Amerykanie chcą sprawdzić skuteczność sił NATO w Kaliningradzie

Eksperci z amerykańskiego ośrodka badawczego RAND poprosili Ministerstwo Obrony USA o ocenę, jak NATO może zdusić rosyjski system obrony przeciwrakietowej w Kaliningradzie – czytamy w raporcie opublikowanym na stronie organizacji.

NATO5© Sputnik.

Historyczny moment dla Polski: przybycie żołnierzy NATO

„Rozmaite scenariusze i sytuacje nadzwyczajne, o których słyszeliśmy, w Szwecji, Estonii, na Łotwie i w Polsce w związku z działaniami Rosji i potencjalną reakcją odwetową NATO, powinny zostać ocenione przez amerykański resort obrony… Jest to potrzebne dla wyraźnego uświadomienia sobie roli, jaką może odgrywać Kaliningrad ze swoim silnym systemem obrony przeciwlotniczej. W jaki sposób NATO będzie to neutralizować? Problem neutralizacji Kaliningradu pociąga za sobą kwestię eskalacji i potencjalnej reakcji Federacji Rosyjskiej na to, co Rosja będzie

oceniać w kategorii ciosu zadanego ojczyźnie” — czytamy w raporcie.

Amerykańscy eksperci wezwali też Pentagon do tego, by ocenił, na ile Rosja jest w stanie destabilizować sytuację polityczną w krajach nadbałtyckich, „w tym także zająć strefę nadgraniczną i wywoływać w krajach zamieszki”.

Opublikowano za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201704175269110-Kaliningrad-system-obrony-przeciwlotniczej-NATO/

Rosja twierdzi, że mogłaby całkowicie zlikwidować marynarkę USA z Electronic Warfare Tech

W czasie wojny jest stare powiedzenie. “Żaden plan bojowy nigdy nie przeżyje kontaktu z wrogiem”. Gdy Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone walczą bębnami wojennymi i pochwalić się zdolnościami ich armii, powinny poważnie potraktować to słowo. Te olbrzymie geopolityczne mogą myśleć, że mają as w dziurze swoich wojsk, ale nie wiadomo, kto wygrałby wojnę do czasu rozpoczęcia strzelaniny. 

W przypadku Ameryki, nasz rząd wciąga wiele wiary w drogie high-tech wojsko. Jednak od dziesięcioleci takie kraje jak Rosja i Chiny rozwijają tanie środki zaradcze na nasze najlepsze maszyny wojenne i mogą być skuteczniejsze niż nasi politycy i generałowie chcieliby przyznać się do tego.

A przynajmniej to jest zdjęcie z rosyjskiego filmu propagandowego wydanego przez Vesti, ustnik medialny dla Kremla. Twierdzą, że rosyjskie wojsko ma elektroniczne systemy wojenne, które mogą poważnie utrudnić ataki US Navy, w tym statki, samoloty i pociski. 

W sprawozdaniu stwierdzono, że Rosja miała znaczący przełom w tej technologii, co zostało wykazane w incydencie, który miał miejsce na Morzu Czarnym w 2014 r. Po tym, jak Rosja zaakceptowała Krymie, USA wprowadziły na obszar USS Donald Cook, a 12 kwietnia Nieuzbrojony rosyjski myśliwiec Su-24 zrobił kilkanaście bardzo blisko wiaduktów statku. Podobno samolot myśliwski został wyposażony w elektroniczne urządzenie blokujące, które wyeliminowało system obrony przeciwrakietowej AEGIS statku. Choć wiemy, że samolot przelatywał 12 razy w bardzo prowokujący sposób, rząd Stanów Zjednoczonych nigdy nie potwierdził, że USS Donald Cook zetknął się z atakiem elektronicznym.   

<span class=”notranslate” onmouseover=”_tipon(this)” onmouseout=”_tipoff()”><span class=”google-src-text” style=”direction: ltr; text-align: left”>[embedded content]</span> [Zawartość wbudowana]</span>

Raport cytował posta społecznego medalu od nienazwany marynarz, który był na statku, który był szczerze mówiąc, brzmiał fatalnie fałszywie i nie tłumaczył przekonująco angielskim mówcom.

– Obserwowaliśmy Rosjanina na naszym locatorze, dopóki nie dotrze do strefy zabójstwa, a potem go “zastrzelić”. Ale kiedy wszedł do cholernej strefy, zaczął się mistycyzm. Nasi lokatorzy wyszli pierwsi, a cała Aegis wyszła. Duma naszej floty stała się naszym wstydem! “ 
W raporcie stwierdzono także, że Rosja ma elektroniczne urządzenie zacierające, które może ukryć ich podstawy przed radarami, a także urządzenia, które mogą zakłócać sygnały na minach przeciwminowych 

Ponownie jest to praca propagandowa i nie powinna być rozpatrywana bez zastosowania krytycznego myślenia i badań. Jednak w jakim stopniu jest to dzieło fikcji, nie jest jasne. Naprawdę nie wiemy, co potrafi wojsko rosyjskie. Mam nadzieję, że nigdy się nie dowiemy.

 

Wypowiedz się