Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach wierzy, że Izrael przestrzega prawa międzynarodowego?

Jeden z posłów sprawia, że przebiegły minister się wierci

Autor: Stuart Littlewood -28 styczeń 2024 r


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków przez USA/Izrael280 MILIARDÓW DOLARÓW AMERYKAŃSKICH PODATNIKÓW ZAINWESTOWANYCH od 1948 roku w amerykańsko-izraelską operację czystek etnicznych i okupacji; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach
“ofensywnych” Źródło: Ambasada Izraela w Waszyngtonie i Departament Stanu USA.


24 stycznia parlament przygotował rzadką okazję, w której deputowany pociągnął ministra rządu do odpowiedzialności za poparcie dla przerażającego zachowania Izraela w Strefie Gazy i próby zatuszowania przez rząd własnej zmowy.

Poseł David Rutley, parlamentarny podsekretarz stanu (Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju) był przepytywany przez Zarah Sultanę (Coventry South) (Lab). Dosłowne sprawozdanie Hansarda mówi samo za siebie, więc po prostu pozwolę mu działać.

Sułtanka Zarah:

Chciałbym porozmawiać o reakcji rządu na łamanie prawa międzynarodowego przez Izrael w Strefie Gazy i o rewelacjach, które moim zdaniem powinny być głównym tematem wiadomości. Odnoszą się one do niedawno ujawnionych dokumentów sądowych, które ujawniają, że od samego początku wojny Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało poważne wątpliwości co do przestrzegania przez Izrael prawa międzynarodowego – fakt ten rząd ukrywał.

Dokumenty pokazują, że 10 listopada, zaledwie miesiąc po rozpoczęciu wojny, Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokonało wewnętrznej oceny przestrzegania przez Izrael prawa międzynarodowego i oceniło, że “liczba ataków, całkowita liczba ofiar śmiertelnych w stosunku do tych, którzy są dziećmi, budzi poważne obawy”.

Dalej stwierdzono, że “niezdolność rządu Jego Królewskiej Mości do dokonania jasnej oceny przestrzegania przez Izrael międzynarodowego prawa humanitarnego stwarza poważne ryzyko polityczne”.
Te poważne obawy były jednak utrzymywane w tajemnicy przed Parlamentem i opinią publiczną. Zamiast tego ministrowie nadal zapewniali o zaangażowaniu Izraela w przestrzeganie prawa międzynarodowego. Na przykład, zaledwie cztery dni po dokonaniu tej oceny, zapytałem Ministra Stanu, Ministra Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju, prawego pana. Poseł z ramienia Sutton Coldfield [Andrew Mitchell] w głównej izbie, czy Izrael użył broni wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii do zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Odpowiedział, że “prezydent Izraela… dał jasno do zrozumienia, że jego kraj będzie przestrzegał międzynarodowego prawa humanitarnego”. —[Raport urzędowy, 14 listopada 2023 r.; tom 740, s. 523.]

Stało się tak pomimo faktu, że jak wynika z tych dokumentów, jego departament wątpił w słowa izraelskiego prezydenta. Dokumenty ujawniają, że 8 grudnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokonało kolejnej oceny, wyrażając “zaniepokojenie” zobowiązaniem Izraela do przestrzegania obowiązku niearbitralnego odmawiania dostępu do pomocy humanitarnej i stwierdzając, że “możliwe jest, że działania Izraela” w związku z dostarczaniem pomocy humanitarnej “były naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Te potępiające wyroki również nie zostały upublicznione. Zamiast tego ministrowie rządu nadal zapewniali opinię publiczną o zaangażowaniu Izraela w przestrzeganie prawa międzynarodowego i nadal to robią.

Dokumenty pokazują, że kilka dni po tej ocenie minister spraw zagranicznych “zdecydował, że jest zadowolony, iż istnieją dobre dowody na poparcie osądu, że Izrael jest zobowiązany do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego”. Na tej podstawie nadal zezwalał na sprzedaż broni do Izraela, pomimo faktu, że zgodnie z polityką naszego rządu i prawem międzynarodowym pozwolenia na eksport broni nie powinny być wydawane, jeśli istnieje wyraźne ryzyko, że może ona zostać wykorzystana z naruszeniem prawa międzynarodowego. Zalecenie to zostało zaakceptowane przez Sekretarza ds. Biznesu 18 grudnia, a sprzedaż broni do Izraela mogła być kontynuowana.

Zapytany o te sprawy w Komisji Spraw Zagranicznych w tym miesiącu, minister spraw zagranicznych nie ujawnił faktu, że jego departament przeprowadził formalny przegląd przestrzegania przez Izrael prawa międzynarodowego i zaprzeczył, jakoby podjął ministerialną decyzję o zezwoleniu na kontynuowanie sprzedaży broni. Posłowie nie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że przewodniczący tej komisji pisze do ministra spraw zagranicznych z prośbą o wyjaśnienie swoich uwag.

Co nam to mówi? Po pierwsze, mówi nam, że na początku wojny Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało poważne obawy co do łamania prawa międzynarodowego przez Izrael. Po drugie, mówi nam, że ministrowie ukrywali ten fakt, udając, że w parlamencie i w mediach mają zaufanie do zaangażowania Izraela w przestrzeganie prawa międzynarodowego. Po trzecie, mówi nam, że nie powinniśmy mieć absolutnie żadnego zaufania do rządowego systemu licencjonowania eksportu broni, który, jak chwalą się ministrowie, składa się z “najsurowszych przepisów na świecie” [Raport Urzędowy z 27 listopada 2023 r.; tom 741, c. 565], ale które są wyraźnie rażąco niewystarczające.

Prezydent USA Joe Biden uczestniczy w spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który odwiedza Izrael w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a Hamasem, w Tel Awiwie, Izrael, 18 października 2023 r. REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo

Na zakończenie chciałbym zadać kilka pytań panu ministrowi.

Dlaczego ministrowie spraw zagranicznych już od 10 listopada nie ujawnili, że ich departament ma poważne obawy co do zachowania Izraela? Czy to dlatego, że chcieli dać Izraelowi zielone światło dla bombardowania Gazy i myśleli, że ujawnienie tej oceny po prostu utrudniłoby to?

Dlaczego minister spraw zagranicznych zalecił kontynuowanie sprzedaży broni do Izraela, mimo że jego departament miał takie obawy? Czy to dlatego, że ten rząd jest zbyt, by stanąć w obronie prawa międzynarodowego, czy też dlatego, że nie dba o prawo międzynarodowe, gdy mu nie odpowiada?

Wreszcie, czy rząd zastosuje się do własnych zasad, prawa międzynarodowego i podstawowego człowieczeństwa, i przestanie uzbrajać izraelskie zbrodnie wojenne?

Davida Rutleya:

Szanowni Państwo. Posłanka z Coventry South (Zarah Sultana) poruszyła ważne kwestie. To, co mogę powiedzieć w tym momencie – prawdopodobnie nie będzie zadowolona z odpowiedzi – to to, że ministrowie dokładnie analizują otrzymywane porady i postępują zgodnie z nimi. Ciężko pracujemy i nadal wzywamy do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej. Jak podkreślił minister spraw zagranicznych, oceniamy, że Izrael ma zdolność i zaangażowanie w przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, ale jesteśmy również głęboko zaniepokojeni wpływem na ludność cywilną w Strefie Gazy. Zginęło zbyt wielu cywilów.

Sułtanka Zarah:

Jeśli w Ministerstwie Spraw Zagranicznych istnieją obawy, to dlaczego minister spraw zagranicznych zalecił dalsze zezwalanie na sprzedaż broni do Izraela? Jest to sprzeczne z naszą obecną polityką, zgodnie z którą tam, gdzie istnieje ryzyko łamania praw człowieka, nie powinniśmy kontynuować sprzedaży licencji na broń krajom.

Davida Rutleya:

8 stycznia minister spraw zagranicznych podkreślił, że nie otrzymał żadnej informacji, że Izrael naruszył międzynarodowe prawo humanitarne. Jeśli chodzi o pozwolenia na wywóz, Wielka Brytania popiera uzasadnione prawo Izraela do obrony i podejmowania działań przeciwko terroryzmowi, pod warunkiem, że mieści się to w granicach międzynarodowego prawa humanitarnego. Wszystkie nasze pozwolenia eksportowe są poddawane starannemu i ciągłemu przeglądowi, a my możemy zmieniać, zawieszać lub cofać istniejące licencje lub odrzucać nowe wnioski o licencje, jeśli są one niezgodne ze strategicznymi kryteriami licencjonowania wywozu Zjednoczonego Królestwa. Ważne jest, aby zauważyć, że jak myślę, hon. Posłowie są świadomi, że reżim ten jest jednym z najbardziej rygorystycznych i przejrzystych na świecie.

Jeśli chodzi o Izrael i Strefę Gazy, wiele osób mówiło o sprawie RPA w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Rząd uważa, że taki rozwój sytuacji nie jest pomocny, a my go nie popieramy. Jak już wcześniej stwierdziliśmy, uznajemy, że Izrael ma prawo bronić się przed Hamasem i nie uważamy, że nazywanie tego ludobójstwem jest właściwym podejściem. Ostatecznie to sądy, a nie państwa, decydują o sprawach ludobójstwa i oczywiście będziemy szanować rolę i niezależność MTS.

To spotkanie mówi nam co najmniej cztery rzeczy.

Mówienie, że “Izrael jest zobowiązany do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego” jest śmieszne, biorąc pod uwagę 75-letnią historię nieprzestrzegania go przez państwo apartheidu.

Rząd nadal desperacko trzyma się przekonania, że Izrael ma prawo bronić się przed legalnym palestyńskim zbrojnym oporem, nawet po tym, jak ONZ powiedziała mu, że “Izrael nie może twierdzić, że broni się przed zagrożeniem, które emanuje z terytorium, które okupuje”. Chociaż Izrael wycofał swoje wojska i dzikich lokatorów z Gazy w 2005 roku, nadal kontroluje przestrzeń powietrzną Gazy, fale radiowe i wody terytorialne oraz wszystkie lądowe punkty wejścia/wyjścia. Zniszczył lotnisko i odbudowę portu morskiego. Zgodnie z prawem międzynarodowym Izrael jest nadal uważany za okupanta z obowiązkiem dbania o dobrobyt obywateli Gazy.

Gdyby po 3 miesiącach ohydnej rzezi i zniszczeń minister spraw zagranicznych nie wykrył bezczelnych naruszeń prawa międzynarodowego i humanitarnego przez Izrael, powinien zostać wysłany na przyspieszony kurs w tej sprawie – wraz z resztą swoich ignoranckich kolegów.

Rząd brytyjski powinien zwiesić głowy ze wstydu za to, że nie poparł RPA we wniesieniu do MTS sprawy ludobójstwa Izraela w Gazie. Po wysłuchaniu wyroku Sądu wyglądają jak bardzo smutna banda “Przyjaciół Ludobójców”.

Stuart Littlewood
27 stycznia 2024

Stuarta Littlewooda

Po pracy nad myśliwcami odrzutowymi w RAF Stuart został specjalistą ds. marketingu przemysłowego w firmach produkcyjnych i konsultingowych. Zajmował się też “pobłażaniem sobie” jako felietonista gazety. W polityce był radnym hrabstwa Cambridgeshire i członkiem policji. Obecnie jest na emeryturze, prowadzi kampanie w różnych sprawach i udziela się w kilku internetowych serwisach informacyjnych i opiniotwórczych. Jako członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Royal Photographic Society) wyprodukował dwie książki fotograficzno-dokumentalne – Paperturn-view.com.

Zajrzyj też do książki Stuarta Radio Free Palestine, z przedmową Jeffa Halpera. Opowiada o trudnej sytuacji Palestyńczyków pod brutalną okupacją i wyjaśnia mi, dlaczego syjoniści, którzy kontrolują Izrael, powinni zostać postawieni przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Najnowsze artykuły Stuarta: 2023 – obecnie

– Artykuły archiwalne: 2010-2015 – 2016-2022

Opublikowano za: https://www.vtforeignpolicy.com/2024/01/does-any-sane-person-believe-israel-complies-with-international-law/#google_vignette

Wypowiedz się