Co Rosja może zakręcić Europie? Okazuje się, że nie tylko gaz i ropę

23 lutego 2022, 6:38.

Władimir Putin grozi Zachodowi sankcjami odwetowymi
Władimir Putin grozi Zachodowi sankcjami odwetowymi | Foto: Mikhail Klimentyev/TASS / Getty Images

Węgiel

Rosja jest największym dostawcą węgla do Europy. Import węgla do Unii Europejskiej wzrósł w styczniu o 55,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do 10,8 mln ton. Z tego aż 43,2 proc. dostarczyła Rosja. Na drugim miejscu znalazła się Australia, która dostarczyła ok. 19,1 proc. W całym 2021 r. import rosyjskiego węgla energetycznego do Europy, z którego większość wysyłana jest do Niemiec, Belgii i Holandii, wzrósł do 31,1 mln ton, co oznacza 16,2 proc. rdr.

Gaz

Gaz jest największą bronią Władimira Putina. Dane Eurostatu wskazują, że Rosja jest głównym dostawcą błękitnego paliwa dla Europy spoza Unii Europejskiej. Portal Konkret24 na podstawie szczegółowych danych przesłanych do redakcji przez Eurostat pisał, że w 2019 r. kraje UE sprowadziły 440 mld m sześc. gazu ziemnego – w tym z Rosji 166,2 mld. Stanowi to 37 proc. Jak wynika z danych PGNiG, zaprezentowanych w raporcie po trzecim kwartale 2021 r., import z kierunku wschodniego w Polsce stanowi 67 proc. W Niemczech – największej gospodarce Unii Europejskiej – od 2012 r. udział dostaw rosyjskiego gazu ziemnego wzrósł z 40 do 55 proc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz także: Zapasy gazu w Ukrainie wystarczą na niecały tydzień, ostrzega ekspert

Ropa

Jak wskazują dane Eurostatu, rosyjska ropa to 25,4 proc. dostaw do Unii Europejskiej. Za Rosją znajduje się Norwegia i Kazachstan z udziałem po 8,7 proc. Za nimi plasują się dostawy z Libii (8,1 proc.) i Stanów Zjednoczonych (8 proc.).

Pszenica

Rosja jest największym na świecie producentem pszenicy. W okresie od 1 lipca 2021 r. do 13 lutego 2022 r. Unia Europejska zaimportowała 2,7 mln ton pszenicy. Rosja dostarczyła na rynek europejski 348 tys. ton pszenicy. Dało jej to udział w rynku na poziomie 20,9 proc. Warto wspomnieć, że jeszcze rok wcześniej udział ten był na poziomie 14,6 proc. (dane Eurostatu).

Głównymi odbiorcami rosyjskiej pszenicy są Turcja i Egipt. Rosja wyprodukowała w ubiegłym roku 76 mln ton pszenicy.

Zobacz także: “Spokój to najlepsza broń na Putina”. Ukraińcy pracujący w Polsce o agresji Rosji

Stal i żelazo

Unia Europejska jest jednym z największych światowych importerów stali. Jak pisze portal Statista, od 2020 r. to Turcja jest największym dostawcą gotowych wyrobów stalowych do Unii Europejskiej. Tuż za nią jest Rosja. Według bazy danych ONZ Comtrade import żelaza i stali do Unii Europejskiej z Rosji wyniósł w 2020 r. 4,51 mld dol. Głównym partnerem eksportowym Rosji w UE-28 w 2020 r. była Holandia.

Według World Steel Association Rosja wyprodukowała w ub.r. 76 mln ton stali, czyli prawie 4 proc. światowej całości. Głównymi rosyjskimi producentami są: Severstal, NLMK, Evraz i Mechel.

Tytan

Rosja to także znaczący eksporter wykorzystywanego w przemyśle kosmicznym i lotniczym tytanu. Europa importowała średnio około 1,5 tys. ton tytanu miesięcznie z Rosji w ciągu ostatnich trzech lat. W 2020 r. całkowity eksport tytanu z Rosji sięgnął ok. 20 tys. ton.

Diamenty

Kontrolowana przez państwo Alrosa to największy producent surowca diamentowego. Firma w 2021 r. wysłała w świat 32,4 mln karatów, co stanowi około 30 proc. globalnej produkcji. Rosja eksportuje surowiec głównie do Belgii, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Złoto

Rosja jest trzecim co do wielkości producentem złota na świecie po Australii i Chinach. Odpowiada za około 10 proc. światowej produkcji górniczej, która według Światowej Rady Złota w ubiegłym roku wyniosła 3,5 tys. ton – pisze agencja Reutera.

Rosyjskie firmy sprzedają złoto głównie krajowym bankom komercyjnym, które następnie je eksportują.

Zobacz także: Ukraińska gospodarka u progu wojny. Odpływ kapitału, blokady handlowe i dwucyfrowa inflacja [ANALIZA]

Nikiel

Rosyjska firma Nornickel jest największym na świecie producentem niklu rafinowanego, a w ubiegłym roku wyprodukowała ponad 193 tys. ton. Stanowiło to 7 proc. światowej produkcji, szacowanej na 2,7 mln ton.

Platyna i Pallad

Nornickel jest także największym na świecie producentem palladu i głównym producentem platyny. Firma wyprodukowała 2,6 mln uncji palladu, co stanowi 40 proc. światowej produkcji i 641 tys. uncji platyny, co odpowiada 10 proc. globalnej produkcji.

OPUBLIKOWANO ZA: https://businessinsider.com.pl/biznes/co-rosja-moze-zakrecic-europie-okazuje-sie-ze-nie-tylko-gaz-i-rope/67yc1vm

Comments

 1. krnabrny1 says:

  Tym razem znów Hal Turner, uczciwie;-)
  A w Polsce kolejki na stacjach benzynowych, efekt spamu w internecie głównych mediów sugerujących że Putin zamierza najechać Polskę, szaleńcy:-)))

  https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/18-planes-with-paratroopers-headed-for-kiev

  18 samolotów ze spadochroniarzami zmierzających do Kijowa?

  HAL TURNER
  24 LUTEGO 2022

  Na godzinę 12:07 czasu wschodniego USA, źródła podają mi, że 18 samolotów Ił-76, załadowanych rosyjskimi spadochroniarzami, znajduje się w powietrzu i zmierza do Kijowa. Uważa się, że dziś wieczorem zostaną zrzuceni z powietrza, by siłą zająć miasto.

  Przekazano mi również, że Rosja NIE chce, ani nie zamierza – “okupować” Ukrainy, ale raczej odciąć ukraiński rząd, aresztować urzędników rządowych, w tym cały parlament, a następnie ewentualnie ponownie zainstalować byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, który został obalony w zamachu stanu wspieranym przez USA i UE w 2014 r., dopóki Ukraina nie będzie mogła przeprowadzić normalnych wyborów, aby wybrać nowy rząd.

  Źródła w Departamencie Obrony mówią mi dziś rano: „Od czasów II wojny światowej nie widzieliśmy takiego konwencjonalnego ruchu z państwa narodowego do państwa narodowego; na pewno nic o takiej wielkości, zakresie i skali”.

  To samo źródło w departamencie obrony poinformowało również: „Początkowy atak Rosji na Ukrainę obejmował ponad 100 pocisków. Przede wszystkim pociski balistyczne krótkiego zasięgu, ale także pociski balistyczne średniego zasięgu, pociski manewrujące, pociski ziemia-powietrze i pociski wystrzeliwane z morza.

  Źródło zakończyło naszą rozmowę ujawniając, że „siedemdziesiąt pięć (75) stałopłatowych ciężkich i średnich bombowców wzięło udział w początkowym ataku. Cele koncentrowały się na wojskowej obronie powietrznej, koszarach, magazynach amunicji, 10 lotniskach.

  Prezydent Ukrainy Zełenski robi wszystko, co w jego mocy, aby wywołać poczucie winy, przestraszyć lub wręcz zastraszyć innych europejskich przywódców/państwa, które staną w obronie Ukrainy. Zełenski każdemu, kto będzie słuchał, mówi, że „nie wie, jak długo jeszcze Ukraina będzie istnieć”.

  Tymczasem amerykański bezprawny prezydent Biden przedstawia najsurowsze sankcje gospodarcze wobec Rosji za to, co Biden nazywa „niesprowokowanym i nieuzasadnionym atakiem na Ukrainę”. Biden całkowicie pomija fakt, że atak został sprowokowany przez USA i UE, które rozpoczęły tę paskudną opowieść w latach 2013-2014, kiedy to wzniecał zamieszki, podżegał i finansował przymusowe obalenie ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, i zainstalował przyjazny dla Zachodu rząd marionetkowy na Ukrainie.

  Biden również całkowicie pomija to, że marionetkowy rząd natychmiast rozpoczął systematyczne i celowe ataki na ludność rosyjskojęzyczną we wschodniej Ukrainie i zaczął używać ukraińskiej armii do faktycznego atakowania tych ludzi!

  Oczywiście wszystkie te kłopoty na Ukrainie, które rozpoczęły się pod rządami reżimu Obamy-Bidena, nagle ustały, gdy Donald Trump wygrał prezydenturę w 2016 roku. Ale pokój był krótkotrwały.

  Po tym, jak Partia Demokratyczna i Republikanie RINO w USA spiskowali, aby ukraść wybory w listopadzie 2020 r., a następnie je ukradli, Joe Biden z demencją bezprawnie wszedł do prezydentury USA i jak magia, zaczęły się wszystkie kłopoty na Ukrainie od nowa.

  Dużą winę za wydarzenia minionego dnia ponosi brytyjski rząd. To brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons jako pierwsza ponownie opowiedziała o kłopotach, publicznie tweetując:

  Oznaczało to ponowne rozpalenie ognia, który obecnie otacza Ukrainę. To był publiczny strzał z łuku Rosji, informujący wszystkich, że igrzyska na Ukrainie po raz kolejny się zbliżają.

  Ludność Krymu przegłosowała secesję Krymu z Ukrainy z powrotem do Rosji. Było to otwarte, publiczne referendum, które przeszło z ponad 85% poparciem. Krym wyjechał, ponieważ tamtejsi ludzie zobaczyli, że UE i USA obaliły rząd w Kijowie, a mieszkańcy Krymu nie chcieli być częścią tego fałszywego rządu.

  Kiedy mieszkańcy wschodnich stanów Ługańsk i Donieck widzieli opuszczający Krym, głosowali za opuszczeniem Ukrainy. W tym czasie rząd w Kijowie wysłał armię ukraińską do ataku na oba państwa i zmuszenia ich do pozostania na Ukrainie. Od tego czasu rozpoczęły się walki. Tak więc cała ta sytuacja narasta i zaognia się od zamachu stanu w 2014 roku, który obalił Janukowycza. W tym czasie w walkach zginęło ponad 14 000 osób w Ługańsku i Doniecku.

  Walki ustały podczas prezydentury Trumpa, ale zostały wznowione niemal natychmiast po objęciu urzędu przez Bidena. W rzeczywistości ambasador Melinda Simmons wysłała powyższy tweet nie minęło nawet 60 DNI od nielegalnej prezydentury Bidena – rozpoczynając od nowa kłopoty.

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który nie jest wystarczająco sprytny, by zostawić ją w spokoju, teraz mocno naciska, by wyrzucić Rosję z globalnego systemu finansowego SWIFT. Johnson już wie, że jeśli tak się stanie, Rosja zapowiedziała, że ​​potraktuje to jako akt wojny i natychmiast zamieni się w wojnę. Jednak Johnson jest tam DZISIAJ, naciskając na tę akcję.

  Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ostrzegł Borisa Johnsona, że ​​Niemcy nie poprą wyrzucenia Rosji ze SWIFT, podobnie jak UE.

 2. adamd says:
  • krnabrny1 says:

   Panie Adamie o tym pisałem niedawno. Obawiam się że deorbitacja ISS jest nieunikniona. I wcale nie z powyższych powodów. Jak wykazałem wówczas, przez ostatnie 2 lata powiedzmy, spadły wszystkie większe obiekty na orbicie, włącznie z nowiutką chińską bazą.

   Przypuszczam, że powodem są zmiany geomagnetyczne Ziemi. Takie zmiany mają wpływ na to co tam lata, szczególnie na większe obiekty. Przypuszczam , że oni doskonale to wiedzą, coś się zbliża, ale jest to tajemnica która jest korzystna dla wszystkich stron, dlatego jest utrzymywana.

  • krnabrny1 says:

   Myślę że podpowiedzią w tym temacie może być film GRAWITACJA. NIkt mi nie powie, że ktoś wywalił tyle kapusty tylko po to aby pokazać podstarzałą ale odmłodzoną Sandrę Bullock i wskazać ,że kobicina nie ma nawet cellulitu i poradzi sobie z każdym wyzwaniem od śmierci dziecka po ratunek w kosmosie.

   Jedynym przesłaniem tego filmu była sugestia mówiąca: “Kochani, zobaczcie jak niewiele trzeba aby to całe gówno z kosmosu spadło na Ziemię, wystarczy jedna nieudana próba zniszczenia satelity przez Rosjan” :-))))

Wypowiedz się