Wskazówki dla polskiego Rządu co zrobić z długiem.

DługW listopadzie 2008 roku Ekwador jako pierwszy kraj przystąpił do sprawdzania legalności i struktury swojego długu zagranicznego. Niezależny audt długu udokumentował setki podejrzanych nieprawidłowości i bezprawia w kontraktach rodzących dług zawartych z drapieżnymi międzynarodowymi pożyczkodawcami. Pożyczki były niezgodne z wewnętrznymi prawami Ekwadoru, zasadami ustalonymi przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego. Ekwador wykorzystał ich nielegalność jako prawny argument umożliwiający odmowę ich spłaty.

Dług kraju wzrósł z 1, 174 miliarda dolarów w roku 1970 do ponad 14,250 miliarda w roku 2006, co daje 12-krotny przyrost, głównie za sprawą odsetek, które wzrosły w wyniku decyzji banków Stanów Zjednoczonych i Rezerwy Federalnej z sześciu procent w roku 1979 do 21 procent w roku 1981. Firma Salomon Smith Barney, obecnie część CityGroup, ogłosiła bezprawnie w roku 2000 restrukturyzację długu Ekwadoru, co doprowadziło do niebotycznego wzrostu odsetek, które w połączeniu z nielegalnymi pożyczkami byłych dyktatorów zmieniły kraj w głównego eksportera kapitału do jedynie „północnych” dobroczyńców”.

Podana strona jest w dużym stopniu stroną anarchizującą i w jeszcze większym antyamerykańską, pomimo, ze jest to strona amerykańska. Co wcale nie przeszkadza zastosować ten sam wariant w Polsce. Tym bardziej, że różnego rodzaju kombinatorów rozkradających nielegalnymi transakcjami bankowymi w Polsce było i jest bez liku. Każdy niezależny audt wykaże to bez większego problemu.

Opublikowano za: www. projectcensores.org. Tłumaczenie Nexus.

Wypowiedz się