„Białe Hełmy” brytyjsko-amerykański projekt wspierany przez Wall Street

TEHRAN (FNA –Fars News Agency) – analityk polityczny, Brad Blankenship, mówi, że syryjska grupa obrony cywilnej, znana na całym świecie jako Białe Hełmy (ang. White Helmets), jest brytyjsko-amerykańskim projektem wspieranym przez Wall Street, stworzonym by pomóc zbrojnej opozycji w Syrii odzyskać wiarygodność w opinii publicznej świata zachodniego.

Brad Blankenship, w ekskluzywnym wywiadzie dla FNA powiedział, że Białe Hełmy “stanowią lukę dla pomocy wojskowej, aby umożliwić dotarcie do rebeliantów pod przykrywką pomocy humanitarnej”.

Analityk dodał również, że informacje dostarczone przez Białe Hełmy nie mogą być uważane za bezstronne, ponieważ grupa nie jest bezstronna w swojej działalności i zapewnia pomoc tylko rebeliantom i ich rodzinom w Syrii.

Brad Blankenship jest amerykańskim analitykiem politycznym i dziennikarzem w al-Masdar News. Przeprowadzały z nim rozmowy międzynarodowe serwisy informacyjne, takie jak RT (Russia Today) i Press TV (24-h, niezależna islamska TV stowarzyszona z irańską TV).

FNA przeprowadziła wywiad z Bradem Blankenshipem na temat trwającego kryzysu w Syrii i ostatnich wydarzeń związanych z tą kwestią, a mianowicie uderzeń pocisków rakietowych na kraj arabski przez USA i ich sojuszników, a także amerykański plan stworzenia niezależnego państwa kurdyjskiego na syryjskiej ziemi i tureckiej interwencji wojskowej w kraju.

Poniżej znajduje się pełny tekst wywiadu.

P (pytanie): Wiele miejsc w Syrii zostało zaatakowanych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, a mianowicie Wielką Brytanię i Francję, na podstawie dokumentu filmowego z rzekomego ataku gazowego w syryjskiej Doumie opublikowanego przez Białe Hełmy. Kim są Białe Hełmy? W jaki sposób ich niezweryfikowane wideo może być przedstawione jako uzasadnienie ataku na wielką skalę na Syrię?

Odp. (odpowiedź): Białe Hełmy to brytyjsko-amerykański projekt wspierany przez Wall Street, który powstał, by pomóc zbrojnej opozycji przeciwko rządowi syryjskiemu odzyskać publiczną wiarygodność w świecie zachodnim. Stając się „syryjską obroną cywilną”, nawet jeśli Syria już taką posiada – Syryjski Czerwony Półksiężyc, to są oni w stanie zgłosić jeszcze jedną instytucję jako własną – od kolonialnej flagi opozycji wywieszonej jako “prawdziwa flaga” Syrii, do separatystycznej, pomalowanej jako “prawdziwy rząd”; rebelianckie frakcje próbowały zdobyć monopol na „ludzkość” i „bohaterstwo” w tym konflikcie poprzez przypisywanie sobie atrybutu „prawdziwej” obrony cywilnej. Drugorzędną funkcją tej grupy było stworzenie luki dla pomocy wojskowej, aby dotrzeć do sił rebeliantów pod przykrywką pomocy humanitarnej. Pamiętajmy, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości formułował pojęcie pomocy wojskowej przy wielu okazjach, i ta definicja obejmuje wszelką pomoc, która jest nierównomiernie rozłożona między strony konfliktu. Pomoc (pieniądze, żywność, inne zapasy), którą otrzymują Białe Hełmy, jest przekazywana wyłącznie rebeliantom i ich rodzinom, będzie więc klasyfikowana jako pomoc wojskowa, ponieważ nie jest bezstronna. Z tego też powodu nie można w żaden sposób oczekiwać, że będą bezstronni w stosunku do informacji, które rozpowszechniają wśród opinii publicznej. A co do autentyczności tego video, już widzieliśmy w filmie White Helmet 2016 pt. „Kukiełkowe wyzwanie” (ang. „Mannequin challenge”), że mają oni zdolność (i na pewno motywację) do fabularyzacji scen w swoich filmach.

P: Widzieliśmy izraelski reżim i tak zwaną koalicję kierowaną przez USA, która wielokrotnie atakowała Syryjską Armię Arabską (SAA) i jej sojusznicze siły. Jak myślisz, jaki jest powód do takich posunięć?

Odp.: Ataki na siły SAA miały jasny cel: sztuczne przedłużenie wojny i spowolnienie obecnego tempa zwycięstwa rządu, z zamiarem osłabienia Syrii w dłuższej perspektywie. Zachód przegrał z klęską, ale w ogóle nie zaakceptuje całkowitego wycofania się, nie mogąc terroryzować Syrii i większej osi oporu, na ile to możliwe. Jeśli chodzi o ostatnie ataki Izraela, zostały one skierowane na cele Iranu i Hezbollahu w Syrii. Rosja nie mówi zbyt wiele o tych atakach, ponieważ Rosja nie jest zaangażowana w obronę wpływów Iranu i Hezbollahu w Syrii.

P: Od początku kryzysu w Syrii Arabia Saudyjska aktywnie wspiera terrorystów w tym kraju. Ci terroryści tracą teraz grunt każdego dnia. Jak sądzisz, jakie byłyby konsekwencje takiego niepowodzenia saudyjskiej polityki zagranicznej?

Odp.: Następstwem porażki saudyjskiej w Syrii, a nawet w Jemenie, gdzie aktywnie tracą terytorium na południowej granicy, do sił, które mają jedynie kije i skały w porównaniu do ich najnowocześniejszej broni, jest to, że Arabia Saudyjska nie ma siły, by być regionalną potęgą,czego pragnie. Pomimo wszystkich swoich zalet, Arabia Saudyjska jest pobita w każdym rogu, do którego wchodzi przez tych, którzy opierają się ich salafickim szwadronom śmierci. Ale to nie tylko to, ponieważ królestwo także boryka się z ekstremalną presją wewnętrzną ze względu na coraz bardziej skomplikowaną sytuację finansową, ogromną lukę wieku w swojej populacji, która dzieli władzę królestwa, żądania praw mniejszości i wiele więcej. To, co Saudyjczyka jątrzyło za granicą, może on wkrótce mieć we własnym domu.

P: Tak zwane Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) otrzymały ogromną ilość broni i wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych, początkowo z określonym celem walki z Daesh (ISIL lub ISIS). Ale najwyraźniej Stany Zjednoczone przygotowują teraz grunt pod budowę niezależnego państwa kurdyjskiego w Syrii. Jak myślisz, co USA chce osiągnąć przez rozpad Syrii?

Odp.: Celem Stanów Zjednoczonych, przez cały czas, było zapewnienie, że zasoby Syrii nie są wykorzystywane do poprawy jej ludu, ale raczej do akumulacji kapitału zamożnej elity, która dyktuje politykę. Taka jest natura imperializmu. SDF to tylko ostatnia zabawka tej kliki, która próbuje rozszarpać kraj. Tworząc niezależne państwo kurdyjskie w Syrii, USA będą miały potencjalnie dostęp do większości zasobów ropy w Syrii, podzielą “szyicki półksiężyc”, tym samym osłabiając opór wobec osadniczo-kolonialnego podmiotu syjonistycznego i ustanowią nową sieć stałych instalacji wojskowych w regionie. Chociaż wiele frakcji Kurdów twierdzi, że są marksistami, okazało się, że są bardziej niż chętni, by pójść na wojnę za Stany Zjednoczone, i jak widzieliśmy w Iraku, separatyzm kurdyjski oznacza tylko krajową konkurencję na istotnych rynkach. Na przykład irakijscy Kurdowie negocjowali lukratywne kontrakty na ropę naftową z wielonarodowymi firmami energetycznymi, które podkopały umowy negocjowane przez Bagdad. Możesz się założyć, że to też się stanie w Syrii.

P: Obwieszczenie USA w sprawie planów uznania państwa kurdyjskiego w Syrii najwyraźniej sprowokowało turecką inwazję na obszary kurdyjskie. Jakie są cele Turcji w jej interwencji wojskowej i jak Pana zdaniem ten ostatni rozwój sytuacji wpłynąłby na proces osiągania pokoju w Syrii?

Odp.: Spowodowało to jeszcze większą komplikację. Masz teraz jednego z poręczycieli procesu pokojowego w Astanie, który najeżdża Syrię w otwartym nieposłuszeństwie wobec prawa międzynarodowego, z zamiarem represji na tle etnicznym. Ich celem jest brutalizacja Kurdów na tyle, aby zaakceptowali rozwiązanie polityczne, a także by rozwiązali problem na ich granicy, dając do zrozumienia, że chcą stworzyć strefę buforową. Taki plan jest skazany na niepowodzenie i nie stworzy trwałego pokoju; Kurdowie muszą uczestniczyć w każdym procesie pojednania, ponieważ problemy stojące przed ich społecznością pojawią się ponownie, jeśli nie zostaną podjęte teraz.

Brad Blankership

autorstwa: starszego redaktoraVT (ang. Veterans Today) – 6 czerwca 2018 r.

Opublikowano za: https://www.veteranstoday.com/2018/06/06/white-helmets-a-british-american-wall-street-backed-project6/

Wypowiedz się