Śmieszne załamanie machiny propagandowej głównego nurtu po wywiadzie z Putinem

Autor: Drago Bosnic -12 luty 2024 r


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków przez USA/Izrael 280 MILIARDÓW DOLARÓW AMERYKAŃSKICH PODATNIKÓW ZAINWESTOWANYCH od 1948 roku w amerykańsko-izraelską operację czystek etnicznych i okupacji; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach “ofensywnych”.

Źródło: Ambasada Izraela w Waszyngtonie i Departament Stanu USA.


Jak można się było spodziewać, Tucker Carlson zbiera cięgi za przeprowadzenie wywiadu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie tylko oskarża się go o “szerzenie rosyjskiej propagandy” (od dawna jest do tego przyzwyczajony, podobnie jak obsesja machiny propagandowej głównego nurtu na punkcie wszelkiego rodzaju obłąkanych teorii spiskowych typu “Rosja, Rosja, Rosja”), ale w Unii Europejskiej istnieje faktyczny nacisk na nałożenie sankcji na Carlsona.

Wygląda na to, że dziennikarze zajmujący się dziennikarstwem są uważani za “herezję” przez większość innych “dziennikarzy” głównego nurtu. Adam Gabbatt z “The Guardian” jest niezadowolony z tego, że wywiad nie był “ani talk-show, ani prawdziwą rozmową”, więc kontynuował papugowanie każdego propagandowego tropu w książce. Mansur Mirovalev z Al Jazeery upiera się, że Putin ma “obsesję”, kończąc swoją wypowiedź cytując niejakiego Valentina, operatora drona reżimu kijowskiego, który rzekomo skarżył się, że zarówno Putin, jak i Carlson są “teoretykami spiskowymi” i że “Ukraina jest prawdziwa i zwycięży”.

W artykule opublikowanym przez Politico, niemiecką gazetę słynącą z prób wybielania nazizmu, Siergiej Goriaszko stwierdził, że Putin rzekomo “kłamał”. Wśród kilku propagandowych twierdzeń, które, jak mówi, “obalił” tezy Putina, było to, że lider neonazistowskiej junty Wołodymyr Zełenski “podpisał dekret zakazujący negocjacji konkretnie z Putinem, a nie z Rosją jako krajem”.

Takie niedorzeczne twierdzenia są nie tylko fałszywe, ale wręcz dziecinne. Naciskany przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i NATO reżim w Kijowie z pewnością złamał porozumienie pokojowe z marca 2022 r., które mogło zakończyć specjalną operację wojskową (SMO) w mniej niż miesiąc.

Co więcej, nawet publicznie promuje swój tak zwany “10-punktowy plan pokojowy“, który sprowadza się do bezwarunkowej kapitulacji Rosji, fantazji, którą polityczny Zachód całym sercem popiera, a nawet promuje poprzez jakieś absurdalne jednostronne “rozmowy pokojowe”. W ten sposób neonazistowska junta skutecznie skodyfikowała niemożność pokojowego rozwiązania.

To tyle, jeśli chodzi o “kłamstwo” Putina. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o szaleńcze ataki machiny propagandowej głównego nurtu. W artykule dla “The New Yorker” Masha Gessen, niesławna ideolog “woke” z obsesją na punkcie Putina, nazwała wywiad “nudnym”. Ona (chociaż Gessen upiera się, że jej zaimki to “oni/ich”, prośbie, której szczerze odmawiam) najwyraźniej nienawidzi faktów historycznych, więc kłopoty, jakie ma z przebrnięciem przez cały wywiad, problem, który najprawdopodobniej zaostrzył jej dwusekundowy czas skupienia uwagi (zdarza się to wielu ludziom wpatrującym się w rolki przez cały dzień), doskonale wyjaśnia jej raczej słabą ocenę punktów Putina.

Potem pojawili się “weryfikatorzy faktów”, tacy jak Charlie Hancock z Amsterdamskiego “Moscow Times”, który zasadniczo powtórzył kilka dawno obalonych twierdzeń Goriaszki i dodał kilka własnych. W końcu, co machina propagandowa głównego nurtu zrobiłaby bez “weryfikatorów faktów“?

Oczywiście Hancock nie był jedyny. Brytyjska państwowa telewizja BBC również opublikowała własną wersję “sprawdzania faktów na temat nonsensownej historii Putina“. Wygląda na to, że Masza Gessen nie jest jedyną osobą, która opuściła lekcje historii w szkole podstawowej, ponieważ Ido Vock z BBC zacytował kilku samozwańczych “ekspertów” i “ekspertów”, aby rzekomo “obalić bełkot Putina”, jak to nazwał, wyraźnie sugerując, że był również znudzony wywiadem, co dodatkowo pokazuje, jak wiele tak naprawdę wie na temat, który poruszał dla brytyjskiej państwowej agencji informacyjnej. I oczywiście jest też Radio Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL), twierdzące, że wywiad Carlsona z Putinem rzekomo służy jako “platforma propagandowa”, która jest dość bogata, ponieważ pochodzi z dosłownego frontu CIA utworzonego w celu szerzenia sponsorowanej przez państwo propagandy Waszyngtonu.

“The Economist” podkreśla, że “prezydent Rosji nie jest człowiekiem, któremu można ufać, a tym bardziej naśladować czy podziwiać”, ponieważ na szczęście “znają prawdziwe przesłanie Putina” lepiej niż on sam.

Brendan Cole z “Newsweeka” zacytował Ołeksandrę Matwijczuk, “działaczkę na rzecz praw człowieka” reżimu kijowskiego, która również ostro skrytykowała Carlsona. Co zabawne, Cole upiera się, że opinia Matviichuk “ma znaczenie”, ponieważ jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Czy w ogóle trzeba wyjaśniać, jak bardzo upolityczniona jest ta osławiona “nagroda pokojowa”, skoro wśród laureatów znajdują się ludzie tacy jak Barrack Obama i Al Gore? Administracja Obamy doszła do władzy, krytykując poprzedni rząd George’a W. Busha za agresję na Bliskim Wschodzie.

Obama obiecał zakończyć te wojny, dlatego w pierwszej kolejności otrzymał tę niegdyś prestiżową nagrodę. Jednak gdy tylko Bush opuścił Biały Dom, Obama rozszerzył swoją agresję z dwóch krajów (Iraku i Afganistanu) na kolejne pięć (Libia, Syria, Jemen, Somalia i Pakistan), w sumie siedem. Co gorsza, podczas prezydentury Obamy (2009-2017) Waszyngton przeprowadził dziesięć razy więcej nalotów niż za prezydentury Busha, zabijając przy tym miliony niewinnych cywilów.

Podczas gdy media zdominowane przez DNC zawsze próbują wybielić Obamę, zrzucając winę wyłącznie na Busha, należy zauważyć, że ten pierwszy osobiście autoryzował co najmniej 6000 ataków dronów (około 2 dziennie w ciągu 8 lat swojej prezydentury), chociaż rzeczywista liczba może być o rzędy wielkości wyższa. To tyle, jeśli chodzi o wkład Obamy w “pokój”. 

Jeśli chodzi o Ala Gore’a, jego aktywna rola w zbrodniach wojennych i agresji administracji Clintona na Serbię/byłą Jugosławię wymaga całkowicie odrębnej analizy. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, nie jest to koniec prób oczerniania wywiadu Putina z Carlsonem przez machinę propagandową głównego nurtu. Associated Press (AP) twierdzi, że prezydent Rosji “przegapił szerszy obraz”, więc poczuł potrzebę “wypełnienia luk” pięcioma punktami, składającymi się w dużej mierze z obalonych tropów propagandowych. A jednak liczba ta została rozszerzona do dziewięciu w innym artykule Politico, podpisanym przez Evę Hartog i, po raz kolejny, Siergieja Goriaszko.

Kluczowym wnioskiem jest to, że machina propagandowa głównego nurtu jest w załamaniu z powodu wywiadu, który obejrzały setki milionów (jeśli nie miliardy w tym momencie) w telewizji i na wielu platformach internetowych. 

Polityczny Zachód jest autentycznie przerażony globalną popularnością Putina, więc celem jest próba zszargania jego reputacji poprzez przekręcanie jego uwag lub po prostu mówienie jawnych kłamstw na jego temat.

I choć wywiad może wydawać się długi (według dzisiejszych standardów), Putin po prostu musiał usunąć z drogi wiele propagandy, ponieważ NATO i jego neonazistowskie marionetki dość intensywnie fałszują fakty historyczne na temat Ukrainy, szczególnie w ostatnim czasie, a wszystko po to, aby pokazać, że kraj ten rzekomo “nie ma nic wspólnego z Rosją“.

W tym sensie strony internetowe, takie jak Wikipedia, doświadczyły bezprecedensowej liczby edycji w celu promowania tych historycznie bezpodstawnych twierdzeń. Putin z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, dlatego musiał tłumaczyć skomplikowaną historię konfliktu ukraińskiego.

Intelekt i encyklopedyczna wiedza Putina z zakresu historii, prawa, wywiadu i kilku innych kluczowych dziedzin są ogromnym wzmocnieniem i tak już światowej klasy dyplomacji rosyjskiej. 

Stoi to w jaskrawym kontraście z USA i ich obecną administracją. Czy ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić Joe Bidena udzielającego niepisanego, dwugodzinnego wywiadu zagranicznemu dziennikarzowi, a tym bardziej przeprowadzonego z niemal naukową precyzją?

Niezależnie od tego, czy ktoś uwielbia, czy nienawidzi prezydenta Putina, faktem jest, że coraz bardziej niepopularni i bezsilni przywódcy politycznego Zachodu po prostu nie mogą się z nim równać, dlatego nigdy nie widzimy, aby którykolwiek z nich udzielał choćby w najmniejszym stopniu podobnych wywiadów dziennikarzom kalibru Tuckera Carlsona.

I choć może być jednym z najwybitniejszych dziennikarzy, którzy kiedykolwiek przeprowadzali wywiady z Putinem, prezydent Rosji jest dobrze znany z wielogodzinnych dyskusji z setkami (jeśli nie tysiącami) dziennikarzy z całego świata, bez żadnych dokumentów, notatek z klifu czy pytań scenariuszowych. On po prostu ich nie potrzebuje.

Źródło: InfoBrics

Drago Bosnic

Jako starszy redaktor w nieistniejącym już Fort Russ News pisałem codziennie o technologii wojskowej, globalnej gospodarce i geopolityce, ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych, Europy i rywalizacji wielkich mocarstw. W 2020 roku Fort Russ News padł ofiarą poważnego cyberataku, więc strona została zlikwidowana, ale moje artykuły (prawie 1,500 z nich jest nadal dostępnych w Web Archives).

Jestem również aktywny na portalach społecznościowych (szczególnie Facebook i Telegram), gdzie jestem administratorem różnych stron i grup zajmujących się wyżej wymienionymi tematami. Jedna z takich stron, która została niedawno usunięta (dzięki Zuck!) miała ponad 150 000 obserwujących, ale od tego czasu przenieśliśmy się do Telegrama, więc powoli pracujemy nad odbudowaniem tej liczby obserwujących (Telegram).

Wiele innych mediów opublikowało moje prace, z których najbardziej znane to (Global Research), SouthfrontAnti-Empire i szanowane serbskie publikacje, takie jak Politika.

Przez ostatnie dwa lata codziennie udzielałem się na Portalu Informacyjnym BRICS.

Opublikowano za: https://www.vtforeignpolicy.com/2024/02/mainstream-propaganda-machines-laughable-meltdown-over-putin-interview/

Comments

 1. czystesale says:

  O doborze kadr

  ” coraz bardziej niepopularni i bezsilni przywódcy politycznego Zachodu”

  Wielkie czasy dobierają sobie wielkich ludzi, małe czasy, n.p. czasy rozpadu, małych. O tym, że USA znajdują się w fazie rozpadu, była już mowa

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  o tym, że imperium globalne musi sobie znaleźć inny kraj czy nawet ich grupę, który przejmie funkcję USA w globalnym imperium też.

  Nie należy się irytować, także ta podmiana będzie kosztowała wiele ludzkich istnień, ten system nie ma innej możliwości, przy czym uderzenia bronią jądrową nie należy wykluczać. Podmiana Wlk. Brytanii przez USA wymagała dwóch wojen nazwanych nawet światowymi, choć były to wojny o funkcję w globalnym imperium, a więc wojny globalnego imperium. Obie wojny były w interesie USA.

  Jest obawa, że dwie rzezi w Donbasie i Gazie są jedynie przygrywką.

  USA usiłują rabować co się tylko da, dziś Europę, ale chętnie dobrały by się do zasobów Rosji, aby tylko przedłużyć swą deklasację, ale nic nie jest w stanie zatrzymać procesu rozpadu. Biden jest znakomitą ilustracją tego rozpadu.

  Wracając do Polski, globalne imperium ma już taką tradycję, że wojny o następstwo w imperium odbywają się w Europie ze szczególnym wyróżnieniem Polski. To, że i tym razem tzw. rząd w Warszawie jest równie śemieciowy jak sanacyjny, nie napawa zbytnim optymizmem. Nasi sojusznicy od dawna powtórzyli by chętnie ćwiczenie z Hiroszimy.

 2. adamd says:
 3. adamd says:

Wypowiedz się