Scott Ritter: Izrael nie może pokonać Hezbollahu w pojedynkę

“Hezbollah może przytłoczyć Żelazną Kopułę samą swoją objętością, Żelazna Kopuła już przechodzi kryzys amunicji z powodu tego, co zrobił Hamas”.

Autor: Jonas E. Alexis, starszy redaktor -10 listopada, 2023


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków przez USA/Izrael280 MILIARDÓW DOLARÓW AMERYKAŃSKICH PODATNIKÓW ZAINWESTOWANYCH od 1948 roku w amerykańsko-izraelską operację czystek etnicznych i okupacji; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach “ofensywnych”.

Źródło: Ambasada Izraela w Waszyngtonie i Departament Stanu USA.


Podczas gdy Izrael kontynuuje bezlitosne uderzenie w Strefę Gazy w obliczu ostatniej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który został wywołany atakami bojowników Hamasu 7 października, ryzykuje sprowokowanie innych stron do włączenia się do walki.

Trwająca kampania Sił Obronnych Izraela (IDF) w Strefie Gazy, która już zraziła Tel Awiw do większości krajów arabskich, stworzyła poważne ryzyko aktywnego zaangażowania się libańskiego ruchu Hezbollahu w konflikt.

Siły IDF stacjonujące na granicy izraelsko-libańskiej już w ostatnich dniach niejednokrotnie wymieniały ogień z bojownikami Hezbollahu, choć nie wiadomo jeszcze, czy te działania wojenne będą się nasilać.

Komentując tę sytuację, były oficer wywiadu Korpusu Piechoty Morskiej USA Scott Ritter wyraził swój sceptycyzm co do zdolności Izraela do radzenia sobie zarówno z Hamasem, jak i Hezbollahem.

Zwrócił uwagę, że duże ćwiczenia wojskowe przeprowadzone w Izraelu w ciągu ostatnich dwóch lat miały na celu ustalenie, jak poradzą sobie Siły Obronne Izraela, jeśli będą musiały stawić czoła atakom wielu aktorów jednocześnie – “jeśli Hezbollah przekroczy granicę, jeśli Syria zaatakuje Wzgórza Golan, jeśli Iran zacznie strzelać rakietami” – ale przyniosły raczej nieprzyjemne rezultaty.

“I w tym scenariuszu Izrael nie byłby w stanie zwyciężyć, zwłaszcza z irańskim aspektem scenariusza, bez poważnej interwencji wojskowej USA” – powiedział Ritter.

Zauważył również, że sami Izraelczycy najwyraźniej przyznali, że nie znają pełnego zakresu możliwości Hezbollahu i że pokaźny arsenał rakietowy Hezbollahu może stanowić poważne zagrożenie dla Izraela.

“Hezbollah może przytłoczyć Żelazną Kopułę samą swoją objętością, Żelazna Kopuła już przechodzi kryzys amunicji z powodu tego, co zrobił Hamas” – zauważył Ritter.

Dodał, że Siły Obronne Izraela nie zdołały zniszczyć Hezbollahu w 2006 r. i że od tego czasu islamistyczna organizacja stała się znacznie potężniejsza, a wielu jej bojowników zdobyło cenne doświadczenie bojowe podczas konfliktu syryjskiego.

“A więc, wiecie, taka jest rzeczywistość: Izrael sam nie może pokonać Hezbollahu” – przypuszczał.

Ritter zasugerował również, że wydarzenia z 7 października, kiedy bojownicy Hamasu szybko przebili się przez izraelską obronę, a nawet zdołali przejąć kontrolę nad bazami wojskowymi IDF, skutecznie obalili mit “izraelskiej niezwyciężoności”.

“Nie tylko w odniesieniu do wszechwidzącej natury izraelskiego wywiadu, która okazała się fałszywa, ale także samych Sił Obronnych Izraela, które były uważane za w pewnym sensie niezwyciężoną siłę – już nie” – argumentował.

https://sputnikglobe.com/20231110/scott-ritter-explains-why-israel-cannot-beat-hezbollah-on-its-own-1114869549.html

Opublikowano za: https://www.vtforeignpolicy.com/2023/11/scott-ritter-israel-cannot-beat-hezbollah-on-its-own/

Comments

  1. adamd says:

    https://www.nowoczesnamysl.pl/2023/04/14/cybernetyczna-analiza-konfliktow-anglia-kontra-indie/
    “Na zbrodniarza zawsze przyjdzie kara.”
    Cybernetyczna analiza konfliktów – Anglia kontra Indie

  2. adamd says:

Wypowiedz się