PROPAGANDOWA WIZYTA PREZYDENTA

Opolska Strefa Demagogiczna z wizytą Prezydenta w tle

 Felieton Janusza Sanockiego

 rodzina wielodzietna.

Prezydent Komorowski przybył w trybie nagłym na Opolszczyznę 17 września, złożył kwiaty pod pomnikiem w rocznicę sowieckiej pierwsze „bratniej pomocy” – czyli uderzenia w 1939 r. na walczącą Polskę od tyłu – a następnie na spotkaniu z samorządowcami uradowany pochwalił marszałka województwa Sebestę za program pn. „Opolska Strefa Demograficzna”, w ramach którego gminy wprowadzają tzw. kartę rodziny”. Cóż to jest ta dobroczynna karta rodziny i dlaczego nagle zaczęła być niezbędna?
Karta Rodziny to uchwała samorządów zwalniająca rodziny wielodzietne z różnych opłat. Np. jeśli rodzina z piątką dzieci chce pójść do muzeum miejskiego, to zapłaci za bilety tylko połowę ceny biletu. Podobne zniżki będą dotyczyć biletów na przejazd autobusami miejskimi czy biletów do teatru. Gdzieniegdzie dojdą do tego dotacje do zakupu podręczników. W ramach „zniżki” rodzina wielodzietna zapłaci nie tysiąc, a „jedynie” osiem stówek.
Można powiedzieć: „dobra i psu mucha”, zawsze te kilkadziesiąt złotych oszczędności przy wyjściu do teatru rodzinie wielodzietnej się przyda.
Tylko – zastanawiam się – ile razy w roku wielodzietna rodzina pójdzie do teatru i zaoszczędzi kilkanaście złotych? A tymczasem pieluchy – obłożone 23-procentowym vatem – kupi na pewno, kiedy urodzi się dziecko. Kupując chlebek i margarynę – obciążoną 8% VAT-em –zasili budżet ministra Rostowskiego co miesiąc kwotą kilkuset złotych. Tak samo złupi rodzinę państwo polskie przy kupnie ubranka dla dzieci czy tankowaniu samochodu. Nie mówiąc już o cenach prądu, gazu czy zeszytów. Wszędzie państwo nałożyło podatki, które czasem sięgają połowy ceny produktu. Bo jakby tak zsumować VAT, akcyzę, podatek od nieruchomości, ceny paliwa, składki ZUS – okaże się, że państwuch drze z nas wszystkich jak niegdysiejszy przydrożny zbój. Przy czym ten przydrożny zbój – jak choćby ten z „powrotu taty” – wiersza Mickiewicza czasem się litował i puszczał wolno kupca z dziatkami wraz z dobytkiem. Państwuch, nawet jak udziela ulg, to cząstkowych. W sumie bowiem cała ta „karta rodziny” to jeden wielki pic na wodę. Naprawdę rodzinie pomogłoby np. zniesienie VAT-u na dziecięce ubranka, kosmetyki czy odżywki. Rodziny z dziećmi powinny być też wspierane poprzez ZUS, który powinien inwestować w przyszłych płatników. Tymczasem pracujący ojciec piątki dzieci jest skubany przez ZUS tak samo jak kawaler.
Prawdziwe wsparcie dla rodzin powinno być automatyczne i odgórne, a przede wszystkim znaczące. Zamiast tego rządzący wybrali wariant propagandowy w postaci lichych ulg wprowadzanych przez samorządy, finansowanych zresztą z budżetów gmin i powiatów.
Jest w tym zresztą jeszcze jeden aspekt. Otóż te samorządy same na swoje – często jawnie zbędne – istnienie pożerają gigantyczne pieniądze. Opolski Urząd Marszałkowski, który jest czystym dublowaniem funkcji Urzędu Wojewódzkiego, ale za to, przy okazji, znakomitą przystanią dla wszystkich parteigenossen z Platformy Obywatelskiej na samo utrzymanie swojej administracji potrzebuje ponad 40 mln zł rocznie. Ech, gdyby tak rozwiązać te kompletnie zbędną strukturę i jednocześnie obniżyć VAT na pieluchy – byłażby to ulga dla rodzin!
I wreszcie dlaczego to właśnie Prezydenta Komorowskiego przywiało na Opolszczyznę, żeby tą kartą rodzinną rzucać naiwnym w oczy?
Otóż Opolszczyzna jest wybitnym regionem „platformerskim”. Na 12 posłów z województwa – 6-ciu, czyli połowa, jest z PO. Platforma zgarnęła wszystkie trzy mandaty do Senatu, rządzi sejmikiem, gdzie na 30 radnych ma 12 (PiS tylko 4). I ten rządzony przez PO region okazuje się najbardziej podupadłym województwem w kraju. Ludzie stąd wieją, gospodarka upada, dzieci przestały się rodzić.
Nie trzeba być wielkim analitykiem, żeby nie widzieć do czego doprowadziły rządy PO.
Po to, żeby zasłonić kompletną porażkę PO w naszym regionie, wymyślono propagandową hecę pt. wizyta Prezydenta, Opolska Strefa Demograficzna i karta rodzin wielodzietnych.
Słowem – jak nie asem to jokerem.

Janusz Sanocki

Wypowiedz się