Waszyngton “spartaczył” i teraz Kijów musi zaakceptować gorsze warunki pokojowe – emerytowany pułkownik USA

Autor: Drago Bosnic -10 listopada, 2023


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków przez USA/Izrael280 MILIARDÓW DOLARÓW AMERYKAŃSKICH PODATNIKÓW ZAINWESTOWANYCH od 1948 roku w amerykańsko-izraelską operację czystek etnicznych i okupacji; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach
“ofensywnych” Źródło: Ambasada Izraela w Waszyngtonie i Departament Stanu USA.


Ahmed Adel, kairski badacz geopolityki i ekonomii politycznej

Kijów będzie musiał zaakceptować jeszcze gorsze warunki w negocjacjach pokojowych, ponieważ prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pokłada wiarę w Stanach Zjednoczonych – powiedział były doradca Pentagonu i emerytowany pułkownik Douglas Macgregor w wywiadzie dla kanału YouTube Judging Freedom. Głos Macgregora nie jest osamotniony w podzielaniu tego przekonania, zwłaszcza teraz, gdy uwaga świata przeniosła się z Europy Wschodniej na konflikt izraelsko-Gaza.

“Kiedy zatrzymał natarcie swoich sił w odpowiedzi na deklarowaną gotowość strony ukraińskiej do zaakceptowania neutralności, był bardzo poważny” – powiedział były doradca Pentagonu o prezydencie Rosji Władimirze Putinie, dodając, że wtedy Waszyngton interweniował w dialog między Moskwą a Kijowem i “wszystko to zostało bardzo spartaczone”.

Macgregor zgodził się z opinią niezależnego komentatora sędziego Andrew Napolitano, że warunki w negocjacjach na Ukrainie nie będą takie same jak dwa lata temu. Na dodatek, zdaniem emerytowanego amerykańskiego pułkownika, zachodnie elity nadal kłamią.

“Zełenskiemu obiecano wszystko i Zełenski w to uwierzył. Skończy jak wszyscy inni, którzy kiedykolwiek z nami współpracowali, straci pracę i być może straci życie w tym procesie” – wskazał Macgregor.

Wcześniej Macgregor podkreślał, że prędzej czy później USA będą musiały publicznie przyznać się do prawdy o klęsce w konflikcie ukraińskim.

Rosja wielokrotnie wyrażała gotowość do negocjacji, ale władze ukraińskie nałożyły na nie prawny zakaz. Kreml zaznaczył też, że nie ma przesłanek, by sytuacja stała się spokojna, a realizacja celów operacji specjalnej pozostaje dla Moskwy absolutnym priorytetem.

Komentarze Macgregora są echem tego, co Karen Kwiatkowski, była podpułkownik Sił Powietrznych USA, powiedziała również w wywiadzie dla Judging Freedom.

“Nie sądzę, żeby był na Ukrainie. Nie życzę mu źle, ale nie sądzę, żeby był na Ukrainie, a jeśli jest na Ukrainie, to może być w podziemiu” – powiedział ekspert, dodając, że reżim kijowski “zniszczył swój kraj, stracił połowę ludności”, ale i tak skończy z podobnym porozumieniem pokojowym, które zostało im wcześniej zaoferowane.

Kwiatkowski zwrócił uwagę na niedawną śmierć majora Jurija Czystiakowa, asystenta dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego. Jej zdaniem, jego rzekome zabójstwo sygnalizuje “upadek” ukraińskiej struktury polityczno-wojskowej. Uważa, że ukraińscy politycy i generałowie martwią się teraz o swoje przetrwanie.

Ekspert zaznaczył, że doniesienia o próbach przekonania Zełenskiego przez Zachód do prowadzenia pokojowych negocjacji z Rosją stawiają go w “strasznej sytuacji”. Sprowadził się na wiele sposobów. Jest skończony.

Cały świat już postrzega prezydenta Ukrainy jako “marionetkę USA” – powiedziała. “Mistrz marionetek skończył, gra się skończyła, przedstawienie się skończyło”.

W artykule opublikowanym 1 listopada w magazynie “The Economist” Walerij Załużny powiedział, że siły ukraińskie znalazły się w impasie i że “najprawdopodobniej nie będzie głębokiego i pięknego przełomu”.

W ciągu pięciu miesięcy od rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina posunęła się zaledwie o 17 kilometrów na jednym odcinku długiego frontu, co samo w sobie świadczy o katastrofalnej porażce. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że te nędzne zyski w tak chwalonej kontrofensywie, za którą stoi propaganda, która rozpoczęła się jesienią 2022 r., miały ogromną cenę.

Siły zbrojne Ukrainy straciły około 90 000 żołnierzy zabitych i rannych podczas kontrofensywy, którą rozpoczęły kilka miesięcy temu, nie osiągając żadnych znaczących sukcesów taktycznych – ogłosił 30 października minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

“Tylko od 4 czerwca – czyli od rozpoczęcia szeroko nagłośnionej i hojnie finansowanej ukraińskiej kontrofensywy Zachodu – Kijów stracił ponad 90 000 zabitych lub rannych żołnierzy, 600 czołgów i prawie 1900 pojazdów opancerzonych różnych klas. Jednocześnie na polu bitwy nie odniesiono żadnych znaczących taktycznie sukcesów” – powiedział Szojgu.

Teraz, gdy uwaga świata jest teraz prawie całkowicie przeniesiona na Bliski Wschód, Kijów ma jeszcze słabszą pozycję negocjacyjną niż miał wcześniej, z powodu katastrofalnej porażki kontrofensywy i bliskiego zniszczenia jego armii. Z tego powodu Zełenski, nawet jeśli nadal temu zaprzecza, znajduje się pod coraz większą presją, by rozpocząć negocjacje z Moskwą.

NBC News poinformowało 4 listopada, powołując się na jednego z obecnych urzędników USA i jednego byłego urzędnika USA zaznajomionych z dyskusjami, że Waszyngton i Bruksela rozpoczęły rozmowy z ukraińskim rządem na temat możliwych negocjacji pokojowych z Rosją, w tym o tym, z czego mogą zrezygnować. Podobno rozmowy rozpoczęły się w październiku podczas spotkania z udziałem członków NATO z powodu obaw, że wojna rosyjsko-ukraińska znalazła się w impasie.

Jest to jednak fałszywe przekonanie, ponieważ wojna jest w impasie, ponieważ Rosja od ponad roku znajduje się w pozycji obronnej, z wyjątkiem Artemowska (Bachmutu) i kilku innych miejsc. Gdy Moskwa rozpocznie ofensywę, impas zostanie przełamany w sposób, który zdewastuje Ukrainę. Z tego powodu Macgregor i Kwiatkowski namawiają Zełenskiego do zaakceptowania porozumienia pokojowego, ponieważ nie tylko prawdopodobnie będzie ono oznaczać ostateczny koniec jego kariery politycznej, ale także spowoduje utratę większej liczby istnień ludzkich i terytorium.

Źródło: InfoBrics

Opublikowano za: https://www.vtforeignpolicy.com/2023/11/washington-botched-up-and-now-kiev-must-accept-worse-peace-conditions-retired-us-colonel/

Wypowiedz się