Zachód popełnia samobójstwo poprzez irracjonalną reakcję na COVID 19

Koloseum i Łuk Konstantyna podczas pandemii koronawirusa (Covid-19). Rzym (Włochy), 19 marca 2020 r. © Getty Images / Marilla Sicilia / Archivio Marilla Sicilia / Mondadori Portfolio

Autor:  Dr. Luboš Motl, czeski fizyk teoretyczny, który był adiunktem na Uniwersytecie Harvarda w latach 2004–2007. Pisze blog naukowy i polityczny o nazwie The Reference Frame

RT / Moskwa: Wielu uważa, że ​​Covid-19 jest rodzajem inwazji kosmitów, która oznacza koniec świata.  

Ale prawdziwym zagrożeniem dla nas jest znacznie bardziej śmiercionośny wirus: nienawiść do wszystkich wartości, które leżały u podstaw naszej cywilizacji od stuleci.

Przez lata zastanawiałem się, dlaczego Imperium Rzymskie przestało istnieć i zostało zastąpione społecznościami, które w porównaniu nie były znane. Jak i dlaczego postęp ludzkości może odwrócić się w ten sposób?

Ostatnie doświadczenia wyeliminowały tajemnicę. Nie było potrzeby specjalnego niszczącego wydarzenia; przyczyną upadku Rzymu była po prostu utrata chęci jego ludu do wspierania swojego „imperium” i leżących u jego podstaw wartości. I jak to było 1500 lat temu, obawiam się, że teraz.

Kryzys Covid-19 – a zwłaszcza reakcja na niego – pokazuje, że ludzie znudzili się, oderwali i łatwo ulegli złudzeniom na widok rzeczy, które nie mają nic wspólnego z korzeniami ich społeczeństwa. Wszyscy jesteśmy teraz – lub zbyt wielu z nas – fin de siècle Rzymianami.

Duża liczba ludzi z Zachodu z zadowoleniem przyjmuje samobójcze zamknięcie swoich gospodarek, aby spróbować powstrzymać wirusa, który głównie powoduje, że ludzie starsi i chorzy umierają zaledwie kilka tygodni lub miesięcy przed tym, zanim mieliby to zrobić. Tak jak entuzjastycznie popierają takie oświadczenia, że ​​jest 46 płci, a nie dwie; że wzdęcie krowy musi zostać zmniejszone, aby uratować niedźwiedzia polarnego; że miliony migrantów z Trzeciego Świata należy zaprosić do Europy i przyjąć, że są neurochirurgami; i tak dalej.

Powszechna opinia, że ​​wszystko, łącznie z gospodarką, musi zostać poświęcone w celu pokonania koronawirusa, jest odrodzeniem średniowiecznych polowań na czarownice; poświęcenie wydaje się ważniejsze niż znalezienie skutecznej metody radzenia sobie z problemem.

Recesja jest tutaj! S&P twierdzi, że światowa gospodarka stoi w obliczu wielkiej niepewności. Recesja już jest!

Według S&P gospodarka światowa stoi w obliczu wielkiej niepewności

Nasza coraz bardziej dekadencka kultura masowa stopniowo staje się bardziej ideologiczna i otwarcie przeciwstawia się wartościom, na których opiera się cywilizacja zachodnia. I choć może pochwalić się „kontrkulturą” i niezależnością, uzyskała monopol na prawie wszystkie kanały informacyjne, które determinują opinie, w tym media głównego nurtu i partie polityczne.

Nasi liderzy zostali wciągnięci w to myślenie grupowe i z radością wprowadzają zasady, które rozpętają zamknięcia, które mogą spowodować najgorszą recesję w historii. Tysiące firm zamykają się, a perspektywy długoterminowe są ponure.

Rządy wkraczają, by płacić płace i finansować inne usługi. Ponieważ dochody z podatków praktycznie nie będą istnieć, dług publiczny będzie rósł. Niektóre rządy mogą spłacać długi lub drukować pieniądze, powodując gwałtowny wzrost inflacji.

Kraje te mogą nie być w stanie sfinansować opieki zdrowotnej, policji lub wojska i być tak osłabione, że zostaną zaatakowane przez innych i usunięte z mapy świata.

To może być najgorszy scenariusz, ale jest prawie pewne, że skutkami wyłączeń będzie recesja porównywalna z Wielkim Kryzysem.

Co jednak robi większość obywateli Zachodu?

Cóż, są albo nieświadomi, albo są z tego zadowoleni. Wydaje się, że nie doceniają wynikających z tego zagrożeń. Zamiast tego mają obsesję na punkcie najnowszej celebryty, która złapała wirusa.

Konsumenci tej kultury masowej nie zbudowali niczego podobnego do tego, co zrobili nasi przodkowie – oświecenie, teoria względności, demokracja parlamentarna, industrializacja, główne postępy w filozofii, nauce, literaturze i inżynierii. Nie muszą bronić żadnych prawdziwych wartości przed namacalnym wrogiem, ponieważ ukrywanie się w stadzie o jednolitym myśleniu grupowym jest dla nich wystarczająco dobre.

Nasi przodkowie mieli trudne, krótkie życie; musieli ciężko pracować, produkować wystarczająco dużo, aby przetrwać, walczyć z wrogami i bronić tego, co odziedziczyli. Z tych wysiłków wyłoniły się liczne trwałe wartości.

Obecne pokolenia ludzi Zachodu są dobre tylko w wytwarzaniu i nasilaniu irracjonalności i paniki.

RÓWNIEŻ W RT.COM George Galloway: Kapitalizm jest jedynym wirusem od egzystencjalnej katastrofy i tylko pieniądze ofiar mogą go uratować.

 Jeśli dwumiesięczna blokada nie jest wystarczająca do powstrzymania wirusa, chętnie przedłużą go do sześciu miesięcy, jeśli nie lata.

 Chiny postanowiły narzucić surową politykę, ale były one wystarczająco asertywne, aby skutki były stosunkowo krótkotrwałe; wielu ludzi z Zachodu chce, aby mniej doskonałe zasady obowiązywały przez znacznie dłuższy czas.

 To jest oczywiście irracjonalne podejście; zamiast „spłaszczania krzywej” racjonalni przywódcy (tacy jak Pekin) próbują zmienić krzywą w klif.

Im szybciej można usunąć wirusa, tym tańsze to będzie.

Nieśmiertelność jak prawo

Ta ekonomicznie samobójcza polityka zaczęła się nie z powodu Covid-19. Na zachodzie ludzie spędzili ostatnie dekady na tle dobrobytu, w którym brali materialne bogactwo i dobre zdrowie za pewnik. Zapomnieli, co to jest głód (i w większości przypadków, bezrobocie). Są przyzwyczajeni wymagać coraz głębszych “przywilejów”, takich jak “prawo nie obrażania”.

Działacze wymyślali coraz mniejsze i nierealne zagrożenia i domagali się od rządów ich łagodzenia. W szczególności, ruch na rzecz zmiany klimatu opowiadał się za tym, aby 1-2 °C ocieplenia, spowodowanego emisją CO2 w ciągu stulecia, były równoważne Amagedonu, którego trzeba było uniknąć, niezależnie od ceny.

W tym kontekście można by się spodziewać, że pierwszy “prawdziwy problem” – a nowa grypopodobna choroba, z pewnością sprawi, że ludzie się zaczną bać. Bo jeśli ludzie są skłonni uwierzyć, że 1-2 °C ocieplenia to w zasadzie koniec świata, czy to dziwne, że oni absolutnie boją się nowej choroby, która może zabić kilka milionów starych i chorych ludzi?

Egzystencjalne zagrożenie, którym jest koronawirus – lub, co najmniej, nasza irracjonalność w stosunku do niego – więcej, niż zagrożenie klimatu (choć wciąż bardzo mała). Ludzie zachodu, którzy przez długi czas nie widzieli żadnych realnych zagrożeń, rozwijali stan, zwany amerykańskim muzykiem Remy, który ma patologiczny nawyk zawyżania drobnych zagrożeń. Kiedy ta inflacja zmysłów stosuje się do realnego zagrożenia, a mianowicie do pandemii, tracą panowanie nad sobą.

Kontekst Covid-19, gdzie każda śmierć jest reklamowana z przerażeniem, wyraźnie pokazuje, że “nieśmiertelność” – to po prostu jeszcze jedno “prawo ludzkie”. Ta mądrość mówi, że nasi przywódcy się nie udali, bo oni nie mogą się bronić tego tak zwanego prawa. Ale ta nadmierna wrażliwość, to tylko jedna część problemu.

Wielu zachodnich ludzi aktywnie chcą skrzywdzić swoje gospodarki, korporacje, bogatych ludzi i rządy, bo nie czują żadnego przywiązania i odpowiedzialności za nich. Postrzegają bezpieczeństwo i dobrobyt jak oczywistość. Ich pieniądze i jedzenie przybywają “skądś”, i nie dbają o źródło pochodzenia.

I wierzą, że struktury, które pozwalają im przetrwać – rządy, banki i tak dalej – to “zło”. Niektórzy po prostu są  finansowymi analfabetami.

Ale innym wydaje się, że wiedzą, co mówią, i cieszą się, domagając się złożenia bilionów w ofierze, aby w nieskończoność zwiększać prawdopodobieństwo, że 90-letni człowiek uniknie zakażenia i pożyje trochę dłużej.

Oni w ogóle nie uznają swojej zależności od społeczeństwa i systemu. Oni nie rozumieją, że ich wartości moralne, ich “prawa człowieka” są dostępne tylko wtedy, gdy za nich płacą kwitnące społeczeństwa.

Użyłem dramatycznej prozy, więc pozwól mi być wyjaśnić: scenariusza, który przedłożyłem – kończącego się samobójstwem Zachodu – można uniknąć, i mam nadzieję i wierzę, że tak będzie. Wiem, że niektórzy są gotowi walczyć o jego przetrwanie.

Ale nawet jeśli to przyspieszenie w kierunku zatrzymania nie zostanie wylosowane, by odwrócić sytuację w kraju i przywrócą swój wirusowy biznes, nasz świat już nie będzie taki sam.

Wiele osób dojdzie do wniosku, że kryzys był porywający, i spróbują rozpocząć powtarzanie. Godzina policyjna, prawdopodobnie zmniejszy się emisja CO2 w tym roku, więc działacze klimatu mogą starać się osiągnąć podobne wyniki w przyszłości.

Terroryści mogą wprowadzić jakąś nową chorobę, która w końcu będzie prawdopodobnie bardziej skuteczna, niż wszelkie ciosy nożem lub wybuchy.

Całkiem możliwe, że kontakt z Południowego-Wschodu ze śmiertelnością, doprowadzi ludzi do odbudowy trochę zdrowego rozsądku i instynktu przetrwania. Możliwe, że upadłość kilku krajów, będzie niepokojącym sygnałem. Może ludzie zrozumieją, że reakcja na koronawirusy była nieproporcjonalna. Ale nawet jeśli to się stanie i tak obawiam się, że to będzie za mało.

Musimy przyznać, że wciąż będzie brakować pozytywnej więzi ludzi z zachodu z korzeniami ich cywilizacji – i że jest to wirus, który stanowi znacznie bardziej fundamentalne egzystencjalne zagrożenie, niż Covid-19.

Opublikowano za: https://www.veteranstoday.com/2020/03/25/the-west-is-committing-suicide-through-its-irrational-response-to-covid-19/

Tłumaczenie automatyczne

Wypowiedz się