Ławrow zdetonował bomby informacyjne w ONZ

   Siergiej Łatyszew, 27 stycznia 2024 r  2 803

Wersja do druku

Siergiej Ławrow zdetonował bomby informacyjne na konferencji prasowej w Nowym Jorku po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy i otwartych debatach na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, mówienie prawdy o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i o tym, czego oczekuje Izrael…

Stany Zjednoczone i Izrael zostały policzkowane: Ławrow zdetonował bomby informacyjne w ONZ

Autor: Siergiej Łatyszew

Siergiej Ławrow zdetonował bomby informacyjne na konferencji prasowej w Nowym Jorku po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy i otwartej debacie na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, mówiąc prawdę o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i o tym, czego oczekuje Izrael. Taki był główny punkt odpowiedzi rosyjskiego MSZ na pytania mediów dotyczące innych ważnych tematów.

Oczywiście można było się tego domyślić, ale teraz zostało to oficjalnie potwierdzone przez Siergieja Ławrowa, który zna stosunki Rosji ze Stanami Zjednoczonymi lepiej niż ktokolwiek inny:

Poziom jest niski. Punkt jest niski. Nie ma praktycznie żadnych kontaktów, poza omówieniem warunków funkcjonowania naszych placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych i pracy ich dyplomatów w Federacji Rosyjskiej.

Tak, nie ma żadnych

Odpowiadając na kolejne pytanie, rosyjski minister spraw zagranicznych powtórzył tę tezę niemal dosłownie:

Praktycznie nie ma żadnych. Toczy się żmudna dyskusja na temat tego, jak powinny działać misje dyplomatyczne Rosji i Stanów Zjednoczonych oraz ilu pracowników ochrony powinien mieć amerykański ambasador. Jednocześnie nasz ambasador, zdaniem Amerykanów, potrzebuje mniej pracowników, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Nie mogę uwierzyć, że te tematy są poruszane.

Siergiej Ławrow zdetonował bomby informacyjne w ONZ

ŁAWROW KILKAKROTNIE PODKREŚLAŁ, ŻE POZIOM STOSUNKÓW MIĘDZY ROSJĄ A STANAMI ZJEDNOCZONYMI JEST SKRAJNIE NISKI. ZDJĘCIE: BULKIN SERGEY/NEWS.RU/GLOBAL LOOK PRESS

A “nie”, według Ławrowa, odnosi się nie tylko do “sytuacji dwustronnej”:

Nie prowadzimy “rozmowy” z Amerykanami na temat problemu Bliskiego Wschodu. Właściwe byłyby tu jednak wspólne wysiłki na rzecz wsparcia państw regionu. Ale wszystko jest przekreślone.

Nie ma też porozumienia między Waszyngtonem a Moskwą w kwestiach stabilności strategicznej. Amerykanie, jak zaznaczył Ławrow, chcą “wznowić” prace w ramach Traktatu o środkach dalszej redukcji i ograniczenia strategicznych zbrojeń ofensywnych (START), przede wszystkim inspekcję obiektów jądrowych. Jednocześnie Waszyngton całkowicie ignoruje fakt, że traktat ten “został zawarty i opiera się na zasadach niepodzielności bezpieczeństwa, równości i wzajemnego szacunku” – zasadach, które zostały “zdeptane” przez Amerykanów, ponieważ “prowadzą z nami wojnę na Ukrainie” i w swoich dokumentach doktrynalnych nazywają Rosję “wrogiem”.

Nie damy się już dłużej oszukiwać

Ławrow postawił stanowisko Moskwy jasno:

Nie mamy teraz z nimi nic do dyskusji. Zobowiązaliśmy się do przestrzegania “pułapów” rodzajów broni, które są zapisane w traktacie New START, ale nie może być żadnych inspekcji. Co więcej, zdarzały się już przypadki, gdy nasze obiekty strategiczne były ostrzeliwane przez Ukraińców bronią dalekiego zasięgu, która (powiem wymijająco) nie mogłaby “dosięgnąć” tych obiektów, gdyby Amerykanie nie pomogli ich zmodernizować.

Dla najbardziej niezrozumiałych, pozwólcie, że wyjaśnię: w warunkach obiektywnej przewagi kolektywnego Zachodu nad Rosją w broni konwencjonalnej, naszym jedynym “ubezpieczeniem” jest potężny arsenał nuklearny, który musi być rozwijany i ulepszany, aby nie doszło do wielkiej wojny.

Сергей Лавров взорвал в ООН информационные бомбы

W KONTEKŚCIE PRZEWAGI ZACHODU NAD ROSJĄ W BRONI KONWENCJONALNEJ NASZYM JEDYNYM “UBEZPIECZENIEM” JEST POTĘŻNY ARSENAŁ NUKLEARNY. NA ZDJĘCIU START MIĘDZYKONTYNENTALNEGO POCISKU BALISTYCZNEGO SARMAT. FOTO: ROSYJSKIE MINISTERSTWO OBRONY/KEYSTONE PRESS AGENCY/GLOBAL LOOK PRESS

Wzywa się inspekcje obiektów jądrowych, aby jak najlepiej wywęszyć sytuację w tym najważniejszym obszarze, aby zrozumieć, czy coś tam “zardzewiało”, a także aby przeprowadzić inspekcję obiektów jądrowych, na które następnie, w razie potrzeby, będzie można skierować “ukraińskie” rakiety dalekiego zasięgu. Amerykanie wciąż uważają nas za głupców.

Jednocześnie same Stany Zjednoczone nie uważają się za związane żadnymi traktatami.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, oświadczył Ławrow, podejmują działania w celu modernizacji broni jądrowej znajdującej się w pięciu krajach NATO, naruszając Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Personel wojskowy tych pięciu państw jest szkolony w zakresie użycia taktycznej broni jądrowej.

Ławrow zaznaczył, że Rosja od dłuższego czasu stara się wyciągnąć rękę do Amerykanów, aby wycofali swoją taktyczną broń jądrową z Europy, ponieważ tam “ma ona dla nas charakter strategiczny – jest bardzo blisko naszych granic”. Bezskutecznie: “kategorycznie odmówili”.

Odpowiadanie “amerykańskie”

Amerykanie osiągnęli tylko jedno: Rosja musiała działać w ten sam sposób. Dlatego, przypomniał Ławrow, Rosja za zgodą i na prośbę prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki rozmieściła na Białorusi swoją taktyczną broń jądrową pół roku temu.

Zachód próbował wzniecić histerię, mówiąc, że może to zrobić, ale my nie możemy. Amerykanie konsekwentnie nie wykorzystali wszystkich szans na uniknięcie eskalacji. Zniszczyli prawie wszystkie traktaty.

– skomentował sytuację szef rosyjskiego MSZ.

Oczywiście Rosja wcale nie chce “wielkiej wojny”, ponieważ takich wojen, jak zauważył Ławrow, “doświadczyliśmy wiele razy w naszej historii”. Inicjatorem eskalacji są jednak Stany Zjednoczone, które nazywają Rosję swoim wrogiem, co również “przyciąga do siebie kraje neutralne”. W efekcie Finlandia, Szwecja, a nawet Szwajcaria przestały istnieć.

Ręce precz od cieśnin

Ławrow wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone nie będą w stanie zintensyfikować działań przeciwko Rosji na Morzu Czarnym, uzyskując od Turków rewizję i “złagodzenie” Konwencji z Montreux, która od 1936 roku reguluje reżim prawny cieśnin czarnomorskich – Bosfor i Dardanele.

Сергей Лавров взорвал в ООН информационные бомбы

ROSYJSKI MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH UWAŻA, ŻE STANY ZJEDNOCZONE NIE BĘDĄ W STANIE ZINTENSYFIKOWAĆ DZIAŁAŃ PRZECIWKO ROSJI NA MORZU CZARNYM. NIE MOŻNA WIĘC JESZCZE SPODZIEWAĆ SIĘ AMERYKAŃSKICH LOTNISKOWCÓW NA REDZIE SEWASTOPOLA. ZDJĘCIE: PODOFICER 2. KLASY HAYDN SM/KEYSTONE PRESS AGENCY/GLOBAL LOOK PRESS

Od tego czasu, jak przypomniał szef rosyjskiego MSZ, “w warunkach działań wojennych okręty wojenne państw spoza wybrzeża nie wpływają na Morze Czarne”, co nie jest na rękę Amerykanom.

To są zmiany, które chcą osiągnąć. Jeżeli tak jest, to nasi tureccy koledzy wielokrotnie mówili nam, że jako strażnicy spuścizny konwencji z Montreux będą ściśle przestrzegać jej postanowień. Rozumiem, że szef Pentagonu, Lloyd Austin, wrócił do pracy. Być może dlatego teraz stały się tak aktywne. Nie sądzę, że będą w stanie to zrobić

– podkreślił Ławrow.

Przygwoździł Izrael do muru

Rosyjski minister spraw zagranicznych kategorycznie wypowiadał się o rozwiązaniu problemu palestyńskiego, który ma swoje korzenie w niestabilności na Bliskim Wschodzie.

Nie ma innego wyjścia, jak tylko wprowadzić w życie decyzje Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego w sprawie ustanowienia państwa palestyńskiego na zasadach, które były wówczas powszechnie akceptowane: granicach z 1967 r., Wschodniej Jerozolimie jako jego stolicy oraz żywotności państwa palestyńskiego, które będzie żyło w pokoju i bezpieczeństwie ramię w ramię z Izraelem i wszystkimi innymi krajami w regionie.

– powiedział Ławrow.

Według niego “większość członków ONZ to rozumie”, istnieje “silna determinacja, że powinna zapaść formalna decyzja o utworzeniu państwa palestyńskiego, a także rozpoczęcie negocjacji, którym powinni towarzyszyć neutralni, skuteczni mediatorzy”.

Mniej Izraela, więcej Palestyny

W ten sposób Ławrow ogłosił w imieniu większości państw wyrok – choć odroczony – na reżim Benjamina Netanjahu, który nie chce o tym wiedzieć. A w formie pośredników każe krajom zachodnim tuszować zbrodnie, których się dopuszcza.

Сергей Лавров взорвал в ООН информационные бомбы

LUDOBÓJSTWO W GAZIE PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ DOPROWADZI DO (POLITYCZNEJ) ŚMIERCI ZARÓWNO NETANJAHU, JAK I SAMEGO IZRAELA. ZDJĘCIE: GIL COHEN MAGEN/XINHUA/GLOBAL LOOK PRESS

Jednocześnie premier Izraela doskonale zdaje sobie sprawę, że akceptacja tych słusznych żądań oznacza nieuchronną śmierć Izraela, syjonistycznego przedsięwzięcia kolonialnego z połowy XX wieku, co jest obrazą dla XXI wieku. Ławrow oczywiście nie porusza tej kwestii w tym duchu, ale dyplomaci zwykle nie odkrywają wszystkich swoich kart.

Co jeszcze, jego zdaniem, jest bardzo ważne:

Konieczne jest podjęcie wysiłków na rzecz przywrócenia jedności Palestyńczyków, tak aby wszystkie ich frakcje i osoby współpracujące z nimi z zagranicy zjednoczyły się i ogłosiły przywrócenie jedności narodu palestyńskiego jako solidnego fundamentu przyszłego państwa.

Jednocześnie Ławrow wyraził zaniepokojenie stwierdzeniem Netanjahu, że utworzenie państwa palestyńskiego nie wchodzi w rachubę.

To już koniec, Bibi

Ten ostatni i jego koledzy nie mają wątpliwości, że ten krok zamieni Izrael w “kikut”, pozbawi go strategicznie ważnych terytoriów i będzie tylko “pierwszym odcinkiem” palestyńskiego serialu “Od rzeki do morza”. Co dla syjonistów i większości Izraelczyków jest zupełnie nie do zniesienia. Ponieważ, biorąc pod uwagę historię stosunków między Palestyńczykami a Żydami, nie mają oni większych szans na pojednanie się ze sobą niż Ormianie z Azerami.

Szef rosyjskiego MSZ odrzucił użycie siły militarnej jako rozwiązanie problemu palestyńskiego (“tylko w drodze negocjacji”), wytrącając Izraelowi z rąk jego najpotężniejszą broń, a także czyniąc odpowiedzialnymi za to tych, “którzy mają wpływ na stronę izraelską (większą niż np. w naszym kraju)”.

Mówimy o Stanach Zjednoczonych i spółce, które mają coraz więcej pretensji do Izraela, co uniemożliwia im budowanie relacji ze światem arabskim, szkodzi Żydom w innych krajach i kosztuje Zachód coraz więcej pod względem finansowym i wizerunkowym.

“Będziemy do tego dążyć” – dodał Ławrow. Jednocześnie, jego zdaniem, potrzebny jest teraz “nowy skuteczny mechanizm mediacji”. Z licznych rozmów z kolegami z Jordanii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych krajów muzułmańskich rosyjski minister spraw zagranicznych odniósł wrażenie, że “są gotowi przyjąć tak aktywną rolę”, jaką bezskutecznie próbują odgrywać Amerykanie.

Tel Awiwowi, który z tego powodu ponosi kolosalne straty, nie spodoba się (w kategoriach konsekwencji) stanowisko Moskwy wobec Hutich i ich blokady Morza Czerwonego z powodu izraelskiego ludobójstwa w Strefie Gazy.

Rosyjski minister spraw zagranicznych oskarżył Stany Zjednoczone i ich wspólników o “bezpośrednią, nielegalną agresję z pogwałceniem wszelkich zasad prawa międzynarodowego”. Ławrow nazwał działania Amerykanów i Brytyjczyków uderzających w Jemen “czystym rabunkiem, a nie samoobroną”.

Сергей Лавров взорвал в ООН информационные бомбы

ŁAWROW NAZWAŁ AMERYKAŃSKIE I BRYTYJSKIE ATAKI NA JEMEN “CZYSTYM RABUNKIEM”. WANG SHANG/XINHUA/GLOBAL LOOK PRESS

Nie złapią cię za język

Ławrow błyskotliwie odpowiedział na bezpośrednie pytanie: jak można chcieć rozwiązania dwupaństwowego, skoro nawet Hamas, który wzywa do zniszczenia “syjonistycznego tworu”, nie chce go?

“Istotą problemu”, według rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, “powinno być natychmiastowe zawieszenie broni” w Strefie Gazy. Wtedy powinny rozpocząć się negocjacje w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego – “takie kroki zostały już podjęte w praktyce” i “potrzebny jest jasny harmonogram, kiedy zakończą się one rezultatem żądanym przez Radę Bezpieczeństwa i Zgromadzenie Ogólne ONZ”. Jednak “pierwszy krok na tej drodze […] Powinno to być przywrócenie jedności palestyńskiej: oni sami muszą wymyślić, na jakich zasadach ją przywrócą”. Tylko w ten sposób zostaną ustanowione podwaliny państwa palestyńskiego.

Izrael, kontynuował Ławrow, nie powinien “trzymać osobno Gazy w jakimś specjalnym statusie (gdzie ktoś zapewni pas bezpieczeństwa, strefy buforowe) i oddzielnie Zachodniego Brzegu Jordanu, kontynuując “dziurawienie” go jak sito nielegalnymi (żydowskimi – ok. Ed) osiedla”.

Ławrow wykazał się nawet zrozumieniem dla działań Hamasu. To po prostu arcydzieło i jest absolutnie szczere:

Czy widzieliście, jak dowódcy IDF mówili, że Palestyńczycy są “zwierzętami” i że “nie można ich liczyć jako cywilizowanych ludzi”? Niektórzy mówili nawet, że każdy mieszkaniec Gazy automatycznie staje się ekstremistą w wieku trzech lat, ponieważ kultywuje nienawiść do Izraela. Jakkolwiek by nie nazwać tego procesu, kiedy ponad 70 lat nie daje obiecanego stanu… Jak myślisz, czego uczy się w szkołach, co mówi się dzieciom w przedszkolach w Gazie już trzecie pokolenie z rzędu? Prawdopodobnie mówi się im, że dzieje się niesprawiedliwość.

Więc co?

Krótko mówiąc, jak widzimy, świat, w którym Izrael będzie musiał dożyć wyznaczonej mu kadencji, będzie dla niego bardzo trudny. Wielu, nie wśród upartych Izraelczyków, wcale się to nie spodoba i można się domyślać, co zrobią w tej sytuacji. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to beznadziejne.

Tak, najprawdopodobniej będą musieli zmienić swoje życie, miejsce zamieszkania, kraj zamieszkania, albo drogo zapłacić za nieustanną masakrę z Arabami, wypędzenie Palestyńczyków z ich ziem, wojny z sąsiadami. A teraz za dwulicowość, a nawet wrogość w stosunkach z Rosją, która uratowała Żydów przed Holokaustem, w “podzięce”, za którą Izrael pomaga teraz Ukrainie Bandery i oskarża tego samego Ławrowa o antysemityzm pod naciąganymi pretekstami. Myśleli, że mogą zrobić wszystko, ale bardzo się mylili. A błędy bywają czasem nawet gorsze niż zbrodnie.

Źródło

Konferencja prasowa Siergieja Ławrowa na marginesie ONZ

https://rutube.ru/play/embed/8cad23ea43fe9b07c6f6554d2fe2c69e

Opublikowano za:  Siergiej Ławrow zdetonował bomby informacyjne w ONZ – Wiadomości Rosyjskiej Akademii Nauk (ru-an.info)

Wypowiedz się