Wielki Szatan staje w obliczu klęski na Morzu Czerwonym

Huti są motywowani swoimi przekonaniami moralnymi, aby sprzeciwiać się izraelskiej brutalności.

Autor: Jonas E. Alexis, starszy redaktor -29 czerwca 2024 r


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków przez USA/Izrael280 MILIARDÓW DOLARÓW AMERYKAŃSKICH PODATNIKÓW ZAINWESTOWANYCH od 1948 roku w amerykańsko-izraelską operację czystek etnicznych i okupacji; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach “ofensywnych”.

Źródło: Ambasada Izraela w Waszyngtonie i Departament Stanu USA.


Przez Mike’a Whitneya

Huti zgodzili się zakończyć ataki na handel na Morzu Czerwonym, jeśli Izrael zezwoli na dostarczanie pomocy humanitarnej Palestyńczykom. To nie tylko rozsądna propozycja, to polityka, którą popiera zdecydowana większość ludzi na całym świecie.

W czerwcu Agencja Wywiadu Obronnego (DIA) opublikowała raport podkreślający wpływ ataków Huti na żeglugę handlową na Morzu Czerwonym. Raport jest druzgocącym opisem porażki Waszyngtonu w ochronie krytycznych korytarzy tranzytowych na jednej z najważniejszych dróg wodnych na świecie.

Prowizoryczna koalicja morska administracji Bidena, nazwana Operacją Strażnik Dobrobytu, nie tylko nie była w stanie zapewnić bezpiecznego przejścia komercyjnym przewoźnikom na Morzu Czerwonym, ale wręcz pogorszyła sytuację. Huti dopracowali swoje operacje wojskowe, dodając do swojego arsenału więcej śmiercionośnej broni. Krótko mówiąc, Huti pokazali, że zróżnicowana grupa bojowników może nakładać kosztowne kary na swoich wrogów, wdrażając asymetryczne strategie, które podważają “porządek oparty na zasadach”. Oto fragment raportu DIA:

Do połowy lutego żegluga kontenerowa przez Morze Czerwone spadła o około 90% od grudnia 2023 r.; żegluga przez Morze Czerwone stanowi zazwyczaj około 10-15% międzynarodowego handlu morskiego….

Alternatywne szlaki żeglugowe wokół Afryki dodają około 11 000 mil morskich, 1-2 tygodnie czasu tranzytu i około 1 miliona dolarów kosztów paliwa za każdy rejs. Dla wielu firm żeglugowych łączne koszty premii dla załogi, ubezpieczenia od ryzyka wojennego (około 1000% więcej niż koszty przedwojenne)…

Od połowy lutego składki ubezpieczeniowe za tranzyt przez Morze Czerwone wzrosły do 0,7-1,0% całkowitej wartości statku, w porównaniu z mniej niż 0,1% przed grudniem 2023 r. Ataki Huti wywierają presję na handel międzynarodowy, DIA

To szokujące sprawozdanie. Według analizy samego rządu, polityka Bidena wobec Morza Czerwonego okazała się sromotną porażką. Żegluga kontenerowa spadła o 90 procent, podczas gdy składki ubezpieczeniowe, koszty tankowania i “przepłynięte dodatkowe mile” gwałtownie wzrosły. W całym raporcie nie ma ani krzty optymizmu. Huti w zasadzie osiągnęli wszystkie swoje cele strategiczne, podczas gdy wtrącanie się Waszyngtonu nie przyniosło żadnych rezultatów.

Co zaskakujące, dziennikarze Business Insidera doszli do tego samego wniosku, co DIA, że Huti na każdym kroku manewrowali Wujkiem Samem. Oto fragment niedawnego artykułu na temat analizy biznesowej:

Huti okazali się podstępnym i groźnym wrogiem. Pięć miesięcy po rundach nalotów koalicji pod wodzą USA, mających na celu “zakłócenie i degradację” ich zdolności, bojownicy nadal sieją spustoszenie. Rutynowo zmuszają dowodzoną przez USA grupę zadaniową do przechwytywania ich rakiet, łodzi bombowych i latających dronów, które zamieniły szlaki żeglugowe na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej w niebezpieczny – i śmiercionośny – korytarz.

Huti uderzyli w wiele statków w ciągu ostatniego tygodnia, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby ataki te zakończyły się w najbliższym czasie, co budzi obawy, że Stany Zjednoczone utknęły w kosztownym i niezrównoważonym impasie.

Huti zdołali wciągnąć Waszyngton w długotrwały, kosztowny i wyczerpujący zasoby konflikt i znacznie podwyższyli koszty transportu. Chociaż żaden amerykański okręt wojenny nie został trafiony, Stany Zjednoczone muszą ponosić rosnące koszty finansowe i zużycie swoich okrętów wojennych. Okręty wojenne US Navy utknęły w bitwie na Morzu Czerwonym, której nie mogą toczyć w nieskończoność, Business Insider

Huti w zasadzie zamknęli żeglugę handlową przez jeden z najważniejszych przewężeń tranzytowych na świecie, a Stany Zjednoczone nie są w stanie nic z tym zrobić. Czy ktoś nie mógł przewidzieć takiego scenariusza, zanim Biden impulsywnie wysłał flotyllę morską na Morze Czerwone?

Było wielu sceptyków, którzy wiedzieli, że strategia Bidena nie ma szans powodzenia, ale ich głosy zostały zagłuszone przez fotelowych wojowników, którzy zawsze ustalali politykę. Są to wysocy rangą członkowie establishmentu polityki zagranicznej, którzy niezmiennie ignorują fakty i kontynuują swoją filozofię “najpierw strzelaj, a potem zadawaj pytania”. W tym przypadku ci nieustępliwi uber-jastrzębie po prostu nie mogli zaakceptować, że nowa bateria odzianych w sandały bojowników może zadać cios interesom USA, przeprowadzając ataki rakietowe i drony na statki handlowe chronione przez amerykańskie niszczyciele. Ale tak właśnie się stało i – jak powiedzieliśmy wcześniej – Biden został ostrzeżony, że taki wynik jest prawdopodobny. To jest z artykułu na Responsible Statecraft:

… Wiele realistycznych głosów potępia głupotę ponownego wpadania w spiralę odwetowej przemocy, która prawdopodobnie doprowadzi do prawdziwego kryzysu militarnego, a nawet śmierci amerykańskich żołnierzy, zanim to się stanie.

“Oni (strajki) nie zadziałają. Nie zdegradują w wystarczającym stopniu zdolności Huti ani nie powstrzymają ich ataków na żeglugę” – mówi Ben Friedman, starszy pracownik Defense Prioritys. “Po co robić coś, co jest tak ewidentnie lekkomyślne? Powściągliwość przypomina nam, że żadne takie prawo nie mówi, że musimy przeprowadzać naloty, które nie zadziałają. Zawsze mamy możliwość niestosowania bezsensownej przemocy”. USA ponownie uderzają w Jemen, ale ataki Huti wciąż nadchodzą, Odpowiedzialna sztuka rządzenia

“Powściągliwość”? Autor uważa, że amerykański establishment polityki zagranicznej jest zdolny do powściągliwości?

Niestety, wszyscy zdolni, trzeźwo myślący realiści, którzy kiedyś odgrywali rolę w kształtowaniu polityki zagranicznej USA, już dawno zostali zastąpieni przez fotelowych wojowników, którzy odruchowo reagują na każdy kryzys tym samym bezproduktywnym użyciem siły militarnej. Nie mamy wątpliwości, że te same jastrzębie wojenne ponownie eskalują w Jemenie, tak jak na Ukrainie, wciągając kraj głębiej w konflikt, który nie ma szans wygrać. Zapoznaj się z tym odkrywczym fragmentem strategii bezpieczeństwa narodowego Bidena z 2022 r.:

… Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby obce lub regionalne mocarstwa zagrażały wolności żeglugi przez drogi wodne Bliskiego Wschodu, w tym Cieśninę Ormuz i Bab al Mandab, ani nie będą tolerować wysiłków jakiegokolwiek kraju zmierzających do zdominowania innego kraju – lub regionu – poprzez gromadzenie wojska, wtargnięcia lub groźby.

Proszę bardzo: Huti stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, po prostu zapewniając sobie kontrolę nad własnymi wodami terytorialnymi. Czy to oznacza, że eskalacja jest nieunikniona?

Owszem. Powyższy fragment jest równoznaczny z wypowiedzeniem wojny. Należy się spodziewać, że Biden podejmie odpowiednie działania, zwiększając bombardowania jemeńskich miast i infrastruktury, zaostrzając blokadę gospodarczą i ostatecznie rozmieszczając oddziały bojowe do przeprowadzenia ofensywy lądowej na Półwyspie Arabskim. Sądząc po dotychczasowych doświadczeniach, decyzje w tych sprawach prawdopodobnie już zapadły.

Nawiasem mówiąc, operacja morska Bidena – Operacja Strażnik Dobrobytu – nigdy nie została zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, Kongres USA ani naród amerykański. Jest to kolejna jednostronna, nocna interwencja, która wyklucza dyplomatyczne rozwiązanie i gwarantuje, że Stany Zjednoczone staną w obliczu kolejnej upokarzającej porażki z rąk swoich wrogów w przyszłości. Oto więcej wypowiedzi Jima Krane’a, specjalisty od badań nad energetyką, który pomaga wyjaśnić globalny wpływ ataków Huti:

Ataki Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym stanowią nowe zjawisko w konflikcie geoekonomicznym: aktor niepaństwowy wykorzystuje wojnę asymetryczną nie tylko do walki z konwencjonalnymi siłami zbrojnymi, ale także do nakładania ukierunkowanych sankcji gospodarczych poprzez selektywne ataki na międzynarodową żeglugę. Huti dokonali tego skoku, łącząc dwa czynniki: tanią i zaawansowaną technologicznie broń, która może zagrozić – a nawet zatopić – statki oceaniczne oraz kontrolę nad strategicznym terytorium przybrzeżnym z widokiem na jeden z najbardziej ruchliwych morskich przesmyków na świecie: cieśninę Bab al-Mandab.

Oblężenie żeglugi na Morzu Czerwonym przeorientowało handel między Azją a Europą w nierównomierny sposób. Firmy żeglugowe z siedzibą w krajach, w których rządy wypowiadały się przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy, otrzymały zwolnienia z ataków Huti, co przyniosło korzyści kosztowe i wyższe zyski. Z drugiej strony, spedytorzy z krajów wspierających Izrael, wraz z tymi, którzy przewożą ładunki do Europy lub USA, stracili dostęp do skrótu na Morzu Czerwonym między Azją a Europą. W rezultacie koszty i czas trwania rejsów wzrosły wraz z popytem na statki, co przyczyniło się do wzrostu opłat za przewóz ładunków, w tym na trasach, które nie prowadzą przez Morze Czerwone.

Wypaczone zakłócenia w globalnej żegludze sugerują, że Huti osiągnęli swój cel, jakim jest nałożenie kosztów na zwolenników Izraela… Przywódcy Huti podobno scementowali przewagę konkurencyjną chińskich i rosyjskich spedytorów…. Selektywna strategia stosowana przez Hutich polega na nakładaniu sankcji gospodarczych przypominających sankcje gospodarcze, które w nieproporcjonalny sposób dotykają firmy z siedzibą w UE. Rzeczywiście, dodatkowe koszty łańcucha dostaw mają duży wpływ na i tak już pesymistyczne prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej i Egiptu. Im dłużej trwają ataki, tym większy jest ich wpływ rezydualny, osłabiając perspektywy wzrostu.

Kampania Huti w Zatoce Adeńskiej i na Morzu Czerwonym wytworzyła nową formę globalnego zakłócenia gospodarczego opartego na pretensjach do Izraela i okazuje się trudna do powstrzymania lub przeciwdziałania.

Amerykańskie i brytyjskie ataki na obiekty Huti w Jemenie stworzyły nowe pretensje i uzasadnienie dla potencjalnego rozszerzenia ataków na Morzu Czerwonym poza zawieszenie broni w Strefie Gazy. Ataki Huti na żeglugę faktycznie nasiliły się po rozpoczęciu amerykańsko-brytyjskich ataków odwetowych.

Rozzuchwalona grupa bojowników ogłosiła 14 marca, że rozszerzy ataki poza bezpośredni obszar Bab al-Mandab na szersze Morze Arabskie i Ocean Indyjski, aby uderzyć w statki powiązane z Izraelem i sojusznikami, przekierowane przez Przylądek Dobrej Nadziei. … Ataki Huti na Morzu Czerwonym mają globalne reperkusje gospodarczeArab Center

Okej, podsumujmy: ataki Huti na Morze Czerwone…

  1. Stworzył nowe możliwości dla podmiotów niepaństwowych do prowadzenia wojny asymetrycznej przeciwko konwencjonalnym siłom zbrojnym.
  2. Nałożenie ukierunkowanych sankcji gospodarczych na zwolenników izraelskiego ludobójstwa
  3. Reorientacja handlu między Azją a Europą w sposób, który zapewni przewagę konkurencyjną chińskim i rosyjskim spedytorom
  4. Pomógł Hutim osiągnąć ich cel, jakim było nałożenie kosztów na zwolenników Izraela
  5. Dodatkowe koszty łańcucha dostaw negatywnie wpłynęły na i tak już pesymistyczne prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej i Egiptu… osłabienie perspektyw wzrostu.
  6. Przygotowanie gruntu pod rozszerzenie działalności Huti poza Morze Czerwone na szersze Morze Arabskie i Ocean Indyjski

Który z tych rezultatów sprzyja interesom USA lub wzmacnia bezpieczeństwo narodowe USA?

Żaden z nich, dlatego zadamy drugie pytanie:

Czy ludzie, którzy podejmują te krótkowzroczne decyzje, zastanawiają się kiedykolwiek nad wpływem, jaki ich wybory mają na kraj lub na naród amerykański?

Prawdopodobnie nie.

I proszę, nie obwiniajmy Hutich za konflikt, za który administracja Bidena jest w 100 procentach odpowiedzialna. Nikt nie przyłożył pistoletu do głowy Joe Bidena i nie zmusił go do wysłania amerykańskiej marynarki wojennej na Morze Czerwone, aby zaangażować się w bezsensowne starcia w obronie prawa Izraela do mordowania kobiet i dzieci w Gazie.

Jest to decyzja, którą Biden podjął jednostronnie, ignorując falę międzynarodowego potępienia, miażdżące orzeczenia MTK i MTS oraz praktycznie każdej organizacji praw człowieka na planecie Ziemia. Biden zdecydował się zignorować moralny osąd całego świata, aby promować nikczemny program państwa żydowskiego. To na niego! W przeciwieństwie do tego, Huti po prostu robią to, co do nich należy, aby powstrzymać ludobójstwo Izraela. Nie mieli ochoty na wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. To wcale nie to. Próbują tylko zmusić Izraelczyków do zniesienia blokady, żeby więcej ludzi nie umarło z głodu. Czy to zbyt wiele? Oto jak podsumował to przywódca Huti, Mohammed Al-Bukhaiti:

Podejmowanie działań na rzecz wsparcia uciśnionych… jest prawdziwym sprawdzianem moralności… A kto nie podejmuje działań, aby powstrzymać zbrodnię ludobójstwa… utracił swoje człowieczeństwo.

Moralny… Wartości.. Nie zmieniaj się wraz z rasą i religią osoby… Gdyby inna grupa ludzi została poddana niesprawiedliwości, której doświadczani są Palestyńczycy, podjęlibyśmy działania, aby ich wesprzeć, niezależnie od ich religii i rasy.

… naród jemeński (są zaangażowani) … osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, który zagwarantuje godność, bezpieczeństwo i ochronę wszystkich krajów i narodów Mohammed Al-Bukhaiti @M_N_Albukhaiti

Wypowiedź Al-Bukhaitiego może brzmieć dziwnie dla ludzi na Zachodzie, którym trudno uwierzyć, że jakikolwiek przywódca przedkłada przekonania moralne nad własny interes lub akumulację większej władzy. Ale to właśnie napędza ruch Huti; determinację, by wcielać w życie swoje przekonania religijne. Huti nie mają nic do zyskania walcząc ze Stanami Zjednoczonymi.

Robią to, ponieważ sprzeciwiają się sadystycznej brutalności i morderczej przemocy IDF. Dlatego narazili się na poważne obrażenia lub śmierć. Dzieje się tak dlatego, że wierzą, że jest to “słuszne”; ponieważ sprawiedliwość jest warta tego, by za nią umrzeć, i dlatego, że – jak mówi Al-Bukhaiti – podejmowanie działań na rzecz uciśnionych jest prawdziwym sprawdzianem moralności.

Jak na ironię, poglądy Amerykanów są bardziej zbliżone do poglądów Hutich niż do ich własnego rządu.

Większość Amerykanów popiera sprawiedliwość dla Palestyńczyków, popiera suwerenne państwo palestyńskie, popiera trwałe zawieszenie broni i popiera zakończenie przemocy i rozlewu krwi. Tylko nasz rząd (i Izrael) chce, aby krwawa łaźnia trwała nadal.

Jonas E. Alexis, starszy redaktor

Jonas E. Alexis ma dyplomy z matematyki i filozofii. Studiował pedagogikę na poziomie magisterskim. Do jego głównych zainteresowań należy polityka zagraniczna USA, historia konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz historia idei. Jest autorem książki Kevin MacDonald’s Metaphysical Failure: A Philosophical, Historycal, and Moral Critique of Evolutionary Psychology, Sociobiology, and Identity Politics. Uczy matematyki w Korei Południowej.

Najnowsze posty >>>
Archiwum Jonasa (2016-2022) >>>
Archiwum Jonasa (2004-2015) >>>

Opublikowano za: https://www.vtforeignpolicy.com/2024/06/the-great-satan-faces-defeat-in-red-sea/

Wypowiedz się