Ujawniono oficjalny “tajny” izraelski dokument: Wydalić wszystkich Palestyńczyków z Gazy, izraelskie Ministerstwo Wywiadu

Dokument Ministerstwa Wywiadu ujawniony przez Local Call i +972 pokazuje, w jaki sposób idea przeniesienia ludności na Synaj dociera do oficjalnych dyskusji.

Autor: Yuval AbrahamGlobal Research, 28 listopada 2023 r.

Wszystkie artykuły Global Research można przeczytać w 51 językach, aktywując przycisk Przetłumacz stronę internetową pod nazwiskiem autora.

Aby otrzymywać codzienny biuletyn Global Research (wybrane artykuły), kliknij tutaj.

Kliknij przycisk udostępniania powyżej, aby wysłać ten artykuł e-mailem/przesłać go znajomym i współpracownikom. Śledź nas na Instagramie i Twitterze oraz subskrybuj nasz kanał Telegram. Zachęcamy do ponownego publikowania i szerokiego udostępniania artykułów Global Research.

Po raz pierwszy opublikowano 1 listopada 2023 r.

***

Izraelskie Ministerstwo Wywiadu zaleca przymusowe i trwałe przeniesienie 2,2 miliona palestyńskich mieszkańców Strefy Gazy na egipski Półwysep Synaj, zgodnie z oficjalnym dokumentem ujawnionym w całości po raz pierwszy przez partnerską stronę +972 Local Call.

10-stronicowy dokument, datowany na 13 października 2023 r., nosi logo Ministerstwa Wywiadu – małego organu rządowego, który prowadzi badania polityczne i dzieli się swoimi propozycjami z agencjami wywiadowczymi, armią i innymi ministerstwami. Ocenia trzy opcje dotyczące przyszłości Palestyńczyków w Strefie Gazy w ramach obecnej wojny i zaleca pełny transfer ludności jako preferowany sposób działania. Wzywa również Izrael do pozyskania społeczności międzynarodowej do wsparcia tego przedsięwzięcia. Dokument, którego autentyczność została potwierdzona przez ministerstwo, został przetłumaczony na język angielski w całości tutaj pod numerem +972.

Istnienie dokumentu nie musi oznaczać, że zawarte w nim zalecenia są brane pod uwagę przez izraelski establishment obronny. Pomimo swojej nazwy, Ministerstwo Wywiadu nie jest bezpośrednio odpowiedzialne za żaden organ wywiadowczy, ale raczej niezależnie przygotowuje badania i dokumenty programowe, które są przekazywane izraelskiemu rządowi i agencjom bezpieczeństwa do przeglądu, ale nie są wiążące. Roczny budżet ministerstwa wynosi 25 mln NIS, a jego wpływ jest uważany za stosunkowo niewielki. Na jej czele stoi obecnie Gila Gamliel, członek partii Likud premiera Benjamina Netanjahu.

Jednak fakt, że izraelskie ministerstwo rządowe przygotowało tak szczegółową propozycję w obliczu zakrojonej na szeroką skalę ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, po śmiertelnym ataku Hamasu i masakrach w południowych społecznościach Izraela 7 października, odzwierciedla to, jak idea przymusowego przesiedlenia ludności jest podnoszona do poziomu oficjalnych dyskusji politycznych. Obawy przed takimi planami – które stanowiłyby poważną zbrodnię wojenną w świetle prawa międzynarodowego – wzrosły w ostatnich tygodniach, zwłaszcza po tym, jak armia izraelska nakazała około milionowi Palestyńczyków ewakuację z północnej Strefy Gazy przed eskalacją bombardowań i stopniowymi atakami naziemnymi.

Dokument zaleca, aby Izrael podjął działania w celu “ewakuacji ludności cywilnej na Synaj” podczas wojny; zakładać miasteczka namiotowe, a później bardziej trwałe miasta na północy Synaju, które wchłoną wypędzoną ludność; a następnie stworzyć “sterylną strefę kilku kilometrów […] w Egipcie i [zapobiegają] powrotowi ludności do miejsc zamieszkania w pobliżu granicy z Izraelem”. Jednocześnie rządy na całym świecie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, muszą zostać zmobilizowane do wdrożenia tego posunięcia.

Źródło w Ministerstwie Wywiadu potwierdziło w rozmowie z Local Call/+972, że dokument był autentyczny, że został rozesłany do establishmentu obronnego przez wydział polityczny ministerstwa i “nie miał trafić do mediów”.

“Wyjaśnijcie, że nie ma nadziei na powrót”

Dokument jednoznacznie i jednoznacznie zaleca przeniesienie palestyńskich cywilów ze Strefy Gazy jako pożądany rezultat wojny. O istnieniu planu po raz pierwszy doniesiono w zeszłym tygodniu w izraelskiej gazecie biznesowej Calcalist, a pełny tekst dokumentu został opublikowany i przetłumaczony tutaj [pełny dokument znajduje się w Aneksie poniżej].

Plan transferu podzielony jest na kilka etapów.

W pierwszym etapie należy podjąć działania, abyludność Gazy “ewakuowała się na południe”, podczas gdy naloty skupiły się na północnej Strefie Gazy.

W drugim etapie rozpocznie się lądowa inwazja na Gazę, prowadząca do okupacji całej Strefy Gazy z północy na południe i “oczyszczenia podziemnych bunkrów z bojowników Hamasu”.

Równolegle z ponowną okupacją Gazy, palestyńscy cywile zostaną przeniesieni na terytorium Egiptu i nie będą mogli wrócić. “Ważne jest, aby pozostawić otwarte szlaki podróży na południe, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej w kierunku Rafah” – czytamy w dokumencie.

Według urzędnika w Ministerstwie Wywiadu, za tymi zaleceniami stoją pracownicy ministerstwa. Źródło podkreśliło, że badania ministerstwa “nie są oparte na wywiadzie wojskowym” i służą jedynie jako podstawa do dyskusji wewnątrz rządu.

Dokument proponuje promowanie kampanii wymierzonej w palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, która “zmotywuje ich do zaakceptowania tego planu” i doprowadzi ich do rezygnacji z ziemi. “Wiadomości powinny obracać się wokół utraty ziemi, dając jasno do zrozumienia, że nie ma nadziei na powrót do terytoriów, które Izrael wkrótce zajmie, niezależnie od tego, czy to prawda, czy nie. Obraz musi brzmieć: ‘Allah upewnił się, że stracisz tę ziemię z powodu przywództwa Hamasu – nie ma innego wyjścia, jak tylko przenieść się w inne miejsce z pomocą swoich muzułmańskich braci'” – czytamy w dokumencie.

Ponadto dokument zachęca rząd do prowadzenia publicznej kampanii w świecie zachodnim w celu promowania planu transferu “w sposób, który nie podżega ani nie oczernia Izraela”. Miałoby się to odbyć poprzez przedstawienie wypędzenia ludności Gazy jako humanitarnej konieczności, aby zdobyć międzynarodowe poparcie, argumentując, że relokacja doprowadzi do “mniejszej liczby ofiar wśród ludności cywilnej w porównaniu z oczekiwanymi ofiarami, jeśli populacja pozostanie”.

Dokument mówi również, że Stany Zjednoczone powinny zostać włączone w ten proces, aby wywrzeć presję na Egipt, aby wchłonął palestyńskich mieszkańców Gazy, i że inne kraje europejskie – zwłaszcza Grecja i Hiszpania – a także Kanada powinny pomóc w wchłonięciu i osiedleniu uchodźców palestyńskich. Ministerstwo Wywiadu poinformowało, że dokument nie został jeszcze formalnie rozesłany do amerykańskich urzędników, a jedynie do izraelskiego rządu i agencji bezpieczeństwa.

Szersza dyskusja polityczna

W zeszłym tygodniu Misgav Institute, prawicowy think tank kierowany przez Meira Ben-Szabata, bliskiego współpracownika premiera Netanjahu i byłego szefa izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, opublikował stanowisko, w którym podobnie wzywał do przymusowego przesiedlenia ludności Gazy na Synaj. Instytut niedawno usunął post z Twittera i ze swojej strony internetowej po tym, jak spotkał się z ostrą międzynarodową krytyką.Znowu Nakba? Ujawnione dokumenty potwierdzają izraelski plan wepchnięcia Palestyńczyków do Egiptu

Usunięte opracowanie zostało napisane przez Amira Weitmanna, działacza Likudu i, według źródeł go znających, bliskiego współpracownika ministra wywiadu Gili Gamliel. W zeszłym tygodniu, na stronie na Facebooku zatytułowanej “Plan rehabilitacji Gazy w Egipcie”, Weitmann przeprowadził wywiad z posłem Likudu Arielem Kallnerem, który powiedział mu, że “rozwiązanie, które proponujesz, aby przenieść ludność do Egiptu, jest logicznym i koniecznym rozwiązaniem”.

To nie jedyne powiązanie Likudu, Ministerstwa Wywiadu i prawicowego think tanku. Około miesiąc temu Ministerstwo Wywiadu zobowiązało się do przekazania około 1 miliona NIS ze swojego budżetu Instytutowi Misgav na prowadzenie badań nad krajami arabskimi. Jeśli Instytut Misgawa był w jakiś sposób zaangażowany w przygotowanie przez ministerstwo zaleceń dotyczących transferu do Strefy Gazy, to przynajmniej jego logo nie pojawia się na dokumencie.

Źródła w Ministerstwie Wywiadu powiedziały, że raport z Gazy był niezależnym badaniem przeprowadzonym przez wydział polityczny ministerstwa, bez współpracy z podmiotem zewnętrznym, ale potwierdziły, że ministerstwo niedawno rozpoczęło współpracę z Instytutem Misgava, podkreślając, że organ rządowy współpracuje z różnymi grupami badawczymi o różnych programach politycznych. Instytut Misgav nie odpowiedział jeszcze na pytania dotyczące tego artykułu.

Co więcej, dokument Ministerstwa Wywiadu po raz pierwszy wyciekł w małej wewnętrznej grupie prawicowych aktywistów na WhatsAppie, którzy wraz z popieraczem Likudu Whitemanem promują przywrócenie izraelskich osiedli w Strefie Gazy i przesiedlenie mieszkających tam Palestyńczyków.

Według jednego z tych aktywistów, dokument Ministerstwa Wywiadu dotarł do nich za pośrednictwem “źródła z Likudu”, a jego publiczne rozpowszechnienie wiąże się z próbą dowiedzenia się, czy “izraelska opinia publiczna jest gotowa zaakceptować pomysły przeniesienia z Gazy”.

Preferowany wariant

Szanse na pełne wdrożenie takiego planu, który byłby równoznaczny z całkowitą czystką etniczną w Strefie Gazy, są pod wieloma względami znikome.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi oświadczył, że zdecydowanie sprzeciwia się otwarciu przejścia granicznego w Rafah, aby wchłonąć ludność palestyńską ze Strefy Gazy.

Argumentował, że przesiedlenie Palestyńczyków na Synaj zagrozi izraelskiemu pokojowi z Egiptem i ostrzegł, że doprowadzi to do tego, że Palestyńczycy wykorzystają terytorium Egiptu jako bazę do kontynuowania zbrojnej konfrontacji z Izraelem. Podobny plan został przedstawiony w przeszłości przez izraelskich urzędników i do tej pory również nie dojrzał do poważnej dyskusji politycznej.

Co więcej, po tygodniach doniesień, że Stany Zjednoczone próbują podnieść możliwość przeniesienia Palestyńczyków do Egiptu w ramach “korytarza humanitarnego”, prezydent USA Joe Biden zapewnił wczoraj, że on i Sisi są zaangażowani w “zapewnienie, że Palestyńczycy w Gazie nie zostaną przesiedleni do Egiptu lub jakiegokolwiek innego kraju”.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfdGltZWxpbmVfbGlzdCI6eyJidWNrZXQiOltdLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2ZvbGxvd2VyX2NvdW50X3N1bnNldCI6eyJidWNrZXQiOnRydWUsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfdHdlZXRfZWRpdF9iYWNrZW5kIjp7ImJ1Y2tldCI6Im9uIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH0sInRmd19yZWZzcmNfc2Vzc2lvbiI6eyJidWNrZXQiOiJvbiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfZm9zbnJfc29mdF9pbnRlcnZlbnRpb25zX2VuYWJsZWQiOnsiYnVja2V0Ijoib24iLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X21peGVkX21lZGlhXzE1ODk3Ijp7ImJ1Y2tldCI6InRyZWF0bWVudCIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3Nob3dfYmlyZHdhdGNoX3Bpdm90c19lbmFibGVkIjp7ImJ1Y2tldCI6Im9uIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH0sInRmd19kdXBsaWNhdGVfc2NyaWJlc190b19zZXR0aW5ncyI6eyJidWNrZXQiOiJvbiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfdXNlX3Byb2ZpbGVfaW1hZ2Vfc2hhcGVfZW5hYmxlZCI6eyJidWNrZXQiOiJvbiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfdmlkZW9faGxzX2R5bmFtaWNfbWFuaWZlc3RzXzE1MDgyIjp7ImJ1Y2tldCI6InRydWVfYml0cmF0ZSIsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfbGVnYWN5X3RpbWVsaW5lX3N1bnNldCI6eyJidWNrZXQiOnRydWUsInZlcnNpb24iOm51bGx9LCJ0ZndfdHdlZXRfZWRpdF9mcm9udGVuZCI6eyJidWNrZXQiOiJvbiIsInZlcnNpb24iOm51bGx9fQ%3D%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1718740437249245326&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.globalresearch.ca%2Fexpel-all-palestinians-gaza-recommends-israeli-govt-ministry%2F5838581&sessionId=fc4b068f652d065cdbe2ad2894732f6e43caecf7&theme=light&widgetsVersion=01917f4d1d4cb%3A1696883169554&width=500px

Dokument Ministerstwa Wywiadu stwierdza, że Egipt będzie miał “obowiązek na mocy prawa międzynarodowego zezwolić na przejazd ludności” i że Stany Zjednoczone mogą przyczynić się do tego procesu poprzez “wywieranie presji na Egipt, Turcję, Katar, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie, aby przyczyniły się do tej inicjatywy, albo poprzez zasoby, albo poprzez przyjęcie przesiedleńców”. Proponuje również przeprowadzenie specjalnej kampanii publicznej skierowanej do świata arabskiego, z “naciskiem na przesłanie pomocy palestyńskim braciom i ich rehabilitacji, nawet za cenę tonu, który gani, a nawet szkodzi Izraelowi”.

Wreszcie, dokument zauważa, że “migracja na dużą skalę” cywilów ze stref walk jest “naturalnym i pożądanym rezultatem”, który miał miejsce również w Syrii, Afganistanie i na Ukrainie, konkludując, że tylko wypędzenie ludności palestyńskiej będzie stanowić “odpowiednią odpowiedź, [która] umożliwi stworzenie znaczącego odstraszania w całym regionie”.

Dokument przedstawia dwie inne opcje dotyczące tego, co zrobić z mieszkańcami Gazy dzień po wojnie. Pierwszym z nich jest pozwolenie Autonomii Palestyńskiej (AP), na czele której stoi partia Fatah na okupowanym Zachodnim Brzegu, na rządzenie Gazą pod auspicjami Izraela. Drugim jest kultywowanie innej “lokalnej władzy arabskiej” jako alternatywy dla Hamasu. Obie opcje, jak twierdzi dokument, są niepożądane dla Izraela ze strategicznego i bezpieczeństwa punktu widzenia i nie zapewnią wystarczającego sygnału odstraszającego, zwłaszcza dla Hezbollahu w Libanie.

Autorzy badania zauważyli również, że sprowadzenie Autonomii Palestyńskiej do Gazy było najniebezpieczniejszą opcją z tych trzech, ponieważ mogło doprowadzić do ustanowienia państwa palestyńskiego.

“Podział między ludnością palestyńską w Judei, Samarii i Strefie Gazy jest dziś jedną z głównych przeszkód uniemożliwiających ustanowienie państwa palestyńskiego. Jest nie do pomyślenia, że rezultatem tego ataku [masakry Hamasu 7 października] będzie bezprecedensowe zwycięstwo palestyńskiego ruchu narodowego i droga do utworzenia państwa palestyńskiego” – czytamy w dokumencie.

Dokument stwierdza ponadto, że model izraelskich rządów wojskowych i cywilnych rządów Autonomii Palestyńskiej, jaki istnieje na Zachodnim Brzegu, prawdopodobnie zawiedzie w Strefie Gazy.

“Nie ma sposobu, aby utrzymać skuteczną okupację wojskową w Gazie tylko na podstawie obecności wojskowej bez [izraelskich] osiedli, a w krótkim czasie pojawi się wewnętrzna presja izraelska i międzynarodowa na wycofanie się”.

Autorzy dodali, że w takiej sytuacji państwo Izrael “będzie uważane za mocarstwo kolonialne z armią okupacyjną – podobnie jak obecna sytuacja w Judei i Samarii, ale jeszcze gorsza”. Zauważyli, że AP ma niską legitymację wśród palestyńskiej opinii publicznej i że w oparciu o wcześniejsze doświadczenia Izraela z przekazaniem kontroli nad Gazą AP i ewentualne przejęcie władzy przez Hamas, Izrael nie powinien “powtarzać tego samego błędu, który doprowadził do obecnej sytuacji”.

Druga opcja, utworzenie lokalnego arabskiego przywództwa, które zastąpiłoby Hamas, jest według dokumentu niepożądana, ponieważ nie ma lokalnych ruchów opozycyjnych wobec Hamasu, a nowe przywództwo może być bardziej radykalne. “Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest… Nie chodzi tu o zmianę ideologiczną, ale raczej o pojawienie się nowych, być może nawet bardziej ekstremalnych ruchów islamistycznych” – czytamy w raporcie. Autorzy wspominają o konieczności “stworzenia ideologicznej zmiany” w populacji palestyńskiej poprzez proces, który porównuje się do “denazyfikacji”, wymagając od Izraela “dyktowania programów szkolnych i egzekwowania ich stosowania przez całe pokolenie”.

Wreszcie, w dokumencie argumentowano, że jeśli ludność Gazy pozostanie w Strefie Gazy, będzie “wiele arabskich ofiar” podczas przewidywanej ponownej okupacji terytorium, co zaszkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Izraela nawet bardziej niż wypędzenie ludności. Z tych wszystkich powodów zaleceniem Ministerstwa Wywiadu jest promowanie stałego przeniesienia wszystkich palestyńskich cywilów ze Strefy Gazy na Synaj.

Ministerstwo Obrony, biuro rzecznika armii i Instytut Misgava nie odpowiedziały jeszcze na prośby +972 o komentarz do czasu publikacji tego artykułu. Wszelkie otrzymane odpowiedzi zostaną dodane tutaj.

*

Uwaga dla czytelników: Kliknij przycisk udostępniania powyżej. Śledź nas na Instagramie i Twitterze oraz subskrybuj nasz kanał Telegram. Zachęcamy do ponownego publikowania i szerokiego udostępniania artykułów Global Research.

Yuval Abraham jest dziennikarzem i aktywistą mieszkającym w Jerozolimie.


Załącznik: Dokument programowy izraelskiego Ministerstwa Wywiadu w sprawie ludności cywilnej w Strefie Gazy, październik 2023 r.

Oryginalnym źródłem tego artykułu jest +972 MagazinePrawa autorskie © Yuval Abraham+972 Magazine, 2023

Opublikowano za: https://www.globalresearch.ca/expel-all-palestinians-gaza-recommends-israeli-govt-ministry/5838581

Comments

 1. czystesale says:

  Kolejna żydowska zbrodnia

  przeciwko ludzkości, czystka etniczna jest zbrodnią. Jakoś trybunał w Haadze nie kwapi się zająć tą zbrodnią, choć niedawno z takim zapałem dobrał się do Putina, bo wycofał dzieci ze strefy ostrzału ukraińskich bandytów.

  O żydowskich planach czystki etnicznej w Gazie jest mowa od początku żydowskiej operacji, przy czym za początek żydowskiej operacji należy przyjąć 7. października, kiedy wg. niektórych źródeł, blokowanych przez nasze organy, to żydowskie wojsko ostrzeliwało i mordowało żydów prz7ybyłych na festiwal.

  Jak w przypadku 911 także tym razem należy rozważyć trzy możliwe wersje imprezy:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#911

  jak dotąd gadzinówki w Polsce, naturalnie nie tylko prasa ale TVP, TVN i inne, koncetrują się na wersji “Surprise”, ale znawcy żydowkiego środowiska na BW uważają to za najmniej prawdopodobne, jednak tresura gadzinówek i tym razem działa z całym impetem.

  I tym razem żydostwo dowiodło, że potrafi zabić nawet Morze Martwe

  https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2023/10/benjamin-fulford-podczas-gdy-zachod-zmaga-sie-z-choroba-psychiczna-swiat-idzie-do-przodu/comment-page-1/#comment-16083

  także plan Nowej Jerozolimy nie należy tracić z oczu.

Wypowiedz się