Rosja (i świat) na rozdrożu, czyli o aktualnej rosyjskiej rewolucji

Eseje o rewolucji rosyjskiej

To trudne dla Rosji. Rosja jest w rozsypce, na rozdrożu. I wydaje się, że nie widać żadnego światła. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie…

Rosja jest brzemienna rewolucją. Nie społeczną, polityczną, ekonomiczną czy technologiczną… Lecz o wiele bardziej radykalną, absolutną rewolucją – antropologiczną. Oznacza to nadejście nowej ery i nowego typu człowieka.

Zbliżanie się rewolucji rozwoju, przełomu w górę nowego, dojrzałego w głębi starego, nie jest widoczne. Chociaż stare zgniło, wszystkie instytucje i fundamenty społeczeństwa uległy degradacji, a osobowości tych, którzy rządzą i tworzą, zostały poszatkowane, nowe wciąż nie nadchodzi. Mimo wszystkich zmian zewnętrznych, globalnych i technologicznych, nie istnieje.

Oznacza to, że stare może zostać zastąpione nie mocniejszym, świeższym, ale tylko czymś zupełnie innym i nieoczekiwanym – z samej głębi, z samego dna, przypominającym w swej mocy rok 1917. Coś bezprecedensowego na świecie – potwór/demiurg nowej ery ludzkości.

Rosja jest krajem, który został wstrząśnięty do głębi przez tę rewolucję i nieustannie z niepokojem oczekuje nowej. Skupiamy się zawsze na jej warunkach, na możliwości powtórzenia: sytuacja rewolucyjna.

Klucz do zrozumienia istoty jej mechanizmu napędowego nie tkwi jednak w ekonomii czy polityce, gdzie zwykle się ich poszukuje (zgodnie z zasadami głównego rosyjskiego rewolucjonisty, Lenina, który przespał wszystkie rewolucje, ale genialnie je wykorzystał). Wskazówki mogą leżeć znacznie głębiej. Albo wyżej. A jeśli tak, to zwróćmy się do Słowa Bożego.

«A ostatni będą pierwszymi » — oto główny znak prawdziwej rewolucji w Ewangeliach. Kim są “pierwsi”? Oni są silni. A “ci drudzy” są słabi. W jaki sposób słabi mogą zwyciężyć nad silnymi?

Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi na myśl, jest liczba słabych. Obraz mas słabych, które zbuntowały się przeciwko nielicznym możnym tego świata, jest właśnie stereotypowym obrazem rewolucji społecznej zapisanej w sztuce (zob. film Eisensteina Październik).

Nikt jednak nie wierzy w spontaniczny impuls mas o potrzebnej sile i wytrwałości do doprowadzenia do rewolucyjnych zmian. Słabi muszą być zorganizowani przez silnych, nawet super-silnych, którzy są w stanie zrekompensować swoją indywidualną słabość poprzez przezwyciężenie zbiorowego chaosu i naturalnej głupoty.

Ale nawet te “silne” (kontr-elity) muszą się zorganizować, pokonując wzajemny opór. Ponieważ silni są zawsze samowystarczalni i egocentryczni. W ten sposób demaskują się przed “silnymi”, którzy już są u władzy, przed elitami rządzącymi, i niszczą je i/lub wchłaniają, zapobiegając rewolucyjnemu zamachowi stanu (jeśli nie całkowicie zdegradowanemu). Taki przewrót nie jest aż tak rewolucyjny – jedni silni ludzie zastępują drugich, wykorzystując masę (“tę drugą”) jako zasób – to jest cała “rewolucja”.

Czy zatem możliwa jest prawdziwa, radykalna rewolucja? Przełamanie impasu i wprowadzenie zmian?

Jest to możliwe pod jednym warunkiem. Kiedy “drudzy” są w stanie stać się przewodnikami siły wyższej, zdolnej do przepuszczenia przez siebie czegoś znacznie większego niż oni sami. Kiedy są naprawdę czyści i/lub kiedy potrzeba manifestacji Siły Wyższej lub Konieczności jest wystarczająco wielka.

“Pierwsi” nie mogą pozwolić, aby przeszło przez nich coś więcej niż oni sami (są tacy “wspaniali”). Dlatego “pierwsi” są zawsze głównymi wrogami tego, co jest “wyższe” od nich samych, tego, co jest wyższe od nich samych. To dlatego rewolucyjnie nastawiona najwyższa władza w Rosji zawsze najpierw eksterminowała elitę. Ale obecna rosyjska elita nie musi być nawet eksterminowana, jest tak słaba i niska.

Ale przez co powinni przejść Przewodnicy Przyszłości? Coś, dla czego Bóg stworzył Rosję. Coś, co ujawni jej prawdziwą naturę, jej istotę. Prawda, która istnieje w każdym Rosjaninie, ale z jakiegoś powodu nie jest aktywna. Zablokowana. Naciska od wewnątrz, rodząc słynny na całym świecie “straszny” i piękny rosyjski charakter. Nadszedł czas, aby to wypuścić. Zdać sobie sprawę. Albo zginąć.

Prawie nic nie stoi na przeszkodzie…

W Rosji nagromadziły się niedopuszczalne, pilne potrzeby, które z jakiegoś powodu nie są zaspokajane:

1️⃣ Państwo rosyjskie potrzebuje płomienia żywej ideologii jako paliwa, wzniosłego celu, Chwały. Bez tego utknie, zamarznie od gangreny i żadne surogaty i zamrażarki represji nie uratują ciała państwa przed rozkładem przez długi czas. Nawet szok wojenny nie ratuje. To nie przypadek, że stał się dziwnym SWO. Przez 30 lat, żar żywej ideologii, nawet straszliwie spalony przez komunizm, urzędnicy szukali go w ciągu dnia z ogniem i strachem, i nie znajdują.

2️⃣ Naród rosyjski potrzebuje wsparcia – sprawiedliwości, wiary, prawdy. Bez tego opada na samo dno, upija się, umiera, zatraca się. Od 30 lat wszyscy w mediach, w kuchniach, na polach i w okopach o tym mówią, ale w mediach i na trybunach jest coraz mniej prawdy.

3️⃣ Inteligencja w Rosji potrzebuje Obrazu Przyszłości, wolnej kreatywności i woli. Bez tego dusi się, ogłusza, płyci w gniewie i udręce. W ciągu 30 lat została całkowicie spuszczona do ziemi, zniesławiona i skazana na śmierć (i emigrację) jako klasa – czy tam jest jej miejsce?

4️⃣ Biznesmeni, szlachetni ludzie w Rosji z koneksjami, elita, najlepsi z nich, teoretycznie potrzebują dziedzicznego szlachectwa, szacunku w społeczeństwie, uznania ich Dobra. Bez tego wszystkie ich wysiłki wysychają i rozpadają się w proch i próżność. Przez 30 lat bogacili się, pracując nad gospodarką i reputacją, wszystko na próżno. Bogaci Rosjanie nadal żyją z dnia na dzień i to jest obrzydliwe.

Dlaczego? Dlaczego w dzisiejszej Rosji nikt tak naprawdę nikogo nie rozumie i nie akceptuje? Czyż nie przyjmuje z wdzięcznością swoich obowiązków wobec kraju i historii?

Rosja jest krajem głęboko podzielonym wewnętrznie. Właściwie składa się z podziałów. Te schizmy można było przezwyciężyć, negację można było przełożyć na afirmację, syntezę przeciwieństw i konfliktów na soborową harmonię, symfonię Rosji. Wrócić do korzeni, zbudować Rosyjską Drogę poprawnie, zgodnie z predestynacją, bez zniekształceń i zwrotów akcji.

Dopóki tak się nie stanie, będzie to złe dla wszystkich Rosjan. Nadszedł czas, aby wybaczyć nasze błędy, uświadomić sobie i zaakceptować siebie takimi, jakimi zostaliśmy stworzeni przez Boga i Historię.

Tylko Matka Historia pomoże rozplątać wszystkie te węzły. Tylko ona może pomóc oczyścić rosyjskie archetypy, gwiazdy przewodnie, z przypadkowych śmieci i złośliwych zniekształceń, do stanu oczywistości dla wszystkich, którzy ją znają i kochają. Ci, którzy chcą je zobaczyć, i tak nie będą w stanie niczego udowodnić innym.

Warto zacząć od najważniejszego – państwa.

https://t.me/vizioner_rf

(ciąg dalszy nastąpi)

Więcej szczegółów na temat https://vizitnlo.ru/ocherki-russkoj-revolyuczii/

Comments

  1. pepe says:

    Najpierw wytłukli elitę, a teraz chcą dziedzicznego szlachectwa?

Wypowiedz się