Rosja zmienia system płatności na system oparty o złoty rubel

dolar

Rosja zmienia system płatności i rozrachunków z systemu opartego o USD na system oparty o złoty rubel; w ten sposób Rosja eliminuje z tych transakcji amerykańskiego dolara?

Nowy system finansowy będzie niezależny od Wall Street i City of London i już zaczyna nabierać konkretnych kształtów w Rosji.

Rosja została “zmuszona” sankcjami do stworzenie systemu walutowego, który jest niezależny od  dolara amerykańskiego. Zapowiedziała, że będzie sprzedawać (i kupować) produkty i towary – w tym ropę naftową – w rublach, a nie w dolarach. Zauważa się ruch w kierunku rozwoju rozrachunków dwustronnych.

Putin przygotowuje ten ruch już od dawna: stworzenie systemu płatności w rublach, całkowicie niezależnego od dolara i odpornego na zabójcze spekulacje “killer” (np. “short-selling- sprzedaż krótka, sprzedaż niepokryta) praktykowane przez duże zachodnie instytucje finansowe.

Po sankcjach wobec kilku rosyjskich banków – aby ukarać Rosję za Krym – instytucje finansowe powiedziały politykom w Waszyngtonie , że maja się wycofać z sankcji, bo oczywiście wampiry z Wall Street zrozumiały, że pozostawienie rosyjskich banków poza zasięgiem ich żądnych krwi zębów nie jest dobrym pomysłem .

Dla centrów usług finansowych, Wall Street i City of London, kraje takie jak Rosja powinny zawsze mieć pozostawioną otwartą  furtkę finansową, poprzez którą realna gospodarka tych krajów może być okresowo łupiona.

Tak więc Waszyngton oświadczył , że popełniono błąd nakładając sankcje na wszystkie rosyjskie banki; tylko jeden bank -Bank Rossija –  miałby być nimi dotknięty, dla celów propagandowych, służąc jako przykład sankcji.

To było to, na co czekał Putin i co mu było potrzebne.

Co najmniej od roku 2007 próbował on wdrożyć niezależny system finansowy Rubel System, oparty na realnej gospodarce i zasobach naturalnych Rosji i gwarantowany przez rosyjskie rezerwy złota.

Zero tolerancji dla grabieży i spekulacji finansowych: pokojowe i spokojne posuniecie, ale jednoczesna deklaracja niezależności, którą Wall Street będzie uważał oczywiście za ”wypowiedzenie wojny”.

Według strategii judo, atak poprzez sankcje stworzył idealne warunki dla ruchu obronnego, który kieruje brutalną siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu. I właśnie to teraz obserwujemy. Bank Rossija będzie pierwszym rosyjskim bankiem używającym będzie wyłącznie rosyjskiego rubla.

Akcja nie została wykonana w tajemnicy. Wręcz przeciwnie. Ogromny złoty symbol rubla zostanie umieszczony przed główną siedzibą banku Rossija na ulicy Perewiedenski Pierieułok w Moskwie, aby “symbolizować stabilność rubla i jego parytet w rezerwach złota w kraju”, według komunikatu oficjalnej agencji ITAR-TASS powołującej się na urzędników bankowych.

W rzeczywistości, stanowisko urzędników jest bardzo jasne w ich zamiarze ukarania zachodnich spekulantów, którzy łupili ich kraj przez tak długi czas:

Rosja, na obecnym etapie rozwoju nie powinna być uzależniona od obcych walut; jej wewnętrzne zasoby i środki własne uczynią jej gospodarkę nie narażoną i odporną na szwindlerów polityczno-gospodarczych.

– To tylko pierwszy krok oświadczył Andrei Kostin prezydent banku VTB, którego uprzednio objęły sankcje:

Od dłuższego czasu działaliśmy w kierunku poszerzenia użycia rosyjskiego rubla, jako waluty rozliczeń.

Rubel stał się w pełni wymienialny dość dawno temu. Niestety, dotychczas widzieliśmy głównie negatywne konsekwencje tego faktu przejawiające się w odpływie kapitału z naszego kraju. Napływ inwestycji zagranicznych do Rosji miał charakter spekulacyjny i znacznie destabilizujący nasze gieldy towarowe

Według ITAR-TASS, Kostin było bardzo precyzyjny i konkretny:

Rosja powinna sprzedawać za granicą swoje produkty krajowe – od broni do gazu i ropy – za ruble, a także kupować towary zagraniczne za ruble …. Tylko wtedy będziemy wykorzystywać zalety rubla, jako waluty wymienialnej, w pełnej mierze.

Putin osobiście lobbował za nowym systemem w spotkaniach z członkami wyższej izby Dumy, parlamentu, w dniu 28 marca, pokonując ostatnie wątpliwości i rozterki:

Dlaczego nie możemy tego zrobić? To na pewno należy zrobić, musimy chronić nasze interesy i to zrobimy. Te systemy działają, i działają bardzo dobrze w takich krajach jak Japonia i Chiny. Pierwotnie rozpoczęły jako wyłącznie krajowe [systemy] ograniczone do swoich własnych rynków, terytorium i własnej ludności, ale stopniowo stały się coraz bardziej popularne.

Wypowiedz się