KOBIETA SZPIEG

Tytuł: Kobieta szpieg
 kobieta-szpieg-b-iext23937504
Podtytuł: Polka w służbie Jego Królewskiej Mości
Autor: Mulley Clare
Wydawca: Świat Książki
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-10-09
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 512
Tłumaczenie: Antosiewicz Maciej
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13858131

W czerwcu 1952 roku w hotelu w South Kensington została zamordowana kobieta znana jako Christine Granville. W tym, że umarła młodo, nie było zapewne nic dziwnego, zdumiewające było to, że przeżyła drugą wojnę światową.
Krystyna Skarbek, córka zubożałego polskiego arystokraty i jego bogatej żydowskiej żony, była jednym z najodważniejszych tajnych agentów brytyjskich. Opuściwszy Polskę tuż przed wybuchem wojny, została zwerbowana przez służby wywiadowcze na długo przed utworzeniem SOE.
Podejmowała się jednej misji za drugą – przedzierała się przez Tatry do Polski, pracowała w Egipcie i Afryce Północnej, została zrzucona na spadochronie do okupowanej Francji. Dzięki przytomności umysłu i determinacji nie raz uniknęła aresztowania i ocaliła życie kilku kolegom, w tym jednemu ze swoich licznych kochanków, dosłownie kilka godzin przed ich egzekucją przez Gestapo.
Została odznaczona Medalem Jerzego, Orderem Imperium Brytyjskiego i francuskim Croix de Guerre. Clare Mulley opowiada niezwykłą historię tej charyzmatycznej kobiety, która zdawała się nie znać strachu i sprawowała hipnotyczną władzę nad ludźmi ze swojego otoczenia.

Wypowiedz się