Wyjaśniamy: Europejskie banki i ich 1,5 biliona dolarów na rynku nieruchomości komercyjnych

Autorzy: Tom Sims i John O’Donnell15 lutego 2024 06:37

Piętrowy autobus mija panoramę miasta z dominującą dzielnicą bankową we Frankfurcie

FRANKFURT, 15 lutego (Reuters) – Europejskie banki mają około 1,4 biliona euro (1,50 biliona dolarów) pożyczek dla borykającego się z problemami sektora nieruchomości komercyjnych, w obliczu gwałtownego spadku cen nieruchomości biurowych po obu stronach Atlantyku i obaw inwestorów o zdolność kredytodawców do radzenia sobie z ryzykiem.Banki w Niemczech znalazły się w centrum uwagi, ponieważ kraj ten znajduje się w najgorszym od dziesięcioleci kryzysie na rynku nieruchomości – naznaczonym niewypłacalnościąwstrzymaniem budowy i zamrożeniem transakcji na rynku nieruchomości. Inwestorzy pozbyli się w zeszłym tygodniu akcji jednego z czołowych niemieckich finansistów nieruchomości, zaniepokojeni jego ekspozycją na rynek amerykański.Reklama · Przewiń, aby kontynuowaćSkutki spowolnienia gospodarczego mogą również wpłynąć na banki we Francji i Holandii, które należą do największych kredytodawców nieruchomości komercyjnych w Europie.Poniżej przedstawiono aktualną sytuację na rynku nieruchomości, banki, które mają znaczącą ekspozycję, oraz perspektywy:

Reuters Grafika Reuters Grafika
Reuters Grafika Reuters Grafika
DOKĄD ZMIERZAJĄ CENY NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH?

W Niemczech, największej gospodarce Europy, ceny nieruchomości komercyjnych spadły o 10,2% w 2023 r., według stowarzyszenia bankowego VDP w tym tygodniu. Na podstawie danych Europejskiego Banku Centralnego spadki były podobne średnio w całej strefie euro.Reklama · Przewiń, aby kontynuowaćSektor nieruchomości odpowiadał za około jedną piątą produkcji Niemiec, a niskie stopy procentowe przyciągały miliardy euro do nieruchomości.Jednak wyższe stopy procentowe i rosnące koszty budowy doprowadziły niektórych deweloperów do niewypłacalności, ponieważ finansowanie bankowe wysycha, transakcje są zamrażane, a ceny spadają.W Stanach Zjednoczonych wyższe stopy procentowe, trudności z refinansowaniem i niższe obłożenie powierzchni biurowych mocno uderzyły w sektor nieruchomości komercyjnych, podsycając obawy przed globalnym spowolnienienie

Grafika Reutersa
Grafika Reutersa

Eksperci branżowi twierdzą, że ceny muszą dalej spadać. Obecnie nie ma dużej przejrzystości cen, a właściciele nie chcą sprzedawać po obniżonych cenach, a zarządzający aktywami powoli przeszacowują swoje udziały.”Wyceny są wciąż zbyt wysokie. Wszyscy o tym wiedzą. Ale w pewnym momencie ludzie muszą zrzucić spodnie” – powiedział Alexandre Grellier, założyciel Drooms, dostawcy usług dla handlarzy nieruchomościami.Reklama · Przewiń, aby kontynuowaćZgłoś tę reklamęTo, jak źle wpłynie to na banki, zależy od skali dołka na rynku. Na przykład wiele firm z branży nieruchomości w Niemczech ma nadzieję na poprawę sytuacji w połowie tego roku, podczas gdy inni dyrektorzy przewidują pogorszenie sytuacji do 2025 roku.

KTÓRE NIEMIECKIE BANKI SĄ MOCNO NARAŻONE?

Niemieccy kredytodawcy z 285 mld euro kredytów na nieruchomości komercyjne odpowiadają za około jedną piątą z 1,4 bln euro kredytów udzielonych temu sektorowi przez banki w UE – wynika z danych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Reuters Grafika Reuters Grafika
Reuters Grafika Reuters Grafika

Wśród niemieckich banków Deutsche Bank (DBKGn.DE), otwiera nową kartę, największy w kraju, ma najwięcej niespłaconych kredytów dla tego sektora, a za nim plasują się dwa wspierane przez państwo banki krajów związkowych.Na początku tego miesiąca Deutsche ujawnił 17 miliardów euro pożyczek dla mocno dotkniętego amerykańskiego rynku nieruchomości komercyjnych, co stanowi ponad 3% całego portfela firmy. Stanowiłoby to około jednej piątej z 76 mld euro, które banki UE pożyczyły w Stanach Zjednoczonych, jak wynika z danych EBA.

CO SIĘ DZIEJE Z PFANDBRIEFBANK?

Deutsche Pfandbriefbank (PBB), utworzony po globalnym kryzysie finansowym ponad dekadę temu, jest jednym z czołowych niemieckich finansistów nieruchomości.Ma 5 miliardów euro – czyli 15% swoich pożyczek – ulokowanych na amerykańskim rynku komercyjnym, podał PBB.W zeszłym tygodniu podwoił swoje rezerwy na ryzyko, a inwestorzy wystraszyli się, pozbywając się akcji i obligacji, gdy wprowadzili się krótkodystansowcy. PBB zareagowało wydaniem dwóch oddzielnych komunikatów, które miały na celu uspokojenie opinii publicznej co do jego zdrowia.Późnym wieczorem w środę agencja ratingowa S&P obniżyła rating PBB ze względu na jego powiązania z nieruchomościami komercyjnymi i wystawiła mu negatywną perspektywę.

Grafika Reutersa
Grafika Reutersa

Większość banków w UE nie ma bezpośredniej ekspozycji na amerykańskie nieruchomości komercyjne, a niemieckie banki są wyjątkiem, podała agencja ratingowa Moody’s w raporcie w środę.

A CO Z BANKAMI W INNYCH KRAJACH EUROPY?

Niektóre banki europejskie są nawet większe pod względem kredytów na nieruchomości komercyjne niż banki niemieckie, przy czym dominują Francja i Holandia, jak wynika z danych EBA. Na szczycie listy znajdują się Rabobank i BNP Paribas.

Grafika Reutersa
Grafika Reutersa

Kredyty udzielone sektorowi przez francuskie banki nieznacznie wyprzedzają Niemcy, według danych EBA, Holandia zajmuje trzecie miejsce, wyprzedzając Włochy i Hiszpanię.

JAKIE SĄ PERSPEKTYWY?

Wielu ekspertów twierdzi, że ponuro to wygląda, choć obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku może przynieść pewną ulgę, a nie wszystkie europejskie rynki nieruchomości są w tak złej kondycji jak Niemcy.”Odwrócenie trendu cen nieruchomości nie jest jeszcze widoczne, pomimo częstych spekulacji publicznych. Sytuacja pozostanie na razie trudna w 2024 roku” – powiedział dyrektor generalny VDP Jens Tolckmitt.EBC ostrzegł w listopadzie, że załamanie na rynku nieruchomości może potrwać lata, chociaż stwierdził, że sektor nie jest wystarczająco duży, aby stworzyć ryzyko systemowe dla kredytodawców.Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że mniejsze i regionalne banki, szczególnie w USA, a także pozabankowi pośrednicy finansowi z dużą ekspozycją na nieruchomości, mogą stanąć przed wyzwaniami.

Grafika Reutersa
Grafika Reutersa

W zeszłym miesiącu szef niemieckiego regulatora finansowego zaostrzył swoje ostrzeżenia, przewidując, że rok 2024 będzie mniej różowy dla zysków banków, a nieruchomości stanowią coraz większe ryzyko.(1 $ = 0,9348 euro)

Dodatkowe raporty: Dhara Ranasinghe Montaż: Tommy Reggiori Wilkes i Jane Merriman

Opublikowano za: https://www.reuters.com/business/finance/european-banks-their-15-trillion-commercial-property-headache-2024-02-15/

Wypowiedz się