Ministerstwo Obrony Rosji odtajnia dokumenty dotyczące zdobycia Berlina

Żołnierze radzieccy słuchają akordeonu na ulicach Berlina, 1945 rokW ramach projektu „Nie podlega przedawnieniu” na portalu Ministerstwa Obrony Rosji pojawiła się nowa sekcja multimedialna poświęcona heroicznemu szturmowi Berlina i żołnierzom Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach z nazistami w końcowej fazie wojny.

W sekcji publikowane są odtajnione dokumenty związane ze strategiczną operacją berlińską, która doprowadziła do ostatecznej klęski III Rzeszy.

Nieuchwytne i mało zauważalne, ale krwawe i śmiertelne walki

Ta sekcja zawiera dziennik walk 5. Armii Uderzeniowej 1. Frontu Białoruskiego.

„Do Reichstagu w prostej linii pozostało 2250 metrów. Główny szturm na Berlin, czasem rozpadający się na oddzielne, niekiedy nieuchwytne, mało zauważalne i obserwowalne, ale krwawe i śmiertelne walki pojedynczych i małych grup żołnierzy piechoty, załóg dział artyleryjskich, załóg czołgów i dział samobieżnych, które w walce wręcz w zrujnowanym wielkim mieście wymagały osobistej i bezinteresownej odwagi, zręczności i zaradności, nabierały coraz bardziej zaciekłego charakteru” – wynika z zapisu w dzienniku z 27 kwietnia 1945 roku.

Pamięci Polaków ratujących Żydów

W dzienniku walk odnotowano najbardziej zaciekły opór stawiany przez niemieckie wojska, z jakim musieli mierzyć się żołnierze Armii Czerwonej, zwłaszcza podczas przemieszczania się w kierunku centrum Berlina. Jak zaznaczono w dokumencie, „Niemcy, wciąż opierając się na przygotowanych z wyprzedzeniem do obrony budynkach, fortyfikacjach, barykadach i wszelkiego rodzaju konstrukcjach naziemnych i podziemnych, nadal stawiają opór z zaciekłością skazanych na zagładę zamachowców-samobójców”.

Zniszczenia Berlina, dokonane przez samoloty aliantów, pomagały Niemcom

W dokumentach stwierdzono, że niemieckie wojska zamieniły Berlin w ufortyfikowaną twierdzę, wróg rozpoczął budowę fortyfikacji na podejściach i w samym mieście w lutym 1945 roku. Obrona Berlina została podzielona na osiem sektorów, nazwanych według alfabetu łacińskiego, i dziewiąty centralny odcinek, zwany cytadelą (obszar dzielnic rządowych) i przylegający do niej Tiergarten Park. Ponadto – według dokumentów – obronę Berlina Niemcom ułatwiła obecność dużej liczby zniszczeń dokonanych przez alianckie samoloty.

Ulice w niektórych miejscach były tak zawalone cegłami ze zniszczonych budynków, że nie mogły się po nich poruszać bez uprzedniego oczyszczenia nie tylko czołgi i artyleria, ale nawet pojazdy transportowe

– czytamy w dzienniku walk. Stacje i tunele berlińskiego metra zostały również przystosowane do zaciekłej obrony.

Zacharowa: Ukraina używa historycznych fejków

W warunkach walk miejskich niemieckie wojska wykorzystywały małe grupy bojowe, a także pojedynczych strzelców maszynowych i snajperów, zarówno do działań na pierwszej linii frontu, jak i na terenach zajętych przez wojska radzieckie.

Dziennik 5. Armii Uderzeniowej zawiera zdjęcia najważniejszych obiektów niemieckiego systemu obronnego miasta (telegraf, budynki Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Gestapo, a także Reichstagu). Stopień ich zniszczenia świadczy o zaciekłości i ilości przelanej krwi podczas toczących się o nie walk.

Dziewięć dni decydujących walk

Decydujący atak na Berlin trwał dziewięć dni. Ósmego dnia, 30 kwietnia 1945 roku, w dzienniku walk armii pojawił się następujący zapis: „Ósmy dzień (04.30.45) szturmu na Berlin, z tymi samymi zaciętymi walkami, których wyniki zostały określone i składały się, po stronie ofensywnej, z „trzech wymiarów”, jednak w ciągu dnia doszło do przełomu, dzień „kryzysu”. Z „Wielkiego Berlina” w rękach wroga pozostały tylko cztery, prawie rozproszone obszary: centralna część Prenzlauer Berg, Mitte, (w trójkącie: południowy brzeg Szprewy, Hermann Goering i Zimmer Strasse), Tiergarten Park i wschodnia część Wilmersdorf)”.

Ławrow w ONZ: Powinniśmy pamiętać lekcje historii i dbać o pomniki żołnierzy-wyzwolicieli

2 maja 1945 roku w dzienniku armii odnotowano: „1 maja 1945 roku był dziewiątym i ostatnim dniem szturmu. O godz. 06:00 2.05.45 poddały się resztki niemieckiego garnizonu broniącego Berlina”.

Wielu radzieckich żołnierzy i oficerów, którzy brali udział w szturmie Berlina, spoczywa w masowym grobie w Treptower Park, pod słynnym Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich. Wśród nich jest wielu żołnierzy 5 Armii Uderzeniowej, której oddziały walczyły zaciekle w rejonie Treptower Park.

W szturmie stolicy III Rzeszy uczestniczyło także 85 tys. żołnierzy dwóch armii Ludowego Wojska Polskiego (Polska flaga jako jedyna została podniesiona nad pokonanym Berlinem obok radzieckiej).

Bohater-wyzwoliciel kapitan gwardii Konstantin Wołoszczuk

MSZ Rosji: Walka z pomnikami w Polsce i wydanie „Mein Kampf” to przykłady fałszowania historii

Wśród dokumentów są listy zabitych podczas szturmu na miasto. Ponadto Ministerstwo Obrony opublikowało kartę rejestracyjną kompleksu w Treptower Park. Dokument zawiera schemat pomnika i opis słynnej rzeźby Jewgienija Biełopolskiego „Żołnierz Wyzwoliciel”. W tym miejscu znajduje się zbiorowa mogiła, w której pochowanych jest ponad 7 tysięcy żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Berlin.

Sekcja zawiera wiele listów nagrodowych. Jak wynika m.in. z listu nagrodowego dowódcy batalionu strzelców gwardii kapitana Konstantina Wołoszczuka, 16 kwietnia 1945 roku podczas przebijania się przez dobrze ufortyfikowaną niemiecką obronę batalion pod jego dowództwem jako pierwszy wdarł się do okopów wroga i zapewnić powodzenie szturmu. 17 kwietnia Wołoszczuk z batalionem strzelców jako pierwszy sforsował rzekę Alte Oder, na zachodnim brzegu odparł cztery kontrataki wroga, utrzymał zajętą pozycję i tym samym umożliwił posiłkom pokonanie przeszkody wodnej przy niewielkich stratach.

Na przedmieściach Berlina batalion gwardii kapitana Wołoszczuka”… w zaciekłych walkach odbijał dzielnicę za dzielnicą”. 24 kwietnia Konstantin Wołoszczuk zginął bohaterską śmiercią podczas forsowania rzeki Szprewy. Został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Duda: Fałszowanie historii II wojny światowej to bezczeszczenie pamięci ofiar

Ostatnia faza operacji berlińskiej rozpoczęła się 23 kwietnia 1945 roku. W rezultacie wojska 1. Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Georgija Żukowa zdobyły jedno z największych miast Europy. 8 maja niemiecki rząd podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji. Wydarzenie to upamiętnia zwycięstwo Armii Czerwonej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. 

W szturmie stolicy III Rzeszy uczestniczyło także 185 tys. żołnierzy dwóch armii Ludowego Wojska Polskiego. Polska flaga jako jedyna została podniesiona nad pokonanym Berlinem obok radzieckiej.

Opublikowano za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2021043014203128-zdobycie-berlina-ministerstwo-obrony-fr-odtajnilo-dokumenty-sputnik/

Wypowiedz się