ATAK GEOBRONIĄ! Po raz kolejny na niebie pojawiły się “dziwaczne światła” tuż przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi w Maroku, podobnym do mega-trzęsienia w Turcji.

Autor: Kellyanne Richardson – 14 września 2023 r

Wydaje się, że tajemnicze światła zostały zauważone w Maroku przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi w zeszłym tygodniu – a naukowcy wciąż nie mogą dowiedzieć się, co je spowodowało.

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera uderzyło w góry Atlasu Wysokiego we wschodnim Maroku w piątek. Zginęło co najmniej 2,900 tys. osób, a około 5,500 tys. zostało rannych – podał we wtorek Reuters.

Ludzie zaczęli dyskutować w mediach społecznościowych, aby omówić filmy, które wydawały się pokazywać jasne błyski światła smugi po niebie przed trzęsieniem ziemi.

Defiant America nie był w stanie niezależnie zweryfikować nagrań, ale eksperci uważają, że mogli zarejestrować zjawisko powietrzne znane jako “światła trzęsień ziemi”.

Te wybuchy jasnego, tańczącego światła w różnych kolorach od dawna intrygują naukowców i nadal nie ma zgody co do tego, co je powoduje, ale są “zdecydowanie prawdziwe”, powiedział John Derr, emerytowany geofizyk, który pracował w US Geological Survey. Jest współautorem kilku prac naukowych na temat świateł trzęsień ziemi (EQL).

“Widzenie EQL zależy od ciemności i innych korzystnych czynników” – wyjaśnił w e-mailu.

Powiedział, że ostatnie wideo z Maroka udostępnione w Internecie wyglądało jak światła trzęsienia ziemi uchwycone na kamerach bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi w 2007 roku w Pisco w Peru.

Juan Antonio Lira Cacho, profesor fizyki na Universidad Nacional Mayor de San Marcos w Peru i Papieskim Uniwersytecie Katolickim Peru, który badał to zjawisko, powiedział, że wideo z telefonów komórkowych i powszechne stosowanie kamer bezpieczeństwa ułatwiło badanie świateł trzęsień ziemi.

“Czterdzieści lat temu było to niemożliwe” – powiedział. “Gdybyś ich zobaczył, nikt by nie uwierzył w to, co widziałeś.”

Światła trzęsień ziemi mogą przybierać różne formy, zgodnie z rozdziałem dotyczącym zjawiska współautorstwa Derra i opublikowanym w wydaniu Encyklopedii Geofizyki Ziemi Stałej 2019.

Czasami światła mogą wydawać się podobne do zwykłych błyskawic lub mogą być jak świetlisty pas w atmosferze podobny do zorzy polarnej. Innym razem przypominają świecące kule unoszące się w powietrzu. Mogą również wyglądać jak małe płomienie migoczące lub pełzające wzdłuż lub w pobliżu ziemi lub większe płomienie wyłaniające się z ziemi.

Film zrobiony w Chinach na krótko przed trzęsieniem ziemi w Syczuanie w 2008 roku pokazuje świetliste chmury unoszące się na niebie.

Aby lepiej zrozumieć światła trzęsień ziemi, Derr i jego koledzy zebrali informacje na temat 65 amerykańskich i europejskich trzęsień ziemi związanych z wiarygodnymi doniesieniami o trzęsieniach ziemi sięgających 1600 roku. Podzielili się swoją pracą w artykule z 2014 roku opublikowanym w czasopiśmie Seismological Research Letters.

Naukowcy odkryli, że około 80% badanych wystąpień EQL zaobserwowano dla trzęsień ziemi o sile większej niż 5,0. W większości przypadków zjawisko zaobserwowano na krótko przed lub w trakcie zdarzenia sejsmicznego i było widoczne w odległości 600 kilometrów (372,8 mil) od epicentrum trzęsienia.

Trzęsienia ziemi, szczególnie silne, najprawdopodobniej wystąpią wzdłuż lub w pobliżu obszarów, w których spotykają się płyty tektoniczne. Jednak badanie z 2014 r. wykazało, że zdecydowana większość trzęsień ziemi związanych ze zjawiskami świetlnymi miała miejsce na płytach tektonicznych, a nie na ich granicach.

Co więcej, światła trzęsień ziemi częściej występowały na lub w pobliżu dolin ryftowych, miejsc, w których – w pewnym momencie w przeszłości – skorupa ziemska została rozerwana, tworząc wydłużony region nizinny, który leży między dwoma wyższymi blokami lądu.

Friedemann Freund, współpracownik Derra i adiunkt na Uniwersytecie San Jose oraz były badacz w NASA Ames Research Center, wymyślił jedną teorię dotyczącą świateł trzęsień ziemi.

Freund wyjaśnił, że gdy pewne defekty lub zanieczyszczenia kryształów w skałach są poddawane naprężeniom mechanicznym – na przykład podczas narastania naprężeń tektonicznych przed lub podczas dużego trzęsienia ziemi – natychmiast rozpadają się i wytwarzają energię elektryczną.

Skała jest izolatorem, który po naprężeniu mechanicznym staje się półprzewodnikiem, powiedział.

“Przed trzęsieniami ziemi ogromne ilości skał – setki tysięcy kilometrów sześciennych skał w skorupie ziemskiej – są stresowane, a naprężenia powodują przesunięcie ziarna, ziaren mineralnych względem siebie” – dodał w wywiadzie za pośrednictwem połączenia wideo.

“To jak włączenie baterii, generowanie ładunków elektrycznych, które mogą wypływać ze skał naprężonych do i przez nienaprężone skały. Ładunki przemieszczają się szybko, z prędkością około 200 metrów na sekundę” – wyjaśnił w artykule z 2014 roku dla The Conversation.

Inne teorie na temat tego, co powoduje światła trzęsień ziemi, obejmują elektryczność statyczną wytwarzaną przez szczelinowanie skał i emanacji radonu, wśród wielu innych.

Możemy zatem powiedzieć z pewną pewnością, że takie światła nie są spowodowane przez latające spodki, tajną broń, Agarthanów, Nefilim, Reptylian, Agendę 21.

Nie oznacza to jednak, że nie są one tajemnicą dla społeczności naukowej.

Opublikowano za: https://defiantamerica.com/video-freaky-lights-really-were-in-sky-right-before-earthquake-heres-where-they-come-from/

Wypowiedz się