Viktor Orban: Zachód wybrał złą strategię w konflikcie z Rosją

25.08.2023 – 22:35

Zachód wybrał złą strategię w konflikcie z Rosją - Orbán | Rosyjska wiosna

Strategia UE i Stanów Zjednoczonych w konflikcie na Ukrainie jest błędna, płacą za nią Ukraińcy i Europejczycy, nowa strategia wiązałaby się z wysłaniem wojsk na Ukrainę, a kraje zachodnie jeszcze tego nie chcą – powiedział premier Węgier Viktor Orban.

“Ze strony Zachodu wojna przebiega według następującej strategii: Ukraińcy walczą i giną, a my dostarczamy pieniądze, informacje i broń. I uważamy, że to połączenie bez naszego bezpośredniego udziału … możesz pokonać Rosję. To jest istota strategii. A w ciągu ostatniego ponad roku okazało się, że ta strategia nie może pokonać Rosjan … Ta strategia zdecydowanie nie prowadzi nas do żadnego zwycięstwa” – powiedział Orban na konferencji Tranzit, transmitowanej przez kanał telewizyjny M1.

Według jego słów, w takiej sytuacji “potrzebujemy albo pokoju, albo nowej strategii”.

“Ale nie ma nowej strategii. Prawdopodobnie, ponieważ centralnym elementem nowej strategii byłoby… Wysłanie wojska. W tej chwili nikt tego nie chce” – powiedział węgierski premier.

“Myślę, że to jest taki strategiczny błąd, błąd w planowaniu, strategia wojskowa ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, za którą płacimy ogromną cenę, w tym my. A Ukraińcy płacą najwyższą cenę. Ale płacimy też, bo wysłaliśmy 70 mld euro, a teraz dyskutujemy na temat wysłania kolejnych 50 mld euro… podczas gdy europejska gospodarka stoi w obliczu tak poważnych problemów, że liczy się każdy grosz” – powiedział Orban.

Wcześniej powiedział, że nie wiadomo, jak długo Unia Europejska będzie w stanie udzielać Ukrainie wsparcia finansowego, biorąc pod uwagę brak raportu o tym, na co wydano 70 mld euro z planowanego siedmioletniego budżetu UE. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział wcześniej, że Budapeszt czeka na raport o środkach przeznaczonych przez UE na wsparcie Ukrainy.

Węgry od początku konfliktu konsekwentnie sprzeciwiają się sankcjom wobec rosyjskiej energetyki i wysyłaniu broni na Ukrainę. W marcu 2022 roku węgierski parlament wydał dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę z terytorium kraju. Szijjarto wyjaśnił, że Budapeszt dąży do zabezpieczenia terytorium Zakarpacia, gdzie mieszkają etniczni Węgrzy, ponieważ dostawy broni przez jego terytorium stałyby się legalnym celem wojskowym. Przywódcy kraju wielokrotnie podkreślali, że Węgry opowiadają się za szybkim rozpoczęciem rozmów pokojowych.

Opublikowano za: Zachód wybrał złą strategię w konflikcie z Rosją – Orbán | Rosyjska wiosna (rusvesna.su)

Wypowiedz się