowym.

Miksa 11.07.2019 22:04:34

 • @provincjal 09 06:47:54

Mind Sevice to ma mentalność Jak Moczar. „Dla nas partyjniaków, prawdziwą ojczyzną jest Izrael (czy USA)”. Ewentualnie jak Alfred Lampe: ‚na uj nam wojsko polskie, skoro mamy armię amerykańską”

Wican 11.07.2019 22:49:23

Błąd Iranu.

Podobnie jak Husain w czasu rządów w Iraku, tak od kilku lat rządzący Iranem, wypowiedzieli się o wymazaniu Izraela z mapy. Od 100 lat są poczynione wszelkie działania istnienia i rozbudowy Izraela. Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, każdy kto interesuje się polityka międzynarodową musi przeczytać książkę „Iluminaci” Henry Markowa. Tam jest opisana polityka, która nie mieści się w głowie. Dziwię się, że ta książka nie jest zakazana (jest w j.polskim i innych). Prezydent Tramp, nie chce wojny, ale musi, bo go zlikwiduja, tak jak 7 poprzedników. Szukajcie on line Synagoga szatana, Andrew Carrington Hitchcock, tam jest jakby wstęp do w/w.

Opublikowano za: http://miksa.neon24.pl/post/149665,czy-jadrowy-iran-jest-rzeczywiscie-zagrozeniem-dla-swiata

Comments

 1. krnabrny1 says:

  Cóż, w tym temacie wystarczy zobaczyć jeden film z wypowiedzi, ten:
  https://wolnosc24.pl/2019/02/17/iranczycy-chca-nadal-byc-przyjaciolmi-polakow-jasny-przekaz-z-tamtej-strony/

  Trzeba skupić się na ich mordkach….i od razu wiadomo skąd wziął się nasz ród;)

  Ale co do samego atomu to widzę tutaj jakiś problem, otóż wiele było okazji w przeciągu dziesiątków lat żeby odpalić jakąś głowice ale….nikt tego nie zrobił. Dlaczego? Skoro Amerykanie nawalali Serbów uranowymi pociskami to raczej nie dbają o skażenie. Opinii publicznej już też się nie boją przy takim marketingu. Nie mam podstaw poza dedukcją na tą tezę , ale uważam że ONI NIE MOGĄ UŻYWAĆ ATOMU …i stosują go jedynie w formie straszaka. Jest to kuriozalna teza, ale jedyna racjonalna na dzisiaj….ale zobaczymy.

  Według mnie jak już pisałem wcześniej coś tam się zmieniło, Irańczycy już wiedzą że aby komuś „oddać’ niekoniecznie znaczy uderzyć w przeciwnym kierunku:-)

  Mam wrażenie że dzieje się coś czego właśnie najbardziej obawia się Izrael…..rozpoczął się PROCES JEDNOCZENIA ARABÓW.. ile to potrwa nie wiem, ale wiem że Rosja temu kibicuje ,a Chińczycy nie zamierzają przeszkadzać. Widać że Londyn został czymś kupiony bo oni jako jedynie odważyli się zająć ostatnio ten tankowiec, ale to by było na tyle.

 2. krnabrny1 says:

  Zajęcie tankowca przez Anglików świadczy wiele o tym, że zarówno Izrael jak i USA….BOJĄ SIĘ JUŻ BEZPOŚREDNIEJ KONFRONTACJI, dlatego posyłają najemników z wysp….a przecież mogła to być spektakularna akcja wojskowa rozreklamowana jako wspaniały sukces, praktycznie pewny sukces. Myślę że Anglikom przyobiecano poparcie w Brexicie, a oni uwierzyli w to poparcie, bądź po prostu zostali ZMUSZENI do tego.

 3. krnabrny1 says:

  Osobiście czytuję lokalną arabską prasę, bezpośrednio u źródła, wyraźnie widać że tamte narody zaczeły rozumieć o co biega, Iran, Syria, Irak i wiele innych zaczynają KOOPEROWAĆ, JEDNOCZĄ SIĘ. To wyraźnie widać w wypowiedziach polityków oraz szczególnie podczas akcji zaczepnych służących ich skłóceniu. Trzeba wiedzieć że Ci ludzie jak walczą ze sobą to tak jak byśmy my walczyli z Czechami, Rosjanami czy Węgrami …. TO NIE MA SENSU, I ONI TO JUŻ WIEDZĄ!!!!

  TO PRAWDZIWA WIOSNA LUDÓW, NA NASZYCH OCZACH…..NIE POZOSTAWAJMY W TYLE PANIE I PANOWIE!!!!:-)

 4. krnabrny1 says:

  ZDOBĄDŹCIE PRAWDĘ …. i obdarujcie nią SWOJE DZIECI, w dzisiejszych czasach NIE MA DARU WIĘKSZEJ WARTOŚCI NAD PRAWDĘ …o świecie, o życiu, o manipulacji, o miłości.

 5. krnabrny1 says:

  A i jeszcze jeden cytat z powyżej i mój komentarz:
  „Błąd Iranu.
  Podobnie jak Husain w czasu rządów w Iraku, tak od kilku lat rządzący Iranem, wypowiedzieli się o wymazaniu Izraela z mapy.”
  Ci ludzie są napuszczani na siebie od zakończenia wojny, oni się biją od 70 lat!!! Czy można popełnić WIĘKSZY BŁĄD!?;-)))

Wypowiedz się