USA odpowiedzialne za zamachy stanu na całym świecie

Autor: Asad Ismi Global Research, 30 września 2023 r.

Newsbreak.com 20 września 2023 r.

Temat: Zbrodnie przeciwko ludzkościHistoria

Szczegółowy raport: AFGANISTAN,PAKISTAN

Data pierwszej publikacji 20 września 2023 r.

11 września jest głęboko wypalony w zbiorowej pamięci narodu amerykańskiego.

Ataki na amerykańską ziemię 11 września 2001 r. były przełomowym wydarzeniem, które wpłynęło na prawie wszystko, co robimy.

Piszę ten felieton w tle naszego nieustannego głoszenia demokracji na całym świecie, ale faktem jest, że nasz rząd z zapałem naruszył demokratyczne prawa ludzi w innych krajach.

Tak się składa, że w tym roku 11 września minęła kolejna rocznica wydarzeń, które miały miejsce 50 lat temu. Tego pamiętnego dnia demokratycznie wybrany socjalistyczny prezydent Chile,

Salvador Allende został obalony i zabity przez chilijską armię przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Generał armii o imieniu Augusto Pinochet przejął władzę i przez następne 17 lat rozpętał rządy terroru na swoim narodzie.

Zbrodnie Pinocheta przeciwko własnemu narodowi są monumentalne. Aresztował 80 000 ludzi, stracił od 1 200 do 3 200 i torturował dziesiątki i tysiące. Ponadto tysiące Chilijczyków zniknęło na jego warcie.

Podczas gdy kraj stanął w obliczu niestabilności politycznej i kryzysu finansowego, dyktator zgromadził ogromne ilości bogactwa.

Jego 17-letnie rządy terroru dobiegły końca, gdy ludzie odrzucili go w plebiscycie w 1988 roku. Do czasu śmierci Pinocheta w 2006 r. wciąż toczyło się przeciwko niemu 300 zarzutów karnych za liczne naruszenia praw człowieka i defraudacje.

Przez cały ten czas administracja Nixona stała z boku i wspierała dyktatora.

W 1979 roku armia pakistańska obaliła demokratycznie wybrany rząd Zulfikara Ali Bhutto. Łagodny i skromnie wyglądający generał armii, Zia ul Haq, został dyktatorem i pomimo obietnicy nowych wyborów w ciągu sześciu miesięcy przedłużył swoje rządy o 10 lat.

Zia ul Haq i Ronald Reagan

Lewicujący Bhutto stał się drażniący dla Stanów Zjednoczonych. Jego pomysł prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej nie przypadł do gustu w Waszyngtonie. Nie zmieniły się też jego ambicje opracowania bomby atomowej. Większość ludzi w Pakistanie uważa, że zamach stanu nastąpił na żądanie Stanów Zjednoczonych. Bhutto został później powieszony przez generała Zia na podstawie wątłych dowodów na zlecenie zabójstwa lidera opozycji.

Podczas radzieckiej inwazji na Afganistan (1978-1989) generał Zia był ulubieńcem Stanów Zjednoczonych. Zaangażował swój kraj jako państwo frontowe w wojnie z Sowietami.

Miliardy dolarów oraz wyrafinowana broń i amunicja zostały przekazane przez Pakistan afgańskim mudżahedinom lub bojownikom o wolność. Młodzi muzułmańscy mężczyźni z całego świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych, zostali zwabieni do udziału w dżihadzie – świętej wojnie – przeciwko bezbożnym sowieckim niewiernym. Po 10 latach Sowieci wycofali się z Afganistanu w upokorzeniu.

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie również podniosły się i odeszły, pozostawiając po sobie szalejącą kulturę narkotykową, religijną wojowniczość i terroryzm w Pakistanie.

W tym czasie Stany Zjednoczone uznały, że generał Zia przeżył swoją przydatność. Zginął w ognistej katastrofie samolotu C130, zabierając ze sobą ambasadora USA Arnolda Raphe, który w ostatniej chwili przyjął zaproszenie generała Zia do lotu z nim do Islamabadu, stolicy.

W wyczerpującym artykule dla magazynu New Yorker reporter śledczy Seymour Hersh przeanalizował możliwe przyczyny katastrofy i doszedł do wniosku, że sabotaż spowodował eksplozję planu na niebie.

Ówczesny sekretarz stanu George Shultz uniemożliwił FBI dochodzenie w sprawie katastrofy, mimo że dwóch obywateli amerykańskich, amerykański ambasador i wysoki rangą amerykański oficer wojskowy, zginęli w katastrofie.

Najnowszym incydentem amerykańskiej ingerencji w Pakistanie było obalenie populistycznego premiera Imrana Khana. Odbył oficjalną wizytę w Rosji, pomimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych w przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Później publicznie oświadczył, że został usunięty z urzędu na żądanie Stanów Zjednoczonych.

Jest też historia Patricka Lumumby. W 1960 roku Kongo (późniejsza Demokratyczna Republika Konga) uzyskało niepodległość od Belgii, a młody Patrick Lumumba został wybrany na premiera. Wkrótce bunt wspieranej przez armię belgijską zagroził rodzącej się demokracji.

Lumumba zaapelował do Stanów Zjednoczonych i ONZ o pomoc, ale jego prośby zostały zignorowane.

Rebelianci dokonali egzekucji Lumumby w 1961 roku i pogrążyli kraj w chaosie.

Raport belgijskiej komisji z 2001 roku wplątywał Stany Zjednoczone i Belgię w spisek mający na celu zabicie Lumumby.

.


GR Nota redaktora

Lumumba został stracony (przez pluton egzekucyjny) 17 stycznia 1961 roku w stanie Katanga. Media i rządy od niechcenia obwiniają sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda za egzekucję Lumumby.

Kilka miesięcy później, 18 września 1961 roku, Hammarskjöld zginął w katastrofie lotniczej.

Hammarskjöld był w drodze do negocjacji zawieszenia broni między siłami ONZ w Kongo a wojskami Katangi pod dowództwem Moise Tshombe. Jego samolot pasażerski Douglas DC-6 SE-BDY rozbił się w pobliżu Ndoli w Rodezji Północnej (obecnie Zambia). Hammarskjöld zginął w wyniku katastrofy, podobnie jak wszyscy 15 inni pasażerowie. Wikipedia]

Operacja ONZ w Kongo była kontrolowana przez USA.

M.Ch, GR, 26 września 2023 r.


Każdy kraj ma prawo chronić swoje interesy w kraju i za granicą.

Ale umyślny sabotaż demokracji na całym świecie jest sprzeczny z naszym publicznym stanowiskiem w sprawie szerzenia demokracji na świecie.

Oryginalnym źródłem tego artykułu jest Newsbreak.com

Prawa autorskie © Asad IsmiNewsbreak.com, 2023

Opublikowano za: https://www.globalresearch.ca/u-s-responsible-for-coups-worldwide/5833876

Wypowiedz się