Czy jedzenie w twojej spiżarni NAPRAWDĘ jest tym, czym mówi, że jest, czy też jesteś ofiarą oszustwa żywnościowego?

środa, Styczeń 18, 2023 przez: Ethan Huff

Kopiuj adres URL

Zdjęcie: Czy jedzenie w twojej spiżarni NAPRAWDĘ jest tym, czym mówi, że jest, czy też jesteś ofiarą oszustwa żywnościowego?

(Wiadomości przyrodnicze) Tylko dlatego, że etykieta składnika na danym produkcie spożywczym mówi, że zawiera on to lub tamto – i nic z tego – niekoniecznie oznacza, że oświadczenia są prawdziwe.

Zgodnie z Larry Olmsted, autor książki “Real Food / Fake Food”, jest bardziej powszechne niż wielu ludzi myśli, że produkty spożywcze są źle oznakowane – i to celowo.

“Gwarantuję wam, że za każdym razem, gdy produkt może zostać przekazany jako coś droższego, tak będzie” – powiedział Olmsted mediom. “To takie proste.”

Motywowani korzyściami ekonomicznymi, oszuści żywności infiltrują łańcuch dostaw żywności za pomocą różnych środków, mówi Olmsted. Będą na przykład wprowadzać podróbki na rynek lub rozcieńczać swoje produkty.

Niektóre produkty spożywcze zawierają również składniki zastępcze, które różnią się od tych na etykiecie. Jest to forma błędnego etykietowania, która jest również powszechnym i rosnącym problemem na rynku spożywczym.

Nie tylko konsumenci są oszukiwani przez to oszustwo, ale także istnieją zagrożenia dla zdrowia publicznego i bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli produkty spożywcze zawierają ukryte składniki, których nie ma na etykiecie, konsument z alergiami pokarmowymi może mieć problemy zdrowotne.

Jeśli w fałszywej żywności ukryte są toksyny, każdy może mieć problemy zdrowotne. (Powiązane: Sprawdź nasze wcześniejsze doniesienia na temat fałszywej oliwy z oliwek, która jest często rozcieńczana tanimi olejami roślinnymi.)

Najczęstsze formy oszustw w branży spożywczej obejmują rozcieńczanie, zastępowanie i niedokładne pochodzenie mięsa

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) szacuje, że oszustwa w branży spożywczej dotykają obecnie około 1% światowego przemysłu spożywczego, kosztując aż 40 miliardów dolarów rocznie. Jest to jednak szacunek – z tego, co wiemy, prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe.

“Możemy nie znać ogólnego wpływu oszustw w branży spożywczej, ponieważ tak wiele z tego, co robią oszuści, jest przed nami ukryte i było przez wieki” – mówi Kristie Laurvick, starszy menedżer programu żywnościowego na amerykańskiej konwencji farmakopeialnej.

Nawet sama FDA przyznaje, że tak naprawdę nie ma pojęcia, ile oszustw żywnościowych jest naprawdę w branży. Agencja jest najwyraźniej zbyt zajęta zatwierdzaniem i promowaniem nowych leków farmaceutycznych, aby wykonywać swoje obowiązki związane z żywnością.

“Bądź świadomy produktów, które wkładasz do siebie, na siebie lub podłączasz do ściany” – mówi również John Spink, dyrektor think tanku ds. Zapobiegania fałszerstwom żywności.

Najczęstszym rodzajem oszustwa w branży spożywczej, do którego doszło w latach 2012-2021, było kłamstwo na temat pochodzenia zwierzęcia, tj. błędnie oznakowane produkty mięsne z nieprawidłowym oznakowaniem kraju pochodzenia. Rozcieńczenie i substytucja również tam były, oba plasując się na 16% zarejestrowanych incydentów przez Food Chain ID, grupę monitorującą bezpieczeństwo żywności.

Podczas gdy przeciętny konsument może zostać oszukany na czymś takim jak oliwa z oliwek, która została rozcieńczona tańszym olejem roślinnym, nie znając różnicy w zależności od smaku, Spink mówi, że produkty wyższej klasy mogą być również mylące.

“Jeśli piję szkocką, nie mogę ci odróżnić butelki 50 USD od butelki 5000 USD” – mówi. “Więc wiem, że w tym momencie mogę zostać oszukany.”

Aby pomóc konsumentom uniknąć oszustw w branży spożywczej, Think Tank ds. Zapobiegania fałszowaniu żywności zaleca zadawanie następujących pięciu pytań przed dokonaniem zakupów:

1) Jaki rodzaj produktu kupujesz? Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność.
2) Czy jesteś w stanie rozpoznać różnicę między produktami?
3) Czy znasz sprzedawcę lub dostawcę danego produktu? Czy im ufasz?
4) Robisz zakupy online czy w sklepie? Jeśli online, czy znalazłeś dostawcę online z wiarygodnego źródła?
5) Złóż reklamację u dostawcy. Jeśli są legalne, będą chcieli usłyszeć od ciebie. Jeśli nie, możesz poszukać gdzie indziej.

Więcej powiązanych wiadomości można znaleźć na stronie StopEatingPoison.com.

Źródła tego artykułu obejmują:

CNBC.com

NaturalNews.com

Opublikowano za: Czy jedzenie w twojej spiżarni NAPRAWDĘ jest tym, czym mówi, że jest, czy też jesteś ofiarą oszustwa żywnościowego? – NaturalNews.com

Wypowiedz się