Jak zakończy się wojna na Ukrainie ?

Zygmunt Białas

Ta wojna trwa już od wiosny 2014 roku.

24 lutego 2022 roku konflikt osiągnął punkt krytyczny. Nie Rosja rozpoczęła wojnę. Ale Rosja ją zakończy. Po nieudanej kontrofensywie Ukraińców żądania negocjacji stają się coraz wyraźniejsze także na Zachodzie. Teraz pojawia się pytanie, jak mógłby wyglądać przyszły pokój.
 
Jeśli sekretarz generalny NATO Stoltenberg postawiłby na swoim, Ukraina zostałaby przyjęta do NATO natychmiast po wojnie. Bardziej realistyczni politycy są jednak zdania, że ​​przyspieszonego przystąpienia Ukrainy do NATO nie będzie. To samo dotyczy przystąpienia do UE. Tutaj także nie będzie specjalnych przepisów dla Ukrainy. Jednak w swoich wypowiedziach wysocy rangą politycy pomijają najważniejszego gracza i partnera w negocjacjach – Rosję. Jakiej przyszłości życzy sobie dla Ukrainy jakikolwiek zachodni polityk, jest to przysłowiowa kalkulacja dokonana bez gospodarza.
 
Aby móc zaryzykować w miarę realistyczną prognozę przyszłości Ukrainy, należy wziąć pod uwagę interesy poszczególnych graczy. Największymi graczami po zachodniej stronie są oczywiście Stany Zjednoczone i ich państwa wasalne w Europie. Jak powszechnie wiadomo, nowy prezydent zostanie wybrany w USA pod koniec 2024 roku. Wojna jest niezwykle niepopularna w Stanach Zjednoczonych. Trudno wmówić zwykłym Amerykanom, że bezpieczeństwo Ameryki jest zagrożone.
 
Wojna pochłania też ogromne ilości pieniędzy, które można rozsądniej wykorzystać w polityce wewnętrznej. USA powinny zatem być zainteresowane wycofaniem się z tego ‘interesu’ najpóźniej do wiosny 2024 roku. USA potrzebują wolnych zasobów, zarówno intelektualnych, jak i finansowych, aby skoncentrować się na swoim systemowym rywalu – Chinach.
 
Wojna zawsze szkodzi obu stronom
 
Z geopolitycznego punktu widzenia Stany Zjednoczone osiągnęły swoje cele na tyle, na ile było to możliwe. Przypomnijmy, że celem było osłabienie militarne i gospodarcze Rosji, izolacja Rosji na arenie międzynarodowej, jednoczesne osłabienie gospodarcze konkurencji zachodnioeuropejskiej i wzmocnienie własnej gospodarki. Choć próby osłabienia militarnego i gospodarczego Rosji oraz jej międzynarodowa izolacja nie przyniosły optymalnego rezultatu, wojna przyniosła także wiele strat ludzkich w Rosji i kosztowała mnóstwo pieniędzy, które z pewnością można było wydać lepiej.
 
Ponadto relacje między Europą Zachodnią (zwłaszcza Niemcami) a Rosją zostały w dłuższej perspektywie zniszczone. Jednocześnie USA poważnie zaszkodziły gospodarce Europy Zachodniej sankcjami nałożonymi na Rosję, których musiały przestrzegać zachodnioeuropejskie państwa wasalne. Odcięte od taniej energii coraz więcej niemieckich firm jest zmuszonych do zamknięcia lub opuszczenia Niemiec.
 
Według Instytutu Ekonomii Niemieckiej Niemcy w 2022 roku odnotowały odpływ kapitału netto za granicę na kwotę około 125 miliardów euro. Oznacza to, że Niemcy mają najwyższy odpływ kapitału ze wszystkich 46 badanych krajów i najwyższy w swojej historii. Jednocześnie Federalny Urząd Statystyczny podaje, że realna sprzedaż w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi w dalszym ciągu spada. Ale zawsze trzeba jeść. Jeśli więc sprzedaż detaliczna artykułów spożywczych już spadła, pozostała część handlu detalicznego będzie wyglądać jeszcze gorzej.
 
Korzyści zgarnia tylko kompleks wojskowo-przemysłowy
 
Amerykańska gospodarka kwitnie. Produkcja ropy i gazu dla państw wasalnych w Europie przynosi spore dochody, a amerykański przemysł zbrojeniowy również jest zadowolony z zamówień z Europy, zwłaszcza z Niemiec. Tak więc po tym, jak większość celów została mniej więcej osiągnięta, stare zapasy broni NATO zostały wypchnięte na Ukrainę, nadszedł czas, aby pożegnać się z konfliktem.
 
Drugim dużym graczem w tej ‘grze’ jest Rosja. Fedreracja Rosyjska słusznie widziała zagrożenie swojego bezpieczeństwa w wyniku ciągłej ekspansji NATO na wschód. Ponadto Rosja musiała zapobiec kolejnemu atakowi Ukrainy na Donbas i Krym oraz zamieszkującą tam ludność rosyjską, w związku z czym została zmuszona do interwencji militarnej.
 
Deklarowanymi celami Rosji są: uniemożliwienie Ukrainie przystąpienia do NATO, zdemilitaryzowanie Ukrainy i jej denazyfikacja.  Aby osiągnąć te cele, Rosja ma tylko dwie możliwości. Albo wojna zakończy się de facto kapitulacją Ukrainy (wariant oszczędzający image Zachodu), czyli negocjacjami, w których Rosja może przeforsować wszystkie jej żądania, albo wojna zakończy się rzeczywistą kapitulacją Ukrainy.
 
Jaki koniec wojny może zaakceptować Rosja?
 
Jakie cele mogłaby mieć Rosja w stosunku do Ukrainy? – Tereny wcześniej wyzwolone przez Rosję przyłączyły się do Rosji w referendum i są teraz częścią Rosji i nic w tej kwestii się nie zmieni. Może się jednak zdarzyć, że tradycyjnie bardziej prozachodni mieszkańcy regionów zachodnich (Lwów i Lutz) również przeprowadzą referenda w sprawie odłączenia tych regionów od Ukrainy i późniejszego ich przyłączenia do Polski. Rosja musiałaby wówczas uznać te referenda bez względu na ich wynik.
 
Oczywiście Kijów musiałby zobowiązać się do zachowania neutralności i w żadnym wypadku nie przystępować do NATO. Ponadto armia musiałaby zostać w dużej mierze rozwiązana, cała ciężka broń zostać oddana i zniszczona, a organy ścigania musiałyby ścigać i karać wszystkich znanych i żyjących nazistów i zbrodniarzy wojennych na Ukrainie. Zelenski i inni rządzący uciekną prawdopodobnie do Stanów Zjednoczonych, Izraela lub Europy Zachodniej. To samo dotyczy wszystkich wytatuowanych nazistów.
 
Ponieważ jednak Rosja nie może już polegać na zapewnieniach Zachodu czy traktatach takich jak Mińsk II, warunki te będą mogły być egzekwowane jedynie w przypadku utworzenia na Ukrainie co najmniej jednej, a może kilku rosyjskich baz wojskowych. Rosyjskie wojsko musi być w stanie kontrolować niszczenie broni i – jeśli to konieczne – pracę organów ścigania. Przystąpienie do NATO byłoby zatem trwale wykluczone, podobnie jak przystąpienie do UE. Ponadto można by zagwarantować wsparcie dla Rosjan mieszkających w Naddniestrzu i stacjonujących tam żołnierzy w przypadku próby Ukrainy, by wstąpić do NATO.
 
Czego Rosja może żądać od Zachodu?
 
Rosja może stawiać Zachodowi dalsze żądania, takie jak powrót do Aktu Stanowiącego NATO-Rosja (co skutkowałoby wycofaniem wszystkich żołnierzy NATO z nowszych państw członkowskich NATO) czy wycofanie amerykańskiej i rosyjskiej broni nuklearnej z Europy. Ale w przypadku Rosji byłoby to prawie niemożliwe. Nawet gdyby w tej kwestii istniały porozumienia traktatowe, nie gwarantowałoby to, że Zachód jutro ponownie ich nie złamie.
 
Jeśli chodzi o sankcje, to Rosja będzie prawdopodobnie negocjować ostrożnie. Poza sankcjami wobec osób fizycznych i oddzieleniem się od systemu płatności SWIFT Rosja nie powinna być tak niezadowolona z pozostałych restrykcji. Fakt, że sankcje pełnią nie tylko funkcję kary wobec kraju objętego sankcjami, ale także protekcjonizmu dla gospodarki kraju objętego sankcjami, staje się jasny, gdy przypomnimy sobie ogłoszenie ceł przez prezydenta Trumpa. Prezydent Trump zaproponował m.in. 20% cło na import niemieckich samochodów do USA. Oznaczałoby to 20% wzrost cen niemieckich samochodów w USA i tym samym doprowadziłoby do wzmocnienia amerykańskiego przemysłu samochodowego. Ten sposób ochrony rynku krajowego przed tanim importem nazywa się protekcjonizmem.
 
Sankcje pobudziły gospodarkę Rosji
 
Reżim zachodnich sankcji chroni w ten sposób rynek rosyjski przed tanim zachodnim importem, a tym samym umożliwia lokalnej gospodarce samodzielne zakładanie odpowiednich firm. Ponadto fabryki i zakłady produkcyjne zachodnich firm, które opuściły Rosję, nie zostały wywłaszczone, ale kupione bardzo tanio. Krótkoterminowy powrót zachodnich firm jest zatem prawie niemożliwy. 
 
Rosja prawdopodobnie będzie jednak nalegać na spłatę zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych. Dla USA powinien to być jedynie niewielki problem, gdyż z amerykańskiego punktu widzenia ok. 300 miliardów dolarów to tylko papier drukowany, natomiast z pozycji rosyjskiej są to roszczenia w wysokości 300 miliardów wobec wszystkich państw, które akceptują dolary.
 
Podsumowując, istnieje duże prawdopodobieństwo, że konflikt zakończy się albo de facto, albo rzeczywistą kapitulacją. Wyklucza się zatem scenariusz koreański (zamrożony konflikt), tym bardziej że nie rozwiązałby on problemu dla Rosji, a jedynie odłożyłby go na przyszłość. Najprawdopodobniej Ukraina będzie krajem okupowanym o ograniczonej suwerenności, trochę jak Niemcy. 
 
Zachodnie inwestycje na Ukrainie będą zatem w przyszłości prawdopodobnie bardzo ostrożne, a Rosja będzie starała się pomóc Ukrainie jako bratniemu krajowi w osiągnięciu rosyjskiego poziomu życia. Ponadto Chiny i Indie będą zyskiwać coraz większe wpływy na Ukrainie, w końcu Ukraina jest ważnym dostawcą zbóż. Ponieważ Europa Zachodnia prędzej czy później powróci do rosyjskich dostaw energii, a na Ukrainie nadal istnieje niezbędna infrastruktura, więc w bardziej odległej przyszłości Ukraina może faktycznie stać się neutralnym państwem pomostowym między Europą Zachodnią a Rosją.
 
https://www.anderweltonline.com/klartext/klartext-20232/das-ergebnis-des-krieges-eine-prognose/
 
Napisał: Jörg Thomas
 
Opracował: Zygmunt Białas

Wybrane komentarze

Monaco21czwartek, 24 sierpnia 2023, 04:48:58

Wiadomo jak.

Rosja osiągnie swoje cele.
Demilitaryzację.
Debanderyzację.
Denazyfikację.
Zniknie banderowsko-nazi junta .
Zniknie ukrowehrmacht.
Zniknie Ukraina jako anty Rosja.

Rosja nie może popełnić błędu jakiś Mińsk 3 czy inne fałszywe porozumienia z bandytami z USA/NATO.

A anglosaskie kanale znikną z powierzchni byłej Ukrainy.

Oscar20czwartek, 24 sierpnia 2023, 07:55:43

Wojna na Ukrainie to tylko fragment wojny globalnej.

Wojna globalna to wojna o przyszłość świata..
Jedna strona chce absolutnej dominacji zachodu czyli globalnej mafii
aa Świat chce świata wielokulturowego, świata wielu niezależnych suwerennych Państw … a nie globalnej dyktatury globalnej mafii.
Ukraina to jeden z frontów tej globalnej wojny.
Na tym froncie globalna mafia przeprowadziła w 2014 r na Majdanie atak na strefę wpływów Rosyjskich na ruski mir z zamiarem zdobycia kluczowego strategicznie Krymu dla NATO..
Plan się nie powiódł a dzisiaj front globalnej mafii jest bliski załamania..
To wojna globalna, Rosja i Chiny wiedzą że mafię trzeba zniszczyć a nie dać się jej odbudować.
Rosja jest zainteresowana uwolnieniem Europy spod okupacji USA.
Rosja może to zrobić środkami militarnymi za cenę wielkich zniszczeń w Europie
i strat własnych … albo
środami miękkimi w udziale Narodów Europy … demontując NATO i wypraszając bazy USA z poszczególnych krajów.
To będzie batalia polityczna o wypromowanie sił dążących do wyzwolenia Europy spod okupacji USA czyli globalnej mafii.
Niemal w każdym kraju widać takie siły (Niemcy, Francja, Włochy…Austria, Węgry, Grecja..)
W Polsce solidaruchów takich sił nie widać są w stanie szczątkowym..
Polska solidaruchów nie ma znaczenie strategicznego …Niemcy i Francja mają takie znaczenie… i tam rozegra się batalia polityczna o wolność Europy.
Jak USA stracą Niemcy to Polska zostanie porzucona jako bezwartościowa pozycja ..nie do obrony…. i wolność wróci do Polski… a zdrajcy masowo będą uciekać przed sprawiedliwością….

zygmuntbialas10czwartek, 24 sierpnia 2023, 08:35:51

“Rosja jest zainteresowana uwolnieniem Europy spod okupacji USA”. –

— Tak, jest bardzo zainteresowana, bo Rosja + Europa staje się potęgą gospodarczą. Władimir Putin podał wiele propozycji współpracy na wielką skalę, ustępował dość znacznie w wielu sprawach, np. pozwalając (do czasu!) na działania organizacji LGBT. Europa poddała się jednak Amerykanom, Rosja została wypchnięta do Azji. Myślę, że tak zawsze nie będzie, ale trzeba oddolnych ruchów w Europie, przede wszystkim w Niemczech i Francji.

Oscar30czwartek, 24 sierpnia 2023, 08:10:32

Tacy polacy rządzą Polską

To tylko jeden z wielu przykładów.

demonkracja10czwartek, 24 sierpnia 2023, 09:03:21

Nie ma innego wyjścia dla Rosji – jak przemielić

banderssyńskich nazistów w rosyjskiej maszynce i przejąć na powrót całe terytorium zwane Ukraina w granicach z czasów ZSRR. To musi potrwać – bo ten czas najlepiej leczy z banderssyństwa!
Wniosek?
Inaczej zacznie się na nowo gmeranie przy granicach w Europie w wyniku czego skutek dla Polaków będzie opłakany i nieodwraca
lny.

Opublikowano za: https://zygumntbialas.neon24.org/post/173185,24-08-2023-jak-zakonczy-sie-wojna-na-ukrainie

Comments

 1. pepe says:

  ,,Ukraina może faktycznie stać się neutralnym państwem pomostowym między Europą Zachodnią a Rosją” i Azją!!!
  https://www.kmu.gov.ua/en/news/ministerstvo-ekonomiki-ukrayini-pidpisalo-memorandum-iz-najbilshoyu-investkompaniyeyu-svitu z BlackRock za nasze pieniądze na mocy porozumień w Lugano.
  https://forsal.pl/biznes/artykuly/8600586,odbudowa-ukrainy-polsce-przypadl-region-donbasu.html

  • Klub Inteligencji Polskiej says:

   Powtarza Pan chciejstwa różnych marzycieli globalistycznych i dezinformatorów, bez liczenia się z twardymi szerokimi realiami geopolitycznymi. To brzmi tak samo, jak długotrwała narracja, że Ukraina wygrywa wojnę z Rosja, i niedługo zajmie Kreml. Narracja nie wygra z rzeczywistością…

   • pepe says:

    Warto zadać sobie pytania:
    1.Kto i dlaczego czyści Ukraine z Ukraińców?
    https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9260403,zelenski-wszyscy-szefowie-obwodowych-komend-wojskowych-zostana-zdymis.html
    „Wrzucają [ukraińskich żołnierzy] na nasze pola minowe pod nasz ostrzał artyleryjski, zachowując się tak, jakby w ogóle nie byli swoimi obywatelami. To zdumiewające”
    https://www.rt.com/russia/581677-putin-ukraine-battle-tactics/
    2. Kto i dlaczego niszczy gospodarkę Europejską?
    ,,Według Instytutu Ekonomii Niemieckiej Niemcy w 2022 roku odnotowały odpływ kapitału netto za granicę na kwotę około 125 miliardów euro”
    Sankcje, odcięcie Europy zach. od taniej energii z Rosji.
    https://energetyka24.com/atom/analizy-i-komentarze/za-dwa-tygodnie-niemcy-wygaszaja-caly-swoj-atom-i-to-jest-skandal-komentarz
    https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8739535,holandia-znamy-date-zakonczenia-eksploatacji-jednych-z-najwiekszych-p.html
    3.Nastąpiła poważna(sztuczna?) polaryzacja gospodarki światowej.
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2023/08/25/europa-nie-jest-suwerenna/
    4.Czy to jest prawda co ten ,,żyd” pisze? ,,Czy celem wojny ukraińskiej jest zabicie Gojów?”
    https://henrymakow.com/2023/09/russia-khazaria-ukraine.html

    • krnabrny1 says:

     Kolega skłonił mnie do odpisania ponieważ zadaje pytania, a z pytaniami jest taka ciekawa sprawa, że odpowiedzi mogą być “uszyte” tylko na miarę zadanych pytań:-)

     Ja jednak odejdę tym razem od tej reguły i postaram się odpowiedzieć w sposób taki, aby skłonić kolegę do zmiany samych pytań.

     Zatem, po kolei :

     1. Kto i dlaczego czyści Ukraine z Ukraińców?

     Chętnych jest z pewnością bardzo wielu na świecie. Czy da się wogóle wskazać konkretne osoby, kraje, instytucje? Chyba nie bardzo, po co zatem szukać i zadawać pytania?
     Być może najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest to:

     Ukraina jest czyszczona przez samych Ukraińców. Bowiem sami pozwalają na tą rzeź w imię rozmaitych partykularnych interesów lub fałszywych szczytnych idei?

     Tutaj odwróciłem merytoryczny sens pytania. Kolega bowiem szuka winnych wśród jakichś “napastników”, “prowokatorów” , a ja wskazuję, że to nie ma znaczenia, bo silnego drzewa nie powali byle wietrzyk.

     2. Kto i dlaczego niszczy gospodarkę Europejską?

     Znów, ten sam roszczeniowy ton pytania. Zatem podobnie odpowiem.

     Gospodarka UE niszy się SAMA!
     Można oczywiście jak we wcześniejszym pytaniu wskazywać ba pewno bardzo wielu “winnych”, co nie bardzo lubią większą unię, ale podobnie jak powyżej , zadam pytanie, czy ma sens poszukiwanie w tym temacie?

     Przecież UE od samego początku była w zasadzie wymuszonym tworem polityczno-gospodarczym bez żadnych podstaw społecznych. Zakładając unię, w imię dobrobytu postanowiono połączyć ogień z wodą, nic dziwnego, że z tego wychodzi dym:-)

     3.Nastąpiła poważna(sztuczna?) polaryzacja gospodarki światowej.

     Pytanie enigmatyczne, owszem nastąpiła, ale kiedy? Teraz?
     A może podczas zimnej wojny za Regana? A może podczas 2 wojny światowej? A może podczas działalności kompanii wschodnio-indyjskiej??? Potrafi kolega sprecyzować to pytanie?:-)

     4.Czy to jest prawda co ten ,,żyd” pisze? ,,Czy celem wojny ukraińskiej jest zabicie Gojów?”

     A to jest najprostsze pytanie, bo ma odpowiedź. Tak, celem wojny na Ukrainie jest zabicie Gojów. Jest tak, ponieważ Żydy od wieków upatrują swój cel w zabijaniu gojów. Zatem z punktu widzenia tego Pana, który jest żydem, z naturalnych przyczyn również i ta wojna ma na celu zabijanie Gojów… oczywiście dla niego:-)

     W tym punkcie dodatkowo polecam dokładne zrozumienie tego co napisał ten człowiek w linku , który kolega zamieścił. On się bardzo odsłania w tej wypowiedzi.

Wypowiedz się