Scott Ritter: Hamas wygrywa bitwę o Gazę

Zygmunt Białas

Niedawno ogłoszone zawieszenie broni…

… jest błogosławieństwem zarówno dla Palestyńczyków, jak i Izraelczyków – szansą na wymianę więźniów, przekazanie pomocy humanitarnej potrzebującym i ochłodzenie nastrojów po obu stronach konfliktu.
 
Chociaż obie strony zgodziły się na wynegocjowane przez Katar zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, nikt nie powinien sądzić, że było to coś innego niż zwycięstwo Hamasu. Izrael zajął wcześniej bardzo agresywne stanowisko, deklarując, że w żadnych okolicznościach nie zgodzi się na zawieszenie broni, biorąc pod uwagę swój deklarowany cel, jakim jest zniszczenie Hamasu jako organizacji.
 
Z drugiej strony Hamas dokonał uwolnienia więźniów palestyńskich, zwłaszcza kobiet i dzieci przetrzymywanych przez Izrael, jednym ze swoich głównych celów rozpoczęcia obecnej walki z Izraelem. Widziane w tym świetle zawieszenie broni stanowi ważne zwycięstwo Hamasu i upokarzającą porażkę Izraela.
 
Jednym z powodów, dla których Izrael unikał zawieszenia broni, była pewność, że ofensywna operacja w północnej Gazie zneutralizuje Hamas jako zagrożenie militarne i że jakiekolwiek zawieszenie broni, niezależnie od humanitarnego uzasadnienia, zapewni jedynie czas pokonanemu wrogowi Hamasu na odpoczynek , przezbrojenie i przegrupowanie. Fakt, że Izrael podpisał zawieszenie broni, jest jak dotąd najpewniejszym znakiem, że nie wszystko jest w porządku z izraelską ofensywą przeciwko Hamasowi.
 
Wynik ten nie powinien nikogo zaskoczyć. Kiedy 7 października Hamas rozpoczął atak na Izrael, uruchomił plan, nad którym pracowano latami. Skrupulatna dbałość o szczegóły, jaką wykazano w operacji Hamasu, podkreśla fakt, że Hamas dokładnie przestudiował izraelskie służby wywiadowcze i siły skierowane przeciwko niemu oraz odkrył słabe punkty, które następnie wykorzystał. Operacja Hamasu była czymś więcej niż tylko rozsądnym planowaniem taktycznym i operacyjnym oraz wykonaniem – była także arcydziełem projektu strategicznego.
 
Jedną z głównych przyczyn porażki Izraela 7 października był fakt, że izraelski rząd był przekonany, że Hamas nie zaatakuje, pomimo tego, co wiedzieli analitycy wywiadu, których zadaniem było monitorowanie działalności Hamasu w Gazie. Ten brak wyobraźni wynikał z uznania przez Hamas celów politycznych Izraela (unieważnienie Hamasu jako organizacji oporu poprzez politykę polegającą na rozszerzonym programie pozwoleń na pracę wydawanych przez Izrael Palestyńczykom mieszkającym w Gazie). Grając zgodnie z programem tych ułatwień, Hamas wywołał samozadowolenie izraelskich przywódców, umożliwiając palestyńskiej organizacji przygotowanie do ataku.
 
* * * * * * *
 
Atak Hamasu z 7 października nie był odrębną operacją, ale częścią planu strategicznego, który miał trzy główne cele: przywrócenie kwestii państwa palestyńskiego w centrum dyskursu międzynarodowego, wyzwolenie tysięcy palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, i zmusić Izrael do zaprzestania bezczeszczenia meczetu Al-Aksa, trzeciego najświętszego miejsca islamu. Atak z 7 października miał wywołać izraelską reakcję, która stworzyłaby warunki do realizacji celów Hamasu.
 
Atak z 7 października miał na celu upokorzenie Izraela do granic irracjonalności, aby zapewnić, że jakakolwiek reakcja Izraela będzie wynikać z emocjonalnej potrzeby zemsty, a nie racjonalnej reakcji. Czyniąc to, Hamas kierował się ustaloną izraelską doktryną kary zbiorowej (znaną jako doktryna Dahiya, nazwaną na cześć zachodnich przedmieść Bejrutu, które zostało silnie zbombardowane przez Izrael w 2006 roku, aby ukarać naród libański za niepowodzenie Izraela w walce z Hezbollahem).
 
Zadając Izraelowi upokarzającą klęskę, która obaliła mit o izraelskiej niezwyciężoności (w odniesieniu do obronnych sił Izraela) i nieomylności (w stosunku do izraelskiego wywiadu), wziąwszy przy tym setki Izraelczyków jako zakładników, wycofał się do swoich podziemnych kryjówek w Strefie Gazy zastawił Hamas pułapkę na Izrael, w którą wpadł rząd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.
 
* * * * * * *
 
Hamas zbudował sieć tuneli pod Strefą Gazy o łącznej długości 500 kilometrów. Tunele te, zwane ‘metrem w Gazie’, składają się z połączonych ze sobą głęboko podziemnych bunkrów wykorzystywanych do dowodzenia i kontroli, wsparcia logistycznego, opieki medycznej i zakwaterowania, a także szerszej sieci tuneli wykorzystywanych zarówno do celów obronnych, jak i bezpieczeństwa. Planowane są stąd operacje ofensywne. Tunele są zakopane tak głęboko, że nie mogą zostać zniszczone przez większość bomb, którymi Izrael dysponuje, i zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać oblężenie trwające do 90 dni.
 
Hamas wie, że nie może zaatakować Izraela w tradycyjnej bitwie siłą. Zamiast tego celem było zwabienie sił izraelskich do Gazy, a następnie poddanie ich niekończącej się serii ataków małych grup bojowników Hamasu, którzy wychodzą ze swoich podziemnych kryjówek, atakują bezbronne siły izraelskie, a następnie ponownie znikają pod ziemią.
 
I zadziałało. Chociaż siłom izraelskim udało się przedostać do mniej zurbanizowanych obszarów północnej Gazy, korzystając z mobilności i siły ognia swoich sił pancernych, postęp ten jest iluzoryczny, ponieważ siły Hamasu nieustannie nękają Izraelczyków i używają śmiercionośnych rakiet tandemowych do… unieszkodliwiania lub niszczenia izraelskich pojazdów, zabijając dziesiątki izraelskich żołnierzy i raniąc setki kolejnych.
 
Mimo że Izrael niechętnie podaje liczbę utraconych w ten sposób pojazdów opancerzonych, Hamas twierdzi, że liczy się ją w setkach. Twierdzenia Hamasu potwierdza fakt, że Izrael zaprzestał sprzedaży starszych czołgów Merkava-3 i zamiast tego zebrał swój zapas tych pojazdów w nowe bataliony czołgów rezerwowych, aby zrównoważyć ciężkie straty zarówno w Strefie Gazy, jak i wzdłuż północnej granicy z Libanem, gdzie siły zbrojne Hezbollahu biorą udział w śmiercionośnej wojnie na wyniszczenie z Izraelem i prowadzą operacje wspierające Hamas w Strefie Gazy.
 
Jednak główną przyczyną dotychczasowej porażki Izraela jest sam Izrael. Po tym jak połknął przynętę i wpadł w pułapkę Hamasu, Izrael wdrożył swoją doktrynę Dahiya przeciwko ludności palestyńskiej w Strefie Gazy i przeprowadził masowe ataki na obiekty cywilne, rażąco zlekceważył wojenne prawo. Szacuje się, że w atakach tych zginęło około 13 000 palestyńskich cywilów, w tym ponad 5 000 dzieci. Wiele tysięcy ofiar jest pochowanych pod gruzami zniszczonych domów.
 
* * * * * * *
 
Chociaż Izrael zdobył poparcie społeczności międzynarodowej po ataku Hamasu z 7 października, jego rażąca przesadna reakcja zwróciła światową opinię publiczną przeciwko temu krajowi, na co Hamas liczył. Dziś Izrael jest coraz bardziej izolowany i traci poparcie nie tylko na tak zwanym Globalnym Południu, ale także w tradycyjnych bastionach nastrojów proizraelskich w USA, Wielkiej Brytanii i Europie. Ta izolacja, w połączeniu z rodzajem presji politycznej, do której Izrael nie jest przyzwyczajony, przyczyniła się do zgody rządu Netanjahu na zawieszenie broni i późniejszą wymianę więźniów.
 
Czas pokaże, czy zawieszenie broni zostanie utrzymane, czy nie. Otwarta pozostaje także kwestia, w jaki sposób zawieszenie broni można przełożyć na trwałe zaprzestanie działań wojennych. Jednak jedno jest pewne: Izraelczycy oświadczyli, że zwycięstwo będzie określone całkowitą porażką Hamasu, tworząc w ten sposób warunki do zwycięstwa Hamasu jedynie poprzez jego przetrwanie.
 
Hamas jednak nie tylko przetrwa, ale też zwycięży. Walcząc z izraelskimi siłami zbrojnymi Hamas osiągnął każdy ze swoich strategicznych celów w tym konflikcie. Na świecie aktywnie artykułuje się teraz absolutną konieczność rozwiązania dwupaństwowego jako warunku trwałego pokoju w regionie. Palestyńczycy przetrzymywani przez Izrael są wymieniani na Izraelczyków przetrzymywanych jako zakładnicy przez Hamas. Świat islamski jednoczy się w potępieniu profanacji meczetu Al-Aksa przez Izrael.
 
Żadna z tych kwestii nie była przedmiotem debaty 6 października. To, że zwraca się na nie teraz uwagę, jest świadectwem sukcesu, jaki Hamas odniósł 7 października oraz w kolejnych dniach i tygodniach, kiedy siły izraelskie zostały pokonane dzięki połączeniu nieustępliwości Hamasu i jego własnej skłonności do masowej przemocy wobec ludności cywilnej. Hamas, daleki od wyeliminowania jako siła militarna i polityczna, wyłonił się być może jako najważniejszy głos i autorytet w obronie interesów narodu palestyńskiego.
 
https://uncutnews.ch/scott-ritter-hamas-gewinnt-den-kampf-um-gaza/
 
Napisał: Scott Ritter
 
Opracował: Zygmunt Białas

Wybrane komentarze

Leonardo da Vinci71piątek, 24 listopada 2023, 23:11:34

Agencja informacyjna Reuters podaje, że około półtorej godziny po wejściu w życie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem do Strefy Gazy wjechały ciężarówki pierwszej pomocy z Egiptu.

Dwie ciężarówki, należące do organizacji egipskich, przewoziły transparenty z napisem

✌✌✌✌✌
„Razem dla ludzkości”,
✌✌✌✌✌
A na innym na tabliczce widniał napis
✌✌✌✌✌
„Za naszych braci w Gazie”.
✌✌✌✌✌

Zawieszenie broni weszło w życie dziś rano o 6 rano i obowiązuje w całej Strefie Gazy. Częścią porozumienia jest wymiana izraelskich zakładników i jeńców palestyńskich więzionych i maltretowanych od lat przez żydowski zbrodniarzy identycznych jak hitlerowskie niemieckie SS ❗
⚄⚄⚄⚄⚄
Pomimo rozejmu północ Gazy nadal jest strefą wojny – ostrzega zbrodniczy syjonistyczny reżim w Izraelu ❗

Henryk Kreuz70piątek, 24 listopada 2023, 23:17:48

nigdy, naprawdę nigdy nie należy wierzyć oszustowi, a zwłaszcza temu o którym wiadomym jest, że jest genetycznym oszustem.

Repsol62piątek, 24 listopada 2023, 23:43:03

Polecam . Salute .https://www.youtube.com/watch?v=HDOR19ofZ68

kula Lis 7041sobota, 25 listopada 2023, 08:08:26

Trwa kruchy rozejm i wymiana zakładników. Część oddziałów izraelskich wycofała się z północnej Gazy, gdzie zaczęli wracać mieszkańcy, mimo zakazu syjonistów i mimo tego że w zasadzie wraca się do ruin. Syjoniści ostrzeliwują wracających mieszkańców, są zabici i ranni. Izraelczycy chwalą się likwidacją jakiegoś herszta hamasowców, a hamasowcy publikują nowe filmy pokazujące jak likwidują syjonistów. Erdogan dalej antyizraelski i krytykuje Jewrosojuz za wspieranie Izraela.

Z kolei szef irańskiego MSZ uważa że wspieranie Izraela przez USA powoduje przeciąganie się wojny w Gazie.

Syjoniści nadal zabijają Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Ostrzeliwują tez południowy Liban.

kula Lis 7020sobota, 25 listopada 2023, 10:03:39

Izraelska prasa twierdzi, że 7 października izraelska armia zabijała swoich (żołnierzy i cywilów) by ci nie wpadli w ręce hamasowców.

https://vk.com/feed?w=wall-129915405_196094 Zdjęcie zakładników, którzy niedawno zostali uwolnieni.
https://pbs.twimg.com/media/F_t4eXSWEAAVSLT?format=jpg&name=small

⚡️Hamas publikuje sceny przekazania pierwszej partii więźniów w Strefie Gazy w ramach humanitarnego rozejmu oraz uwolnienia dzieci i palestyńskich więźniarek z okupacyjnych więzień.
.https://twitter.com/i/status/1728138878597410816

Złoto ponownie do 2 tys
https://pbs.twimg.com/media/F_vA3oOW0AAkyT4?format=png&name=small

To szalone, że dziennikarze nie mają pojęcia, dlaczego ktoś ich nienawidzi. Oni naprawdę myślą, że wykonują dzieło Boże

Lista Palestyńczyków, którzy mają zostać potencjalnie uwolnieni przez Izrael, zawiera 300 nazwisk: —270 dzieci —30 kobiet —233 nie zostały za nic skazane —21 oskarżonych o rzucanie kamieniami

kula Lis 7030sobota, 25 listopada 2023, 10:21:40

Tyrada i płacz tego izraelskiego żołnierza cieszą się popularnością w Chinach . Izraelczycy zamienili Gazę w ludzkie piekło, a następnie poprosili żołnierzy, aby udali się tam i walczyli z „duchami i potworami”. Qassam składa się głównie z sierot. Ich rodziny zostały zamordowane przez Izraelczyków. Ich jedynym celem życia jest walka z izraelskimi terrorystami.

kula Lis 7010sobota, 25 listopada 2023, 13:58:23

https://babylonianempire.files.wordpress.com/2023/11/c89bf3ed-1d92-4c20-905f-66f09a84877f_4500x3636.webp?w=1024
Izrael likwiduje swoje ludzkie laboratorium w Strefie Gazy. Izrael wykorzystuje Palestyńczyków uwięzionych w Strefie Gazy jako ludzkie króliki doświadczalne dla swojego przemysłu zbrojeniowego i technologicznego.

kula Lis 7020sobota, 25 listopada 2023, 14:02:15

Oświadczenie izraelskiego dziennikarza z 16 listopada 2023 r.

https://t.me/GodBlessPalestine/810

„Liczba zabitych naszych żołnierzy to 2985 żołnierzy, a liczba rannych to 11 600. Byłem zszokowany i płakałem, do cholery, Netanjahu i Biden, wciągnęliście Izrael w wojnę o której wszyscy ostrzegali.
Radzę wszystkim moim braciom, krewnym i przyjaciołom opuszczenie Palestyny, ponieważ jest to przekleństwo Boże ciążące na dzieciach Izraela, ponieważ zabijaliśmy niewinnych ludzi i popełnialiśmy masakry, a nawet masakry na dzieciach w Gazie . Gaza będzie nas prześladować.”

Irlandzki poseł do Parlamentu Europejskiego Mick Wallace

https://t.me/GodBlessPalestine/783
„Izraelskie zbrodnie wojenne popełniane przeciwko narodowi palestyńskiemu są także zbrodniami wojennymi Stanów Zjednoczonych, UE i Wielkiej Brytanii, które udzieliły bezwarunkowego wsparcia”

kula Lis 7010sobota, 25 listopada 2023, 14:09:56

kula Lis 7020sobota, 25 listopada 2023, 17:35:50

Podczas zawieszenia broni żydzi zastrzelili kilku Palestyńczyków i zranili kilkunastu.

https://www.rt.com/news/587905-israel-gaza-ceasefire-civilians/
A tu atak żydów na ambulans z dziećmi.

https://xxx.livegore.com//rb-include/videos/7766489344.mp4?_=1

kula Lis 7020sobota, 25 listopada 2023, 18:13:52

Dzisiaj izraelski kontenerowiec został trafiony krążącą amunicją na Oceanie Indyjskim.

Alfax20sobota, 25 listopada 2023, 18:35:02

Izrael utrudnia wymianę blokując wjazd do północnej Gazy.

Zbrojne skrzydło Hamasu twierdzi, że zdecydowało się opóźnić uwolnienie drugiej grupy izraelskich zakładników do czasu, aż Izrael zezwoli na wiazd ciężarówkom przewożącym pomoc do północnej Strefy Gazy. Wczoraj uwolniono 13 zakładników. Podobna grupa miała zostać wypuszczona dzisiaj, ale w umówionym terminie nic się nie wydarzyło.

W ramach czterodniowej przerwy w walkach należy uwolnić w sumie pięćdziesięciu Izraelczyków schwytanych 7 października. Dotyczy to tylko kobiet i dzieci. I odwrotnie, Izrael zwolni z więzienia bezprawnie więzionych 150 Palestyńczyków w tym kobiety i dzieci.

Monaco00sobota, 25 listopada 2023, 19:22:13

Ministerstwo S.Z. Kataru potwierdziło uwolnienie 39 ➖ palestyńskich kobiet i dziec i➖ z izraelskich więzień.

Palestyński cel !
Palestyńczycy dążą do przywrócenia granic między obydwoma krajami do linii, które istniały przed wojną sześciodniową w 1967 r.
Palestyna chce stworzyć własne państwo na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy oraz uczynić swoją stolicą wschodnią Jerozolimę.

Syjonistyczny Izrael odrzuca postawione warunki.

Ale teraz po żydowskiej agresji na Gaze i Zachodni Brzeg i masowym ludobójstwie Palestyńczyków w tym tysiące dzieci, świat już nie będzie wsłuchiwać ciągłych historii holocaustu, tylko widzi na własne oczy, że po drugiej wojnie światowej to syjonistyczni żydzi dokonują od 75 lat holocaust – ludobójstwo czyli biologiczną zagładę Palestyńczyków.

Opublikowano za: https://zygumntbialas.neon24.org/post/174246,scott-ritter-hamas-wygrywa-bitwe-o-gaze-25-11-2023

Wypowiedz się