HENRY KISSINGER, CZOŁOWY AMERYKAŃSKI DYPLOMATA ODPOWIEDZIALNY ZA MILIONY OFIAR ŚMIERTELNYCH

Zamieszczone w dniu 30 listopada 2023 r., autor: State of the Nation

HENRY KISSINGER, CZOŁOWY AMERYKAŃSKI DYPLOMATA ŻYDOWSKIEGO POCHODZENIA ODPOWIEDZIALNY ZA MILIONY OFIAR ŚMIERTELNYCH, UMIERA W WIEKU 100 LAT

“Niewielu ludzi […] przyłożyłem rękę do śmierci i zniszczenia, do tylu ludzkich cierpień, w tak wielu miejscach na świecie, co Henry Kissinger”.

Nick Turse
Przechwycenie

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger przemawia podczas konferencji Komisji Bezpieczeństwa Narodowego ds. Sztucznej Inteligencji 5 listopada 2019 r. w Waszyngtonie. Foto: Alex Wong/Getty Images

Henry Kissinger, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu za rządów dwóch prezydentów oraz wieloletnia szara eminencja establishmentu polityki zagranicznej USA, zmarł 29 listopada w swoim domu w Connecticut. Miał 100 lat.

Kissinger przyczynił się do przedłużenia wojny w Wietnamie i rozszerzenia tego konfliktu na neutralną Kambodżę; ułatwiał ludobójstwa w Kambodży, Timorze Wschodnim i Bangladeszu; przyspieszone wojny domowe w południowej Afryce; i wspierał zamachy stanu i szwadrony śmierci w całej Ameryce Łacińskiej. Miał na rękach krew co najmniej 3 milionów ludzi, jak twierdzi jego biograf Greg Grandin.

“Niewielu było ludzi, którzy przyłożyli rękę do tak wielkiej śmierci i zniszczenia, tak wielkiego ludzkiego cierpienia w tak wielu miejscach na świecie, jak Henry Kissinger” – powiedział doświadczony prokurator ds. zbrodni wojennych Reed Brody.

Śledztwo przeprowadzone w 2023 r. przez The Intercept wykazało, że Kissinger – być może najpotężniejszy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w historii Ameryki i główny architekt polityki wojennej USA w Azji Południowo-Wschodniej w latach 1969-1975 – był odpowiedzialny za więcej ofiar cywilnych w Kambodży, niż wcześniej sądzono, zgodnie z ekskluzywnym archiwum amerykańskich dokumentów wojskowych i wywiadów z ocalałymi z Kambodży i amerykańskimi świadkami.

Powiązane

Ci, którzy przeżyli tajną wojnę Kissingera w Kambodży, ujawniają niezgłoszone masowe zabójstwa

The Intercept ujawnił wcześniej niepublikowane, nieraportowane i niedoceniane dowody setek ofiar cywilnych, które były utrzymywane w tajemnicy podczas wojny i pozostawały prawie całkowicie nieznane narodowi amerykańskiemu. Kissinger ponosił znaczną odpowiedzialność za ataki w Kambodży, w których zginęło aż 150 000 cywilów – według ekspertów do sześciu razy więcej cywilów niż Stany Zjednoczone zabiły w nalotach od 11 września.

Urodzony jako Heinz Alfred Kissinger w Fürth w Niemczech 27 maja 1923 r., wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1938 r., wśród fali Żydów uciekających przed nazistowskim uciskiem. Kissinger został obywatelem USA w 1943 roku i służył w Korpusie Kontrwywiadu Armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Po ukończeniu z wyróżnieniem Harvard College w 1950 roku, uzyskał tytuł magistra w 1952 roku i doktorat dwa lata później. Następnie rozpoczął pracę na wydziale Harvardu, gdzie pracował w Departamencie Rządu i Centrum Spraw Międzynarodowych. Wykładając na Harvardzie, był konsultantem administracji Johna F. Kennedy’ego i Lyndona B. Johnsona, a następnie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w latach 1969-1975 i sekretarzem stanu w latach 1973-1977 za prezydentury Richarda Nixona i Geralda Forda. Jako zwolennik realpolitik, Kissinger wywarł ogromny wpływ na politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych podczas pracy w rządzie, a w kolejnych dekadach doradzał prezydentom USA i zasiadał w wielu korporacyjnych i rządowych radach doradczych, będąc jednocześnie autorem małej biblioteki bestsellerowych książek o historii i dyplomacji.

Kissinger ożenił się z Ann Fleischer w 1949 roku; Rozwiedli się w 1964 roku. W 1974 roku ożenił się z Nancy Maginnes. Pozostawił żonę, dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, Elżbietę i Dawida, oraz pięcioro wnucząt.

Jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Kissinger odegrał kluczową rolę w przedłużeniu amerykańskich wojen w Azji Południowo-Wschodniej, w wyniku których zginęły dziesiątki tysięcy amerykańskich żołnierzy i setki tysięcy Kambodżan, Laotańczyków i Wietnamczyków. Za jego kadencji Stany Zjednoczone zrzuciły na Indochiny 9 miliardów funtów amunicji.

W 1973 roku Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Kissingerowi i jego północnowietnamskiemu odpowiednikowi Le Duc Tho “za wspólne wynegocjowanie zawieszenia broni w Wietnamie w 1973 roku”.

“Nie ma innego porównywalnego zaszczytu” – napisał później Kissinger o nagrodzie, jaką otrzymał za porozumienie kończące wojnę, do której zachęcał i którą przedłużał, pakt, który nie tylko nie powstrzymał tego konfliktu, ale także został niemal natychmiast pogwałcony przez wszystkie strony. Z dokumentów opublikowanych w 2023 r. wynika, że nagroda – jedna z najbardziej kontrowersyjnych w historii nagrody – została przyznana pomimo zrozumienia, że wojna raczej nie zakończy się z powodu rozejmu.

Tho odmówił przyjęcia nagrody. Powiedział, że USA złamały porozumienie i pomogły i zachęciły swoich sojuszników z Wietnamu Południowego do zrobienia tego samego, jednocześnie przedstawiając umowę jako amerykańską kapitulację. “W ciągu ostatnich 18 lat Stany Zjednoczone podjęły wojnę napastniczą przeciwko Wietnamowi” – napisał. “Amerykański imperializm został pokonany”.

Wietnam Północny i jego rewolucyjni sojusznicy w Wietnamie Południowym obalili wspierany przez USA rząd w Sajgonie dwa lata później, w 1975 roku. W tym samym roku, w dużej mierze z powodu rozszerzenia wojny przez Nixona i Kissingera na maleńki, neutralny naród Kambodży, wspierany przez Amerykanów reżim wojskowy upadł na rzecz ludobójczych Czerwonych Khmerów, których kampania przepracowania, tortur i morderstw zabiła 2 miliony ludzi, około 20 procent populacji. Kissinger niemal natychmiast starał się nawiązać współpracę z ludobójcami. “Powinniście też powiedzieć Kambodżanom, że będziemy się z nimi przyjaźnić. To morderczy bandyci, ale nie pozwolimy, by stanęło nam to na drodze. Jesteśmy gotowi poprawić stosunki z nimi” – powiedział ministrowi spraw zagranicznych Tajlandii.

Jako sekretarz stanu i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Kissinger przewodził wysiłkom na rzecz poprawy stosunków z byłym Związkiem Radzieckim i “otworzył” Chińską Republikę Ludową na Zachód po raz pierwszy od czasu dojścia do władzy Mao Zedonga w 1949 roku. Kissinger wspierał również ludobójcze wojska w Pakistanie i Indonezji. W pierwszym z nich Nixon i jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego poparli dyktatora, który – według szacunków CIA – wymordował setki tysięcy cywilów; W tym ostatnim przypadku Ford i Kissinger dali prezydentowi Suharto zielone światło dla inwazji na Timor Wschodni, w wyniku której zginęło około 200 000 osób – około jednej czwartej całej populacji.

Powiązane
Jak Henry Kissinger utorował drogę do zabójstwa Orlando Leteliera

W Ameryce Łacińskiej Nixon i Kissinger spiskowali w celu obalenia demokratycznych wyborów socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende. Obejmowało to nadzór Kissingera nad tajnymi operacjami – takimi jak nieudane porwanie chilijskiego generała René Schneidera, które zakończyło się morderstwem Schneidera – mające na celu destabilizację Chile i skłonienie do wojskowego zamachu stanu. “Zrobiliście wielką przysługę Zachodowi, obalając Allende” – powiedział później Kissinger generałowi Augusto Pinochetowi, przywódcy junty wojskowej, która zabiła tysiące Chilijczyków. W Argentynie Kissinger dał kolejne zielone światło, tym razem kampanii terroru obejmującej tortury, wymuszone zaginięcia i morderstwa przez juntę wojskową, która obaliła prezydent Isabel Perón. Podczas spotkania w czerwcu 1976 roku Kissinger powiedział ministrowi spraw zagranicznych junty, Césarowi Augusto Guzzettiemu: “Jeśli są rzeczy, które trzeba zrobić, należy to zrobić szybko“. Tak zwana brudna wojna, która nastąpiła, pochłonęła życie około 30 000 argentyńskich cywilów.

Dyplomacja Kissingera podsyciła również wojnę w Angoli i przedłużył apartheid w RPA. Na Bliskim Wschodzie sprzedał Kurdów w Iraku i, jak pisze Grandin, “pozostawił ten region w chaosie, przygotowując grunt pod kryzysy, które nadal dotykają ludzkość”.

Dzięki połączeniu surowej ambicji, manipulacji medialnych i niesamowitej zdolności do ukrywania prawdy i unikania skandali, Kissinger przekształcił się z profesora college’u i biurokraty w najsłynniejszego amerykańskiego dyplomatę XX wieku i prawdziwego celebrytę. Okrzyknięty “Playboyem zachodniego skrzydła” i “symbolem seksu administracji Nixona“, został sfotografowany z gwiazdkami i stał się pożywką dla kolumn plotkarskich. Podczas gdy dziesiątki jego kolegów z Białego Domu zostało powalonych przez niezliczone zbrodnie Watergate, które kosztowały Nixona utratę pracy w 1974 roku, Kissinger uniknął skandalu i stał się ulubieńcem mediów.

“Byliśmy na wpół przekonani, że nic nie wykracza poza możliwości tego niezwykłego człowieka” – powiedział Ted Koppel z ABC News w filmie dokumentalnym z 1974 roku, opisując Kissingera jako “najbardziej podziwianego człowieka w Ameryce”. Była jednak druga strona osobowości publicznej, często chwalonej za dowcip i genialność, jak twierdzi Carolyn Eisenberg, autorka książki “Never Lose: Nixon, Kissinger and the Illusion of National Security”, która spędziła dekadę na czytaniu transkrypcji telefonicznych Kissingera z Białego Domu i słuchaniu taśm z jego nieupiększonymi rozmowami. Miał zaburzoną osobowość i był niewiarygodnie młodzieńcem. Przyznał, że był egoistą, ale był daleko poza tym” – powiedziała w rozmowie z “The Intercept”. “Pod wieloma względami utknął w wieku 14 lat. Jego oportunizm był bezgraniczny. Jego potrzeba bycia ważnym, bycia celebrytą, była gigantyczna”.

“Pod wieloma względami utknął w wieku 14 lat. Jego oportunizm był bezgraniczny. Jego potrzeba bycia ważnym, bycia celebrytą, była gigantyczna”.

W 1977 roku Kissinger został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności – najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. W 1982 roku założył Kissinger Associates, międzynarodową grupę konsultingową, która stała się schronieniem dla najwyższych urzędników bezpieczeństwa narodowego, którzy chcieli zarobić na służbie rządowej. Firma wykorzystała swoją reputację i kontakty oraz kontakty, aby pomóc wielkim międzynarodowym korporacjom, bankom i instytucjom finansowym – w tym American Express, Anheuser-Busch, Coca-Cola, Heinz, Fiat, Volvo, Ericsson i Daewoo – w zawieraniu umów z rządami. “Dużą częścią spuścizny Henry’ego Kissingera jest korupcja w amerykańskiej polityce zagranicznej” – powiedział w 2023 r. w rozmowie z Vox Matt Duss, były doradca senatora Berniego Sandersa. “To zacieranie granicy, jeśli nie całkowite zacieranie granicy, między kształtowaniem polityki zagranicznej a interesami korporacyjnymi”.

Powiązane
Henry Kissinger, najkrwawszy wspinacz społeczny w historii

Kissinger doradzał każdemu prezydentowi USA, od Nixona po Donalda Trumpa, a w latach 1984-1990 był członkiem prezydenckiej Rady Doradczej ds. Wywiadu Zagranicznego, a w latach 2001-2016 Rady ds. Polityki Obronnej Pentagonu. Po tym, jak Kissinger został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. 9/11, rodziny ofiar zadawały pytania o potencjalny konflikt interesów ze względu na powiązania finansowe Kissingera z rządami, które mogły być zamieszane w prace komisji. Kissinger wolał odejść, niż przekazać listę klientów swojej firmy konsultingowej.

W wydanym w 2001 roku akcie oskarżenia “Proces Henry’ego Kissingera” Christopher Hitchens wezwał do ścigania Kissingera “za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz za przestępstwa przeciwko prawu powszechnemu, zwyczajowemu lub międzynarodowemu, w tym spisek w celu popełnienia morderstwa, porwania i tortur” od Argentyny, Bangladeszu, Chile i Timoru Wschodniego po Kambodżę, Laos, Urugwaj i Wietnam.

Kissinger unikał pytań o bombardowanie Kambodży, zaciemniał prawdę w publicznych komentarzach i spędził połowę swojego życia kłamiąc na temat swojej roli w zabójstwach w tym kraju. Na początku 2000 roku Kissinger był poszukiwany w celu przesłuchania w związku z łamaniem praw człowieka przez byłe południowoamerykańskie dyktatury wojskowe, ale wymknął się śledczym, raz odmówił stawienia się przed sądem we Francji i uciekł z Paryża po otrzymaniu wezwania. Nigdy nie został oskarżony ani oskarżony o śmierć, za którą ponosił odpowiedzialność.

“Znaczna część świata uważała Kissingera za zbrodniarza wojennego, ale kto odważyłby się założyć kajdanki amerykańskiemu sekretarzowi stanu?” – pytał Brody, który wytoczył historyczne procesy sądowe Pinochetowi, czadyjskiemu dyktatorowi Hissène’owi Habré i innym. “Kissinger ani razu nie był nawet przesłuchiwany przez sąd w sprawie któregokolwiek z jego domniemanych przestępstw, a tym bardziej nie był ścigany”.

Kissinger nadal zdobywał upragnione nagrody i kumplował się z bogatymi i sławnymi na kolacjach w Białym Domu, galach w Hamptons i innych wydarzeniach, na które tylko zaproszono zaproszenie. W 2010 roku republikański dyplomata stał się ulubieńcem Demokratów głównego nurtu i pozostał nim aż do śmierci. Hillary Clinton nazwała Kissingera “przyjacielem” i powiedziała, że “polegała na jego radach”, gdy pełniła funkcję sekretarza stanu za prezydentury Baracka Obamy. Samantha Power, która zbudowała swoją reputację i karierę na obronie praw człowieka, a następnie pełniła funkcję ambasadora administracji Obamy przy ONZ i szefa Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego w administracji Bidena, zaprzyjaźniła się z Kissingerem, zanim otrzymała od niego Nagrodę im. Henry’ego A. Kissingera przyznawaną przez Amerykańską Akademię Berlińską. Sekretarz stanu Bidena, Antony Blinken, również miał długieserdeczne relacje ze swoim dalekim poprzednikiem.

Kissinger był wielokrotnie fetowany z okazji swoich 100. urodzin w maju 2023 roku. W gali w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej wziął udział Blinken; Moc; dyrektor CIA Bidena, William J. Burns; skompromitowany były dyrektor CIA i czterogwiazdkowy generał David Petraeus; projektantka mody Diane von Furstenberg; Właściciel New England Patriots Robert Kraft; były burmistrz Nowego Jorku Mike Bloomberg; były dyrektor generalny Google Eric Schmidt; oraz katolicki arcybiskup Nowego Jorku Timothy M. Dolan i inni luminarze.

Aby uczcić setną rocznicę urodzin Kissingera, Koppel – który stał się przyjacielem Kissingera po filmie dokumentalnym z 1974 roku – przeprowadził pełen współczucia wywiad dla CBS News, w którym jednak poruszył zarzuty, które prześladowały Kissingera przez dziesięciolecia. “W naszej audycji są ludzie, którzy kwestionują zasadność nawet przeprowadzenia z tobą wywiadu. Oni czują się tak mocno związani z tym, co uważają, że wyrażę to w języku, którego użyliby, waszą przestępczość” – powiedział Koppel.

“To odzwierciedlenie ich ignorancji” – odpowiedział Kissinger.

Kiedy Koppel wspomniał o bombardowaniu Kambodży, Kissinger się zdenerwował. – Daj spokój. Bombardowaliśmy dronami i wszelkiego rodzaju bronią każdą jednostkę partyzancką, której się przeciwstawialiśmy” – odparł. “Tak samo było w każdej administracji, której byłem częścią”.

— Konsekwencje w Kambodży były szczególnie…

– Chodź już.

— Nie, nie, nie, były szczególnie…

“To jest program, który robisz, ponieważ będę miał 100 lat” – warknął Kissinger. “Wybierasz temat czegoś, co wydarzyło się 60 lat temu. Musisz wiedzieć, że był to konieczny krok. Teraz młodsze pokolenie czuje, że jeśli może podnieść swoje emocje, nie musi myśleć. Jeśli myślą, nie będą zadawać tego pytania”.

Kiedy 13 lat wcześniej “The Intercept” zadał to pytanie o Kambodżę – w bardziej dosadny sposób – Kissinger odpowiedział tak samo lekceważąco i błysnął taką samą wściekłością. “Och, daj spokój!” – wykrzyknął. – Co chcesz udowodnić? Naciskany na masowe zgony Kambodżan wynikające z jego polityki, starszy mąż stanu, od dawna chwalony za swój urok, intelekt i erudycję, powiedział reporterowi, aby “pobawił się tym”.

“Tajne usprawiedliwienia dla nielegalnego bombardowania Kambodży stały się ramą dla usprawiedliwień ataków dronów i wiecznej wojny”.

Dziedzictwo Kissingera wykracza poza zwłoki, traumę i cierpienie ofiar, które po sobie zostawił. Jego polityka, jak powiedziała Grandin w wywiadzie dla The Intercept, przygotowała grunt pod cywilną rzeź amerykańskiej wojny z terroryzmem od Afganistanu po Irak, od Syrii po Somalię i dalej. “Można prześledzić linię od bombardowania Kambodży do chwili obecnej” – powiedziała Grandin, autorka książki “Cień Kissingera“. “Ukryte usprawiedliwienia dla nielegalnego bombardowania Kambodży stały się ramą dla usprawiedliwień ataków dronów i wiecznej wojny. To doskonały wyraz nieprzerwanego koła amerykańskiego militaryzmu”.

Brody, prokurator ds. zbrodni wojennych, mówi, że nawet po śmierci Kissingera pewna miara sprawiedliwości jest nadal możliwa.

“Jest już oczywiście za późno, aby posadzić Kissingera na ławie oskarżonych, ale wciąż możemy rozliczyć się z jego rolą w okrucieństwach za granicą” – powiedział Brody w rozmowie z The Intercept. “Rzeczywiście, jego śmierć powinna wywołać pełne poparcie USA dla nadużyć na całym świecie podczas zimnej wojny i później, być może nawet komisji prawdy, aby ustanowić historyczny zapis, promować pewną miarę odpowiedzialności i jeśli Stany Zjednoczone byłyby gotowe przeprosić lub przyznać się do naszych występków – tak jak zrobiliśmy to w miejscach takich jak Gwatemala i Iran – aby wspierać rodzaj pojednania z krajami, których ludność ucierpiała z powodu nadużyć”.

___
https://theintercept.com/2023/11/29/henry-kissinger-death/

Opublikowano za: https://stateofthenation.co/?p=197603

Wypowiedz się