Putin nazywa powinność Rosji “świętym obowiązkiem” w Strefie Gazy

Prezydent powiedział, że kraj musi pomóc cywilom uwięzionym pod izraelskimi bombardowaniami

Putin nazywa Rosję "świętym obowiązkiem" w Strefie Gazy

Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w nadzwyczajnym szczycie BRICS, na którym omawiany jest konflikt palestyńsko-izraelski na Kremlu w Moskwie. © Sputnik/Michaił Klimentjew

Moskwa ma moralny obowiązek dostarczania pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Strefie Gazy – przekonywał w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Dzień wcześniej powiedział innym przywódcom BRICS, że poruszyły go filmy przedstawiające palestyńskie dzieci operowane bez znieczulenia.

Wcześniej w tym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oskarżyła Izrael o rutynowe ataki na placówki medyczne. Międzynarodowa organizacja nadzorująca stwierdziła również, że śmierć dzieci jest codziennością w oblężonej palestyńskiej enklawie.

Zwracając się do rosyjskiego rządu za pośrednictwem łącza wideo, prezydent Putin powiedział:

To bardzo ważna, humanitarna, szlachetna misja. Musimy pomóc ludziom, którzy cierpią w wyniku trwających wydarzeń”.

Rosyjski przywódca określił dostarczanie pomocy palestyńskim cywilom w Gazie jako nasz święty obowiązek”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Izrael musi przestrzegać “reguł wojny” – UE

Uczestnicząc dzień wcześniej w nadzwyczajnym szczycie online BRICS, prezydent zauważył, że śmierć tysięcy ludzi, masowe przesiedlenia ludności cywilnej i katastrofa humanitarna, która wybuchła są powodem do najgłębszego zaniepokojenia”.

Kiedy patrzy się, jak operuje się dzieci bez znieczulenia – to oczywiście budzi bardzo szczególne uczucia” dodał Putin.

Podczas gdy zapewnienie humanitarnego rozejmu jest kluczowym zadaniem w perspektywie krótkoterminowej, Moskwa chciałaby widzieć trwały pokój w regionie. Można to osiągnąć tylko na podstawie wcześniejszych rezolucji ONZ, które wzywają do utworzenia dwóch państw – Izraela i Palestyny – powiedział prezydent.

Według Putina inne państwa BRICS pod wieloma względami podzielają stanowisko Rosji, o czym świadczy sposób, w jaki głosowały na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Grupa, jak przekonywał, może “odegrać kluczową rolę” w rozwiązaniu trwającego od dziesięcioleci konfliktu.

Wcześniej w tym miesiącu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że średnio co dziesięć minut w Strefie Gazy ginie dziecko”. Urzędnik powiedział również, że Izrael zaatakował placówki medyczne, karetki pogotowia i pacjentów w Gazie i na Zachodnim Brzegu co najmniej 250 razy od 7 października, rzucając system medyczny w Gazie “na kolana”.

Izrael rozpętał operację wojskową po śmiertelnym nalocie bojowników Hamasu, w którym w zeszłym miesiącu zginęło 1200 Izraelczyków, głównie cywilów. Od tego czasu liczba ofiar śmiertelnych w Gazie osiągnęła 13 000, według palestyńskich władz sanitarnych.

W środę izraelski rząd zatwierdził porozumienie z Hamasem, na mocy którego grupa bojowników ma uwolnić 50 zakładników w zamian za 150 palestyńskich więźniarek i dzieci przetrzymywanych w izraelskim areszcie, czemu towarzyszyć będzie czterodniowy rozejm.

Opublikowano za: Putin nazywa “świętym obowiązkiem” Rosji w Gazie — RT Rosja i były Związek Radziecki (proxysite.com)

Wypowiedz się