Specjalna operacja Federacji Rosyjskiej wywraca cały świat do góry nogami

   Sergey Filatov, 22 marca 2022 r  10 88

Przegląd niektórych znaczących publikacji w prasie światowej, które ukazały się w tych dniach , zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, które pokazują, że “sprawa ukraińska” i działania Rosji odbijają się echem w prawie całej przestrzeni międzynarodowej.

“Ukraińska sprawa” wywraca świat do góry nogami

Autor – Siergiej Fiłatow

“Daj mi przyczółek, a wywrócę Ziemię do góry nogami.” Archimedes z Syrakuz

Na poniższej mapie wiele jest niejasnych dla nas mieszkających w Rosji. Jednak tak Amerykanie wyobrażają sobie świat na swoich mapach geograficznych, którzy ze szkoły mają odpowiedni widok na Ziemię w centrum Stanów Zjednoczonych, a Eurazja jest podzielona na pół. Tak wygląda słynny Pax Americana w ich umysłach.

Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie wywraca cały świat do góry nogami

No cóż. Jeśli to właśnie ta postawa jest osadzona w głowach mieszkańców Stanów Zjednoczonych od dzieciństwa, a jeszcze bardziej, jeśli przeniknęła do głów ich polityków i osiedliła się tam na śmierć, to jak cały świat powinien się do tego odnieść?

W Australii świat jest wywracany do góry nogami – i to jest ich geograficzna norma. Australia, jak myślą o sobie, jest “pod usho”:

Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie wywraca cały świat do góry nogami

Uważamy, że takie zniekształcone postrzeganie świata z punktu widzenia kolektywnego Zachodu nie może nie wpływać na działania tych, którzy kierują polityką zagraniczną Waszyngtonu, a tym bardziej na możliwość odpowiedniej oceny polityki światowej przez Departament Stanu.

Jeśli na ich własnych mapach cały świat jest cięty i stawiany, jak mówimy – “do góry nogami”, a tak to tam postrzegają, to czy możemy oczekiwać, że podejmą odpowiednie decyzje w sprawie problemów świata? Dlatego wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie wydają się być właśnie “punktem podparcia według Archimedesa” dla wywrócenia całej światowej polityki do góry nogami i doprowadzenia jej do odpowiedniego stanu. W kryzysach tego rodzaju, kiedy dylemat “być albo nie być” zamienia się z szekspirowskiego cytatu w nagą tragedię, rzeczywistość szybko przybiera zrozumiałą dla każdego formę. Cóż, jeśli ktoś – wskaż palcem np. na przywództwo Foggy Albion – ta rzeczywistość nie dotrze do drzwi, to kto jest jego lekarzem? A kto będzie “na koniu” w rezultacie, nie ma wątpliwości …

Teraz przedstawimy przegląd niektórych znaczących publikacji w prasie światowej, które ukazały się w tych dniach – zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Przecież “sprawa ukraińska” i działania Rosji odbijają się echem niemal w całej przestrzeni międzynarodowej.

“O historycznej roli Europy w niszczeniu świata”

Zacznijmy od publikacji byłego ambasadora Indii w Rosji Kanwala Sibala “Kryzys ukraiński jest dzieckiem starej mentalności wojennej Europy” – “Kryzys ukraiński jest dzieckiem starej europejskiej mentalności wojskowej”. Znany publicysta i dyplomata, który kiedyś pełnił funkcję sekretarza stanu do spraw zagranicznych Indii, pracował w różnych krajach, w tym europejskich, i dlatego ma powód do profesjonalnej analizy zachodzących wydarzeń. Pisze:

“Wydarzenia na Ukrainie dają powód do refleksji nad historyczną rolą Europy w łamaniu pokoju, wywoływaniu konfliktów, łamaniu praw człowieka na całym świecie i budowaniu dobrobytu na ekscesach kolonialnych i imperialnych. Rywalizacja europejska sprowokowała dwie wyniszczające wojny światowe w XX wieku. Jeszcze wcześniej historia Europy była pełna konfliktów w Europie i konfliktów generowanych przez europejską rywalizację kolonialną za granicą. Europejczycy dopuścili się straszliwych okrucieństw wobec innych narodów, w tym handlu niewolnikami. Aborygeni zostali zniszczeni przez Europejczyków na wielu kontynentach…

Zimnowojenny sposób myślenia jest obecnie zachowany w Europie. Zachód starał się w pełni wykorzystać osłabienie Rosji w zawirowaniach politycznych i gospodarczych pod koniec lat 1990., aby bezlitośnie przesuwać granice Europy Zachodniej na wschód w imię “demokracji”, “liberalizmu” i “bezpieczeństwa”. Zniszczenie Jugosławii było częścią tego strategicznego procesu… Europa potrzebowała Rosji, “demokratycznej” według europejskich standardów, aby miała prawo jedynie do ustępstw.

Usa, zwłaszcza po niedawnej klęsce w Afganistanie, nie mogą sobie pozwolić na kolejną ze swoich znacznie poważniejszych porażek geopolitycznych w Europie, która jest rdzeniem ich transatlantyckiej potęgi. Porzucenie deklarowanej przez NATO polityki bezterminowego rozszerzenia byłoby decydującą porażką polityczną zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Europy, podważając wiarygodność NATO i budząc wątpliwości co do jego przyszłości.

W innym artykule, “Lekcje dla Indii z kryzysu rosyjsko-ukraińskiego”, Kanwal Sibal dokonuje wielkich uogólnień:

“Broń nuklearna wyraźnie nie jest środkiem odstraszającym od wojny gospodarczej, wymaga prawdziwej siły ekonomicznej. Lekcją dla indyjskiej klasy politycznej i przedsiębiorczej jest lepsze zrozumienie naszej wrażliwości i podwojenie zakładu na “atmanirbhart”.

Struktury istniejącego “porządku międzynarodowego” nadal się rozpadają. ONZ po raz kolejny demonstruje swoją niezdolność do ustanowienia pokoju.

Europejczycy dołączyli do Amerykanów, zadając poważny cios multilateralizmowi, nakładając bezprecedensowe sankcje na Rosję bez wypowiedzenia wojny, ale nie dbając o ich niszczycielski wpływ na resztę świata. Teraz, gdy USA i UE pozbawiły Rosję statusu najbardziej uprzywilejowanego narodu, zasady handlu międzynarodowego są poważnie naruszane z powodów czysto politycznych. Pomysł wykluczenia Rosji z WTO i MFW pokazuje obecną słabość dawnego zaangażowania Zachodu w multilateralizm.

Jednostronne sankcje ze strony potężnych krajów bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ to arbitralne stosowanie władzy i ustanawianie zasad przez silne państwa, zasad, których inne kraje muszą przestrzegać pod karą kary.

Zachód kontroluje globalny system finansowy do tego stopnia, że własność wszelkich aktywów posiadanych za granicą przez rządy, prywatne firmy lub osoby z innych krajów może zostać arbitralnie skonfiskowana w zależności od celów politycznych. Hegemonia dolara amerykańskiego została dobitnie zademonstrowana w przypadku Rosji. Grupa Siedmiu po raz kolejny nadaje ton, a G20 traci swoją rolę w stabilizowaniu globalnego systemu finansowego. Stany Zjednoczone i UE posunęły się znacznie dalej, próbując kompleksowo uzbroić finanse, handel, inwestycje i technologię. Ich cios w globalizację i system współzależności jest bardzo silny.

– Podwójne standardy Zachodu stały się jeszcze bardziej wyraźne. Stany Zjednoczone i Europa ostro reagują, gdy wolność słowa i wypowiedzi jest ograniczona w jakimkolwiek kraju, w tym w Indiach. Teraz jest jasne, że rosyjska telewizja i media są zakazane w Europie – i jest to wyraźne naruszenie wolności słowa, która jest formą cenzury.

Konflikt ukraiński demonstruje zdolność Zachodu do kontrolowania przepływu informacji na arenie międzynarodowej za pośrednictwem agencji informacyjnych, mediów głównego nurtu, mediów społecznościowych i Internetu. Metody wojny informacyjnej zostały opracowane w ramach wojny hybrydowej i zostały zademonstrowane w przypadku kryzysu ukraińskiego, kiedy nawet w Indiach słychać tylko jedną stronę, gdzie media przekazują raporty i obrazy tylko ze źródeł zachodnich. “

Kanwal Sibal podsumowuje“Zmierzamy w kierunku bardziej podzielonego i niestabilnego świata geopolitycznie i geoekonomicznie. Istniejące struktury globalne, które w każdym razie wymagały reformy, rozpadają się. Rozpoczęła się nowa zimna wojna”.

A jako wyzwalacz tej nowej zimnej wojny jest obecny kryzys ukraiński, który rozważa słynna autorka z Australii Caity Johnstone (Caity Johnstone) w artykule “Ukraina jest ofiarnym pionkiem na imperialnej szachownicy” – “Ukraina jest ofiarnym pionkiem na imperialnej szachownicy”:

“Wojna nie idzie zbyt dobrze dla Kijowa i byłoby nierozsądne oczekiwać, że to się zmieni, ponieważ znacznie większa siła militarna tłumi Ukrainę jako państwo klienckie USA. Nigdy nie była cennym partnerem w walce cywilizacji zachodniej o wolność i demokrację. Zawsze była kolejnym ofiarnym pionkiem na cesarskiej szachownicy…

Strategia rządu USA polegająca na stworzeniu i sfinansowaniu rebelii dała początek Al-Kaidzie i talibom w Afganistanie (oba zakazane w Rosji – red.), a następnie – to samo z ISIS (zakazanym w Rosji – red.) w Syrii. Teraz Waszyngton powtórzy to z krwiożerczymi neonazistami na Ukrainie…

Możemy oczekiwać, że te programy zostaną wykorzystane w próbie spustoszenia, podważenia, pobudzenia, a ostatecznie zniszczenia i bałkanizacji Rosji, co CIA i waszyngtońskie bagienne chciały osiągnąć od czasu upadku Związku Radzieckiego. Byłaby to ogromna potencjalna korzyść dla imperium USA tylko dla utraty Ukrainy. To jak poświęcenie pionka dla królowej w szachach…

Waszyngton nie podejmuje żadnych znaczących wysiłków dyplomatycznych, aby położyć kres przemocy. Życie Ukraińców jest wydawane jak grosze, aby przyczynić się do amerykańskiego planu dominacji planetarnej, pobudzając międzynarodowe wsparcie dla zdławienia Rosji i inwestując ogromne fortuny w kompleks wojskowo-przemysłowy, zamiast zrobić nawet najmniejszy krok w kierunku deeskalacji, dyplomacji i odprężenia.

W ten sposób jesteśmy świadkami coraz bardziej agresywnej konfrontacji między sojuszem mocarstw USA a blokiem chińsko-rosyjskim w walce, która już przerodziła się w gorącą wojnę. To dlatego, że kilku znanych manipulatorów przekonało amerykański establishment, że ich globalna jednobiegunowa dominacja jest dobrą rzeczą.

Jeśli podsumujemy te opinie z odległych wybrzeży Indii i Australii, możemy powiedzieć, że eksperci z tych ziem, jak mówią, “duży jest widziany z daleka”. I widzą zarówno historyczną winę Europy, jak i wykorzystanie przez Amerykanów do ich globalnych celów tej Europy, która traci orientację w sensie Wielkiej Polityki z powodu własnej “mentalności wojskowej”. Pamiętajcie, że to nie my to mówimy, ale widać to z daleka…

“To kontrola pieniądza utrzymuje ludzi w niewoli”

A oto rzeczywiste amerykańskie oceny z artykułu w Washington Post zatytułowanego “USA i sojusznicy po cichu przygotowują się do ukraińskiego rządu na uchodźstwie i długiej rebelii” – “Stany Zjednoczone i sojusznicy po cichu przygotowują się do powstania ukraińskiego rządu na uchodźstwie i przedłużającego się buntu”. Mają nadzieję, że Ukraina stanie się dla Rosji “bagnem”, w którym Rosja ugrzęźnie. Piszą szczerze:

Urzędnicy w Waszyngtonie i stolicach europejskich spodziewają się, że działania rosyjskiego wojska przygotują grunt pod przedłużającą się krwawą rebelię. A sposoby, w jakie kraje zachodnie będą wspierać ukraiński ruch oporu, zaczynają nabierać kształtu. Urzędnicy niechętnie omawiają szczegółowe plany, ale według kilku amerykańskich i europejskich urzędników, w pierwszej kolejności sojusznicy Ukrainy pracują nad tym, jak pomóc stworzyć i wesprzeć rząd na uchodźstwie, który mógłby prowadzić operacje partyzanckie na Ukrainie.

Obecnie przygotowujemy plany awaryjne na każdą okazję, w tym scenariusz, w którym Zełenski instaluje rząd na uchodźstwie w Polsce, mówi urzędnik administracji USA, który, podobnie jak inni, rozmawiał z prasą pod warunkiem zachowania anonimowości.

Urzędnicy nadal obawiają się otwartego wspierania sił ukraińskich, aby nie wciągnąć państw członkowskich NATO w bezpośredni konflikt z Rosją. W oczach Moskwy poparcie Zapala dla rządu Zełenskiego, jeśli będzie on działał z terytorium Polski, może stanowić formę ataku sojuszu – ostrzegają niektórzy urzędnicy.

Jednocześnie problem rozpadu globalnych więzi handlowych i gospodarczych pojawia się w pełnym wzroście. Teraz, dwa lata po rozpoczęciu aktywnej fazy globalnego złożonego kryzysu, pokrytego początkowo pandemią COVID-19, której tajemnicę można odkryć w przechwyconych dokumentach amerykańskich laboratoriów biologicznych na Ukrainie, “ukraińska sprawa” wysuwa się na pierwszy plan w wyjaśnianiu przyczyn ich kryzysu dla zachodniej opinii publicznej: “Nikt na Zachodzie od panów światowego systemu finansowego i kapitanów globalnej gospodarki To nie jest wina – to COVID zrujnował wszystko najpierw, a potem ci Rosjanie ze swoją operacją na Ukrainie. Żelazna wymówka i tłumaczenie strzałek. Na Zachodzie od dawna nauczyli się naśladować…

Ale przez grubą zasłonę kłamstw, kłamstw i fałszywych wiadomości, czasami przebijają się odpowiednie głosy. Oto jeden z nich, Jeffrey A. Tucker, amerykański ekonomista i profesor w Brownstone Institute, który opublikował swój artykuł “And Now, It’s Economic Warfare”, poświęcony problemom samego Zachodu, od którego próbują odwrócić uwagę przeciętnego człowieka strumieniem rusofobicznych informacji. I tam sami nie są “lodem”. Tucker pisze:

“To, czego jesteśmy teraz świadkami, pokazuje hegemoniczną głębię systemu, który jest w stanie zamrozić twoje konta bankowe (pisze o przykładzie Kanadyjczyków – SF). i w rzeczywistości głodzić ciebie i twoją rodzinę. To wojna gospodarcza. Teraz jest całkowicie jasne, że do tego dąży wiele rządów…

Wiele najmądrzejszych umysłów świata zauważyło, że głównym środkiem, za pomocą którego potężne państwa przejmują i utrzymują kontrolę, jest sfera pieniądza. Broń do pomocy. Prestiż pomaga. Ale ostatecznie to kontrola pieniędzy utrzymuje ludzi w niewoli.

A to jest napisane przez Amerykanina. Mam nadzieję, że jest jasne, od jakich wiadomości zachodni propagandyści odwracają uwagę swojej opinii publicznej, koncentrując jej uwagę na “sprawie ukraińskiej”? Tam toczy się wojna gospodarcza władz przeciwko własnej ludności, karmione są bajkami o “strasznych Rosjanach”…

Zachód gra w zarządzie finansowym, a my w zarządzie geopolitycznym.

Jednak im dłużej “nasi zachodni partnerzy” (teraz pisać to tylko w cudzysłowie – dopóki nie zostaną poprawieni) pozostaną tam w zniekształconym świecie “zachodnich morijów”, tym trudniej będzie im bardzo szybko zmierzyć się z rzeczywistością istnienia. Cały świat zachodni, a także wiele poza nim, żyło przez dziesięciolecia w warunkach – i wielokrotnie to zauważaliśmy i podkreślaliśmy – w warunkach odłączenia, jak wynika z warunków indyjskich praktyk duchowych, “wyższych czakr” i koncentracji tylko na “niższych czakrach”. Górne czakry to mózg, rozwój, kultura i nauka. A niższe czakry to żołądek i jelita. Stąd wszyscy żuli i żuli, i nie ma w czym nic wstydliwego, ale… to właśnie na procesie jedzenia koncentrował się cały świat zachodni i jego zwolennicy poza zachodnim Oikoumene. I wiecie, co wytwarzają “niższe czakry”…

Cóż, przeżułem go i bude. A kiedy trzeba myśleć o tym, jak wyjść z kryzysu i żyć dalej, w świecie zachodnim nie ma teraz żadnego pomysłu na oszczędzanie, z wyjątkiem jednej rzeczy – drukowania większej ilości pieniędzy. Oczywiście wtedy każdy stanie się milionerem w warunkach… Hiperinflacja. I podobna radość czeka na wszystkich – jak napisał jeden z forumowiczów z Kanady: “W Stanach Zjednoczonych rozdają 2000 dolarów na osobę, ale wkrótce butelka mleka będzie kosztować 5000 dolarów”. Czy powiedziałbyś “przesadza”? Stało się to już sto lat temu, a historia ma tendencję do powtarzania się …

A zwycięzcą w narastającej globalnej konfrontacji będzie ten, kto ma w głowie najbardziej adekwatny obraz świata – od politycznych sojuszy po ekonomiczne i finansowe ruchy w warunkach, jak napisał Jeffrey Tucker, “wojny gospodarczej”.

Do tego dochodzi świeże oświadczenie przewodniczącego rządu francuskiego, Gabriela Attala. Są tak ułożone, że oprócz pieniędzy nie wyobrażają sobie żadnych opcji! Cytujemy to oświadczenie pana: “My, wraz z UE i naszymi sojusznikami, jesteśmy zdeterminowani, aby zwiększyć koszty tej wojny. To jest nasz cel: Władimir Putin musi ponownie przemyśleć swoje kalkulacje. Wszystkie nasze działania, wszystkie środki, które podejmujemy, mają na celu zapewnienie, że ta wojna kosztuje Putina tak bardzo, że w końcu będzie zmuszony ją porzucić. “

Cóż, kiedy w oczach są “tylko monety”, wynik rozwoju historycznego poza obliczeniami finansowymi staje się NIEPRZEWIDYWALNY.

Najwyraźniej Zachód jest “połączony” dla pieniędzy, tak jak, jeśli wolicie, dla “Wiecznej Mocy”. Ale z definicji nie może być “wiecznej mocy” na Ziemi. Nie studiowali zbytnio Szekspira, a on napisał w Sonecie nr 11: “Szybko więdniemy, tak jak rośniemy”. Co w rosyjskim tłumaczeniu przerodziło się w epicką formułę: “Nic nie trwa wiecznie pod księżycem”. Tak, zostało to przetłumaczone w ten sposób, ale szekspirowskie znaczenie – “Tak szybko, jak będziesz słabł, tak szybko wzrastasz” – nie zniknęło.

W związku z tym po raz kolejny zwrócimy uwagę na mapę, która poprzedza ten komentarz na górze. Jeśli wyobrazimy sobie świat w tej formie – rozdartą Eurazję i wizualny amerocentryzm – wtedy staje się jasne, czym jest planetarny obraz w umysłach Jankesów od najmłodszych lat. Dla nich to norma. Dla nas to zniekształcona przestrzeń.

Ale jest jeszcze jedna mapa, na której reprezentowany jest cały świat zachodni. Będziesz bardzo zaskoczony, gdy zobaczysz to:

Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie wywraca cały świat do góry nogami

Tak więc zwycięzcą tej eskalującej bitwy – Rosja przeciwko kolektywnemu Zachodowi – nie będzie ten, kto ma więcej dolarów, ale ten, kto ma w głowie adekwatny obraz świata. To jak Wysocki: “Graliśmy z Talem (radziecki arcymistrz Michaił Tal był mistrzem świata w szachach – SF) dziesięć gier – w preferencjach, w “punkcie” i na bilardzie…” W ten sposób oni grają dziś na tablicy finansowej, a my na tablicy geopolitycznej. I nigdy nie zrezygnują ze swoich finansów, wierząc, że “Wieczna Moc” jest skoncentrowana w dolarze.

Czy możemy ich zdenerwować – sami Jankesi napisali “In God We Trust” na swoich dolarach? Napisał. A co powiedział Jezus? Przejdźmy do Mateusza 6:24-34. Mówi jednoznacznie: Nikt nie może służyć dwóm panom: nie możesz służyć Bogu i mamonie… Dolar jest. Więc tutaj ludzie Zachodu nie zbiegają się.

A potem jest nadrabianie zaległości: “Bóg zazwyczaj daje bogactwo tym, którym nie dał niczego innego”. Napisał to Marcin Luter (1483-1546), inicjator reformacji kościelnej.

Tak więc, w ramach zniekształconego obrazu świata, który Zachód zbudował w celu kontrolowania własnego plebsu, sam Zachód nie może mieć poprawnych i dokładnych odpowiedzi na pytania, które stawia ich publiczność w związku ze złożonym kryzysem cywilizacji zachodniej. Ta cywilizacja doświadczyła wzrostu i rozkwitu, obejmowała cały Sharik przez 500 lat zachodniej dominacji na świecie. A teraz – własne hamowanie na tle wzrostu alternatywnych ośrodków władzy. Co powinienem zrobić?

Dlatego właśnie teraz aktywiści “równoległej rzeczywistości” promowani przez gospodarzy META mają nadzieję wprowadzić swoich konsumentów w wirtualny świat, aby nie ingerowali pod ich stopy, gdy rozstrzygane są kwestie Przyszłości Planety. Ale w polityce “wielcy wujkowie” z Zachodu nie wydają się mieć przed oczami – uczniów “systemu bolońskiego nazwanego po upadku edukacji” i zwolenników “kultywowania wykwalifikowanych konsumentów” – przynajmniej mieć przed oczami adekwatny obraz ogólnej sytuacji w sprawach światowych. I to zniekształcone postrzeganie zniekształconej przestrzeni, w której znajdują się zachodni przywódcy, jest obarczone wielkimi problemami. Nie tylko dla Rosji, ale dla siebie.

Wyobraźmy sobie, że część zachodniego establishmentu, nieskrępowana wiedzą narzuconą w ramach systemu bolońskiego, jest doskonale zorientowana na to, co dzieje się pod wpływem zmian w polityce światowej. Poważny polityk z Europy czy Stanów Zjednoczonych, który ma klasyczne wykształcenie – w przeciwieństwie do tego, nie szturchajmy konkretnych urzędników czołowych państw zachodnich, które doszły do władzy, a teraz demonstrują super ograniczone poglądy, aż do nieznajomości geografii – polityk Zachodu, który rozumie ogólne “wyrównanie” powinien w końcu, przynajmniej dla siebie i własnego kraju, zdać sprawę z trwających globalnych zmian?

Ogólnie rzecz biorąc, w ogóle nie jesteśmy zainteresowani tym, co będzie i czy w ogóle nastąpi przebudzenie zachodniej myśli politycznej. Jego brak idealnie wpisuje się w temat czakr.

Jednak już teraz jest jasne, w jaki sposób ideały rewolucji francuskiej z 1789 r. “Liberté, Égalité, Fraternité” – “Wolność. Równość. Braterstwo zostało odrzucone, a świat został doprowadzony do kolejnego historycznego impasu. Władza romantycznych rewolucjonistów została przejęta na Zachodzie przez ponad dwa stulecia, skąd te hasła były słyszane, przez siłę cynicznych finansistów. Dla finansistów Praca nie ma znaczenia, mają pieniądze zarabiające pieniądze. Nasz materiał na ten temat “Pieniądze przeciwko ludziom” zgromadził kiedyś dużą publiczność i jest tam coś napisane. Dzisiaj, jak się wydaje, zniekształcony system światowy jest “na krawędzi” właśnie z powodu odrzucenia Wielkich Intencji Rewolucji Francuskiej, które wyjaśniały postęp Zachodu na planecie: “Demokracja jest naszym wszystkim!”. Dziś to zapewnienie nie jest już symbolem “ziemi obiecanej”. A finanse nie mogą być kołem ratunkowym w przedstawionych okolicznościach. Nawet globalne finanse…

Czy Archimedes czekał na spełnienie swojego życzenia?

Źródło

O roli Rusi w odrodzeniu Rosji i całej planety

Opublikowano za: Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie wywraca cały świat do góry nogami – RuAN News (ru-an.info)

Wypowiedz się