Rosjanie zapraszają USA do gry w szachy, a jednowymiarowi gracze Pentagonu są zaskoczeni szybkością gry w wykonaniu Kremla

Wprowadzenie

Może pamiętamy najważniejszą publikację Rand Corporation z 2019 r. zatytułowaną ‘Osłabianie Rosji’? – Na 354 stronach tej instrukcji rozważano, jak zniszczyć Rosję pod względem gospodarczym, militarnym, naukowym i społecznym.

Amerykanie rozpoczęli ofensywę mającą na celu osłabienie Rosji w 1990 roku, przyspieszyli ją w 2014, a od 2022 roku prowadzą wojnę ‘z niedźwiedziem’ wraz ze swoimi pełnomocnikami. Wydawał się ‘niedźwiedź’ ociężały, choć odpierał wszystkie ciosy, to jednak nie miał dotychczas spokoju. Niemniej jednak wydaje się, że coś się dzieje; Rosja ustawia swoje figury precyzyjnie i z wdziękiem: Amerykanie oniemieli i są przytłoczeni.

Rosjanie wykorzystują słynną letnią kanikułę do rozegrania emocjonującej partii szachów z Amerykanami, którzy – jak wiadomo – bardziej lubią strzelanie. Szybkie myślenie strategiczne nie wydaje się być mocną stroną Waszyngtonu. Rosjanie z wielką zwinnością posuwają wieże, gońców i pionki, tak że Pentagon ma zawroty głowy.

Pentagon chciał Zełenskim wykończyć Rosjan na ich zachodniej granicy – jednak szachownica ma 64 pola, a nie jedno – Rosjanie wykorzystują całą szachownicę. Komentujemy pierwsze ofensywne posunięcia Rosjan, które otwierają grę, której fronty obejmują cały glob, od granicy USA po kraje, w których Amerykanie przegrali już wojny: Koreę i Wietnam.

Ruch 1 – Charków

Pod względem militarnym Rosjanie zaczynają grę otwierając front charkowski. Czy to wielka rosyjska ofensywa? – Nie. Głównym powodem tego otwarcia na północy jest po prostu przedłużenie 1000-kilometrowego frontu o kolejne 400 km. Zmusza to Ukraińców do przesunięcia wojsk z innych odcinków walki na północ. Rosjanie zajęli przygraniczne miasta na północy, okopali się i nie musieli długo czekać, aż Ukraińcy rzucili na nich wojska. Wynik: dzienne straty Ukrainy nigdy nie były tak wysokie. Jednocześnie Rosjanie posuwają się na innych odcinkach, z którrych Ukraińcy wycofali wojska. Ukraińcy wykrwawiają się na śmierć. To okrutne.

Ogromne straty ukraińskie nie wydają się być problemem dla Zachodu. Szwajcaria, jako piesek pokojowy Ukraińców, zorganizowała konferencję wojenną pod pretekstem dążenia do pokoju. Wynik: dla pokoju: zero; na dalsze dostawy broni: szóstka.

Ruch 2 – Kuba

Gdy Chruszczow w 1962 roku umieścił rakiety nuklearne na Kubie, świat wstrzymał oddech, a III wojna światowa była tuż za rogiem. Oczywiście w oczach Zachodu ZSRR znalazł się w roli agresora. John Kennedy uznany został za zwycięzcę. Niedopowiedzeniem w zachodniej narracji, które utrzymuje się do dziś, było to, że rozmieszczenie przez Rosję rakiet nuklearnych na Kubie było odpowiedzią na amerykańską agresję w postaci rozmieszczenia rakiet nuklearnych w Turcji. Amerykanie wygrali grę marketingową. Niemniej jednak po kilku miesiącacch wycofali swoje rakiety zTurcji – porozumienie między Chruszczowem a Kennedym, wynegocjowane ustnie przez negocjatorów w waszyngtońskiej kawiarni, nie zostało oficjalnie spisane. [Tu dodam, że prezydenta USA reprezentował nieformalnie jego brat Robert Kennedy – przypis ZB].

W oczach Zachodu Rosjanie nie przedstawili się dobrze, mimo że geopolitycznie wygrali mecz. To był jeden z powodów, dla których Chruszczow musiał opuścić swoje stanowisko. Breżniew przywrócił chłód w rosyjskim życiu politycznym.

Wysłanie rosyjskiej flotylli na Kubę wywołało jedynie konsternację w USA i nic więcej. Rosjanie dają Amerykanom odpowiednią dawkę strachu i terroru, dokładnie tego samego rodzaju terroru, jaki Amerykanie faktycznie chcieli dać Rosjanom na Ukrainie: stacjonowanie broni nuklearnej na granicy z Rosją . Teraz Rosja pokazuje, jak może natychmiast przeciwstawić się temu amerykańskiemu posunięciu. Genialne posunięcie Rosjan i świetny pionek w ręku ‘niedźwiedzia’. To rozwiązanie okaże się niezwykle istotne w późniejszych negocjacjach.

Ruch 3 – Korea Północna

Prezydent Putin zaprasza Kim Dzong Una z powrotem do stołu geopolitycznego. Pakt wzajemnego wsparcia to grom dla USA. Korea Północna jest sąsiadem Rosji – rzut kamieniem od Władywostoku.

Oprócz perspektywy dużych – i ważnych dla Korei Północnej – dostaw produktów rolnych, Putin przywiózł wsparcie dla infrastruktury i przemysłu, a także drugiego ‘Aurusa’ w prezencie dla Kima. W tym wspaniałym odpowiedniku Rolls Royce’a Putin i Kim odbyli wspólną przejażdżkę, najpierw Rosjanin, a potem Koreańczyk z Północy za kierownicą. Oboje wydawali się świetnie bawić.

Korea Północna dostarcza amunicję artyleryjską – miliony sztuk. Za kilka dni będzie na froncie. Pociągów towarowych jadących ze wschodu Rosji na zachód nie ma końca.

Porozumienie militarne między Rosją a Koreą Północną jest dla Amerykanów wielokrotnym policzkiem: nie tylko Koreańczycy z północy w końcu wyszli z izolacji geopolitycznej – można dobrze żyć z dwoma przyjaciółmi, Chinami i Rosją. Amerykanie są całkowicie zablokowani militarnie w Korei Południowej. Wszelkie prowokacje ze strony USA nabierają zatem zupełnie nowego wymiaru. Seul znajduje się w zasięgu artylerii Korei Północnej.

Ruch 4 – Wietnam

Dziś każde dziecko – może z wyjątkiem czytelników głównego nurtu zachodnich mediów – wie, że wojnę w Wietnamie rozpoczęli Amerykanie w wyniku tak zwanego ‘ataku fałszywej flagi’ (incydent w Zatoce Tonkińskiej). Można też przypuszczać, że przyczyną przedwczesnej śmierci Kennedy’ego była jego niechęć do eskalacji konfliktu w Wietnamie. Liczba 58 tysięcy zabitych amerykańskich żołnierzy blednie w porównaniu z około 4 milionami cywilów, którzy zostali zamordowani – przy wydatnej pomocy Henry’ego Kissingera – w celu wynegocjowania w Paryżu ‘pokoju z honorem’ dla prezydenta Nixona.

W przeciwieństwie do USA, do sojuszu z Rosjanami bardzo łatwo przekonać wietnamską ludność. Nawiasem mówiąc, rola Rosjan w wojnie w Wietnamie jest całkowicie niedoceniana. To rosyjskie samoloty z rosyjskimi pilotami i rosyjskimi rakietami przeciwlotniczymi zadały Amerykanom katastrofalne straty podczas wojny w Wietnamie. Rosja odegrała zatem kluczową rolę w zwycięstwie nad Amerykanami – porównywalną do roli, jaką Rosjanie odgrywali w Syrii od 2015 roku. Wydaje się, że amerykańscy przywódcy nie są świadomi, że lojalna, długoterminowa pomoc dla kraju może przynieść więcej niż bezużyteczna rzeź ludności cywilnej.

Konkluzja

Rosjanie całkowicie zaskoczyli Amerykanów i osłabiają pozycję USA nie tylko w Azji, ale także na Karaibach. Kompletna katastrofa dla USA.

Sytuacja może być dla nich znacznie gorsza: organizacja BRICS, którą uważamy za projekt stulecia, rozwija się w błyskawicznym tempie i już dawno pozostawiła w tyle G7. Fakt, że Tajlandia i Turcja znajdują się na liście kandydatów, powinien wywołać zgagę w Waszyngtonie – a może tam ludzie po raz kolejny będą zaskoczeni?

Rosjanie pokazują, że potrafią sprowadzić USA do defensywy. ‘Niedźwiedź’ cieszy się doskonałą reputacją na globalnym Południu, ponieważ jest uważany za godnego zaufania i uczciwego. USA mają reputację, na jaką zasługują: zawierają kontrakty i nalegają na ich realizację, dopóki nie przestaną być przydatne dla USA; wtedy są zbędne.

Niedawny atak rakietowy na plażę w Sewastopolu, w wyniku którego wiele osób zginęło i zostało rannych, wywołał zamieszanie wśród ludności rosyjskiej i wzywa do odwetu. Oficjalne oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zmusza ludzi do skupienia się i zwrócenia uwagi, że USA ponoszą pełną odpowiedzialność za ten atak.

Całkiem możliwe, że Rosjanie uznają Morze Czarne za strefę ‘zakazu lotów’. Amerykanie robili to wielokrotnie, na przykład na Adriatyku przed bombardowaniem Belgradu, bez żadnej podstawy prawnej. Rosjanie mogliby zrobić to samo. Wtedy drony Global Hawk albo znikną, albo zostaną zestrzelone. Byłby to najskuteczniejszy sposób, w jaki Rosjanie mogliby zminimalizować ataki rakietowe na Rosję. Byłby to jednak kolejny krok eskalacji.

Ryzykując, że zdenerwuję czytelników, po raz kolejny przypominam o niebezpieczeństwie całkowicie ignorowanym przez media i wielu polityków: o niestabilności rynków finansowych. Zagrożenia z nimi związane są bardzo duże i trudne do obliczenia, co czyni je tym bardziej niebezpiecznymi.

W rozmowie z Gregiem Hunterem specjalista ds. rynków finansowych Bill Holter wyjątkowo negatywnie ocenił sytuację na rynkach finansowych. Jego zdaniem rynki wiszą na włosku. System jest obecnie tak niestabilny, że wszystko może go zniszczyć.

https://seniora.org/politik-wirtschaft/extending-the-us-die-usa-ueberfordern-die-russen-beim-schachspiel-analyse

Napisał: Peter Hänseler

Opracował: Zygmunt Białas

Wybrane komentarze

zygmuntbialas164poniedziałek, 1 lipca 2024, 12:37:50

“Jak to ładnie pan opisuje
rosyjską strategię, rosyjskie sukcesy, rosyjskie nieustające zwycięstwa.
Druga strona też się stara ze swoją propagandą i swoimi sukcesami”. –

— Autorem tekstu jest Peter Hänseler, a więc Niemiec. Tekst jest przedstawieniem sytuacji, a nie propagandą. Na tyle tekstów czytam, by wiedzieć, czy informacje nie kolidują czy wręcz nie są sprzeczne z innymi artykułami.

A ukraińskie dane? – Na ogól toporna propaganda, co można się dowiedzieć od większości Ukraińców przebywających w Polsce. I przemkną nieraz do prasy oficjalne dane, np. ukraińskiej straży granicznej, która poinformowała, że dziennie około 100 mężczyzn próbuje (z różnym skutkiem) przepłynąć rzekę graniczną Cisę, gdzie są wolni.

rowszan95poniedziałek, 1 lipca 2024, 15:38:46

wiadomo mniej wiecej jaka linie światopogladową prezentuje Pan Zygmunt na Neonie – wystrczy nie czytać
Ta “partia szachów ” trwa od wielu dzisięcioleci – od świata wielobiegunowego z mocno zarysowanym hegemone w postaci Wielkiej Brytanii do świata wielobiegunowego i znowu w kierunku jednego hegemona , aby dzisiaj podazac w kierunku wielobiegunowości
Świat w ramach tych zmagań pogrążal sie zawsze w mniejszych czy wiekszych konfliktach zbrojnych , tak jest i tym razem .
Ukraina dla Rosji jest ” strategiczna ” stąd grudniowe przemówienie Putina w Monchium i pozniejsza decyzja o podjeciu dzialan zbrojnych ze wzgledu na odpowiedz USA a w zasadzie jej brak .
Co zyskało USA tak w skrocie – ” storpedowało ” porozumienie Rosyjsko – Niemieckie zagrazajace koniec koncow własnie USA
USA doprowadzilo do znacznego gospodarczego osłabienia Europy bo ?? bo potrzebowao kapitałow europejskich , które ” wysysa ” z Europy poprzez pewna listopadowa ustawe o inwestycjach zagranicznych .
Ma Pani racje co do tego , ze szachy to gra dwustronna – nie tylko Rosja przesuwa pionki na szachownicy , ale trzeba przyznac , ze robi to umiejetne
Co Rosja zyskała ? – integralnosc terytorialna i polityczna , Putin odsłonił przed społeczeństwem V kolumne w Rosji – uniemozliwiajac jej ( kolumnie ) destabilizacje Rosji
Przesuną wektory gospodarcze w kierunku od gospodarki surowcowej do gospodarki nazwijmy to otwartej na produkty o wyzszej wartosci dodanej
Stał sie Putin czy tez inaczej mowiac Rosja jezyczkiem u wagii w rozgrywce USA konta Chiny –
Wygrana Trumpa ( ewentualna ) w wyborach listopadowych , moze wiele zmienic w sytuacji geopolitycznej
Artkułu nie czytałem – to tylko kilka odniesień do Pani komentarza

PROMOTOR101poniedziałek, 1 lipca 2024, 17:11:48

Kto młodość przeżył w Polsce pod zaborem bolszewickiego ście

Urodziłem się w 1952 w PRL-u i doskonale pamiętam, jak wówczas było. Pod względem materialnym było nielekko przeciętnemu Polakowi, a i zaopatrzenie sklepów wszystkich branż było kiepskie, chociaż trzeba przyznać, że żywność była wówczas zdrowa, nie to, co dzisiaj… Wszystkie lata mojej młodości wspominam jednak z rozrzewnieniem, bo poza obowiązkiem szkolnym, a później pracą zarobkową, cały swój wolny czas spędzałem na zabawie:-)) Owszem, były też trudne okresy (np. stan wojenny) i zawirowania w życiu osobistym, ale… tak smutnej młodości, jaką “zalicza” teraz mój 25 letni syn, nawet najgorszemu wrogowi bym nie życzył !!! Ów “bolszewicki bucior” w porównaniu do dzisiejszego faszystowsko-komunistyczno-sanepidowskiego buciora jawi mi się jako “japonki”, lub co najwyżej trampki :-)) Ponieważ na neonie jest wielu ludzi pamiętających “sowiecką okupację”, radzę nie przywoływać jako argumentu naszego młodzieńczego okresu w PRL-u. Innych nie zabraknie, gdy się chce je poszukać.

zygmuntbialas101poniedziałek, 1 lipca 2024, 18:22:57

PROMOTOR

“Urodziłem się w 1952 w PRL-u i doskonale pamiętam, jak wówczas było”. –

— Jesteśmy więc rówieśnikami. Też pamiętam. Żyliśmy skromnie, ale to było po morderczej wojnie, więc nie mogło być lepiej. Dzisiaj jednak wtłaczają młodzieży idiotyzmy. Jeśli dziadkowie nie opowiedzą o tamtych czasach, to młodzi ludzie myślą, że żyliśmy w niewoli, a przecież dopracowaliśmy się swobody większej niż ta dzisiejsza.

Natalia Julia Nowak40poniedziałek, 1 lipca 2024, 23:49:26

Moja Mama zawsze powtarzała,

że kiedyś żyło się spokojniej, bo nie było obawy o pracę. Dzisiejszy człowiek żyje w ciągłym strachu przed bezrobociem – utratą pracy i/lub niemożnością znalezienia zatrudnienia. W PRL-u nie było mowy o niedobrowolnym bezrobociu. Każdy, kto chciał pracować, mógł z łatwością złapać robotę. Poza tym, ówcześni ludzie byli zatrudniani na etat, a nie na umowy śmieciowe, które nie wliczają się do emerytury.

Jak wygląda życie w III RP? Według Wikipedii, w roku 2004 (miałam wówczas 13 lat) bezrobocie w naszej okolicy (powiat starachowicki, województwo świętokrzyskie) wynosiło 27%. Obecnie również jest źle. Oficjalna propaganda głosi, że w Polsce brakuje m.in. rehabilitantów i nauczycieli przedmiotów ścisłych. Tymczasem moja Mama osobiście zna rehabilitantów i nauczycieli przedmiotów ścisłych, którzy – mimo wysiłku – nie mogą znaleźć pracy. Przykłady można by mnożyć.

Jeśli ktoś ceni sobie stabilizację życiową i poczucie bezpieczeństwa egzystencjalnego, to dzisiaj żyje mu się ciężej niż w PRL-u. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

KST40wtorek, 2 lipca 2024, 08:22:10

kiedyś żyło się spokojniej, bo nie było obawy o pracę ….

To FAKT.
I dzięki temu, że praktycznie NIKT nie miał wtedy stresu związanego z zagrożeniem utraty pracy to dzisiaj dożywają już średnio 85 lat i więcej.
Tym bardziej, że z reguły odchodzili na wcześniejsze emerytury w wieku 55 lat w przypadku kobiet. W praktyce wielu emerytów “PRL”-owskich przeżyło w spokoju na emeryturze nawet więcej lat niż pracowało !
Takie szczęście nie spotka już obecnie pracujących, bo “nieplanowane” zmiany pracy zdarzają się obecnie zdecydowanie częściej niż wtedy, a o znalezienie nowej i lepszej pracy jest bardzo trudno.
Jednak już za chwilę będziemy wszyscy mieć o wiele większe problemy niż utrata pracy czy dożycie do emerytury …

Kris64poniedziałek, 1 lipca 2024, 19:39:36

Do roku 1990 – “Życie pod zaborem bolszewickiego ścierwa”?

Jakoś tego nie zauważyłem. Fabryki były państwowe, a nie “bolszewickie”, a to jest duża różnica. Zdaje się, że w fabryce “bolszewickiej”, powinny były rządzić rady robotnicze, czy coś w tym stylu, ale czegoś takiego nie było. Gdyby fabryki były rzeczywiście ” bolszewickie ” to nie pozwoliłyby się tak łatwo “sprywatyzować”, jak to się stało po roku 1990.
Zdaje się również, że po roku 1956, nikt nikomu nie zabraniał zakładania małych i średnich biznesów, ale ludzie czymś takim z reguły gardzili.
W tamtym okresie drobni producenci rolni czyli chłopi, mieli się znakomicie, państwo brało od nich prawie wszystko, żądało jedynie przestrzegania elementarnej higieny i czystości przy oddawaniu produktów rolnych.
A dzisiaj? Nie do pomyślenia!

Oscar50wtorek, 2 lipca 2024, 16:09:39

Ja czytam Onet dla zabawy..

..i tam Rosja nieustannie dostaje baty od banderowców,,, już jest na skraju upadku…
a banderowcy co chwilę dostają nową “wunderwaffe”.
Kiedyś czytałem historię II WWŚ i pamiętam że identyczna była propaganda Goebbelsa.
Ten Goebbels był głupi że popełnił samobójstwo w nowym “zachodnim świecie zrobił by wielką karierę
podobnie jak wielu mądrzejszych od niego nazistów….
Dzieci Goebbelsa dzisiaj by wiodły prym w UE… jako “elyty elyt”.

Co do strategii Rosji to zaczyna ona być symetryczna do wieloletniej strategii USA (osaczania Rosji wrogami i embargami..) ..Rosja aktywizuje odwiecznych wrogów USA oraz dekolonizuje od zachodu Narody pogrążone od lat w kolonialnym wyzysku zachodu..
Zachód żyje z grabieży zasobów III i II świata… Putin tę grabież sukcesywnie ogranicza..
Największy sukces to zmiana polityki Arabii Saudyjskiej która wysadza w powietrze petrodolara…
a papierowy dolar nie ma innego fundamentu…. staje się coraz mniej wartościowy…
Zaciskanie pętli na gospodarce globalnych bandytów trwa…

Opublikowano za:

https://zygumntbialas.neon24.net/post/176767,01-07-2024-rosjanie-zapraszaja-usa-do-gry-w-szachy https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/wp-admin/post.php?post=49112&action=edit


Comments

  1. adamd says:

    Rosjanie grają w szachy z ??
    A tak wyglądają ich przeciwnicy…
    https://www.youtube.com/watch?v=iwroEt2ov9E

Wypowiedz się