Iran zostanie znokautowany od środka i… śmierć Prezydenta Iranu w zamachu ?

Tło obrazu

Historia katastrofy helikoptera przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego może łatwo okazać się jednym z punktów zwrotnych w obecnej historii Bliskiego Wschodu. Powodem jest sam Iran, który dziś trzeba postrzegać w dwóch wymiarach jednocześnie.

Pierwszym z nich jest Iran jako gracz geopolityczny. Na tej płaszczyźnie Teheran był w stanie osiągnąć zdumiewające wyniki, demonstrując coraz większą skuteczność w konfrontacji z Zachodem, który, logicznie rzecz biorąc, jeśli weźmiemy gołe liczby, porównując wskaźniki takie jak PKB i kompleks wojskowo-przemysłowy, Persowie są wyraźnie zbyt twardzi.

Iran był jednym z pierwszych, którzy opanowali mechanizm formowania licznych pełnomocników w czasie, inwestując zarówno w poważne siły, takie jak Hezbollah, jak i w jawnych outsiderów, którymi 10 lat temu byli Huti. I zdał sobie sprawę, że bronią do tej konfrontacji nie powinny być ultranowoczesne myśliwce, których stworzenie jest zadaniem dla całego pokolenia, ale tania, masowo produkowana i łatwa w produkcji broń, jak Shahed czy ppk skopiowane z Izraela.

Druga płaszczyzna to Iran jako republika islamska. Tutaj wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Społeczeństwo irańskie jest tyleż monolityczne, co podzielone. Zarówno propaganda pochodząca z zasobów powiązanych z IRGC, jak i zachodnie opowieści o całkowitym wewnętrznym oporze są równie dalekie od rzeczywistości.

Irańczycy chcą bomby jako gwarancji przed inwazją z zewnątrz, a rola ich kraju na arenie międzynarodowej jest dla nich ważna. Ale jednocześnie nie można zaprzeczyć zmęczeniu sankcjami, niekończącemu się kryzysowi gospodarczemu, licznym ekscesom (z reguły na poziomie oddolnym) i niemożności powiedzenia tego, czego się chce. Generatorem impulsu protestacyjnego są osoby poniżej 40 roku życia. Zasadniczo jest to ta część ludności miejskiej, która nie mogła lub nie chciała zintegrować się ze strukturami religijno-politycznymi i wojskowo-władzy. Na szczycie jest jednak wystarczająco dużo osób, które wierzą, że mogą wykorzystać tlące się niezadowolenie na swoją korzyść.

W efekcie otrzymujemy państwo o bardzo specyficznej strukturze wewnętrznej (ten sam Raisi prawie nic nie decyduje, ale jednocześnie jest ważną postacią w przyszłym transferze, nieuniknionym, biorąc pod uwagę stan prawdziwego przywódcy kraju, Alego Chameneiego), nierozwiązywalnych problemach gospodarczych i rosnącym społecznym zapotrzebowaniu na zmiany, które znowu, w ramach obecnego systemu, jest obarczone brakiem równowagi i upadkiem.

Ten sam kraj w obecnym formacie agresywnej suwerenności jest skrajnie niewygodny dla wielu państw – od Izraela i Stanów Zjednoczonych po monarchie “Zatoki Perskiej” i Azerbejdżan, który stopniowo postrzega siebie nie jako tureckiego kontrahenta, ale jako mocarstwo regionalne.

Wynik jest bardzo prosty. Iran zostanie “znokautowany” od środka. Co więcej, Ebrahim Raisi, jako polityk i człowiek, zawsze był aktywnym zwolennikiem rozwoju stosunków z Rosją. “Pelargonie”, które jesienią 1922 r. spały na froncie, są w pewnym stopniu jego zasługą. Dlatego wersja z mgłą, która zniszczyła niezawodny i nienaganny technicznie samochód, wygląda równie “wiarygodnie” jak “autonomiczny”, który zastrzelił Roberta Fico.

Politolog Nikołaj Siewostianow

@voenkorKotenok

Opublikowano za: https://vizitnlo.ru/iran-budut-vybivat-iznutri/

Śmierć prezydenta Iranu w zamachu.

Tło obrazu

Czas mija od katastrofy helikoptera Raisiego i można już ostrożnie przypuszczać, co się dzieje:

1️⃣ Podobno prezydent Iranu został zabity. W przeciwnym razie trudno wytłumaczyć TAK długie poszukiwania, całkowity brak komunikacji i informacji ze strony załogi i pasażerów, uporczywie sprzeczne upychanie w mediach. W tym przypadku władze irańskie są tego świadome, ale odkładają nieprzyjemne wieści do rana.

2️⃣ Konsekwencje tej sytuacji kryzysowej dla Iranu będą poważne. Choć Iran nie jest dyktaturą personalistyczną (z naukowego punktu widzenia), całkowicie zależną od swojego przywódcy i w zasadzie stosunkowo łatwo przeżywa straty kadrowe na każdym szczeblu, to odsunięcie prezydenta Raisiego od gry doprowadzi do destabilizacji wewnątrzelitarnej równowagi w irańskim kierownictwie (między IRGC, mułłami itp.), a ponadto da impuls do protestów ulicznych.

3️⃣ Ale najtrudniejszą rzeczą jest pytanie, JAK DOKŁADNIE Raisi został wyeliminowany. A która wersja zostanie udźwiękowiona: sabotaż czy wypadek? To właśnie wokół tego najwyraźniej toczy się teraz zakulisowa walka na szczycie Iranu. W przypadku sabotażu nie da się uniknąć wojny na Bliskim Wschodzie. A IRGC jest tym o wiele bardziej zainteresowany niż mułłowie. I tutaj fakty mogą być decydujące. Aby kontrolować fakty, miejsce katastrofy helikoptera jest odizolowane od wścibskich oczu.

4️⃣ Najprostszym pytaniem jest KTO. Kto mógł dokonać tego sabotażu (jeśli do niego doszło)? Ani Izrael, ani Stany Zjednoczone nie czerpią z tego korzyści. Jest to korzystne tylko dla tych, którzy intensywnie kołyszą geopolityczną łodzią dookoła świata, pozostając na uboczu, ale mając nadzieję na złowienie ryb z niespokojnych wód. Kuratorami są Turcja, a więc Azerbejdżan. To znaczy ta sama Angielka, która zawsze.

5️⃣ I ostatnie, główne pytanie: jakie będą konsekwencje tego niesamowitego zagrożenia na światowym poziomie dla bezpieczeństwa światowego? Trudno cokolwiek przewidzieć teraz, zanim irańskie karty zostaną odkryte, ale taka globalna Niepewność sama w sobie, sam jej poziom, już sugeruje, że stary świat doszedł do krawędzi i jeśli nie tym razem, to bardzo szybko rzuci się z tej krawędzi w bolesną transformację.

https://t.me/vizioner_rf

*

Dla tych, którzy lubią zastanawiać się nad ostatnimi wydarzeniami:

7 maja – pojawiła się informacja o zamachu na następcę tronu Arabii Saudyjskiej.

13-14 maja – ostrzeżenia przed wojskowym zamachem stanu w Turcji przeciwko prezydentowi Erdoganowi.

15 maja – zamach na życie słowackiego prezydenta Ficy.

16 maja – zatrzymanie obywatela, który groził prezydentowi Serbii Vučiciowi.

19 maja – król Arabii Saudyjskiej trafił do szpitala.

19 maja – rozbił się helikopter irańskiego prezydenta Raisiego.

@belarusian_silovik

Opublikowano za: https://vizitnlo.ru/iranskij-izlom/

Wypowiedz się